Sari la conținut

Cheia - 16.09.2007


m3talik
 Share

Postări Recomandate

@vitejii_cu_nasul_pe_sus_care_se_dau_pe_Cheia:

 

Nu generalizez, dar vad ca e un trend sa te dai pe Cheia si apoi sa vii sa epatezi: Daca ati conduce asa bine nu s-ar intampla (cate) 3 accidente/zi. Iar faza cu "noi mergem cum vrem" este foarte elocvent reprezentata prin faptul ca R1 in poze are carena fata muci , asta la prima vedere. Nu cunosc cauzele accidentului, dar vad ca la fel e o moda sa zici: "stiu ce-a fost dar nu va zic".

 

Apoi va mai si victimizati si va intrebati de ce nu opreste lumea sa va ajute. Pai cand vede astfel de comportamente si texte, pe viitor ce-ati vrea?

 

Se pare ca nu ai inteles...mai nimic. Oamenii nu erau/sunt viteji si nu este nimic rau in faptul ca au plecat la plimbare pe Cheia. Esentialul aici era (ca nu mai este, discutia a deviat mult de la subiect) faptul ca NIMENI nu a oprit! Indiferent cine era, fata/baiat, R1, R6 etc...iar voi, care "propovaduiti" acest "respect" in trafic, ati trecut pe langa fara sa franati macar (aici e pentru cine se simte, nu generalizez).

 

Se pare ca ipocrizia continua sa fie in floare...printre unii "motociclisti".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Topicul nu a fost deschis de persoana in cauza care este o egoista si nu vrea sa te invete nimic pe tine din accidentul ei.

 

Sau ai dori s-o agati? Adevarul e ca da bine R1.

 

1) sunt casatorit, si mai tot timpul nevasta merge ca pasagera pe moto.

2) sunt foarte multumit de moto detinuta, si daca ar fi sa o schimb nu mi-as luat SS.

3) ma refeream la faptul ca R1/R6 pare sa iasa fruntas in toate topicurile cu :lol: . No offence.

4) daca sunteti asa jmekeri si nu vreti sa ziceti nu aveti decat, chiar puteti sa rugati un admin/moderator sa inchida topicul.

5) Ma uit si eu la vitejii care au scris pe aici in apararea fetei si vad ca unii de abia au trecut de majorat, chiar daca se lauda ca au carnet A1 de vreo 2 ani :) Dar totusi alergati pe serpentine ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vitejii_cu_nasul_pe_sus_care_se_dau_pe_Cheia:

 

Nu generalizez, dar vad ca e un trend sa te dai pe Cheia si apoi sa vii sa epatezi: Daca ati conduce asa bine nu s-ar intampla (cate) 3 accidente/zi. Iar faza cu "noi mergem cum vrem" este foarte elocvent reprezentata prin faptul ca R1 in poze are carena fata muci , asta la prima vedere. Nu cunosc cauzele accidentului, dar vad ca la fel e o moda sa zici: "stiu ce-a fost dar nu va zic".

 

Apoi va mai si victimizati si va intrebati de ce nu opreste lumea sa va ajute. Pai cand vede astfel de comportamente si texte, pe viitor ce-ati vrea?

 

 

din ce am citit pe topic (acum recunosc ca am o varsta, vederea imi poate juca feste), topicul nu a fost deschis de catre cei care au fost pe cheia, ci de cineva care "nu s-a simtit respectat in trafic de catre ei", deci nu vad pe unde ar fi putut sa vina ei sa epateze. a, ca au avut "lipsa de bun simt" sa-si sustina punctul de vedere, mi se pare absolut normal, mai ales ca cineva care nu stie despre ce este vorba vine sa arunce cu pietre prin deschiderea acestui topic.

 

in concluzie: vorbiti sa va aflati in treaba, se deschide un topic absolut de cacao de catre un incepator care oricum nu stia toate datele problemei, judecand pe cei care au avut ghinionul sa aiba un accident si pe urma tot ei sunt de vina ca se plang ca n-a oprit nime sa-i ajute :) .... a dracu logica... :lol: ...

Editat de Merenptah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc cauzele accidentului, dar vad ca la fel e o moda sa zici: "stiu ce-a fost dar nu va zic".

Accidentul a fost declarat la politie, totul e ok, fata e bine. Singura in masura sa-si dea cu parerea vis-a-vis de ce s-a intamplat este ea.

