Sari la conținut

Postări Recomandate

Odata ce ai schimbat domiciliul, trebuie sa schimbi si actele. Ordinea e urmatoarea:

 

- schimbare CI - cu noul CI copie si original te duci la adm financiara sect 2 si faci:

 

- cerere pt "eliberare dosar auto" (asa se numeste, chiar daca e vb de moto). Vei plati impozitul pe moto pana la data in care ti se va scoate din evidenta fiscala, plus ce alte datorii fiscale ai la sect 2 (casa, amenzi etc). Anexezi o fisa de inmatriculare auto cu datele de adresa veche, pt ca pe ea ti se va pune stampila de la financiar sector 2, cu ea mergi si la sect 3 pt ce-a de-a doua stampila, de luare in evidenta fiscala. Eliberarea dosarului dureaza cam o luna, depinde de cata treaba/chef are tanti care iti preia cererea. Ii lasi un nr de mobil si te va suna ea dupa ce e gata dosarul (gata inseamna pur si simplu sa il scoata de la registratura sect 2, dar va zice ca dureaza mult pt ca e un proces complicat :laugh: ). Dupa ce te suna, te duci, il ridici, semnezi pt el.

 

- te duci cu dosarul la adm financiara sector 3 . Dai o declaratie de impunere (completata de mana pe o declaratie tip ce se gaseste acolo pe hol, se numeste parca "Declaratie fiscala / Decizie de impunere"). Prin ea soliciti la adm fiscala sector 3 sa fi luat in evidenta fiscala cu motorul.

 

Acolo iti mai trebuie:

- contract de vanzare - cumparare (original si copie)
- certificat fiscal al vanzatorului (tot tu esti, ti-l da in dosarul de la sect 2)
- fisa de inmatriculare completata de la sect 2 cu stampila
- copie xerox dupa CI si CI original
- copie xerox dupa cartea de identitate a masinii si cartea in original

 

In mod normal ti se da stampila pe loc. Daca vrei, poti plati si impozitul pe restul de an la noul sector, dar nu e obligatoriu (sau e in alta cladire/adresa si te ia lenea).

 

- cu fisa de inmatriculare cu cele doua stampile faci dosarul pt inmatriculare - pt schimbarea talonului si modificarea adresei in cartea motorului.Ca acte ai nevoie de:

 

- fisa de inmatriculare cu cele 2 stampile
- contract de vanzare-cumparare (plus copie)
- chitanta CEC (contravaloare talon auto)
- cartea de identitate in original (plus copie)
- talonul vechi

-CI (plus copie)

-copie xerox asigurare RCA

Ridicarea talonului nou + cartea de identitate cu adresa modificata se face dupa 2 ore, daca te duci dimineata la politie.

Editat de Tashulina
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am vb cu un amic care este la circulatie si mi-a spus ca daca nu schimbi judetul nu e obligatoriu sa schimbi talonul. Odata ce e luata in evidenta fiscala e ok! eu zic sa mai intrebam si sa aflam ce si cum, insa repet eu am spus doar ce mi-a explicat acel circulist!

Schimbat judet = schimbat sector

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vb cu un amic care este la circulatie si mi-a spus ca daca nu schimbi judetul nu e obligatoriu sa schimbi talonul.

 

Se aplica doar pt permisul auto format nou, in care nu mai este trecuta toata adresa, ci doar judetul. Ala nu se mai schimba daca treci din sect 2 in sector 3, tot in Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se aplica doar pt permisul auto format nou, in care nu mai este trecuta toata adresa, ci doar judetul. Ala nu se mai schimba daca treci din sect 2 in sector 3, tot in Bucuresti.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cautam si eu zilele trecute :D

Dar din in sectorul 3 in 4

La fel ca Warlock urmeaza si eu sa schimb actele la dublu (auto + moto), alti bani, alta distractie...

:(

 

 

Multumim, Tashulina, pentru informatii!

Mai trebuie sa ma interesez pt. permis daca trebuie sa fac si vizita medicala

Editat de PepsiMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri.

 

@Tashulina... adica trebuie sa fac contract de vanzare intre mine pe adresa veche si tot eu pe adresa noua?

