Sari la conținut

Suzuki DR 600/650/ Big 750/800


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sa iti traiasca dr-uriile :( !!!

 

multumesc.... la fel ...

 

este prima iarna cand nu sunt deloc tentat sa dau "o cheie"... bag nasul doar sa vad ce mai fac....

 

azi surpriza.... Pirelli-ul de offroad de pe 350 este crapat rau de tot pe circumferinta... bune domne gumele astea..... si este tanar (1 sezon) ....

 

este guma fata.....

 

fac poze maine.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O .boi. si cind te gindesti ca in primavara ies fiarele la vinzare, {Tinuta in garaj bine intretinuta, baterie noua, fluidele schimbate, ETC} iti vine sa iti dai palme. :(

 

 

plus PAZITA cu simt de raspundere mare de catre un pulica mic :(

 

post-37681-1264453974_thumb.jpg

 

numai ca nici una din "fetele" mele nu-s de vanzare :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce viteza de croaziera are un ,,tractor" d'asta de 800 ?

Cat gaz papa la aceasta viteza ?

Merge si la ture cu pasager ?

 

Am vise umede cu 800-ele lui @rul. Intreb asta pentru ca mobra va avea destinatia .... touring !

 

 

 

Mult'am !

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce viteza de croaziera are un ,,tractor" d'asta de 800 ?

Cat gaz papa la aceasta viteza ?

Merge si la ture cu pasager ?

 

Am vise umede cu 800-ele lui @rul. Intreb asta pentru ca mobra va avea destinatia .... touring !

 

 

 

Mult'am !

 

ii place cam pe la 120-130 kmh... si consumul este undeva la 4%....singurel pe motor....

Mesaj completat

Din seria de framantari stupide......

 

Ma uitam ce putin se discuta de probleme la DR pe Topic-ul asta..... la BMW si XRV este "jale".... sa fie oare DR-urile asa de bune?

 

Cred ca da .... si Chuck Norris are unul.....

 

:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uitam ce putin se discuta de probleme la DR pe Topic-ul asta..... la BMW si XRV este "jale".... sa fie oare DR-urile asa de bune?

 

Cred ca da .... si Chuck Norris are unul.....

 

:lol:

 

Pai treaba e ca DR-u e o motocicleta foarte simpla constructiv si - desi are si ea niste mici "bube" (care se rezolva usor) - sunt foarte slabe sansele sa se strice daca o intretii si o exploatezi corespunzator (chiar si daca nu o "bibiliesti" ea nu are stress-uri).

Eu n-am avut chiar nici o treaba inafara de faptul ca s-a uzat lantul la balansieri, si chiar si asa, ea mergea fara probleme, doar ca facea zgomot. :disappointed:

DR-u' daca are ulei bun si mereu "la nivel" n-are ce sa comenteze si de ce sa faca nazuri.

Plus ca polivalenta lui e foarte tare - de la mers pe gauri si coclauri pana la mers pe sosea cu 120 - 130 km/h fara probleme, la un consum mai mult decat decent, felul cum "sprinteaza" cand o "gadili" la gaz :lol: si simplitatea ei, sunt niste chestii care te fac sa o apreciezi.

Pacat doar cand apar probleme de alta natura si trebuie vanduta...... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mea a mers fo 200 si ceva de km cu ulei de transformator....asa ca ce sa mai zici ....e rezistenta si cum a zis si lupu'....e foarte simpla..:disappointed:

Mesaj completat

A mea a mers fo 200 si ceva de km cu ulei de transformator....asa ca ce sa mai zici ....e rezistenta si cum a zis si lupu'....e foarte simpla..:lol:

Mesaj completat

Dezmembrez suzuki DR650 RS. Am totul in afara de axa cu came ,culbutori bord, cutie,ambreiaj. Nr tel.: 0767.288.382 Id messenger: rosu.laurentiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergeai cu FLORIOL macar mirosea a cartofi prajiti dupa tine....

 

 

Unde iti era mintea cand ai bagat ulei de transformator?

