Sari la conținut

Rip...peste Rip...peste Rip...


Gixu.
 Share

Postări Recomandate

S-a format mai nou userul ripuitor...care toata ziua isi petrece timpul pe topicul accidente,n-are motor iar in cel mai bun caz a mai dat din cand in cand cate o tura cu un scuter...sau mai rau...e posesor...Cum da coltul unu...cum da cu rip...E un fel de Boc atunci cand mai sparge Base cate o oala...Saracul...bietul de el...viata e nedreapta...Toamna trecuta vedeam zilnic cate un scuterist adus de ambulanta in U.P.U cu care viata fusese nedreapta...90% au aceiasi poveste...ba ca am vrut sa fac la dreapta si ala nus ce(de fapt el a vrut sa intoarca...dar nu s-a mai uitat si in spate cand a facut asta)...sau mai rau a trecut pe rosu in timp ce conducea un scuter neinmatric si desigur ca n-avea nici casca pe cap...Eu sunt patit...si nu cred ca sunt singurul caruia i-a sarit in fata pe rosu "un amarat...biet...etc de scuterist"...CARE DESIGUR CA NU REP "COMUNITATEA' DAR...care rep muulti alti ca el...VB reclamei fara permis...fara inmatriculare nu baieti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a format mai nou userul ripuitor...care toata ziua isi petrece timpul pe topicul accidente,n-are motor iar in cel mai bun caz a mai dat din cand in cand cate o tura cu un scuter...sau mai rau...e posesor...Cum da coltul unu...cum da cu rip...E un fel de Boc atunci cand mai sparge Base cate o oala...Saracul...bietul de el...viata e nedreapta...Toamna trecuta vedeam zilnic cate un scuterist adus de ambulanta in U.P.U cu care viata fusese nedreapta...90% au aceiasi poveste...ba ca am vrut sa fac la dreapta si ala nus ce(de fapt el a vrut sa intoarca...dar nu s-a mai uitat si in spate cand a facut asta)...sau mai rau a trecut pe rosu in timp ce conducea un scuter neinmatric si desigur ca n-avea nici casca pe cap...Eu sunt patit...si nu cred ca sunt singurul caruia i-a sarit in fata pe rosu "un amarat...biet...etc de scuterist"...CARE DESIGUR CA NU REP "COMUNITATEA' DAR...care rep muulti alti ca el...VB reclamei fara permis...fara inmatriculare nu baieti?

 

 

 

Sunt doar eu sau nu inteleg ce vrei sa spui? Pentru ce este topicul asta pe aici? :cheers:

 

Dezvolta ca nu te inteleg....nu ai subiect deloc si nu vreau sa te iau cu gramatica sau ceva de genu dar you must have a point you know?

 

:huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu isi are rostul topicul aici.

Daca vrei sa faci posturi fa-le cu cap.Sunt o gramada de lucruri care trebuie discutate,si sunt sigur ca daca ai misca pe tot siteul ai observa.

Noapte buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt doar eu sau nu inteleg ce vrei sa spui? Pentru ce este topicul asta pe aici? :cheers:

 

Dezvolta ca nu te inteleg....nu ai subiect deloc si nu vreau sa te iau cu gramatica sau ceva de genu dar you must have a point you know?

 

Au mai fost topicuri de genul asta, si la fiecare dintre ele, au fost si oamenii care sa le dea dreptate initiatorilor ( si eu le/ii dau ), dar din pacate tot apar alti ripuitori.

 

Asta nu e sectiune de "urari si complimente" ( poate ca ar trebui sa se faca inca o sub-sectiune de "condoleante si regrete eterne" ).

 

Subtitlul sectiunii asteia este - si ai fi vazut daca ai citit si ce scrie "dedeSUBtul titlului" ei :huh: - "sa invatam din greselile altora". Are rolul de a ne prezenta cat mai clar posibil accidentul (chiar atunci cand initial nu se stie mai nimic), si circumstantele in care s-a prezentat. Astfel, cine mai (si) "motociclikaieste" in loc sa se "dea" poate pe viitor sa evite un accident cand/daca se va gasi vreodata pe drum in circumstante similare ( cu accidentul prezentat).

 

Sau cel mult, se mai pot da informatii despre starea vreunui accidentat.

 

Si cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a format mai nou userul ripuitor...care toata ziua isi petrece timpul pe topicul accidente,n-are motor iar in cel mai bun caz a mai dat din cand in cand cate o tura cu un scuter...sau mai rau...e posesor...Cum da coltul unu...cum da cu rip...E un fel de Boc atunci cand mai sparge Base cate o oala...Saracul...bietul de el...viata e nedreapta...Toamna trecuta vedeam zilnic cate un scuterist adus de ambulanta in U.P.U cu care viata fusese nedreapta...90% au aceiasi poveste...ba ca am vrut sa fac la dreapta si ala nus ce(de fapt el a vrut sa intoarca...dar nu s-a mai uitat si in spate cand a facut asta)...sau mai rau a trecut pe rosu in timp ce conducea un scuter neinmatric si desigur ca n-avea nici casca pe cap...Eu sunt patit...si nu cred ca sunt singurul caruia i-a sarit in fata pe rosu "un amarat...biet...etc de scuterist"...CARE DESIGUR CA NU REP "COMUNITATEA' DAR...care rep muulti alti ca el...VB reclamei fara permis...fara inmatriculare nu baieti?