Daca este asa, nu trebuie sa merg iar cu moto la identificare si toate porcariile ce trebuie urmate pentru inmatriculare?

 

Si daca il las pe sect 2 ce repercusiuni poate avea treaba asta?

 

PS: Ce complicat sa muti un vehicul de la un sect la altul. Zici ca vreau sa il mut in Kongo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai trebuie sa ma interesez pt. permis daca trebuie sa fac si vizita medicala

 

Cand mi l-am schimbat eu nu am facut vizita medicala, pt ca nu expirase (doar la expirare repetai vizita medicala).

 

 

Multumesc pt raspunsuri.

 

@Tashulina... adica trebuie sa fac contract de vanzare intre mine pe adresa veche si tot eu pe adresa noua?

Daca este asa, nu trebuie sa merg iar cu moto la identificare si toate porcariile ce trebuie urmate pentru inmatriculare?

 

Si daca il las pe sect 2 ce repercusiuni poate avea treaba asta?

 

PS: Ce complicat sa muti un vehicul de la un sect la altul. Zici ca vreau sa il mut in Kongo.

 

Nu trebuie sa faci niciun contract de vanzare-cumparare. Duci contractul de vanzare-cumparare intre fostul proprietar al motorului si tine, ala pe care l-ai facut cand ai cumparat motorul.

 

Operatiunea de "mutare" a unui autovehicul de pe o adresa pe alta a aceluiasi proprietar se numeste transcriere, deci nu o vei reinmatricula.

 

Daca il lasi pe sector 2 te alegi cu amenda cand te va opri politia si va vedea ca pe CI-ul tau este o adresa si pe talon/permis/carte motor este alta. Iar daca iti iei vreo amenda de circulatie ti se va trimite pe noua adresa din CI, unde tu nu vei figura cu niciun mijloc de transport, ceea ce va crea complicatii, si iar amenda.

 

Nu este asa complicat de mutat. A fost complicat pt mine sa aflu toti pasii, pe cine intrebam, chiar la adm finaciara, ridica din umeri...Tie iti ia maxim 2 ore, daca e coada, la adm financiara sect 2 pt dosar, apoi inca 1 ora la adm financiar sect 3 pt luarea in evidenta, 30 min la CEC, 1 ora in Pipera sa depui actele si inca 2 sa astepti dupa cele noi. Simplu, nu? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut colegi de drumuri ale patriei si va supun atentiei un subiect care sincer, pe mine ma intriga. Se face in felul urmator. De putin timp am achizitionat o motocicleta din italia si, cum e si normal, am inceput demersurile pentru inmatriculare.

Datele problemei:

  • domiciliul stabil (trecut si in cartea de identitate pe fata) in Giurgiu;
  • flotant (viza de resedinta?) in Sibiu, unde e si locul de munca;
  • am mers la RAR, scos CIV si Certificat de Autenticitate la punctul de lucru din Sibiu

Bun. Dupa asta, am mers la primaria Sibiu pentru a inscrie moto la impozit. (fac o paranteza: am mai inscris o moto in 2010 si eram tot in situatia asta, asa ca am facut o procura notariala unei rude care s-a ocupat de tot, la Giurgiu). Acolo, asa cum ma asteptam (vezi paranteza), mi s-a spus ca ei nu ma pot inregistra aici, dar daca cei de la inmatriculari isi dau acceptul, atunci nici ei nu au nimic impotriva. Merg la politie si expun problema functionarului de la ghiseu, care evident, imi spune ca inmatricularea trebuie sa o fac la Giurgiu. Acum, poate gresesc eu, dar inainte de a merge si la primarie si la inmatriculari, am "sapat" putin prin legislatie si iata ce am gasit:

 