 

:disappointed:

 

Erau niste circumstante atenuante, long story... :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai...circumstante atenuante...crezi ca puneam asa ceva de placere sa vad io cum se comporta.....eram sub low si era tot ce am gasit..si a mers..ba chiar foarte bine zic eu :disappointed:

 

Dar uleiul de transformator, ce rol credeti ca are ? Oare ce face el in acel ... transformator ?

Simplu ... disipa energia calorica generata de efectul Joule, la trecerea unui curent electric printr-un conductor electric. In spetza face cam acelasi lucru insa acest ulei nu este si un bun lubrefiant, pantru ca intre spirele acelor bobine nu exista frecare.

 

Pentru un caz ,,disperat" si o perioada scurta de timp, se poate apela cu succes la aceasta ,,improvizatie" insa nu e bine sa devina o obijnuinta.

Unii pun si in telescoape ulei de transformator . ........ Complet gresit ! Acest ulei are coeficientul de compresibilitate, mult diferit decat uleiul de furca, normal, pentru motociclete.

 

Bafta si la mai mare !

Mesaj completat

Aaaa ..... inca ceva !

Nu stiu daca sa mai postat, insa linkul ... ASTA ... va poate oferii raspunsurile la intrebarile ce va framanta !

 

Spor la lectura ! :lol:

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ii place cam pe la 120-130 kmh... si consumul este undeva la 4%....singurel pe motor....

Mesaj completat

Din seria de framantari stupide......

 

Ma uitam ce putin se discuta de probleme la DR pe Topic-ul asta..... la BMW si XRV este "jale".... sa fie oare DR-urile asa de bune?

 

Cred ca da .... si Chuck Norris are unul.....

 

:laugh:

 

am si eu un tractor dinasta.spune-mi te rog si mie,secretul consumului,al meu mai putin de 7 nu consuma nicicum ;) l-a 120-130km\h.cel mai mult mi-a luat 12 la 100.forjat la maxim. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu este nici un secret.

 

In nici unul nu s-a umblat prin carburator.

 

PS. Poate asta este secretul? :laugh:

 

de cand il am,asa e consumul.ce i-am facut eu:revizie totala ambelaj,piston,segmenti,distibutie in afara de bloc motor,am schimbat tot.si in carburatoare.in carburatoare am luat tot ce a fost inainte.toate noi.sa nu-ti spun cat acostat tot :wink: dar... dupa parerea mea a meritat.poate tobele sunt de vina.sunt goale pusca,capetii taiati,vad supapele :laugh: dar suna beton. ;)

pot afecta asa de mult tobele?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cand il am,asa e consumul.ce i-am facut eu:revizie totala ambelaj,piston,segmenti,distibutie in afara de bloc motor,am schimbat tot.si in carburatoare.in carburatoare am luat tot ce a fost inainte.toate noi.sa nu-ti spun cat acostat tot ;) dar... dupa parerea mea a meritat.poate tobele sunt de vina.sunt goale pusca,capetii taiati,vad supapele :laugh: dar suna beton. :laugh:

pot afecta asa de mult tobele?!

:( Sigur mai ales la motocicletele cu carburatie!! :wink: cu tobe goale pierzi un pic din cuplu la ture joase,ceea ce te obliga sa mergi intrun regim de ture mai inalte care se reflecta automat in consum..pt consum minim este clar nevoie de toba stock,pt performanta si zgomot tobe open!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;)

:( Sigur mai ales la motocicletele cu carburatie!! :laugh: cu tobe goale pierzi un pic din cuplu la ture joase,ceea ce te obliga sa mergi intrun regim de ture mai inalte care se reflecta automat in consum..pt consum minim este clar nevoie de toba stock,pt performanta si zgomot tobe open!!

 

am inteles.mesi.ori cum,motorul tau....!!!e o bijuterie!!!! :laugh: mi-ar place s-a arate si al meu la fel!e un motor extraordinar! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Suzuki DR 600/650/ Big 750/800
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...