Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut ! am nevoie de un motor de gs-500 pe care vreau sa-l montez pe al meu. stiti cumva daca se potriveste unul din an gen 2000 pe gs-ul meu de 2006 ? multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare... am mare nevoie pt vreo 2 ore de 2 semnale fata de geseu carenat. vreau s atrec si eu ITP'ul .. apoi le returnez. fac si un refill de bere :kali:

 

Uff daca spuneai mai devreme cu placere te ajutam...acum sunt la Buzau.

Oricum daca inca iti trebuie duminica seara sunt inapoi in Bucuresti...da-mi un apel(0724216210) si se rezolva :kali: !

 

PS: daca nu oricum ne intalnim la bere cand iei plasticu inapoi si dam o tura pe Siriu :kali:

 

bafta

Editat de ravemaker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ! am nevoie de un motor de gs-500 pe care vreau sa-l montez pe al meu. stiti cumva daca se potriveste unul din an gen 2000 pe gs-ul meu de 2006 ? multumesc anticipat !

 

Se potriveste fara probleme stai linistit. Dar ce a patit motorul? Orice ar fi cred ca e mai ieftin sa il repari pe al tau decat sa iei unul SH

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gume !

Ce cauciucuri folositi ?

Care vi s-au parut cele mai bune ?

Care se comporta cel mai bine la nisipul de pe asfalt (care este pe marginea drumului ) ?

Ce dimensiuni folositi (daca a-ti schimbat rotile orig.)?

Pretzuri !?

==============thk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare . Concret voi ce benzina bagati ? Premium, fara plumb .. ?

 

Fara plumb de 95 de la Petrom.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n'am rezolvat cu semnalele si oglinda dreapta ( de carenata) pt a trece ITP'ul. am fost plecat.

app. pe 16 plec pe urmatorul traseu: buc - bacau - piatra - bicaz - sovata - sibiu - pitesti - bucuresti. cineva interesat?

si inca ceva, am mare nevoie d eun top'case si suportul de prindere. ma poate imprumututa cineva care are pt 4 zile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema cu gs-ul meu, din ce mi s-a spus de la service .. n-am compresie pe unul din pistoane, nenea de acolo l-a desfacut l-a gadilat a reparat supapa si din cate am inteles ...deasupra supapei exista niste placute metalice de o anumita dimensiune care inchid supapa parca .. eh placutele alea nu se mai potrivesc la mine, tipul a comandat placute mai mici cu vreo 15 nr mai jos din cate am inteles si tot nu e de ajuns ...

 

intrebarea mea este se poate masura cumva jocul acele sau ce naiba trebuie masurat pe acolo ca sa nu comande asa la nimereala ? si daca da ..... unde ? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gume !

Ce cauciucuri folositi ?

Care vi s-au parut cele mai bune ?

Care se comporta cel mai bine la nisipul de pe asfalt (care este pe marginea drumului ) ?

Ce dimensiuni folositi (daca a-ti schimbat rotile orig.)?

Pretzuri !?

==============thk

problema asta o voi intampina si eu in curand.Momentan am Pirelli Demon dar sunt invechite si nu prea mai fac fata.Pe umezeala se duce sanie iar la demaraj merge in gol.Am vazut pe site aici o oferta cu niste cauciucuri Maxis la preturi super ok.a incercat cineva?daca nu, sunt tentat sa incerc un Michelin Pilot Road

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema cu gs-ul meu, din ce mi s-a spus de la service .. n-am compresie pe unul din pistoane, nenea de acolo l-a desfacut l-a gadilat a reparat supapa si din cate am inteles ...deasupra supapei exista niste placute metalice de o anumita dimensiune care inchid supapa parca .. eh placutele alea nu se mai potrivesc la mine, tipul a comandat placute mai mici cu vreo 15 nr mai jos din cate am inteles si tot nu e de ajuns ...

intrebarea mea este se poate masura cumva jocul acele sau ce naiba trebuie masurat pe acolo ca sa nu comande asa la nimereala ? si daca da ..... unde ? :P

Se masoara jocul supapei si grosimea reala a pastilutei (nu te iei dupa ce scrie pe ea, ca intre timp s-ar putea sa se fi micsorat, sau a polizat-o cineva la o reparatie anterioara). Dupa care te uiti in tabelul de mai jos pentru a vedea ce pastiluta iti trebuie.

2629856285_5543b292b4_o.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oke si exista vreo chestie speciala care masoara jocul acela? el a comandat placutele si erau prea mari nu prea mici acum astept sa vina unele mai mici :bigstar:
Jocul se masoara cu lere, pastilutele cu un micrometru.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai mi-a crapat motorul...cred ca m-au tzepuit cei de la b&s si nu au pus cat ulei trebuia si am ramas fara ulei dupa 2000km in varfu muntelui...si eu fraier ca nu am verificat dar na...bagasem ulei full sintetic 3 l cat naiba intra nu ma asteptam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai mi-a crapat motorul...cred ca m-au tzepuit cei de la b&s si nu au pus cat ulei trebuia si am ramas fara ulei dupa 2000km in varfu muntelui...si eu fraier ca nu am verificat dar na...bagasem ulei full sintetic 3 l cat naiba intra nu ma asteptam...