  1. art. 13 alin (1) din OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice:
    • "Autovehiculele şi remorcile se înmatriculează permanent sau temporar la autoritatea competentă în a cărei rază teritorială proprietarii îşi au domiciliul, reşedinţa ori sediul, în condiţiile stabilite prin reglementările în vigoare."
  2. ok zic. ce e ala "autovehicul"? raspunsul ​tot in OUG 195/2002 la art.6 punctul 6:
    • ​​autovehicul - orice vehicul echipat, prin construcţie, cu un motor cu propulsie, în scopul deplasării pe drum. Mopedele, troleibuzele şi tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule. Vehiculele care se deplasează pe şine, denumite tramvaie, tractoarele folosite exclusiv în exploatările agricole şi forestiere, precum şi vehiculele destinate pentru efectuarea de servicii sau lucrări, denumite maşini autopropulsate, care se deplasează numai ocazional pe drumul public, nu sunt considerate autovehicule;
    • ma gandesc ca motocicleta e si ea un autovehicul, nu?
  3. merg mai departe. sa vedem ce inseamna "resedinta". raspunsul in ​Codul Civil la:
    • ​​​​art. 88: " Resedinta. Resedinta persoanei fizice este in locul unde isi are locuinta secundara."
    • art. 90. " Prezumtia de domiciliu. (1) Resedinta va fi considerata domiciliu cand acesta nu este cunoscut. (2) In lipsa de resedinta, persoana fizica este considerata ca domiciliaza la locul ultimului domiciliu, iar daca acesta nu se cunoaste, la locul unde acea persoana se gaseste."
    • art. 91: " Dovada. (1) Dovada domiciliului si a resedintei se face cu mentiunile cuprinse in cartea de identitate.
      (2) In lipsa acestor mentiuni ori atunci cand acestea nu corespund realitatii, stabilirea sau schimbarea domiciliului ori a resedintei nu va putea fi opusa altor persoane .
      (3) Dispozitiile alin. (2) nu se aplica in cazul in care domiciliul sau resedinta a fost cunoscuta prin alte mijloace de cel caruia i se opune."

De mentionat ca in cartea de identitate, pe verso, am viza de resedinta in vigoare.

Acum vin si intreb: am sau nu am dreptate cand spun ca am dreptul conform legii sa-mi inmatriculez motocicleta in judetul in care am resedinta, in speta Sibiu?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer (si sa nu ma consideri carcotas) nu prea ti-as da dreptate.

Motivul e acela ca de la resedinta poti oricand sa pleci daca nu esti proprietarul respectivei locuinte, incercand sa te sustragi de la plata taxelor ptr moto (in acest caz ele ar ramane datoria proprietarului de drept al locuintei).

Si mi s-a parut ceva total lipsit de profesionalism ca cei de la finante sa iti arunce faza cu "daca isi dau acordul cei de la inmatriculari". Intai iti treci motorul pe financiar la tine si dupa aceea il inmatriculezi pe numele tau (nu poti face inmatricularea fara fisa fiscala stampilata la primarie).

 

P.S. Sper totusi sa iti dea cineva dreptate si sa iti ofere o varianta viabila ptr tine, eu mi-am expus doar parerea...

 

Toata stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din experienta proprie: in tg mures mi-am inmatriculat moto cu viza de flotant; Dupa vreo 3 ani, in bucuresti am incercat cu masina dar nu am reusit s-o conving pe tanti de la ghiseu. Am domiciliu in galati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce mi se pare o imensa lipsă de organizare. și demonstrează ca cei care sunt responsabili de aplicarea legilor nici măcar nu le cunosc.

 

@manu. Nu te consider cârcotaș, departe de mine gândul ăsta. Dar mă gândesc că banii plătiți pe orice fel de impozit intra în bugetul de stat. Mai mult de atât, bunul (motocicleta) este trecut pe numele meu, nu pe adresa. ar fi normal ca datoriile pe care ipotetic le-as avea la impozit sa mă urmărească oriunde m-aș duce. Nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca banii de pe impozit pe bunuri mobile/imobile intra in bugetul local, nu cel de stat.

Din acest motiv aceste taxe se mai intampla sa difere de la o localitate la alta.

Repet, e doar o parere, nu sunt vreun ghiseist deghizat aici pe forum.

