Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut

Daca am un motor luat din alt judet, radiat si totul in regula, ce trebuie sa fac prima data la mine in judet? Sa merg la administratia financiara sau la identificare? Viza de la administratie am citit pe aici ca e valabila 48 de ore. Asta ce inseamna, ca la max 48 de ore dupa ce merg la finante sa depun dosarul la politie sau cum? PLS help...I'm alittle lost here...

 

Parerea mea e ca ar trebui sa mergi intai la autentificare (vezi ca totul e ok, etc). Apoi iti iei viza de la financiar (la Bucuresti ti-o da pe loc, nu stiu cum e la Timisoara) si in 48 de ore te duci la Politie sa-ti depui dosarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Parerea mea e ca ar trebui sa mergi intai la autentificare (vezi ca totul e ok, etc). Apoi iti iei viza de la financiar (la Bucuresti ti-o da pe loc, nu stiu cum e la Timisoara) si in 48 de ore te duci la Politie sa-ti depui dosarul.

 

Autentificarea si apoi financiarul dar treci totusi si pe la financiar... Eu am avut o surpriza si anume nu iti dadeau viza in acceas zi in care depuneai dosarul , pt. asta trebuia sa achiti taxa de urgenta... 500.000. :baldy:

 

Numerele mi le-au dat la 3 zile dupa depunerea dosarului... Atentie la ultima factura de leasing (daca motorul a fost pe leasing , factura trebuie sa fie pe numele tau!!!!!!) , in rest e ok .

Ceeace am zis aici e foarte valabil pt. Prahova dar ma gandesc ca nu strica sa se stie .

 

 

Asfalt uscat!!!

Editat de spire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de raspuns. Daca motorul a fost inmatriculat inainte de 2000 (?) trebuie sa astept sa primeasca politaii de la mine confirmarea de radiere de la Cluj (de unde o iau) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de raspuns. Daca motorul a fost inmatriculat inainte de 2000 (?) trebuie sa astept sa primeasca politaii de la mine confirmarea de radiere de la Cluj (de unde o iau) ?

 

NU prea inteleg ce intrebi. Nu ai facut radierea cand ai cumparat-o? Nu ti-ai dat o fisa de radiere din Cluj? Oricum, dovada aia de radiere nu o folosesti la inmatriculare, insa nu poti inmatricula motocicleta pe numele tau daca nu e radiata mai intai. Parca la radiere iti face si fisa de inmatriculare pe care trebuie sa o ai cand iti inmatriculezi moto pe numele tau.

 

Si btw, inca nu l-am adus de la cluj, ar fi bine sa fac identificarea acolo sau trebuie facuta la timisoara?

 

Nu conteaza unde faci autentificarea. Fa-o si tu unde ti-e mai usor.

Editat de JohnDoe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba nu prea am inteles-o nici eu, dar asta mi-a zis tanti de la biroul unde am facut dosarul. Cica ceva de genu ca tre sa astept vreo luna. O sa merg luni sa verific oricum, ca azi am treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba nu prea am inteles-o nici eu, dar asta mi-a zis tanti de la biroul unde am facut dosarul. Cica ceva de genu ca tre sa astept vreo luna. O sa merg luni sa verific oricum, ca azi am treaba

 

O luna? Pentru ce? :baldy:

 

Oricum, vezi ca ai in primul post de pe topicul asta actele necesare la inmatriculare. Doar alea iti trebuie. Sa nu uiti sa specifici cand platesti taxele la C.E.C ca vrei sa inmatriculezi o moto, ca altfel iti ia cat pentru masina. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare...daca imi iau o "putoare" cu atas(acte ok) si o transform in trike pot ramine cu acelasi certificat? nu prea imi pot da seama la ce categorie trebuie incadrata...

 

o intrebare...daca imi iau o "putoare" cu atas(acte ok) si o transform in trike pot ramine cu acelasi certificat? nu prea imi pot da seama la ce categorie trebuie incadrata...

 

o intrebare...daca imi iau o "putoare" cu atas(acte ok) si o transform in trike pot ramine cu acelasi certificat? nu prea imi pot da seama la ce categorie trebuie incadrata...

 

o intrebare...daca imi iau o "putoare" cu atas(acte ok) si o transform in trike pot ramine cu acelasi certificat? nu prea imi pot da seama la ce categorie trebuie incadrata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATENTIE! La radiere, vanzatorul trebuie sa aiba un certificat fiscal, eliberat de administratia financiara, care atesta faptul ca vanzatorul nu are datorii la stat. Acest certificat este oprit de politie la radiere. Faceti o copie, deoarece, mai nou, cand cumparatorul se duce la adm. fin. sa-si ia stampila pusa pe fisa de inmatriculare, cum ca n-are datorii, i se cere si o copie dupa cert. fiscal al vanzatorului. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Cea mai noua porcarie introdusa de unele birouri de inmatriculari (pentru motocicletele aduse din afara Romaniei si aflate la prima inmatriculare)( Timisoara numai):

Copie dupa tranzitul vamal!!!!!