 

5) Ma uit si eu la vitejii care au scris pe aici in apararea fetei si vad ca unii de abia au trecut de majorat, chiar daca se lauda ca au carnet A1 de vreo 2 ani :) Dar totusi alergati pe serpentine :lol:

Aia care abia au trecut de majorat iti dau roti in gura, ca veni vorba ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul a fost declarat la politie, totul e ok, fata e bine. Singura in masura sa-si dea cu parerea vis-a-vis de ce s-a intamplat este ea

Asta ii cel mai important dar totusi nu ar trebui sa comunicam intre noi? Poate sunt altii care nu au avut accidente majore si tin cont de sfaturile date de cei mai experimentati.Dar treaba cu "nu va zic"ii penibila, pt cineva care se crede motorist/a.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu ai inteles...mai nimic. Oamenii nu erau/sunt viteji si nu este nimic rau in faptul ca au plecat la plimbare pe Cheia. Esentialul aici era (ca nu mai este, discutia a deviat mult de la subiect) faptul ca NIMENI nu a oprit! Indiferent cine era, fata/baiat, R1, R6 etc...iar voi, care "propovaduiti" acest "respect" in trafic, ati trecut pe langa fara sa franati macar (aici e pentru cine se simte, nu generalizez).

 

Se pare ca ipocrizia continua sa fie in floare...printre unii "motociclisti".

 

Simona, m-am referit in general la replicile :

 

nu mai au unde sa se vaite si sa dea sfaturi toate babele... cautati alt topic ptr vaicareli...
amigo metalik sau qm se scrie esti cam stresat ca nu te dai ca noi sau ce ?
Eu propun ca daca cineva calareste altceva in afara de sportiva sa nu mai inceapa barfe de tot rahatul ca oricum nu intelege cu ce se mananca partea asta a motociclismului
Si la ce te ajuta daca afli cum au cazut? Mergi in treaba ta.
in al 2lea rand ne dam asa ptr ca stim si putem si in fond e treaba noastra

 

Uite din astia te opresti sa-i ajuti. Apoi nu mai ai loc de aere :)

 

Nu zic, belele se intampla peste tot si oricui. Daca vreunul zicea "ce bine ca s-au imprastiat" era o prostie. Insa omul si-a expus doar parerea si se cereau detalii. In schimb, ete mai sus.

 

LE

@Merenptah, e o regula ca cel care a deschis topicul trebuie sa fie implicat in accident ? Ia hai sa facem o statistica cate nu sunt deschise de cei care au ajuns dupa producere. Epatarea am reclamat-o la nivelul replicilor de mai sus si a modului de a pune problema. Nu vad o judecare in ce a scris userul X de la inceputul topicului ci doar o parere. Daca sunteti impotriva parerii, combateti-o cu argumente, nu cu texte aiurea. Simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5) Ma uit si eu la vitejii care au scris pe aici in apararea fetei si vad ca unii de abia au trecut de majorat, chiar daca se lauda ca au carnet A1 de vreo 2 ani :) Dar totusi alergati pe serpentine :lol:

Poate te gandesti ca vitejii astia au mai multe opriri pe cric decat ai tu km , sau poate vitejii astia au facut oaresce cursuri , sau pur si simplu nu sunt niste cizme de soferi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Thomas

eh, sunt si ei suparati, isi varsau of-ul ca nu s-a oprit nimeni sa-i ajute...de-aia spuneam ca discutia a degenerat :)

sunt sigura ca cineva s-a simtit cu musca pe caciula din povestea asta...e o lectie si pentru altii, sa vada ca mai bine te ajuti singur decat sa astepti ajutor de la altii...probabil fata murea daca era singura...nimeni nu s-ar fi oprit sa-i ia pulsul...e ok asa? :lol:

Editat de Simona
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Bine ca a fost usor.

2. Daca stiti ce s-a intampla postati aici. Poate o sa bage cineva ceva la cap.

3. Daca nu era nici nimic pe carosabil (bucati de plastic, etc.) motorul ala era greu de vazut dintr-un vehicul in mers daca nu te uitai fix la el. Probabil majoritatea, mai ales cei pe care i-ati depasit, au vazut niste motocicilsti satanisti violatori de babe opriti pentru viteza.

