Sari la conținut

Postări Recomandate

buna. pot sa conduc motorul cu actele pe care le primesc atunci cand o cumpar? si daca nu ce ar trebui sa mai fac atunci imediat dupa cumparare ca sa pot?

ideea e ca nu prea am cum sa o aduc acasa altfel atunci cand o sa merg s-o cumpar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu daca am postat unde trebuie si sper sa nu fiu balacarit pentru acest lucru.

 

Am un prieten care a cumparat o Yamaha fzr 1000 de la un tip din Bucuresti ..are toate actele la ea pe numele fostului proprietar care se afla in judetul Olt..problema este ca acest baiat a cumparat motocicleta pe "incredere" ca va fi pus in legatura cu proprietarul din carte/talon. Ce este de facut in acest caz ca sa obtina fiscalul..as putea sa dau toate datele..numarul motocicletei este OT 03 FDX iar proprietarul din talon se numeste Florea Daniel Ionut.. comuna Rusanesti judetul Olt...

 

Probabil ca s-a mai postat asa ceva dar nu am fost eu atent...am putea sa mergem pana acolo dar nu stiu daca rezolvam ceva. :) Ce este de facut ?

Editat de Razvan1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nici o problema sa mergi cu mobra asa... ar fi necesara doar o procura notariala prin care iti incredinteaza toate drepturile asupra mobrei. Sunt in aceiasi situatie insa nu ma alarmez cu nimic... mai ales ca am vb cu proprietaru din carte si toate sunt bune si frumoase la fisc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca poti sa circuli cu ea daca e inmatricula ,problemele apar cand vrei sa o treci pe numele tau sau sa o vinzi mai departe ,daca fostul proprietar are si cea mai mica amenda neplatita treaba e cam nasoala pentru ,statul il obliga sa plateasca datoriile iar apoi ii da voie sa isi vanda din bunuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ati inteles ceea ce vreau sa spun...nu e vorba de circulat..cum fac sa iau fiscalul ala ca prietenul meu sa treaca mobra pe numele lui...nu ne intereseaza altceva..de mers stiu ca putem merge. Am datele omului dar mai mult nu stiu nimic despre el..si sa merg 200 km pana in

olt nu e treaba...ce as putea sa fac sa imi ajut prietenu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia legatura cu proprietarul ... si il trimite prin posta.

 

Nu pot sa inteleg deloc faza cu increderea mai ales la CF.

 

Daca nu vrea ... ameninta-l cu cateva amenzi ...

 

Cand am vandut eu motoreta ... am scos CF cu o zi inainte .... simplu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TREBUIE sa iei legatura cu proprietarul pentru a "o trece pe numele tau", mai corect spus, contract de vanzare/cumparare.

 

astia de-l invatati sa circula asa..., cum faceti asigurarea pe motocicleta?

ce mai faceti in cazul in care proprietarul crapa intr-o zi?

 

sunteti inconstienti



si Razvane, pentru tine, pune si tu un titlu mai edificator sa poata folosi si altul in viitor sfaturile. cine crezica va deschide un subiect cu titlul nelamurire, sau intrebare etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa il caut peste tot..si pe facebook si peste tot..stiu care este procedura ca si eu am facut la fel la motocicleta mea..dar aveam fiscalul...se pare ca singura solutie este sa ma duc pana acolo..nu stiu nimic despre el..nr de tel absolut nimic decat datele din cartea motocicletei...o sa merg cu baiatu pana acolo poate rezolvam ceva..am crezut ca totusi este o alta solutie. De mers stiu ca cel ce a cumparat motocicleta poate merge si asa dar ca sa faci asigurare iti trebuie cnp`ul celui din talon..se poate face si pe "naspa" dar la un incident nu mai e valabila .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi mie datele in PM. Cnp sau serie CI ma intereseaza, Rusanestiul are doar strada principala...



...Sau, trimite-i o recomandata, in care sa ii explici omului ce si cum. Teoretic, ar trebui sa te ajute. Practic, cum ai norocul...

Editat de cry_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta e si ideea ca nu am nimic mai mult decat ceea ce am specificat.. Florea Daniel Ionut , nr de inmatriculare OT 03 FDX comuna Rusanesti jud. Olt. atat scrie si nimic altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce pot eu sa te ajut nu il gasesc...

Incearca sa gasesti un numar de la Primaria Rusanesti, vorbeste frumos cu vreo tanti de acolo si macar sa iti dea un mod de contact...

Cam greu, nu imposibil...

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am o intrebare care ma streseaza. Daca vand o motocicleta si persoana respectiva e neserioasa si nu o trece pe numele sau, ce probleme pot sa am dupa? Daca o scot de la financiar de la mine cu contractul de V-C banuiesc ca nu pot sa imi vina amenzi, sau gresesc?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum au scris si colegii nu ai nicio problema...doar ca e posibil sa iti ajunga tie amenzile si v-a trebui sa mergi cu ele la fintante ca sa dovodesti ca nu mai esti tu proprietar...asta doar daca ai mare mare ghinion...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Complectezi in talon cu a zis si API 73 si el este obligat in 30 de zile sa o inmatriculeze pe el daca nu cand il opreste pol ii ia talonu. Pe contract ai o rubrica acolo jos certificat de radiere si el cand o inmatriculeaza la politie o completeaza si o rupe si io da inapoi si aia trebuie sa ti-o trimita ca sa fi sigur si cu aia trebuie sa mergi sa o stergi de pe tine ca din cate stiu eu cand am cumparat motoru la fostul proprietar nu ia fost de ajuns numai contarctu ca sa o scoata de la fisc si din nus stiu ce motive la pol a uitat sa imi puna in dosar certificatul de radiere asa ca iam trimis copie dupa carte sa poata dovedi la aia de la primarie ca nu mai e pe el. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...