Sari la conținut

Postări Recomandate

Am pastrat cartea eu. La atv ii expira ITP-ul in 2012 si eu mi-am spus ca omul o sa ma caute, ca nu poate face ITP-ul fara CI.Asa gandeam cand l-am vandut.

Problema e cu declaratul talonului pierdut. Eu deja am fost la Politie si le-am spus de eveniment. Am crezut ca se poate face ceva. Acum cum sa ma duc sa le spun ca le-am pierdut? Oltenita e oras mic, ne cam cunoastem pe aici .. Nu o sa ma ia la fals in declaratii? Cei de la Politie de aici deja cunosc situatia.

poate il radiezi (la fisc)doar cu contract si carte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pt a solicita un talon in cazul pierderii,se da doar o declaratie tip la inmatriculari+chitanta 37lei la C>E>C

poti sa-l soliciti si sa-l platesti..dar nu-l primesti fara cartonasul galben de revizie,altfel de unde itp?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

talon(duplicat) scoti dupa ce mergi pe la rar....

 

hai fii serios! :)

 

nu...nu-l scoti de la politie...acum niciun vehicul nu se mai radiaza la politie de catre vanzator(doar la financiar)....treaba e sa stii sigur ca atv-ul nu mai circula...sa nu apara probleme

 

amenzile vin la financiar, restul e can-can...

 

poti sa-l soliciti si sa-l platesti..dar nu-l primesti fara cartonasul galben de revizie,altfel de unde itp?

 

pentru talon pierdut nu te duci la rar. la rar te duci doar cand ti-a ridicat politia talonul din diverse motive, atat. itp-ul nu conteaza. chiar ieri mi-am scos taloanele pierdute prin decembrie la masina si la 2 motociclete. ambele motociclete au itp-ul expirat de la sfarsitul lui noiembrie, 25 daca tin minte bine. asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai fii serios! :)

 

 

amenzile vin la financiar, restul e can-can...

 

 

pentru talon pierdut nu te duci la rar. la rar te duci doar cand ti-a ridicat politia talonul din diverse motive, atat. itp-ul nu conteaza. chiar ieri mi-am scos taloanele pierdute prin decembrie la masina si la 2 motociclete. ambele motociclete au itp-ul expirat de la sfarsitul lui noiembrie, 25 daca tin minte bine. asa ca...

pai spune aici cum ai facut sa scoti duplicat de talon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai fii serios! :)

 

 

amenzile vin la financiar, restul e can-can...

 

 

pentru talon pierdut nu te duci la rar. la rar te duci doar cand ti-a ridicat politia talonul din diverse motive, atat. itp-ul nu conteaza. chiar ieri mi-am scos taloanele pierdute prin decembrie la masina si la 2 motociclete. ambele motociclete au itp-ul expirat de la sfarsitul lui noiembrie, 25 daca tin minte bine. asa ca...

eu am pierdut actele si in 2003 si in 2006..in ambele dati a trebuit sa prezint talon de inspectie tehnica si asigurare!...daca la tine nu trebuie...spune-mi te rog cine,cum si cat ai itp?cine ti-l trece pe talon?politia?din burta?..cu""amenzile vin la financiar''nu stiu pe cine ai vrut sa contrezi..eu n-am spus ca vin in alta parte ...oricum pt problema colegului nu e nevoie sa scoata alt talon...

Editat de fara roti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai spune aici cum ai facut sa scoti duplicat de talon

 

m-am dus cu buletinul, cartea de identitate, declatariile completate si taxele platite acum vreo 3 saptamani. am uitat in cat timp iti dau talon nou dar oricum, repede. eu n-am avut timp sa ma duc atunci asa ca le-am luat ieri.

 

eu am pierdut actele si in 2003 si in 2006..in ambele dati a trebuit sa prezint talon de inspectie tehnica si asigurare!...daca la tine nu trebuie...spune-mi te rog cine,cum si cat ai itp?cine ti-l trece pe talon?politia?din burta?..cu""amenzile vin la financiar''nu stiu pe cine ai vrut sa contrezi..eu n-am spus ca vin in alta parte ...oricum pt problema colegului nu e nevoie sa scoata alt talon...

 

or fi fost alte legi pe atunci. itp-ul ti-l trec cei de la rar in talon. in plus, in zilele de azi politia poate verifica itp-ul prin statie fara probleme. deci daca ai itp valabil ti-l trec ei pe talon, cel putin asa mi-au facut la masina inmatriculata pe ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Am pastrat cartea eu. La atv ii expira ITP-ul in 2012 si eu mi-am spus ca omul o sa ma caute, ca nu poate face ITP-ul fara CI.Asa gandeam cand l-am vandut.

