Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutari. Mâine fac un cd cu poze Cum era moto accidentata,și cu actele și seriile. O sa i le trimit domnului de la rar și sa vedem ce spune. Dacă voi întâmpină dificultăți am 2 cai

 

1-ma duc la un profesionist sa îmi bata seria pe cadru.

2-a duc la bulgari și acolo rezolv fără probleme.

Prima varianta sigur nu e viabila, pt ca aia de la Rar sunt mai profesioniști decât profesionistul tău. Și mai ai și niște profesioniști la parchet. Complicat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Domle, despre ce motocicletă e vorba pînă la urmă? Am înțeles că a fost 1000 de euro, ceea ce înseamnă că, pentru a merita deranjul este ceva model deosebit, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

La dosarul pentru inmatriculare trebuie acea dovada de la ANAF conform careia nu sunt platitor de TVA . Supriza e ca am ajuns la ANAF cu documentele si la ghiseu s-au uita la mine ca la felul 12 . Ca ei nu stiu ce imi trebuie si ca nu se plateste taxa "verde" la moto. Am incercat sa explic ca n-am treaba cu taxa verde si imi trebuie doar o dovada ca nu sunt platitor de TVA . Acum n-am inteles eu bine sau sunt ei tampiti ? M-au plimbat prin 5 birouri pana am ajuns la directoarea de departament si tot cu mana goala am plecat de la ANAF . Nu stiu ce sa imi dea ca nu le-a mai cerut nimeni si ei nu au in programul PC asa dovada / cerere tip etc . Le-am arata si pe site-ul polititiei, la inmatriculari ce trebuie sa obtin de la ei ( ANAF ) si tot degeaba . In concluzie ....... WTF???

Editat de aquachrono
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

La dosarul pentru inmatriculare trebuie acea dovada de la ANAF conform careia nu sunt platitor de TVA . Supriza e ca am ajuns la ANAF cu documentele si la ghiseu s-au uita la mine ca la felul 12 . Ca ei nu stiu ce imi trebuie si ca nu se plateste taxa "verde" la moto. Am incercat sa explic ca n-am treaba cu taxa verde si imi trebuie doar o dovada ca nu sunt platitor de TVA . Acum n-am inteles eu bine sau sunt ei tampiti ? M-au plimbat prin 5 birouri pana am ajuns la directoarea de departament si tot cu mana goala am plecat de la ANAF . Nu stiu ce sa imi dea ca nu le-a mai cerut nimeni si ei nu au in programul PC asa dovada / cerere tip etc . Le-am arata si pe site-ul polititiei, la inmatriculari ce trebuie sa obtin de la ei ( ANAF ) si tot degeaba . In concluzie ....... WTF???

depinde de judet colegu...., si de cheful sau dispozitia celui de la ghiseu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

difera de la judet la judet, in unele nu e necesara dovada. in Bucuresti este.

 

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/Cert1_OPANAF_3193_2011.pdf

 

este un certificat. decizia e la administratia locala, el foloseste la:

 

atestarea plăţii TVA de către persoanele care nu sunt înregistrate şi care nu au obligaţia săse înregistreze în scopuri de TVA conform art. 153 din Codulfiscal, dar care sunt înregistrate conform art. 153^1din Codul fiscal, care au efectuat achiziţii intracomunitare de mijloace de transport care nu sunt noi, în sensul art. 125^1alin. (3) din Codul fiscal, taxabile în România, în scopul înmatriculării acestora

 

adica daca iei o motocicleta noua din UE tre sa platesti TVA

daca iei o moto second-hand nu trebuie sa platesti TVA, zero, deci pentru asta e certif.

 

ce intelege codul fiscal prin "mijloace de transport care nu sunt noi":

 

art. 125^1 norme metodologice (3) b: în cazul unui vehicul terestru, acesta să nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrării în funcţiune sau să nu fi efectuat deplasări care depăşesc 6.000 km

 

de aceea se cere la ANAF talonul tradus, pentru a verifica aia data primei inmatriculari in statul respectiv (sa verifice conditia cu 6 luni), si respectiv declaratia pe propria raspundere cu nr. de km ai motoretei ca sa vada daca sunt mai mult de 6000

eci aveti grija nu cumparati second din afara cu mai putin de 6000km si mai noi de 6 luni :) ca va pune la plata TVA 24%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat in 2011 o Honda Shadow VT800(model american, destul de rar) de la un dealer moto din olanda, motorul a fost adus intr-un tir(am contract, foaie de parcurs, etc). Motorul este abia acum functional si pregatit de inmatriculare(dupa 3 ani si jumatate) Este posibil sa trebuiasca sa achit retroactiv impozit pe ea cand o voi inregistra la finante?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conform legii trebuie sa o declari in 30 zile...dar....

si eu am inmatriculat in urma cu putin timp una adusa tot din Olanda care a fost exportata in Decembrie.....

nu am platit impozit su nu am luat nici amenda....le-am spus ca abia acum am reusit sa scot cartea si toate actele de la RAR...

posibil ca dupa atatia ani o sa-ti dea amenda....care nu stiu cat este....