Copie dupa certificatul de inmatriculare al autovehicolului cu care a fost introdusa in tara.

Traiasca BIROCRATIA in Romania!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu sunt din Constanta. Vreau sa ma duc in alt oras sa-mi cumpar un motor. Fac acolo cu proprietarul act de vanzare-cumparare. Ce alte acte trebuie sa mai fac in orasul respectiv? Sau pot sa vin cu motorul aici in Constanta si sa-mi fac toate actele aici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt din Constanta. Vreau sa ma duc in alt oras sa-mi cumpar un motor. Fac acolo cu proprietarul act de vanzare-cumparare. Ce alte acte trebuie sa mai fac in orasul respectiv? Sau pot sa vin cu motorul aici in Constanta si sa-mi fac toate actele aici?

 

trebuie sa pleci de acolo cu motocicleta radiata. radierea se face in orasul de unde a fost ea inscrisa. probabil vei veni cu ea cu numere rosii, daca vii calare.

 

faci contract de vanzare cumparare, fisa de inmatriculare pe care vanzatorul va obtine stampila de la fisc ca nu are datorii ( fara fisa stampilata nu se radiaza nimic), cerere de radiere, vanzatorul cu b.i. la el. pe talon veti scrie catre cine se instraineaza trotineta.

 

trebuie sa pleci de acolo cu urmatoarele: carte de identitate cu stampila de radiere pe verso, fisa de inmatriculare , un contract v-c.

 

daca iei numere rosii mai vezi acolo. tipizatele se iau in general de pe langa sediul politiei. bine ar fi ca vanzatorul sa completeze deja astea deja, sa nu mai pierdeti timp. si mai bine daca mobra are ITP valabil, nju mai stai tu sa-l faci

sper sa nu fi uitat nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am si eu o intrebare mai legislativa:

Vreau sa cumpar o moto de la un client.

Pana aici totul OK.El are fisa de inmatriculare dar nu a inscris-o.

Pot sa o inscriu eu direct pe numele meu?

Am cicit cum ca trebuie in fisa de inmatriculare sa apara numele vanzator si cumparator..dar cumparator nu mai e el eu sunt.

Cum procedez ca nu mai stiu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am inmatriculat azi motocicleta adusa din Italia:

-cerere

-fisa inmatriculare (cu stampila de la Adm Financ)- se face la chioscurile din fata Militiei, o data cu cererea

-Carte identitate (orig si copie)

-Certificat autenticitate (obtinut la RAR)

-Certificatul de proprietate obtinut dupa ce-am radiat motorul in Italia

-documentul care atesta proprietatea (contract v-c, factura ec), copie si orig.

-copie dupa Targa

-CI (copie si orig)

-ITP

-copie dupa asigurare

-dovada de efectuare a formalit vamale (orig sau copie legalizata)-de la 01.01.2007 o sa fie taxa de mediu

-taxa inmatriculare 26 ron

-taxa certificat inmatriculare 30 ron

-taxa placute 7,5 ron (la rand)

-factura transport sau declaratie legalizata cum ai adus motorul (verifica pe declaratia vamala, sa corespunda). Conditia asta nu e trecuta la Avizier!

 

Dupa intrarea in tara se face constatarea la RAR, platit taxele, din nou la RAR pt eliberare Carte de Identitate, faci dosarul si te duci la ''Militie'', dureaza 3 zile. Si Gata! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ,sunt nou aici ... sunt pasionat si am citit cu multa placere posturile voastre fara sa fiu membru ... acum chiar trebuie sa fiu si eu unul dintre cei neajutorari.... daca merg dupa 1 in germania si imi iau de acolo un motor , etc ce taxe sunt nevoit sa platesc ca am inteles ca vama se scoate dar se scumpeste prima inmatriculare ... stie cineva ce si cum ? oare il pot lua de la nemti fara sa il radiez ,sa pastrez nr si sa stau fara griji ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La transferul de proprietate , chiar cu ITP in termen valabil, tr sa treci pe la RAR ,cä asa cere Politia ca in dosarul de inmatriculare sa se afle inspectia facuta de RAR ca, vezi -doamne, dacä ai luat țeapă Âşi a ajuns la tine un vehicul măsluit, să depisteze aceasta, specialiÂştii...

