Sari la conținut

Postări Recomandate

Pentru ultimul alineat!! So fucking right! Mai ales ca e si vara! Era azi 1 in fatza ... :kick: Duhnea oribil! Toti vin si se baga "io eram dupa domnu", "doama imi tine radu" etc. ce cacao! SI muuulte altele :birthday: :ok:

De ce (cuvant urat) mea nu fac si astia un loc de unde sa iei bon de ordine, si sa stea dreq careva acolo, sa nu mai apara bijnitarii!

 

3.Nujt daca a specificat ca lasa numerele... daca nu, o poate face DUPA aia!??

 

1. Nu-s inca chiar lamurit complet.. da' intreb acolo! TImbrele le au acolo, sau ma trimit cretinii, ca la cazier dupa potcoave de cai morti, pe la posta sa iau timbre?!

 

Intrebarea 2... are careva idee!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Am asa: Una bucata placuta nr de imatriculare care era pe motorul de la vechiul propietar. (A renuntat la el, deci pot sa fa "preluare" de nr, nu-l schimb).

Si cam toate actele care-mi trebuiesc pt inmatriculare permanenta in rest.

Stie cinva ce taxe (adica "CE SUME") trebuie sa platesc? Si care la CEC, care acolo la Udrishte, etc?

 

Danke.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cec: taxa de inmatriculare si taxa de talon

la udriste: nimic, dc pastrezi numarul vechi

dc insa il schimbi, fie vei lua nr preferential(50ron), fie vechiul proprietar pastreaza numarul si tu iei nr la rand(10ron- pastrare+7.5 ron placa noua)

 

 

ps: vezi ca la cec fetele alea nu prea stiu caree valoare taxei pt moto, tb sa stii tu...parca e vreo 24.7 ron si aia de talon 29 ron

 

 

oricum dc te uiti mai inapoi, am postat chiar eu o lista cu tarife luate de la udriste plus neste poze...

Editat de fulgerica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema legata de radiere/inmatriculare:

Am un motor luat de la cineva din Prahova. am fost vineri (19.08) sa facem actele. La radiere nu a primit dosarul pt. ca nu avea folia de secretizare pe CIV. S-a dus tipul azi sa puna folia si nu a putut pentru ca trebuia sa se duca cu motocicleta sa faca identificarea. Motocicleta e la mine dar nu am cum sa circul cu ea ca nu are itp valabil deci nu ma pot duce sa fac identificarea. Stie cineva daca in Bucuresti in Calea Grivitei pot sa ma duc eu sa fac secretizarea motorul fiind pe numele altcuiva si fara sa ma identificarea facuta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diseara ma duc din nou la ploiesti sa iau toate actele poate reusesc sa rezolv in bucuresti. Pot face eu secretizarea si identificarea in numele fostului proprietar fara ca acesta sa mai vina la bucuresti? Daca fac identificarea inainte de radiere mai trebuie sa o mai fac odata inainte de inmatriculare adica dupa ce a fost radiata??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Identificarea o faci dupa radiere, cand o inmatriculezi. Despre secretizare, nu stiu. Cred ca trebuie s-o ai deja facuta inainte de radiere (deci s-o faca fostul proprietar).

228647[/snapback]

La politia din Ploiesti: pentru radiere cere securizarea CIV

la RAR Ploiesti: pentru securizare cere motocicleta pentru identificare ceea ce inseamna ca fac identificarea inainte de radiere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce intelegi pe NV? e chiar atat de cazuta? ai CIV-ul?

in principiu la orice service merge data o spaga, nu cred ca exista comunista care sa treaca ITP-ul curat, decat daca are 0km. se iau pana si de semnalizari, daca nu sunt alea originale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diseara ma duc din nou la ploiesti sa iau toate actele poate reusesc sa rezolv in bucuresti. Pot face eu secretizarea si identificarea in numele fostului proprietar fara ca acesta sa mai vina la bucuresti? Daca fac identificarea inainte de radiere mai trebuie sa o mai fac odata inainte de inmatriculare adica dupa ce a fost radiata??

