Sari la conținut

mentalitatea manelarului


ZIDU'
 Share

Postări Recomandate

Sambata am plecat spre alexandria sa imi aduc motorul in bucuresti. Bineinteles ca in absenta unui microbuz am mers la ocazie si am urcat intr-o solnita rosie. Dupa 2 min ''pentru mine, pentru tine,..........'' si alte porcarii din astea din gama adrian si prietenii. Bine, am zis, hai ca nu tine mult - omul mergea tare si depasea pe linie dubla la peste 140. (nimc din ce nu am facut si eu la volan).

Toate bune si frumoarse pana in NAIPU. Acolo tipul era in coborare pe pana cu 120 in localitate si (pentru cine stie zona jos e o curba stransa) a aparut un tip cu un naked daca am vazut eu bine, care a aprins farul imediat dupa curba, treaba la care soferul aflat in depasire pe contrasens la viteza mentionata trage de volan spre motor la 15 m in fata lui cu textul

" ce e meserie? te-ai speriat" - in viziunea lui era o gluma provocata de faptul ca a interpretat aprinderea farului ca pe o apostrofare din partea motociclistului pe strada lui.

A urmat, pana in alexandria, o discutie plecata de la "nenea, nu e bine ce faci, lasa in pace motociclistii, ca ei aprind farul sa fie mai vizibili ", dusa spre ce se poate intampla in caz de impact, ce face o motocicleta grea si rapida la o masina normala, dar nimic nu a ajuns la creierul lui si al celorlalti din masina.

La un moment dat, singura treaba care a reusit sa o priceapa a fost cand am zis "Mah, daca eu eram pe una din aia si vedeam ca vii spre mine, (vazuse casca pe care o avam) o ridicam pe o roata sa treaca prin parbriz sa te omoare si pe tine daca esti prost" treaba la care omul mai cu teama"hai ma ca nu e asa usor sa o ridici pe o roata" si cand i-am zis ca e mai greu sa o tii jos, ca ai vazut cum fac baietii pe strada cu ele cand se dau tare (limbaj ca al celor din jurul lui, ca sa priceapa), a devenit melancolic si a lasat-o mai moale. Chiar a reusit sa lase in pace pe un baiat cu un xt care venea cu farul aprins.

Nu situ cat o sa ii ramana in cap ideea, dar atentie, Tampitii de la volan pot interpreta gresit gesturi naturale (te trezesti ca interpreteaza semnalul cu mana ca pe un gest obscen si vine sa dea peste tine). Asta era un sofer care face 80mii pe an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si stii ce-i mai grav decat tot ce-ai spus? Ca manelistu' ala nu e nici pe departe un caz singular. Noi trebuie sa traim cu speranta-ntr-o schimbare de comportament si mentalitate a cacanarilor...Altceva ce-am putea face? Sa ne ridicam pe roata din spate si sa murim cu ei de gat? E o varianta...viabila pana la un punct. De acolo scoti Remington-ul si tragi in roti!

Drum intins, uscat si fara manelisti (nu ca ar fi singurii care creeaza probleme)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma mira absolut nimic. O gramada se fac ca "se dau cu masina spre tine" .. lor li se pare o gluma proasta.

Nu PROASTA ci al naibii de BUNA!!!

Asha li se pare lor!!!

Shi sa vezi ce mari se dau istorisindu-le asta , prietenilor...

:grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, de-astia intalnesti peste tot, li se are o gluma buna, se simt "cool" "marfa" "ciumegi" "bazati" si alte sentimente de-astea manelistice. :laugh: Mai ales daca au o pitipoanca in masina... Eu cand vad conserve de-astea facute sorcova (beculete, crom "de plastic", cap de toba nichelat, folie cu basici in geam,nike pe luneta,folie peste stopuri samd) ii tratez cu atentie sporita si incerc sa las cat mai mult spatiu intre ei si mine.Daca pe toti ii consider dusmani cand sunt pe 2 roti, pe astia ii definesc ca "inamicul nr 1 "

 

P.S. acum 2 zile veneam de la Iancului spre Dimitrov si un astfel de specimen ma vede ca vin un pic mai tare din spate si imi taie fata schimband banda fara semnal. Eram pregatit pentru asta, aveam deja 2 degete pe frana, am franat si l-am evitat. La Dimitrov se pune galben, il las pe disperat sa intre in galben si eu franez, normal.Langa mine trage un alt sofer care era putin in spatele meu si vazuse faza, era si el indignat. Prin geamul deschis am schimbat cateva cuvinte, el fiind surprins de calmul meu. I-am explicat ca d-astia intalnesc 10 pe zi si nu mai pun la suflet, oricum ma asteptam la manevre ciudate din partea lui, banda lui se inchidea si a mea mai era libera,aspectul masinii si stilul "smuls" in care mergea l-a "tradat" inainte ca el sa gandeasca macar schimbarea de banda. :ok:

"- Pai nene io ma duceam dupa el sa-l trag pe dreapta si sa-l bat"

"- Si acuma ce vrei sa iau un dupa mine o ranga pe motor si sa bat cate 5 pe zi ??? " :ok: :ok:)

 

 

Ma gandesc totusi ca nu ar fi o idee rea :grinbandit: Educatia cu parul da rezultete mai bune decat orice alta metoda in Ro, dar exista si reversul medaliei: nu stii cand dintr-o masina se dau jos 5 handralai de-ti innoada motorul pe dupa gat :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu PROASTA ci al naibii de BUNA!!!