 

 

 

E lumea satula de oameni ca tine care stiu doar sa critice! Daca spune RIP, nu spune din rautate, asta e un semn de respect si un omagiu adus celui care a decedat.Nu vad ce e rau in asta...Tu esti cel care a creat un topic aiurea si care nu face decat sa instige la discutii in contradictoriu.

 

Sfat prietenesc: Putina meditatie la limba romana nu ti-ar strica! Ai o exprimare foarte greoaie...

 

 

 

RIP :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri in timp ce ma duceam spre serv un baiat cu muulte figuri in cap ...mi-a taiat fata(eu pe verde el pe rosu) desigur ca era pe un scuter...In momentul in care am intrat pe forum mai pe seara ,am accesat 2 min si topicul Accidente unde am dat de 1000000 ...La noi rip-ul nu mai e un semn de respect ,e doar un mod de a ne baga in seama...De aici si nervii in urma carora am scris postul...Dac eu il tavaleam pe boul ala cu scuterul...cati crede-ti ca se gaseau sa-si dea cu parerea...si sa-l compatimeasca: saracuu...vai de el...nevinovatu... :huh: Daca nu eram in primul rand motociclist BOUL ala cu scuterul lua o tranta adevarata...asta in cel mai bun caz... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu topicul, sectiunea accidente ar trebui lasata discutiilor referitoare la imprejurarile in care a avut loc accidentul , urmari si invataminte.

 

Cea mai buna idee a dat-o @Lt. Navarro : Infintarea unei subsectiuni " Condoleante si Regrete Eterne ". In acest sens vor disparea paginile de RIP-uri care " dilueaza " discutiile despre accident si se intercaleaza cu pareri contradictorii ce pot degenera in jigniri si injurii si asta, pe acelasi topic unde altii doresc sa isi arate sincerele regrete de pierdere a unui cunoscut . Si ca sa intaresc convingerea mea, atunci cand mergi la mormantul cuiva sa-i spui " Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca " ( RIP ) nu incepi sa te certi si sa te dai cu parerea despre ce si cum a gresit, ca a fost selectie naturala,etc ci i arati tot respectul . Da, si eu am scris RIP de fiecare data cand a murit cineva insa subsectiunea " Condoleante" mi se pare cea mai buna idee de pe topicul de accidente.

 

va salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri in timp ce ma duceam spre serv un baiat cu muulte figuri in cap ...mi-a taiat fata(eu pe verde el pe rosu) desigur ca era pe un scuter...In momentul in care am intrat pe forum mai pe seara ,am accesat 2 min si topicul Accidente unde am dat de 1000000 ...La noi rip-ul nu mai e un semn de respect ,e doar un mod de a ne baga in seama...De aici si nervii in urma carora am scris postul...Dac eu il tavaleam pe boul ala cu scuterul...cati crede-ti ca se gaseau sa-si dea cu parerea...si sa-l compatimeasca: saracuu...vai de el...nevinovatu... :huh: Daca nu eram in primul rand motociclist BOUL ala cu scuterul lua o tranta adevarata...asta in cel mai bun caz... :cheers:

 

 

 

am senzatia ca te agiti degeaba........

no offense........

:huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare o idee foarte buna cea de mai sus (@Lt. Navarro : Infintarea unei subsectiuni " Condoleante si Regrete Eterne ").

In felul asta este impacata si capra si varza. Cei ce doresc sa-si exprime regretul, suferinta si sentimentele o pot face separat de cei ce incearca sa analizeze cauzele accidentelor.

Parerea mea este ca astfel am scapa de lungi polemici ce apar intre aceste 2 categorii. Bineinteles ca pentru cineva care este apropiat de cel ce a avut accident este foarte greu sa inteleaga ca accidentatul a ajuns intr-o stare nu tocmai placuta si din cauza lui.

Propun ca un moderator sau un administrator sa deschida un Poll astfel incat userii sa-si poata exprima parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E nasol cand intru in sectiunea asta, vad topic cu accident, vad ca-i zona aproape de mine sau vad motor / nume cunoscut sau nu stiu cine a patit-o si vreau sa aflu, si dau de doua-trei pagini numai cu RIP-uri si cu "Aveti grija fratilor ca ne omoara astia" ... este de-a dreptul frustrant. Frunzaresc 40 de pagini in care incerc sa aflu cum s-a petrecut accidentul, daca motociclistul este in regula, daca au fost daune colaterale, daca cel vinovat este cercetat pentru beleaua provocata etc etc etc....si din 40 de pagini, maxim 3 au relevanta. Si au fost destule topicuri din care sa ajung la concluzia ca da, exista "professional RIP-ers".

