Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cred ca ar fi mai bine sa te duci la Adm. Financiara de care apartii pentru a afla tarifele. Cat despre achizitionarea acelui moto, este suficient sa ai 18 ani ca sa fii in regula, sa fii "propietar". Ca poti sau nu sa circuli cu acest moto este alta poveste. Ar fi bine sa te mai documentezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La motocicleta aceea !! obligatoriu trebuie sa fi posesorul unui permis categoria A , ....nu pot sa deduc ca l-ai obtinut din ce ai scris mai sus. Asigurarea este d.p.v valoric, invers proportionla cu varsta, scade pe masura ce inaintezi in varsta. La un birou de asigurari sau pe Internet poti afla valoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dedant68 - Permisul pentru categoria A il detine de 2 ani si cateva luni, iar categoria B de 5 ani.

Moldo_09 - Multumesc pentru sfat !

Acum ca m`ati lamurit in privire cu asigurarea si legalitatea conducerii aceste mobre, intervine alta problema.

Locuiesc in strainatate(UK) si doresc sa aduc mobra aici. Pentru a schimba actele mobrei(gen talon, impozit,etc) care este durata procesului? Vreau sa aflu acest lucru pentru a stii urmatorul lucru.

Daca durata procesului dureaza 3-4 zile, voi pleca maine spre Ro cu MASINA, urmand sa achizitionez mobra cat de curand posibil, acte de vanzare-cumparare plus tot ce ar mai fi necesar, urmand mai apoi sa ma intorc impreuna cu mobra pe remorca. iar a doua varianta ar fi sa vin luni cu avionul in tara, la fel pentru 3-4 zile, urmand la fel aceiasi etapa a achizitionarii si depunerea actelor, si lasand mobra la iernat in tara, apoi in primavara sa o aduc in uk.

 

As dori un raspuns cat mai concret posibil si la subiect.

Va multumesc!

Editat de dmilian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poți să o înmatriculezi pe numele tău din punct de vedere legal...asigurarea e în jur de 200-250 de lei...cam așa ar trebui...eu la hornet de 600 am dat 150 pe jumătate de an...doar că, din punct de vedere lega, nu vei putea circula mai mult de 3 luni cu un autovehicul cu alte numere decât cele de uk, asta dacă ești rezident acolo...sfatul meu: acolo se găsesc multe motociclete...combină-te să o treci pe un pensionar și ai rezolvat treaba...faci un contract de folosință sau de comodat și nu ai nici un fel de problemă...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man!ac - cu vehicul inmatriculat in alta tara EU, ai dreptul sa circuli 6 luni din 12 luni calendaristice.

Asta Nu inseamna ca stai 3 luni, iesi din uk si te intorci inapoi, si o iei tot de la 0. Se vor continua cele 3 luni. Asta e dpdv legal.

Batranelul acela de care mentionai, trebuie sa il cunosc mai intai, apoi trebuie sa detina permis, apoi va trebui ca istoricul lui moto sa Nu fie patat atat de mult. In ideea asta, asigurarea Nu va fi una atat de mare.

Pe numele meu, cu experienta de 2 ani pe plastic, la un kawa 900 din 98, am ales motorul asta fiind unul Nu prea scump aici, de asigurarea Nu ar trebui sa fie piperata, iar rezultatul a fost uimitor. o SINGURA companie mi'a acceptat detaliile mele si tot iar pretul a fost WOW! £8200 pe an! Asta doar asigurarea! Nu mai pun rar'ul care aici trebuie facut anual, si Nu mai pun taxa de drum( in cazul de aici, Nu poti spune ca circuli pe drum de tara ) .

Acestea fiind spuse, aseara am cumparat biletul de avion, maine voi ajunge in tara, iar marti urmeaza sa vad/probez si daca e totul in regula, sa cumpar fierul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Imi cer scuze ca nu am cautat in topic, nu prea am timp.

Ma bate un gand sa-mi trec motocicleta pe numele unui bunic (multumim conducerii : http://www.4tuning.ro/asigurari-auto/sa-tot-fii-sofer-de-18-ani-in-romania-pretul-rca-ului-creste-cu-50-24374.html). As vrea sa stiu ce presupune mai exact operatiune.