4. Cred ca forumurile sunt ideale pentru informare, nu pentru flame-uri inutile.

5. La fel cum unii sunt de parere ca inceputul pe un motor mare , >600cc, >80cp sporeste riscurile unui accident (si eu tot printre ei sunt) sunt si oameni care considera ca inceputul pe un motor mare, eventual SS este un lucru bun. Nu ma intereseaza cine are sau cine nu are dreptate, dar majoritatea accidentelor cu morti din sezonul asta au fost cu SS-uri.

Asfalt uscat si lipsit de idioti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, am spus-o la modul figurat. Omenia nu trebuie sa tina cont de sex, varsta, rasa, etc.

 

@Thomas

eh, sunt si ei suparati, isi varsau of-ul ca nu s-a oprit nimeni sa-i ajute...de-aia spuneam ca discutia a degenerat :lol:

sunt sigura ca cineva s-a simtit cu musca pe caciula din povestea asta...e o lectie si pentru altii, sa vada ca mai bine te ajuti singur decat sa astepti ajutor de la altii...probabil fata murea daca era singura...nimeni nu s-ar fi oprit sa-i ia pulsul...e ok asa? ;)

Mai, daca stiam, treceam cu remorca pe-acolo si-i ajutam :) Ca tot veneam cu ea spre Buc.

Dar acum hai sa nu dramatizam, din ce am vazut erau vreo 8 opriti, deci nu se pune problema lipsei de simt civic si a lipsei de omenie ca nu a oprit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LE

@Merenptah, e o regula ca cel care a deschis topicul trebuie sa fie implicat in accident ? Ia hai sa facem o statistica cate nu sunt deschise de cei care au ajuns dupa producere. Epatarea am reclamat-o la nivelul replicilor de mai sus si a modului de a pune problema. Nu vad o judecare in ce a scris userul X de la inceputul topicului ci doar o parere. Daca sunteti impotriva parerii, combateti-o cu argumente, nu cu texte aiurea. Simplu.

 

dragul meu, cine a deschis topicul nu l-a deschis ca sa anunte un accident, ci ca sa se planga ca se da lumea racing pe curbe ... ca si cand de-aia nu mai ploua. over and out, ca ne invartim ca un caine in jurul cozii....c-am zis, c-ai spus, c-ai zis, c-am spus..... :lol:

 

:)

Editat de Merenptah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-10035-1190176691_thumb.jpg

 

 

liviule ce faci ma, am pierdut orice legatura.

da un semn ceva lasa un mail.

sau cine-l stie un pm cu un contact ceva pls, tipu'n costum nefru fara tzigara-n gura....

 

--- Mesaj completat în 19 Sep 2007 10:30 -------------
...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate te gandesti ca vitejii astia au mai multe opriri pe cric decat ai tu km , sau poate vitejii astia au facut oaresce cursuri , sau pur si simplu nu sunt niste cizme de soferi ...

Am neplacuta senzatie ca tu chiar suferi rau . Iti demonstraz stiintific ca am dreptate in cateva fraze.

Mistourile cu milioanele de km ne lasa rece atata timp cat nu stii cate miliarde de km au rulat altii. La faza cu cursurile ... nu am ce zice . Cursurile alea te invata sa te dai tare pe strada ? Eu cred ca te invata cum sa te dai tare dar pe circuit . Sunt multi piloti care pe strada se tarasc cu viteze legale iar pe circuit iti innoada ghetele. Nu are sens sa iti mai povestesc chestiile astea ca stiu ca te lasa rece . Sa dea Cel de Sus sa nu ne intalnim pe la rubricile cu flori ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost unul din cei care am oprit si care apar in pozna .

Sincer am observat in ultimul moment ca e un accident ( de aia am si oprit kawa pe pod ) .

@Reverse - ne-am intersectat pe cheia ( zx 10 albastru ) , era un baietel cu voi care a iesit din curba fara vizibilitate aplecat pe contrasens si era sa ma pupe direct intre faruri - daca eram cu MAN-ul ???? . NU sesizati ca involuntar le faceti rau altora daca ii luati cu voi ( cei care nu au "skill-ul" vostru ).

In rest din nou un topic care s-a materializat intr-un flame .