Problema e cu declaratul talonului pierdut. Eu deja am fost la Politie si le-am spus de eveniment. Am crezut ca se poate face ceva. Acum cum sa ma duc sa le spun ca le-am pierdut? Oltenita e oras mic, ne cam cunoastem pe aici .. Nu o sa ma ia la fals in declaratii? Cei de la Politie de aici deja cunosc situatia.

Tu ai nevoie de radierea de la financiar,unde platesti impozitul si eventualele amenzi(daca vrea sa isi bata joc de tine)...mai ales ca are si itp expirat iar contraventia de de 1000roni

Da talonul pierdut,se elibereaza altul(vreo 68roni) si fie il radiezi la fiscal la cerere sau faci un contract de vanzare cumparare

 

Daca nu il radiezi de la financiar esti pasibil de ceva amenzi de circulatie

Radierea de la politie nu e mai importanta decat radierea de la financiar....de fapt,nu ar trebui sa te intereseze,nu ai nici un motiv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


chiar ieri mi-am scos taloanele pierdute prin decembrie la masina si la 2 motociclete. ambele motociclete au itp-ul expirat de la sfarsitul lui noiembrie, 25 daca tin minte bine. asa ca...

din ce spui aici se intelege ca politia ti-a dat din burta 2 ani itp fara sa treci pe la rar.....si asta doar cu 37 ron..nu?talon nou eliberat de politie fara itp si asigurare...nu stiu sa existe

Editat de fara roti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

din ce spui aici se intelege ca politia ti-a dat din burta 2 ani itp fara sa treci pe la rar.....si asta doar cu 37 ron..nu?talon nou eliberat de politie fara itp si asigurare...nu stiu sa existe

eu nu stiu ce fel de logica ai sincer... la itp nu e trecut nimic, adica nu am. adica o sa ma duc la o statie itp cand o sa am nevoie sa merg cu motoarele, simplu... asigurare am la ambele din ianuarie, o fac la ceeasi firma si am primit ceva reducere pentru continuare. itp si asigurare iti trebuie numai la inmatriculare, atat... daca i pierdut actul dupa ce e inmatriculata pe numele tau nu ai nevoie de ele. nu te mai contrazice aiurea, te rog eu, tocmai am trecut prin mizeria asta si legea e aceeasi in toata tara...

Editat de Performance Solutions
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar asa , copie dupa ci al celui caruia i l-ai "vandut" nu ai? presupun ca act de vanzare cumparare nu ai! daca aveai act de vanzare cumparare era mai simplu si mai placut ptr tine , ca se facea transfer de pe numele tau pe numele lui la fisc si platea el impozitul de la data actului de vanzare si pana la momentul in care faceai cererea de radiere. se trezea si el cu o placinta ...si te cauta el apoi pe tine;)

Intrebare: copie dupa buletinul lui, ai?



ai verificat daca a facut cumnva vreun itp sau asigurare ? poate mai circula cineva cu atv-ul, eu m-am trezit cu o amenda de 250 ron ca am circulat in septembrie 2012 cu o masina ce am radiat-o din aprilie sau mai 2012 :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as fi interesat de faza cu xenonul? Trebuie sa merg pentru autenticitate, dar am si ITP-ul expirat. Ma gandeam sa il fac atunci cand merg pentru serii. Voi ce parere aveti, e mai bine sa fac ITP-ul inainte la un service autorizat si sa ''il trec'' cu xenonul , sau merge si la RAR?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca se "poate face invarteli", da'nu toti d-aici suntem asa harsiti in invarteli d-astea.

In primul rand trebuie sa afli ca mobrele fara acte se conduc numai fara carnet, poti sa iei amenda mare daca esti prins pe ea cu carnet (chiar si cat. B ). Ca sa afli cum o inmatriculezi, iti sugerez sa te urci pe mobra si opresti unde vezi un filtri mixt RAR + Politie si sa-i intrebi pe ei, ca vor avea toate raspunsurile.

Bafta!

:)))))))) ar fi de urmat sfaturile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am o intrebare legata de administratia financiara.

Urmeaza sa imi schimb domiciliul in alt sector. De la sect 2 la 3. Intrebarea este daca trebuie sa scot moto din evidentele sect 2 si sa il mut la sect 3 sau pot sa il las la adm sect 2.

 

Multumesc,

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vb cu un amic care este la circulatie si mi-a spus ca daca nu schimbi judetul nu e obligatoriu sa schimbi talonul. Odata ce e luata in evidenta fiscala e ok! eu zic sa mai intrebam si sa aflam ce si cum, insa repet eu am spus doar ce mi-a explicat acel circulist!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...