228546[/snapback]

 

 

se poate face act notarial....eu am facut ca propretaru' e de prin alte tari...dar m-a costat vreo 380 000 lei vechi treaba cu actul, a fost gata in 15 minute..si la notar tre sa fiti amandoi, de fapt numai el e necesar acolo, ca el iti face tie imputernicirea. Si pe chitanta, tot numele lui e, poate plateste el ,sa nu mai faca drumuri la Buc....Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. ce inseamna ca la dosar anexez ultima fila din talon, vreti sa spuneti copie, nu? si are deja stampila ultimului ITP, care e valabil pana pe 25.11.2005, deci sa inteleg ca nu mai e nevoie de ITP, chiar daca o inmatriculez in alt judet decat e acum? (vanzatorul = bucurestean, eu din teleorman)

 

Cand te duci la radiere la ghiseu iti da inapoi ultima fila din talon adica cea pe care ai vizele itp pe care o anexezi la dosarul de inmatriculare

 

3. asigurarea(RCA) a expirat in decembrie 2004, deci momentan nu am voie pe drumurile publice cu ea, cum procedez la inmatriculare, ca trebuie s-o duc (si nu pe platforma ca ma usuca de bani) in teleorman? eu m-am gandit asa:

a)fac contractul de vanzare cumparare cu fostul proprietar + copie

b)fac copii dupa buletinul meu si al fostului proprietar si dupa cartea de identitate

c)fostul proprietar obtine de la adm. financiara viza cum ca nu are impozite neplatite la motor

d)fac RCA pe numele lui cu motorul asta ???

e) mergem la radiere, se radiaza, eu cer numere provizorii sa merg cu motorul in TR

Daca iei numere rosii faci asigurare pe o luna pe numele tau! Nu mai faci asigurare pe numele fostului proprietar! ATENTIE: Cand te duci la radiere trebuie sa ai folia de securizare aplicata pe c.i.v.

 

f) acolo merg la adm. financiara pentru inregistrare la impozite

g) ce dreq fac cu asigurarea, fac alta?

da

h) cerere de inmat + fisa de inmatriculare + chitante pt ele, + taxa numere

i) carte de ident

j) merg la RAR pt identificare

k) depun dosarul si astept numere noi. intre timp sper ca pot circula cu cele provizorii

 

in legatura cu identificarea, am inteles ca la identificare, desi ar trebui sa se uite aia doar la serii, o mai si testeaza la lumini frane noxe, cam ca un itp, dar neoficial.

 

numai bine.

128759[/snapback]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu cred ca am inteles toti pasii care s-au prezentat aici. Singura chestie de care nu sunt sigur este urmatoarea. Eu am cumparat motocicleta in 23 august. iar in 24 am plecat in strainatate. O sa ma intorc in 29-30 septembrie, adica la peste 30 de zile dupa ce am incheiat CVC cu vanzatorul. In afara de posibila amenda de la Finante, mai e vre-o problema ca o voi inmatricula peste mai mult de o luna de la cumparare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amenda de la finante e de fo 50lei grei.. alte probleme nu sunt. Daca propietaru (cel vechi) nu a delcarat inca la finainte sau la politie ca a vandut motorul, cred puteti chiar sa faceti alt CVC mai nou (daca are timp sa se deplaseze si daca nu ai luat moto de la tzshpe km departare de orasul tau... :) )ca sa sa evitati unele complicatii (adica amenda).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stau in Timisoara, fostul proprietar e din TM dar eu tre sa merg in Deva ca sa o inmatriculez. Cred ca nu va fi o problema ca sa mai facem un CVC mai recent. Sper sa nu fi mers el sa o scoata de la finante cu CVC-ul vechi. Daca e doar amenda de la finante atunci nu e o problema chiar asa mare. Multumesc pentru info.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

sant in anglia si vreau sa trimit motorul acasa sa il imatriculeze ai mei .

se poate in lipsa mea sa faca asta?

trebue o imputernicire?

stie cinva cum se procedeaza in situatii de genul asta?

merci

bafta tuturor

:P

Editat de florin_diliul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Identificarea la RAR se poate face inainte decontractul de vanzare-cumparare?

Multumesc.

Desigur. Este chiar recomandat. Singurul document necesar este inspectia tehnica valabila.

Chestia e ca trebuie sa te grabesti putin dupa ce obtii "nota de de identificare" pentru ca e valabila numai 30 de zile (costa vreo 40 RON).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sant in anglia si vreau sa trimit motorul acasa sa il imatriculeze ai mei .

se poate in lipsa mea sa faca asta?

trebue o imputernicire?

stie cinva cum se procedeaza in situatii de genul asta?

merci

bafta tuturor

:lol:

Ori trimiti acte pe numele unuia dintre parinti si se poate inmatricula in mod normal, ori faci cumva o procura notariala prin care imputernicesti pe cineva sa se poata ocupa de inmatriculare in numele tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...