Sari la conținut

Postări Recomandate

Nu știu sincer cum o să rezolv și dacă o să rezolv. Am să mai încerc o dată la RAR TL, dar acolo era un domn chiar foarte de treabă și mi-a zis că nu are cum să mă ajute. O soluție ar fi să mai încerc pe la RAR Constanța, Brăila, Galați, prin zonă, dar nu știu dacă se merită alergătura. O să văd, vă țin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am inteles, oricum am lasat-o balta ca mi se pare incurcatura cu omul. Am gasit altul, omul e proprietar, maine ma duc sa-l vad, acu intrebarea mea este:

pe langa contractul de v-c, fiscalul, talonul si cartea de identitate, si cheile normal :))) ce trebuie sa mai iau de la proprietar, sa o pot inscrie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DRPCIV Bucuresti, luat bon pentru inmatriculari PF la 12:12 ieri cu 368 de persoane in fata, la 19:45 am ajuns la ghiseu.... Noroc ca lucrez in zona ca pierdeam o zi.

 

 

Am fost alaltăieri să pun mobra pe mine. DRPCIV Timis. La 8,30 erau deja 67 pe listă, îmi arătau să stau la coadă.

 

Io „fusăi” mai șmecher , aveam rezervare online cu numărul 1. Au ghișeu separat pentru rezervările online.

 

În 10 minute terminasem tot :P

 

Deci nu uitați: rezervarea online e sfântă :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu uitați: rezervarea online e sfântă :)

 

Corect, dar cand ai facut-o? La Focsani te programeaza peste o luna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum nu raspunde nimeni la taxe si impozite, poate ma puteti ajuta voi :)

 

In 2014, A a vandut moto lui B, i a dat talon, carte, fiscal pe care scrie motivul si ca se vinde catre B, contract v-c.

Eu vreau sa cumpar de la B motoreta, dar B nu a trecut o la impozit, nu a inmatriculat o pe numele lui.

Motorul a fost condus doar in primele 30 de zile, si de atunci nu a circulat.

 

Care ar fi procedura?

O cumpar eu de la B?

Sau il contactez pe A si fac cu el contractul de v-c cu data de 2014? (Mi s a spus ca e posibil)

 

Pe B il cunosc, o sa plateasca ceva amenda pt ca nu a inmatriculat motorul, desi nu a circulat cu el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

B il declara la impozit, plateste amenda + impozit de la data dobandirii si dupa aia ti-l vinde tie.

Oi vrea sa raspunda la taxe la ore d'astea, si vinerea?!?

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru a scoate numere rosii, tot cu programare se scot, adica tot atata tre sa astept ca si dupa inmatricularea definitiva? Sau acelea se scot din alta parte, si pana la programarea care ii peste 2 luni se poate circula cu numerele rosii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa achiziționez un KTM 125 2009 si proprietarul spune ca nu are acte. Am vro șansa sa o inmatricluz (gen la primăria dintr-un sat sau sa ii fac ceva) adică as vrea sa pot sa ii schimb gumele și sa merg cu ea și prin oraș

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu mergi cu ea pe drumuri publice n-ai treaba, teoretic. intrebarea e alta: esti sigur ca n-o fi "speriata" de undeva, gen italia, anglia, etc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoreta e pe olx, eu l-am întrebat dacă eu o cumpar el poate sa se ducă la la poliție sa o declare furată (având actele ei) iar răspunsul lui a fost ca dacă era furată nu mai era pe olx (este asta un motiv solid?)

» Post actualizat in 27 May 2017 17:01

Mi-a mai trecut ceva prin minte . Pot sa o "inmatriculez pe Bulgaria" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

răspunsul lui a fost ca dacă era furată nu mai era pe olx (este asta un motiv solid?)

nu e singurul vehicul furat postat pe olx :)

 

Pot sa o "inmatriculez pe Bulgaria" ?

daca nu are acte, cum ai putea sa o inmatriculezi in Bulgaria, sau orice alta tara? Ai impresia ca aia te cred "pe cuvant"? Cauta alta care nu are probleme cu actele.

 

Gandeste-te ca o sa iti fie greu si tie sa scapi de ea cand o sa vrei s-o dai... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu o intrebare, maine urmeaza sa cumpar un Hornet, moto e inscrisa in tara.

am mai scris aici, insa nu m-am lamurit cu fiscalul acela, nu de alta dar vreau sa fiu sigur pe ce am de luat:

1) Bun, ma intalnesc cu omul, facem un contract de vanzare cumparare (de mana? sau ne da de la primarie cvc tip?), cu contractul mergem la finante de unde apartine proprietarul, si de acolo ne da un fiscal, adica o foaie cum ca nu are datorii, si scrie ca ii necesar pentru vanzare? sau pe cvc se aplica o stampila cum ca e ok vanzatorul?

2) Dupa etapa asta omul imi inmaneaza cartea de identitate, talonul si asigurarea (eu pot umbla cu asigurarea lui pana la trecerea pe numele meu, nu?), motocicleta si cheile.

3) alte hartii mai am nevoie de la proprietar, eventual o copie dupa buletin, sau altceva?

 

Multumesc si ma scuzati ca ma repet :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te duci la un birou de copiat acte. toata treaba costa vreo 30 lei si ei iti fac dosarul de vanzare cumparare. eu cand am vandut motorul (prin martie - aprilie) am facut asa :

 

1. 5 exemplare nou tipiza contract vanzare cumparare ramase la mine (vanzator). Pentru cumparator i au dat o copie contract, copia mea de buletin, copia cartii rar, talonul motorului (cu mentiunea instrainat catre..) si cheile.

 

2. cu cartea in original, buletinul meu, contractele de vanzare cumaprere si mai multe xeroxuri m-am prezentat la mine la administartia financiara sa o scot de la fiscal si mi au pus stampila pe cele 5 foi.

 

3. am pastrat 1 exemplar din contract, dovada de la primarie ca am scos o de pe rol, copie talon, copie carte rar, copie buletin cumparator si restul le-am predat cumparatorului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand a vandut tata aro 10 am luat de pe net toate formularele si n am avut probleme . Si eu sunt de aceeași parere sa facem singuri , dar m am gandit ca vrea sa fie mai siguri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu, te poti prezenta si fara programare online, dar iei coada in piept si o sa ai nevoie de multa rabdare si tutun.

la programare on-line intr-adevar, ai de asteptat cam o luna pana prinzi un loc liber.

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...