 

Ata ete, unii dam cu RIP, altii dam cu sfaturi, altii cu comentarii penibile, altii cu posturi inteligente, inteligibile si utile etc. E forum cu zeci de mii de useri. Celebrate diversity :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posturile care contin mai putin de 3 cuvinte, cele formate numai din smilies ar trebui sterse automat. Nu s-ar putea face chestia asta ?

Inutil.. trebuie selectie manuala, pentru ca unii dau cu cate cinci sau mai multi trandafiri (smilies).. In necunostinta de cauza, de altfel, din cate stiu eu, la mort se "poarta" numar par..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri in timp ce ma duceam spre serv un baiat cu muulte figuri in cap ...mi-a taiat fata(eu pe verde el pe rosu) desigur ca era pe un scuter...In momentul in care am intrat pe forum mai pe seara ,am accesat 2 min si topicul Accidente unde am dat de 1000000 ...La noi rip-ul nu mai e un semn de respect ,e doar un mod de a ne baga in seama...De aici si nervii in urma carora am scris postul...Dac eu il tavaleam pe boul ala cu scuterul...cati crede-ti ca se gaseau sa-si dea cu parerea...si sa-l compatimeasca: saracuu...vai de el...nevinovatu... :huh: Daca nu eram in primul rand motociclist BOUL ala cu scuterul lua o tranta adevarata...asta in cel mai bun caz... :cheers:

 

 

Iti inteleg perfect atitudinea,mai ales ca tocmai era sa dai peste un "destept".

 

Cu toate astea, nu e forumul tau si nu stiu daca e chiar indicat sa te razvratesti impotriva acestui gen de oameni.

 

Tipul asta de persoana gen "lupul moralist" ma cam lasa rece, dar pana la urma fiecare e liber sa isi expuna un anumit punct de vedere.

 

Daca crapa un necunoscut si tu mergi la inmormantare ,inseamna ca ai procedat gresit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca citesti in general posturile mele ...o sa vezi ca nu-s lupul moralist...La o inmormantare mergi intr-un alt context...In momentul in care nu l-ai cunoscut pe accidentat consider ca e aiurea sa-ti dai cu parerea despre el sau contextul in care s-a intamplat nefericirea. Posturi la obiect ce vizau motociclisti aflati intr-o stare mai buna sau mai rea dupa un accident au fost inflamate aiurea de cate un Gica contra impiedicand astfel pe un apropiat sau un/o cunoscut/a aflat/a poate la distanta sa afle cate ceva despre starea lui actuala...Solidaritatea este una...sportul cu rip-uri e alta...Vb de inmormantari...cati din acesti rip-uitori de profesie s-au deranjat vreodata sa se adune atunci cand a fost cazul? Cate posturi sunt cu 100 de pagini in urma carora...la inmormantare au ajuns tot prietenii...sau mai bine zis doar prietenii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok si ca sa revenim "on-topic" mie mi se pare absolut normal ca atunci cand se intampla o "nenorocire" si mai "cade" cate un motociclist, sa dai si tu un RIP macar sa arati ca iti pasa si nu ca esti acolo doar pentru a fi si nu cred eu ca vine vreo 1 si da cu RIP-ul asa fara sa citeasca...

 

Mie unul mi se pare acest topic useless pentru ca vorbim de niste lucruri evidente: datul cu RIP-ul si comentatul accidentului. :cheers: . Oricum la sfarsit prietenii adevarati vin la inmormantare sau il suna pe accidentat sa se intereseze de starea lui dar pana acolo e o chestie de moralitate pe care toti cred k o au mai mult sau mai putin.

 

 

In rest :huh: si safe :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal mi se pare jignitor acest RIP... este un fel de a te scapa iute de o indatorire.

 

Daca intr-adevar simti ceva, mai bine spune o rugaciune. Oricare, dar sa fie din suflet. Iar daca treci pe langa o biserica, aprinde o lumanare.

 

Cei care au cunoscut persoana sau cei care vor neaparat sa-si descarce sentimentele pe forum se pot stradui sa scrie ceva mai mult decat 3 litere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal mi se pare jignitor acest RIP... este un fel de a te scapa iute de o indatorire.

 

Daca intr-adevar simti ceva, mai bine spune o rugaciune. Oricare, dar sa fie din suflet. Iar daca treci pe langa o biserica, aprinde o lumanare.

 

Cei care au cunoscut persoana sau cei care vor neaparat sa-si descarce sentimentele pe forum se pot stradui sa scrie ceva mai mult decat 3 litere.

 

 

Ok cred ca asta fac mai toti (cei care ajung pe la biserica din diferite motive) dar.... sincer daca nu cunoseti persoana, ce poti spune despre ea? incepi sa ii scrii poezii? ii scrii balade? eu zic ca un simplu :huh: e indeajuns, arati ca iti pasa chiar daca nu te duci la inmormantare / spital.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...