Asha li se pare lor!!!

Shi sa vezi ce mari se dau istorisindu-le asta , prietenilor...

:grinbandit:

glumele astea ma sperie cel mai rau. Am inceput sa ies cu motorul de cand cu vremea asta si m-am speriat putin, in special de taximetristi ma feresc (nu sunt toti tampiti dar ...), urmeaza cei cu crom "din plastic", dacii papuc (eventual carosate), jeep-uri(in special cele de al ambasada americana), etc .....

 

 

Sunt putin speriat mai ales ca nu vreau(a se citi nu pot) sa renunt la motor dar nici sa mor, sau sa raman infirm .......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Axa, sti care-i treaba?Nici nu e nevoie de "x" haidamaci, ala poate sa te dea jos chiar cu conserva in momentul in care te apropii cu paru' de el, asa ca :grinbandit: ptr. cum ai procedat si eu sunt convins ca "creiere mici" astia se vor plictisi in momentul in care talentele lor nu vor avea rezultatul scontat.In mometul in care tu motociclist procedezi cum ai procedat tu Axa si i-l tratezi cu indiferenta si nu te ataci la gluma lui infantila,cand cei din masina lui se vor plictisa de gluma lui deja agasanta(repetata de n ori) si vor reactiona ca Zidu',acest "cap de bou" se va lasa de acest teatru ieftin(si Zidu' zicea ca manelaru' vazand reactia lui a lasat-o moale). :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma rog, si punctul de vedere al lui catallin il inteleg, dar prefer metoda clasica a magnetilor de pe rezervor ... in 7 ani de mers pe moto i-am folosit doar de 2 ori dar s-au dovedit in ambele cazuri eficienti. Manelarii trebuie loviti unde ii doare :grinbandit: , la buzunar :laugh:

 

 

 

P.S. - Si parbrizul de dacie costa, plus ca nu se poate dovedi ca a fost de la tine, magnetelul nu trece prin parbriz ca sa ramana probe. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In momentul in care o sa vad sau/si o sa aud un manelist d'ala de culoare de la 140 kg in sus,dotat cu o ceafa d'aia lata de min. 30 cm care nu sti unde se termina si incepe capu' si mai are si un lant d'ala ca de ancora de 2 kg de jurul ei, ca se plange ca a luat o bata, un magnet etc in geam atunci va promit ca o sa aplic si eu una din metodele astea "violente", ca sa zic asa.Pana atunci merg pe principiul lui Axa,care este de genul cum a mai spus cineva aici pe forum:"cu prostu' sa nu te pui ca are mintea odihnita!" :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde mult de caz ... un magnet l-am folosit pe undeva pe la Sibiu acum vreo 2 ani ... tocmai se terminase valea oltului cand un specimen cu o dacie "tunata" cu maimutoi in geam (fumuriu evident) si sute de beculete multicolore, s-a apucat sa ma depaseasca si sa incerce sa ma scoata in sant pentru ca nu-i tragea conserva suficient sa treaca de mine si sa intre inapoi pe banda ... dupa ce am franat violent evitand iesirea in santz a inceput gagiul sa faca glume, cand vroiam sa-l depasesc tragea de volan spre mine si punea frana ... n-am apucat sa vad cate kile are si cat de lata e ceafa dar cand am prins loc suficient sa dispar din raza vizuala am bagat 2 inferioare, am trecut (in plin gaz) de el si i-am lasat magnetul cadou ... :grinbandit:

 

