Sari la conținut

Postări Recomandate

salutare.ma zbat si eu ca o musca in lapte de bun timp.miam luat kawasaki el.250 din japonia.in 3 saptamani ma intorc acasa si nu ma decid ce sa fac.sa o trimit?pot circula cu numerele japoneze?vine si japonezul cu mine si circulam amandoi cu 2 motoare eliminator si honda steed.ce proceduri?cat pot amana inmatricularea?ce sa zic la vama?ajutoooooorrrrrrr...............a mai adus cineva din japonia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu se face de mana, se face pe niste formulare (fise) standard care se iau de la ghiseele de "batut la masina". Tot acolo se completeaza, si asa cum e (dupa ce se semneaza) intra la dosar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulţumesc de răspuns. Altă întrebare: ce valoare legală are formularul respectiv? E echivalent cu factura unei motociclete noi? (adică e act de proprietate?) Formularul se dactilografiază şi are rubrici obligatorii?

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ... nu stiu. Mai exact, e o hartie cu semnaturile vanzatorului si cumparatorului, intitulata "Contract de vanzare-cumparare pentru un vehicul folosit", si are rubricile:

  • date personale vanzator
  • date personale cumparator
  • obiectul contractului
  • pretul
  • anexa in care vanzatorul declara ca vehiculul e proprietatea sa, liber de orice sarcini, a predat cumparatorului vehiculul/cheile/fisa de inmatriculare/cartea de identitate, si cumparatorul semneaza ca "asa e" :goodposting:

Da, se dactilografiaza, si toate rubricile trebuie completate. Pe langa semnaturi, mai e trecut locul si data incheierii contractului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa.. bine ca am gasit topicu. deci: 2 motoare. unul cu acte (numere, bla bla.fara motor -o luat foc cred-) si altul fara acte. daca iau motoru de la cel fara acte si il pun pe asta cu acte. adica.. pur si simplu iau motorul si il pun pe "caroseria" sau cum ii zice de la cel cu acte. se poate ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, daca nu ai acte separate pentru motor.

am fost la registru auto.. si se poate daca motorul ii de acceasi motocicleta. :goodposting: multumesc oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am luat motorul de la om, dar a cam "uitat" sa plateasca impozitul de vreo 3-4 ani nici el nu mai stie (batran care a uiat-o in garaj), civ e fara folie de secretizare, ultima verificare a expiraty in 2003. Ce probleme as putea avea la inmatriculare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare. Dca ITP -ul se face numai daca ai numar de inmatriculare cum se face la o motocicleta introdusa in tara care inca nu are numar de inmatriculare.(ITP-ul trebuie pt. dosar)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saluti!Am si eu o problema...sper sa ma ajute cineva care e f.rabdator si linistit:

vreau sa cumpar si eu din baia mare o honda cbr de 125<inmatriculata persoana fizica,toate actele la ea.> si aku vin intrebarile:

cu ce acte tre sa plek eu din oras spre baia mare<e altceva in afara de buletin si bani?>

as putea sa rezolv totu`intr-o zi?<sa o radiez,sa o trec pe numele meu etc>

ce obligatii am eu ca,cumparator?unde intervin eu?sau totu`cade pe vanzator?

inmatricularea o fac in baia mare sau in orasu meu?

dak am zis prostii sper sa ma intelegeti am scris mesaju asta pe la 3dimineatza<a durat ceva pana am gasit forumul asta>

am mai multe intrebari da`o luam usor

Bafta si astept un raspuns!!

Editat de smen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms....desi speram la cineva sa-mi dea id-ul lui de mess si sa discut.una e sa trag eu concluziile din toate astea si alta sa-mi zica unu`mai priceput

bafta si asfalt uscat!!!astept pe cineva rabdator sa ma ajute<id-ul meu de mess e smen_aov>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Update la taxe de inmatriculare:

26 taxa inmatriculare

30 taxa talon

Astazi le-am platit si am depus actele la Udriste.

Cand am facut actele acum o luna taxa de 26 era 24.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: am una bucata motoreta care trebuie inmatriculata pe Prahova! DAR...trebuie sa-i fac identificarea! Se poate face la RAR in Bucuresti??? Si daca se poate face...poate merge alta persoana decat proprietarul???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: am una bucata motoreta care trebuie inmatriculata pe Prahova! DAR...trebuie sa-i fac identificarea! Se poate face la RAR in Bucuresti??? Si daca se poate face...poate merge alta persoana decat proprietarul???

 

 

DA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am una bucata moto adusa din italia

am urmatoarele acte la ea:

-certificat de proprietate pe numele mamei prietenei mele care e domociliata in italia cu acte in regula

-inspectie ITP expirata pe data de 16.06.2006

-numere de inmatriculare normale(nu provizorii)

-motorul a intrat in pe roti in tara si la vama nu s-a pus pe acte nici o stampila

-asigurare valabila pina pe 1.08.2006

-imputerniciri si acte traduse si legalizate la cele de mai sus

motocicleta este cumparata din concesionarie prin intermediul unei banci-finanzament si nu exista un contract de vanzare cumparare ci doar actul de proprietate cu numele mamei prietenei

ce acte mai sunt necesare pentru a inmatricula motorul in tara?

am inteles ca mai sunt necesare:declaratie de transport,contract de vinzare cumparare,si eventual certificat eur1

de unde si cum pot face rost de aceste acte

se poate inmatricula si fara acestea pe care nu le am?

va rog sa ma ajutati

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut..Am gasit un Ij de prin 60 la un mos. Are actele si-i inmatriculata dar cu numerele vechi. Daca stie cineva sa-mi raspunda: are ceva vechimea? Se poate trece pe numele meu si facut numere noi? Cam cat m-ar costa?

Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Am si eu o intrebare.

 

Am cumparat o motocicleta cu motorul busit si urmeaza sa o repun in functiune cu un motor nou.

Ce am nevoie pt acest lucru, cum se porcedeaza ?

 

Actele au fost facute (vanzare/cumparare) pe motorul vechi. Motocicleta este radiata, numarul de inmatriculare a fost pastrat cel vechi ... deci din cate inteleg eu trebuie sa ii fac ITP-ul si inmatricularea....

 

de ce am nevoie, in cati bani ma duce toata aceasta poveste cu repunerea ei in circulatie ??

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un etz de un an de zile,si acum ma tot streseaza proprietarul sa il transcriu :lol: ,cam de ce acte as avea nevoie si cat costa?ma puteti ajuta?si ar mai fi o mica problema,are blocul motor schimbat,adik nu bat seriile dar il am si pe cel vechi care e crapat.la autentificare ce se intampla at?trebuie sa il duc si pe alalalt,sau cum.Mai ales ca tre sa-l radiez din Bh si sa-l inscriu in Alba.Are VT pana in 2007,si pe asigurare is trecut ca imputernicit.Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa faci o schimbare de motor, mergi la rar cu motorul asta pe ea, cel vechi fa-l ghiveci sau treaba ta. ai in buzunar carte, talon, buletin. (si bani) se verifica seria de pe el sa nu fie batuta in spatele casei sau sa figureze furat, si se trece in carte. se verifica noxe, etc. nu se cer acte de provenienta la el.

 

pentru taxe si altele suna direct la rar-ul unde vei merge. dij cate stiu nu mai e necesar sa ai procura de la proprietar cand mergi acolo, dar intreaba iar, ca poate au schimbat cate ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...