 

oricum, BAFTA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt prea mandru de gestul meu insa am si o mica scuza ! Mi-am luat in febraruie 2014 o teapa ca motocicleta clar nu pot sa o numesc !Una cu multe probleme de ordin tehnic ! Cagiva planet 125 2timpi, in decursul anului am strns piese si am reparato as putea sa spun asa...insa tot mai sunt chestii care trebuiesc facute la ea ! Are itp expirat din 30.01.2014si mi-as dori sa o inmatriculezpe numele meu cu numarul meu moto ea fiind adusa din alt galati ! Am primit la cumparare toate actele: civ talon numarfiscal act vanzare cumparare si alte chestii, insa pentru ca am stiut ca mobra e defecta nu m-am dus sa o bag la fiscal spre rusinea/prostia mea ! Si acum de cand ma tot framant ca sa o inmatriculez nci macar nu stiu ce pasi trebuiesc facuti ! Daca puteti dvs. sa imi spuneti cam cum trebuie sa incep si ce trebuie sa fac si sa imi raspundeti la cateva intrebari :

 

- Este adevarat faptul ca finantele comunica intre ele si este posibil sa o am trecuta la fiscal deja ?? (un lucru care ar fi destul de bn pentru mine)

- Am inteles ca daca totusi nu o trec la fisc, o sa primesc o amenda dar vaoarea ei nu o stiu cae este aceea ?

- Cum se procedeaza la I.T.P. ?

 

Multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

din cate stiu eu trebuia sa o treci la finante pe numele tau atunci cand ai luat-o

si pentru ca nu ai trecut-o s-ar putea sa primesti acum o amenda . . . de circa 100 de lei cred plus ca vei plati retroactiv impozitul de cand motorul a iesit de pe circumscriptia financiara a posesorulu,

lucru auzit de la un tip de la care am vrut sa iau un motor oarecum in situatia ta( avea motorul de 2 ani, nu il inscrisese pe numele lui, iar vechiul posesor il radiase financiar, cand am vrut sa iau motorul si am intrebat de fiscal mi-a spus ca trebuie sa plateasca amenda si impozitul Retroactiiv/ sau doar amenda nu mai tin minte sigur)

cat despre faza ca finantele comunica intre ele . . .. . . . . suntem in romania frate si sunt slabe sanse

totusi cred ca o ai trecuta pe numele tau pentru ca saptamana asta cand mi-am luat eu motor, tipul care a scos fiscalul si si-a radiat motorul nu a putut sa il scoata de la el decat in baza contractului de vanzare cumpărare si a cererii mele de preluare a motorului ,

dar daca l-ai luat din alt judet/ localitate . . . nu mai stiu sigur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

certificatul fiscal primit de la vanzator e valabil doar luna in curs, iti trebuie altul, de la fisc cam 90% vei lua amenda, itp-ul il faci la rar unde inainte de inmatriculare faci identificarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar uneori finantele comunica intre ele ( de obicei nu) amenda e undeva intre 30-50 ron din cate spunea un prieten ( dar la fel am auzit de persoane care nu au avut e achitat aceasta penalizare) + impozitul datorat dupa radierea fiscala (data vanzarii de pe fiscal) daca a expirat itp-ul trebuie sa faci si identificarea RAR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

certificatul fiscal primit de la vanzator e valabil doar luna in curs, iti trebuie altul, de la fisc cam 90% vei lua amenda, itp-ul il faci la rar unde inainte de inmatriculare faci identificarea.

Certificatul fiscal e valabil doar luna in curs in sensul ca in luna aia trebuie facuta vanzarea-cumpararea(contractul), nu are treaba cu data cand o inregistreaza el la finante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bun si fiscalul ala chiar daca e expirat ( fostul proprietar de la care mi-am cumparat prima motocicleta a avut un fiscal vechi de 2 ani de la un tip din Bucuresti- ultimul proprietar din acte si a fost bun ala - altfel nu cumparam motorul daca nu-mi putea da fiscal de pe numele lui) certificatul fiscal notifica ca la data vanzarii nu erau datorii ale fostului proprietar (impozite,amenzi, etc) tot ce e dupa vanzare e " pe numele noului proprietar"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Certificatul fiscal e valabil doar luna in curs in sensul ca in luna aia trebuie facuta vanzarea-cumpararea(contractul), nu are treaba cu data cand o inregistreaza el la finante.

omule fi mai explicit ca io acu 2 luni am inmatriculat o mobra si tot nu inteleg ce vrei sa spui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bun fiscalul ala si expirat cum e, doar ca s-ar putea sa iti iei amenda(depinde de oras/sector-in 6 e vreo 60 roni(2014)). Avand in vedere valoare impozitului la un 125( si in general la mobre) nu prea se dau amende pentru intarziere daca le explici treaba asta. O sa iei doar un avertisment daca esti baiat destept. In schimb, iti trebuie si fisa de inmatriculare stampilata si semnata de "fiscul" vanzatorului.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oamenilor nu mai bagati baiatul in ceata, pe certificatul fiscal e o data si o stampila, atat la fisc cat si la inmatriculari mergi cu certificatu ala nenorocit care e valabil doar luna in curs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

certificatul fiscal e valabil doar pe luna in curs. dar daca el nu sa prezentat la institutia financiara de la care face parte ca sa o treaca pe numele lui in luna in care era el valabil nu e sfarsitul lumii, cum am mai spus o mica amenda si plata impozitului, pentru ca motorul in cauza acum nu e inscris financiar la nici o persoana. cat despre faza cu RAR-ul si celelalte au spus colegii mai sus care sunt pasii insa inainte de toate trebuie sa il inscrie financiar.

din experienta proprie la mine l-am inscris in aceiasi cladire, tot atunci cand am primit fiscalul, motorul fiind din aceiasi localitate,

greseala lui e ca nu s-a prezentat sa il inscrie financiar in momentul in care l-a cumparat( itp si inscrierea la politie pentru numere putand sa o faci si mai tarziu) dar aceasta greseala nu e de ne rezolvat, bine inteles o amenda si toate sunt bune.

acum asta e cea mai mica problema, probleme sa nu ai mai departe la itp si la RAR, si si mai bine . . .. sa nu mai ai probleme cu motorul ca tot ai spus ca ai mai investit cate ceva ca sa il pui in functiune cum trebuie, asfalt uscat si sper sa ti se rezolve problemele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...