Sunt curios de un lucru, daca am pe motoreta stickerul acela de la rar si mai are rar valabil tot trebuie sa ma duc la ei cu motoreta??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATENTIE! La radiere, vanzatorul trebuie sa aiba un certificat fiscal, eliberat de administratia financiara, care atesta faptul ca vanzatorul nu are datorii la stat. Acest certificat este oprit de politie la radiere. Faceti o copie, deoarece, mai nou, cand cumparatorul se duce la adm. fin. sa-si ia stampila pusa pe fisa de inmatriculare, cum ca n-are datorii, i se cere si o copie dupa cert. fiscal al vanzatorului. :bow:

 

In situatia asta sunt si eu. Mi-au dat un fluturas cu actele de care este nevoie pt viza de la adm. financiara:

 

1. Declaratie tip (o primiti acolo)

2. Copie CIV

3. Copia certificata a actului de dobandire ( Contract v-c (fila roz), factura fiscala, certificat de mostenitor, act de donatie, chitanta vamala insotita de actul de dobandire, tradus in limba romana)

4. Copie a fisei de imnatriculare

5. Copie a actului de identitate

6. Timbru fiscal de 1 RON pt fiecare document depus in copie

7. Certificat de atestare fiscala - ORIGINAL - prin care sa ateste achitarea tuturor obligatiilor fiscale datorate autoritatii administratiei publice locale unde s-a aflat inmatriculat mijlocul de transport pana la data instrainarii.

(copiile se confrunta cu doc. originale)

 

Acum problemele:

Eu am ramas doar cu exemplarul alb al contractului v-c.

Trebuia sa ramana la mine si exemplarul roz al cont. v-c?

 

Fisa de inmatriculare are stampila de la adm. financiara pt radiere. => ca nu are datorii la adm. fin. (de ce mai cer atestat nu stiu)

De unde fac rost de cert. de atestare fiscala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 1 dec 2006, Vanzatorul radiaza vehiculul doar la Adm Financiara, doar daca Vanzatorul si Cumparatorul sunt din acelasi judet! Pe Fisa de Inmatriculare, semnata de ambii, Vanzatorul va obtine de la Adm Financiara de care apartine, o viza (stampila) care atesta faptul ca vehiculul nu este sub sechestru, si, totodata, un Certificat de Atestare Fiscala, care dovedeste ca nu are datorii (este valabil 60 zile). Certificatul de Atestare se obtine in original, in doua exemplare, unul din ele fiind obligat sa il predea Cumparatorului impreuna cu restul actelor. Exemplarul verde al Contractului de V-C este oprit de catre Adm Financiara a Vanzatorului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul a fost radiat inainte de 1 dec si nu am primit nici un certificat de atestare. :bow:

Acum vanzatorul ar trebui sa mearga la adm. financiara si sa ceara certificat de atestare fiscala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vanzatorul se duce adm financiara, completeaza doua formulare, plateste 4 RON, lasa exemplarul verde al Contractului de V-C, si se alege cu stampila pe Fisa de Inmatriculare + doua exemplare originale a Certif de Atestare Fiscala. Unul il pastreaza, celalalt il preda Cumpar impreuna cu exemplarul alb si roz al Contractului de V-C, Cartea de Identitate vehicul, Fisa de Inmatriculare (cu viza de ne-sechestru, jos in dreapta), Certif de Inmatriculare Vehicul (cu mentiunea Instrainat catre.....la data..... semnat: Vanzator). Acum, cu toate aceste acte, Cumparatorul trebuie sa inmatriculeze vehiculul in termen de 30 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am o problema: vitele de la sibiu nu au vrut sa imi dea certificat de neurmarire fiscala.de fix o saptamana sun de 3-4 ori zilnic sa cer asta, imi spun ca ei nu dau asa ceva.Acum astept sa imi vina fisa de inmatriculare c stampila de la FISC ...daca nu reusesc fara certificatul ala, ma duc la sibiu si ii bag un pumn in gura vacii de la leasing.....de o sat eu urlu ca imi trebuie,ea sustine ca a intrebat la politie in sibiu si nu ii trebuie.....innebunesc....

 

Am nevoie va rog de urmatoarele info:

- taxele actuale

- specificat separat care taxe sunt mai mici pt moto decat pt auto ,sa ii spun omului care se ocupa de inmatriculare..

- asigurarea pe 6 luni ? aveti idee cat e si unde e mai bine? nu ardaf,ca nu vreau sa ma blesteme lumea in caz de necaz....

 

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...