Eu sper sa reusesti sa iti ainmatriculezi bijutarie, nu de alta dar sunt in situatia ta (abia mi-am schimbat motorul, eu stau in Iasi de vreo 7 ani, dar domicicliul il am pe Jud Neamt). Ca sa nu fac prea multe demersuri (cu care pierd mai mult timp,cred) o sa mai fac 2 drumuri Iasi-Piatra Neamt ptr a il inmatricula acolo si cu asta basta.

Mult succes si sa fii cu numerele ok cat mai repede... :143:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu o sa stai mai mult timp in sibiu, mai bine s-o inscrii la tine acasa personal (intr-o zi rezolvi tot daca ai dosarul complet) ori cu procura. Eu asa as face.

 

PS: Eu am fost programat la RAR pt identificare la 8.30 intr-o zi. la 11.00 am fost gata. pana atunci cineva mi-a platit taxele (numere, talon, etc.) La 11.15 am predat dosaru la politie si mi s-a spus sa astept pana la 13.00 dupa numere (la preferinta), la 12.45 m-a strigat de la ghiseu si mi-a dat numerele si dovada pentru talon.

Editat de Nica Blandea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor.

 

Ma pregatesc sa achizitionez o mobra Ducati ST2. Este deja inmatriculata. Omul are actele (talon+CIV), insa el n-a inmatriculato la politie, doar inregistrata la FISC, mergand pe numerele vechiului proprietar. Apucase sa dactilografieze numele lui pe CIV dar fara stampila politiei.

 

Am vorbit cu vanzatorul pt a obtine certificatul fiscal de radiere si stampila pt fisa de inmatriculare.

 

As dori sa stiu daca eu o sa pot inmatricula motocicleta asa sau vanzatorul mai trebuie sa obtina alte acte?

 

Inca o problema peste care s-ar putea sa dau la autentificarea RAR. Seria sasiu/motor le-am gasit inscrise pe o tablita in partea dreapta a ghidonului si corespund cu cele din talon, insa n-am gasit seria stantata pentru sasiu, iar seria motorului (ZDMH100AAXB002526 * 007573) nu prea corespunde......adica prima parte, cea cu ZDM este alta decat in talon, doar ce este scris dupa "*" este in regula :(

 

Credeti ca vor fi probleme la autentificare, sau merita sa ma incumet pt achizitie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a luat-o in evidenta la Fisc, e proprietar...Oricum , sa nu o iei fara fiscal valabil, impreuna cu stampila pe fisa de inmatriculare.

O poti inmatricula asa, impreuna cu actele ce se impun : CV, autenticitate,fiscal,etc.

Seria sasiu...e o problema...

cauta pe net manualul service pt modelul respectiv, vezi unde sunt trecute seriile, confrunta-le. Seria sasiu e trecuta in alta parte fata de seria motor.Imposibil sa nu fie marcata undeva, pe cadru...Apeleaza la cineva care se pricepe la "cautat", sa nu te trezesti cu vreoi surpriza la autenticitate....

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a luat-o in evidenta la Fisc, e proprietar...Oricum , sa nu o iei fara fiscal valabil, impreuna cu stampila pe fisa de inmatriculare.

O poti inmatricula asa, impreuna cu actele ce se impun : CV, autenticitate,fiscal,etc.

Seria sasiu...e o problema...

cauta pe net manualul service pt modelul respectiv, vezi unde sunt trecute seriile, confrunta-le. Seria sasiu e trecuta in alta parte fata de seria motor.Imposibil sa nu fie marcata undeva, pe cadru...Apeleaza la cineva care se pricepe la "cautat", sa nu te trezesti cu vreoi surpriza la autenticitate....

Succes!

Multumesc frumos pt raspuns.

 

Am achizitionat astazi "bolidul" avand toate actele necesare in regula. Am contract de vanzare-cumparare, CIV, talon, fiscal de la actualul vanzator + stampila pe fisa de inmatriculare si actele prin care a achizitionat vanzatorul motocicleta de la primul proprietar (contract de vanzare cumparare + fiscal + fisa de inmatriculare)

 

Am descoperit intr-adevar si seria de sasiu care este OK, poansonata pe cadru sub ghidon. Seria motorului era in regula :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...