Insanatosire grabnica temerarei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in al doilea rand incidentul mi se pare cea mai buna dovada ca fetele nu ar trebui sa aiba dreptul sa se dea pe R1.

 

Bine ca fata a scapat cu bine din incident, ca in rest motoru se face.

@kooksee - foarte urat din partea ta ca gandesti macar asa ceva, dupa parerea mea bravo ei, ca macar are curaj si incearca. Stiu fete care nici pe bicicleta nu au curaj sa se urce da mite pe o mobra.

Cu curbele fiecare sa se dea cum poate si se simte el bine, o cubra poate fi luat la mare arta cu 130 la ora si fara nici un pericol de unii, si la fel de bine in aceeasi curba, un cineva fara experienta intra cu 50, vede ceva pe contrasens, se sperie, franeaza aiurea, indreapta motoreta si face buf.

In concluzie, fiecare sa se dea asa cum ii place, da bineinteles nu mai tare decat il tine indemanarea, si bineinteles nu in curbe fara pic de vizibilitate, ca vorba aia, nu stium ce surpriza ne asteapta dupa curba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu hai s-o balacarim :-) pe tipa

Ca a facut bine sa se suie pe R1, ca n-a facut, ca alea ca alelalte, sincer nici nu-i treaba noastra.

Mie personal, o tipa care are tupeu sa se dea cu R1 imi impune respect pentru simplul fapt ca s-a suit pe el.

In rest, multa sanatate, precis stie ea mai bine ce invataminte sa traga si ce greseli sa evite pe viitor. Parca n-am facut cu totii timpenii la ghidon, poate ca multi dintre noi am avut mai mult noroc decat ea.

Cat despre oprit, intr-adevar, oricata treaba am avea, ar fi bine sa invatam sa ne oprim si sa intrebam scurt daca putem ajuta cu ceva. Daca nu din omenie, macar din interes, s-ar putea sa avem nevoie la randul nostru.

S-au dus vremurile cu solidaritatea trabantishtilor :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asii astia pe doua roti pot sa se dea cu cat vor ei dar numai pe circuit unde pot sa moara fara nici o grija doar ei...

in clipa in care fac chestia asta pe drum public, si e mai sus un martor care a scris ca asta faceau, ei bine in clipa in care te pune pe tine, care vii dintr-o plimbare scurta fara nici o grija, in pericol ei atunci se schimba situatia.

amicilor , daca nu sunteti in stare sa mergeti cu viteza legala pe strada, sunteti niste idioti... si mai sunteti si tari in gura pe aici

fata cred ca incerca sa se tina dupa voi, si a reusit pana la faza aia... in rest, se putea intampla si mult mai nasol, tinand cont si de prapastiile alea de pe acolo... daca rata o alta curba sau cadea asa cum au cazut baietii aia la posada?

suneti niste idioti numai cu fitze in cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate te gandesti ca vitejii astia au mai multe opriri pe cric decat ai tu km , sau poate vitejii astia au facut oaresce cursuri , sau pur si simplu nu sunt niste cizme de soferi ...

 

eu zic sa te opresti din lauda asta de sine pana nu dai in penibil....

Esti meserias? du-te la Serres si arata-ti ce poti. Pe strada, depind si altii de felul in care tu conduci. Drept dovada ce v-a transmis baiatul cu zx-10 pe care era sa-l pupe ala intre faruri...

Asta nu are legatura cu voi ca persoana ci cu ideea pe care o sustineti. Daca patea fata ceva, banui ca de vina era pietrisul de pe strada,aparut subit chiar in acea curba, nu?

 

PS: respect pt fata cu R1 ! treaba ei pe ce motor merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asii astia pe doua roti pot sa se dea cu cat vor ei dar numai pe circuit unde pot sa moara fara nici o grija doar ei...

in clipa in care fac chestia asta pe drum public, si e mai sus un martor care a scris ca asta faceau, ei bine in clipa in care te pune pe tine, care vii dintr-o plimbare scurta fara nici o grija, in pericol ei atunci se schimba situatia.

amicilor , daca nu sunteti in stare sa mergeti cu viteza legala pe strada, sunteti niste idioti... si mai sunteti si tari in gura pe aici

fata cred ca incerca sa se tina dupa voi, si a reusit pana la faza aia... in rest, se putea intampla si mult mai nasol, tinand cont si de prapastiile alea de pe acolo... daca rata o alta curba sau cadea asa cum au cazut baietii aia la posada?