stiu ca nu e metoda civilizata, dar sper ca macar pe viitor sa nu mai faca chestii de genul asta macar de frica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite poveste: preten cu dacia trece pe langa niste manelari cu mertan 190 "tunat" si cand sa-i depaseasca (mergeau cu 40km/h) a tras spre el si a terbuit sa evite prin griblura masina din sens opus....a mers dupa ei ca sa se razbune pana la bariera si s-a dat jos si le-a trosnit cu ranga la amandoi de i-a bagat in spital si masina a ramas fara parbriz....dupa ce au iesit din spital :banana: i-au rupt un picior (au tinut minte masina :grinbandit: )....ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu prietenul macar a fost "ochi pt. ochi,dinte pt. dinte" dar cum era daca aia nu tineau bine minte masina si o lua unul nevinovat?Ia ganditi-va:motocicletele cam seamana intre ele si la ce cultura au multi romani in materie de design moto,treba cu confuzia poate apare si mai usor,si atunci ce faci?Mergi in armura pe motor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Well, o kestie care mie mi s-a intamplat de o gramada de ori shi care ma deranjeaza la culme ii shi faza in care mergi linishtit pe banda ta, iar din fatza mai vine cate un Zorro, care deshi te vede ca vii, se baga totushi sa depasheasca mashina sau kiar tiru' din fatza lui, pe princpiu' "las' ca se da el deoparte, ca are loc". De cele mai multe ori, ai loc sa te dai pe dreapta, dar cateodata se poate intampla ca pe dreapta sa fie gropi, criblura, lemne cazute din copaci shi altele.. eu am patzit-o de careva ori. Problema cea mai mare este ca de fiecare data cand il blitzuieshti sa-i zici sa stea dreq la locu' lui, conservaru' (de obicei d-aia cu mashini "tunate" sau deshteptzi d-aia care au mashini "jmekere", cumparate de mamica shi taticu') se uita la tine mirat, ca shi cum te-ar intreba "ce vrei? ii dreptu' meu sa depashesc... tu ai loc sa te dai pe dreapta, ca oricum eshti mic shi nesemnificativ"... sincer sa fiu, de cateva ori era sa ma dau peste cap din cauza acestor Zorro... shi ma tenta puternic kestia cu magnetu' de pe rezervor sau cu vreo bujie... da' totushi, cu mintea prostului nu te potzi pune, ca ii odihnita... eu, era putzin probabil sa ma mai intalnesc cu dobitocu', da' ma gandeam ca s-or intalni altzii, shi o sa se razbune pe ei... pana la urma, cred ca nu prea exista solutzie la indemana noastra sa-i educam pe dobitocii aia... tot ce putem face e sa ne ferim de ei, nu?

 

Ride safe, Cristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Feriti-va de prosti! Sunt o gramada de dobitoci cu masini din astea smechere (si nu numai) pe sosele. De dezvatzat, nu ai cum sa ii dezvetzi. Nici un magnet sau o bujie bine plasata nu garanteaza rezolvarea problemei. Doar o sa le dai motiv sa te urasca mai mult.

 

Tot ce poti sa faci este sa fii cu ochii in patru si sa le anticipezi miscarile. Aveti grija de voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza e ca nu se mai poate...cataline,dak nu ii dezobisnuim o sa-si ia si mai rau in cap...sunt de accord cu actiunea lu' dkz...faza e ca eu am o bata de baseball mica in geanta si trosc (nu ar fi prima data :banana:)) )....taia-le-as capu la manelari :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic rabdare MVTarts!Uite eu am constatat(cel putin in Bucuresti) ca in momentul in care iesi de pe o strada fara prioritate, din parcare, la repunerea in trafic esti invitat sa o faci si de multe ori chiar de taximetristi sau papucari care cu ceva timp in urma nu vedeai sa faca asa ceva, ba pe deasupra te mai si injurau la o astfel de manevra.Si eu fac acelasi lucru cat se poate de des dar cu conditia sa semnalizezi manevra(e si logic de altfel fiindca altfel eu nu am de unde sa stiu ce vrei tu sa faci).Asa ca se poate. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucurestiul stiam ca are trafic al naibii :banana: in Arad se pare ca totul e susul in jos :grinbandit: de 2 ori era sa ma loveasca numa ca ei sa aiba loc pe centru, pe ditamai bulevardul cu 3 benzi si cand l-am prins la stop sa-l intreb si s-o enervat (s-a dat jos) cand i-am cerut explicatii!!! Iti dai seama ce o urmat, avand in vedere ghiozdanul pe care l-am avut in spate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tzaranoii astia nu se pot educa, au crescut cu mentalitatea asta si nu pot renunta la ea, in mare parte pentru ca nu sunt educati, au 3 clase toate in-tra-n-taia. trebuie sa asteptam sa imbatraneasca si sa moara si sa speram ca viitoarea generatie nu o sa fie la fel.

 

cred ca ar trebui sa plasam cate un om in masina fiecarui tzaranoi, care sa tipe la el, la fiecare "gluma buna"... vad ca asa da roade :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tot nu pricep cum vine treaba cu magnetul?

 

de ce taman magnet (ca poti sa-l tii la indemana pe rezervor? sau de ce?)

 

are proprietari mai acatarii, sparge mai bine geamurile sau cum?

 

explicati-mi si mie ca nu pricep?

 

iar cineva a zis ceva de o bujie, pai presupun ca si o piatra bine aleasa isi face treaba.

 

de fapt ce ma mira este metoda de aplicare: cum a zis Axa, ii dai drumul de la inaltimea umarului... hai mai, chiar asa, pai ii lasa macar o zgarietura?

 

eu ma gandeam ca il lasi pe dobitoc sa mearga inainte, te asiguri ca nu exista "martori", si pur si simplu arunci cat mai cu putere obiectul in luneta manelarului...

 

ma rog. deci care dai meditatii la asa ceva?

 

oricum, eu aici ma documentez in scop pur educational, nu ca as recurge la metoda asta vreodata in conflictele rutiere. dar cred ca merge bine la vecini ciufutzi. :grinbandit: just kidding.

 

nota 10 Axa pentru cum ai reactionat. Mai bine calm si cu ochii in 16, decat nervos ca risti mult mai mult asa.

 

numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...