 

 

Aia de la B&S nu sunt de incredere la service. Mie au uitat sa imi verifice placutele de frana si am ramas fara. Alta data mi-au pus pe factura bujii si schimbarea lor dar nici nu s-au uitat de ele. Nu mi-au spus ca s-a uzat lantul, etc

 

N-am incredere in ei, ma mai duc doar ca sa nu pierd garantia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia de la B&S nu sunt de incredere la service. Mie au uitat sa imi verifice placutele de frana si am ramas fara. Alta data mi-au pus pe factura bujii si schimbarea lor dar nici nu s-au uitat de ele. Nu mi-au spus ca s-a uzat lantul, etc

 

N-am incredere in ei, ma mai duc doar ca sa nu pierd garantia.

 

 

In garantie, poti merge pentru revizii si interventii la Motorteam.Sunt dealeri autorizati Suzuki.Si eu am renuntat sa mai fac revizii la B&S, din aceleasi motive descrise de tine mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai mi s-a terminat garantia...exact in luna in care mi-a crapat motoru...si e cam varza facut si cre ca mai degraba il schimb...arbore cuzineti piston mai tot e busit in el.. eram pe serpentine si oricum eu am toba galagioasa si ma dadeam pe acolo si eram f concentrat la drum si nu am vazut ca s-a aprins becul de ulei si am auzit ca bate motorul prea tarziu cand simteam ca trage nitel aiurea...si vraiste s'a facut...acum caut motor de gs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F nasol ce ai patit. Invatatura de minte, inainte de fiecare drum mai lung trebuie verificat nivelul la ulei. Din pacate lectia asta ustura rau la buzunar acuma .. :bigstar: Oricum eu zic ca ar trebui sa mergi peste ei chiar daca nu mai e in garantie, nu mi se pare normal ca un motor de 2 ani servisat la timp la ei sa se caleze asa. Uleiul ala ce a facut, s-a evaporat ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F nasol ce ai patit. Invatatura de minte, inainte de fiecare drum mai lung trebuie verificat nivelul la ulei. Din pacate lectia asta ustura rau la buzunar acuma .. :bigstar: Oricum eu zic ca ar trebui sa mergi peste ei chiar daca nu mai e in garantie, nu mi se pare normal ca un motor de 2 ani servisat la timp la ei sa se caleze asa. Uleiul ala ce a facut, s-a evaporat ????

 

Foarte nasol ce ai patit. Parca a mai postat unul de curand care a patint lafel, diferenta fiind ca respectivul a dat de inteles ca in 11.000km (facuti in 2 ani) nu a schimbat sau verificat uleiul (daca imi amintesc bine). Pana la urma atata timp cat motorul nu mai e in garantie nu cred ca poti arunca pisica in curtea altcuiva. Incearca totusi la protectia consumatorului si poate afli ce mai poti face.

 

Nivelul de ulei trebuie verificat des. La fiecare 500-1000 km facuti merita sa arunci un ochi pe joja. GS-ul are aproape 3l de ulei in el, si functioneaza fara sa se aprinda becul rosu (cel care arata presiunea de ulei) si cu 2 litri. Daca pleci la un drum lung doar cu 2 litri in motor poti avea surprize mai ales daca mergi la munte (datorita vailor si dealurilor e posibil ca "bruma" de ulei ramasa in motor sa nu mai stea in zona sorbului si astfel sa ramai fara presiune de ulei pe instalatie).

 

 

Deoarece poate unii dintre voi se intreaba unde poate sa dispara uleiul pun o lista cu posibile cauze:

 

1. o parte din ulei este ars de motor (chiar daca este nou - se intampla la orice motor termic) - pelicula ce ramane pe cilintrii

2. in functie de regimul de functionare (daca e foarte cald si il tii foarte turat) o mica parte din ulei se poate evapora iar vaporii sunt trasi prin filtrul de aer in motor - deci se consuma

3. daca se incinge foarte tare poate sa scape foarte putin pe la garnitura de la capacul chiulasei - se opserva cu ochiul liber.

4. in cazul in care surubul pe unde se scoate uleiul (cel de sub motor) nu e strans bine o parte din ulei pica pe galeriile de evacuare si este ars instantaneu...

5. daca odata cu filtrul de ulei nu ati schimbat si garnitura de la capac - poate sa piarda si pe acolo.

6. in cazul in care turometrul este de tipul cu cablu - se poate pierde si pe la acel cablu.

7. mai poate pierde si pe la axul pe care se monteaza pinionul in cazul in care simeringul este uzat (ma refer la pinionul din motor pe care se monteaza lantzul ce transmite miscarea la roata)

 

cam asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se unge cu spray de lant, gasesti la magazinele de motociclete. Nu incerca altceva, distrugi lantul, deci fara ulei de gatit sau de motor, vaselina, etc.

 

Da pe fiecare za a lantului, la imbinarile acelea rotunde. In principiu ideea e sa fie "ude" bine, te prinzi tu in timp cat trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se unge cu spray de lant, gasesti la magazinele de motociclete. Nu incerca altceva, distrugi lantul, deci fara ulei de gatit sau de motor, vaselina, etc.

 

Da pe fiecare za a lantului, la imbinarile acelea rotunde. In principiu ideea e sa fie "ude" bine, te prinzi tu in timp cat trebuie.

 

Multumesc.. ma duc sa l cumpar..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...