Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La 06.09.2020 la 18:58, vis-a-vis a spus:

Ăsta e?

image.thumb.png.04dcf6ecf963face3308e381ac7540e3.pngimage.thumb.png.38535fc1e1cb50854b180ebe8b4502d1.png

Am găsit... https://www.xrv.org.uk/threads/large-fuel-tank-for-rd08.163010/post-1336194

Cam gâlmos, într-adevăr...

Ce naiba e ala? Un Domi naked-uit si chopper-izat? Saracu...

 

 

Mai exact asa arata, ca era pe Alb (alb cu tenta galbuie, nu al curat):

 

100.jpg

 

Dadea mai bine pe carenajul alb de 92-94 (pe care il are motocicleta acuma), insa acele carene NU se fixau bine pe rezervor. Diferente subtile de pozitionare, din ce mi-am dat seama. In poza era cu carenajul de 96 care era mai "maleabil". Ar fi fost nevoie de ceva bricolaj pe la prinderi, pentru a avea un fit bun (saibe, suporti etc). Plus de asta, busonul nu avea cheie (si traim in RO!) si nici supapa, deci la o tranta incepea sa se scurga prin aerisire tot rezervorul. Ah si nu era nici "scobit" ca rezervorul original si nici nu aveai cum sa il ascunzi sub o husa de piele (bagster nu face huse pentru rezervorul Acerbis).

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa rezolv cu schimbarea cartii de identitate, am fost la RAR si procedura prevede sa te prezinti cu vehiculul pt a face si identificare, nu inteleg rostul dar asta e, te conformezi. A vazut Dinicutu ca nu am toba omologata si m-a respins, ma asteptam la asta si aveam toba pregatita. M-am dus acasa si am adaptat toba de Hornet pe care o aveam si a doua zi m-am prezentat la RAR unde s-a rezolvat problema platind si revenirea (patru lei). Costul schimbarii de CIV este de 255 lei!

 

20200916_182838_resized.thumb.jpg.c7458e99ff4c83aecb4ae7dcec0eccca.jpg

 

Motivul pentru care nu m-am dus cu toba schimbata este unul destul de simplu, am vrut sa le dau un motiv fals de care sa se agate pentru o eventuala respingere. Toba oricum voiam sa o schimb pt ca era prea zgomotoasa iar adevarata problema era farul care e de KTM pe care nu aveam cum sa-l schimb usor revenind la farul de Dominator. Dinicutu s-a uitat in istoricul motocicletei si mi-a batut obrazul ca nu are farul original si mi-a aratat poza cu motocicleta cu farul original. Deja ma respinsese pentru toba si cred ca i s-a facut mila de mine si a trecut cu vederea farul dar s-a asigurat mai intai ca e omologat.

 

Toba de Hornet este super, este suficient de silentioasa si fiind originala Honda are omologare stantata pe ea, deci nu mai am treaba cu RAR-ul pe strada. In poza pare hidoasa dar in realitate arata binisor. 

 

Toate bune si frumoase, vinerea viitoare am rezervare la DRPCIV si inmatriculez dihania. Problema e ca s-a cam dus vremea de plimbari...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
3 minutes ago, switch said:

Totusi, de ce a fost nevoie de atata show si RAR si toate?

 

Cartea de identitate nu mai avea casete libere pentru o noua inmatriculare si a trebuit sa schimb cartea. Asta implica o noua identificare a vehicului si daca se constata si elemente neconforme (ex: toba esapament) te pot respinge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Acum 6 ore, dominator_21 a spus:

Salut, 

As dori sa cumpăr un CDI nou (OEM). Aveti cumva o sursă? Nu contează termenul de livrare, nu ma grăbesc.

Multumesc 

Suna-l pe Daniel 0741095483 , el m-a ajutat acum 5-6 ani cu un cdi nou 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...