Se mai face act de v-c, identificare, alt dosar la politie, carte, etc ... ?

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca nu am cautat in topic, nu prea am timp.

Ma bate un gand sa-mi trec motocicleta pe numele unui bunic (multumim conducerii : http://www.4tuning.ro/asigurari-auto/sa-tot-fii-sofer-de-18-ani-in-romania-pretul-rca-ului-creste-cu-50-24374.html). As vrea sa stiu ce presupune mai exact operatiune.

Se mai face act de v-c, identificare, alt dosar la politie, carte, etc ... ?

Mersi.

De ce ai face asta?Cat platesti asigurarea de te-a speriat asa tare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul tau, da, tot tacamul. Dar trebuie sa-ti faci un calcul sa vezi daca renteaza... cat platesti la inmatricularea pe numele bunicului, daca nu cumva depaseste diferenta de RCA pe 1-2-3 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am platit 402 lei pe un an, la cel mai ieftin asigurator, Astra.

Cand am facut RCA-ul, motocicleta nu era inmatriculata si mi-a fost facuta "in vederea inmatricularii". Banuiesc ca de aici s-au mai adaugat vreo 30 de lei la pret, pentru ca mi-am calculat pe internet si imi iesea undeva in jur de 370 lei pe un an.

Inca 50% la suma asta deja nu prea mai suna bine. X-(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am vandut agregatul in august, am facut CVC, am completat toate fisele pentru radiere fiscala doar ca, tampita de la xerox, a facut gresit copia dupa CIV (a copiat doar cele doua pagini interioare, deci 2/4). A ramas sa ma intalnesc cu cumapratorul sa facem copie cum trebuie si sa i scot certificatul fiscal.

Ideea e ca au trecut 3 luni si baiatul ba a fost in concediu, ba e prins cu munca (e militian), io il inteleg, dar pe mine cine ma intelege?

Sincer, mi s-a cam luat sa tot trag de el, nu e rea vointa, doar ca trece timpoul, isi va lua amenda si, daca imi intra o amenda ratb, va fi bun de plata. Eu sunt pacifist si vreau sa evit neplaceri de genul, am vreo alta solutie de a scoate fiscalul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu vorbesc prostii , dar tu poti scoate certificat fiscal oricand . Radierea o poti face si pe baza contractului . Astfel tu iti scoti " agregatul " si din posesie si de la finante si ramane sa se spele pe cap individul . Repet : sper sa nu gresesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe tine nu te intereseaza ce face el dupa ce ati facut vanzarea, tu o scoti de la impozit in baza contractului de v-c, restul e treaba lui. Banii sa ti-i fi dat. Daca iti vine vreo amenda te prezinti cu CVC ti o sa-i trimita lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am platit 402 lei pe un an, la cel mai ieftin asigurator, Astra.

Cand am facut RCA-ul, motocicleta nu era inmatriculata si mi-a fost facuta "in vederea inmatricularii". Banuiesc ca de aici s-au mai adaugat vreo 30 de lei la pret, pentru ca mi-am calculat pe internet si imi iesea undeva in jur de 370 lei pe un an.

Inca 50% la suma asta deja nu prea mai suna bine. X-(

Si ti se pare mult?

Ce varsta ai?

Editat de G B V
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu,mobra ta a cam primit o dauna destul de serioasa.A luat una frontala si s-a ales cu carena,furca radioator, sparte.

 

Esti off topic, si nu, am fost lovit in lateral. Ce a fost inaintea mea, aia e.

 

Impecabila, nu?

 

A dat pe ea exact cat merita, totusi, iar off topic.

 

Pe tine nu te intereseaza ce face el dupa ce ati facut vanzarea, tu o scoti de la impozit in baza contractului de v-c, restul e treaba lui. Banii sa ti-i fi dat. Daca iti vine vreo amenda te prezinti cu CVC ti o sa-i trimita lui.

 

Baiatu de la adm financiara mi-a zis ca nu mi poate scoate fiscalul cu "copia" aia dupa civ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...