suneti niste idioti numai cu fitze in cap

nfs draga...dc citeai atent tot topicul aflai ca fata nu era cu ei in grup...era doar ea si inca un baiat care se indreptau spre grupul lui reverse :)acestia ii asteptau sus...:)d'oh...vb aiurea...altceva nu aveti de facut!cititi atenti si vb dupa...iar cei ce spun k fetele nu au ce cauta pe R1 sa-si vada de treaba lor....sunt fete de care nici nu stiti voi k exista si merg pe R1...si va dau mucu pe romaneste...sau roti in gura pe curbe:D:D :lol: ;) :) :D :D hai va :hug: si nu mai intrati in balarii :(

 

--- Mesaj completat în 19 Sep 2007 12:19 -------------

eu zic sa te opresti din lauda asta de sine pana nu dai in penibil....

Esti meserias? du-te la Serres si arata-ti ce poti. Pe strada, depind si altii de felul in care tu conduci. Drept dovada ce v-a transmis baiatul cu zx-10 pe care era sa-l pupe ala intre faruri...

Asta nu are legatura cu voi ca persoana ci cu ideea pe care o sustineti. Daca patea fata ceva, banui ca de vina era pietrisul de pe strada,aparut subit chiar in acea curba, nu?

 

PS: respect pt fata cu R1 ! treaba ei pe ce motor merge.

k sa stie toata lumea...paul e profesorul :) iar baiatu care era sa pupe farurile nush cui a facut-o ptr k se grabeau sa ajunga la accident...asa informativ va mai spun k unii si-au uitat si actele sus la pensiune :-L;) NU MAI MANCATI C******T...inteleg ca e nasola vremea dar nici in halu asta sa fiti toti ciufuti ;) :D ...doamne...rai mai sunteti...ce va mai place sa mai despicati c***u'n 15....credeam ca motociclistii sunt si ei cu capu pe umeri ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu curbele fiecare sa se dea cum poate si se simte el bine, o cubra poate fi luat la mare arta cu 130 la ora si fara nici un pericol de unii, si la fel de bine in aceeasi curba, un cineva fara experienta intra cu 50, vede ceva pe contrasens, se sperie, franeaza aiurea, indreapta motoreta si face buf.

 

Cand mergi cu cineva care nu are prea multa experienta cred ca este bine sa mergi mai incet.Este foarte posibil ca acel cineva sa incerce sa se tina dupa tine precum ogarii de iepure pe stadion si tot foarte posibil sa il gasesti doua curbe mai in spate "ornament" pe bara unui camion

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu de voi dar noi astia cu fitze am venit cat am putut de repede de sus ca sa vedem ce face fata aia...Am plecat sa aducem platforma din bucuresti, am trezit lumea din somn, am ajuns la 2 acasa...DA NOI ASTIA CARE AVEM FITZE...Acum am inteles cum sta treaba,nu exista nici o comunitate sunt toti niste indivizi care ne aparam propria piele.Acum am invatat din greseli si nu ma voi mai astepta la nimic din partea voastra...Imi placea inainte sa cred ca cineva ar face macar un sfert din ce am facut noi.Trebuie sa intelegeti care a fost situatia inainte de a arunca cu C***T in oameni. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

REISARILOR!!! Drumul spre Cheia nu e circuitul vostru personal. Odata cu cursul de pilotaj (facut eventual pe Amckart) nu ati achizitionat si primii 150 de km din drumul Bucuresti-Brasov via Cheia. Eu sunt printre cei care opresc sa vada cine ce cum si de ce a avut accident. Accidentul e o situatie nefericita si nu ma intereseaza cui sau de ce s-a intamplat, opresc si ajut daca pot dar mi se face greata ulterior cand vad pe forum texte de genul "ma dau tare pe Cheia pentru ca ma tin oole, daca n-ai sportiva nu te baga, e clar ca tu n-ai oo". La unii dintre voi probabil asa o sa scrie in dreptunghi negru in ziar: "Se dadea tare pe Cheia pentru ca putea. Pacat ca a iesit mai larg intr-un viraj cand n-a mai putut." Altii o sa scape si o sa mai scrie texte d-astea p-aici inca o vreme. Cred ca e numai o problema de timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...