Sari la conținut

Accident Azi 02.04.2008 - Centura Bucuresti


Prodigy
 Share

Postări Recomandate

din proprie experienta. ai fost lovit din spate de o mashina(sau tir) te vei alege cu RCA-ul tipului sau al firmei. soferul in cauza ar fi putut primi doar o amenda de 2 puncte si ceva sute amenda pt nepastrarea distantei. la mine asha a fost.

tipa a stat cu permisul in buzunar, iar eu 3 luni pe bara pt reparatii in valoare de 3000 E.

 

Azi ma aflam pe sos Prelungirea Ghencea venind dinspre Domnesti....la intersectia cu Centura Bucuresti am oprit deoarece erau barierele de la tren puse....am asteptat lasandu-i pe cei care veneau de pe centura sa mearga inainte sau dreapta si invers.....ei au semnul CEDEAZA acolo!

Dupa ce a trecut trenul m-am apropiat de bariera care era tot pusa...semnalele sonore au inceput din nou semn ca mai venea inca un tren...asa ca am oprit motorul si am asteptat cel de al 2-lea tren!Langa mine un tarambete cu numar de ag parca virase de pe centura spre dreapta (deci vroia sa treaca si el calea ferata inspre ghencea) In spatele lui un castravete cu un tir cu semnal dreapta, deci facea acelasi lucru astepta la trecerea la nivel cu calea ferata...AMANDOI AVEAU CEDEAZA iar eu pe drumul PRIORITAR...!

In fine, trece cel de al 2 lea tren ii fac semn conservarului in timp ce barierele se ridicau sa treaca el primul...cand din spate aud o pocnitura cam puternica si ma trezesc pe partea stanga tavalit cu moto peste mine.....norocul meu a fost ca am realizat ca e cel cu tiru m-am ridicat repede si am dat cativa pumni in parbrizul tirului....a opris sclavul...daca nu reactionam acum dadeati cu RIP pentru ca jegosu trecea pur si simplu peste mine.....!

Explicatia lui.....ai intrat in unghiul mort si nu te-am vazut...da in mortii lui ma vazuse 10 minute ca stateam acolo si brusc nu m-a mai vazut...!

In fine dupa ce a venit echipaj la fata locului ne-am deplasat la sectia ptr sect 6 unde am stat 1 h sa asteptam si ne-au spus...ca dincolo de bariera adica unde s-a intamplat si accidentul este politia din Domnesti....bineinteles ca era inchis si trebuie sa ma duc maine .....as vrea sa i ia permisl da cred ca tarambetii de acolo n-or sa fac lucru asta pentru ca e un post ordinar de politie de sat...:(

Urmari....moto : Codita spate sparta....suport toba crapat...semnal stanga crapat....carena laterala stanga crapata, carena inferioara stanga sparta, oglinda zgariata tot stanga.....capac motor polizat...!

P.S. : imediat dupa accident i-am reprosat taranoiului care era din Sibiu (cel cu tirul) ca mai avea un pic si ma cacla pe cap daca nu reactionam rapid sa ies de sub fier...iar el raspuns...: MAI BINE TE CALCAM PE CAP...MAI SCAPAM DE UN BUCURESTEAN! am zis ca-i sparg capul cu casca ,,...dar foarte greu m-am abtinut...! asa ca mare grija toti au boal pe noi...! bafta si asfalt uscat...Cosmin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Numai un (cuvant urat) ar incerca sa te loveasca intentionat;asta initial precis te-a vazut dar dupa atata asteptare si graba a uitat de tine.Multi soferi insa nu ii agreeaza deloc pe motociclisti si din "donatori de organe" nu ii scot. :(

2.Nu are nici o treaba asigurarea cu faptul ca l-ai fi pocnit in fata;dar cred ca te costa mai mult decat reparatia.

3.Esti obligat sa o repari in 30 zile,altfel nu ai voie sa circuli cu ea sau risti sa ramai fara talon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai urmari cam dubioase pentru doar o tranteala de pe loc: Capac motor polizat bine, manusi polizate asisderea. Eu am zburat de pe motor la 60/h si manusile nu au avut mai nimic, aproape nu se vede pe ele contactul cu solul. Tu ce manusi aveai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3.Esti obligat sa o repari in 30 zile,altfel nu ai voie sa circuli cu ea sau risti sa ramai fara talon.

Nu e nevoie sa o repari in 30 de zile, normativele pe RCA zic doar ca daca reparatia se face la mai mult de 30 de zile se poate recalcula valoarea despagubirii la cea din ziua accidentului, dar de obicei diferentele de curs valutar sunt mici si nu se mai complica nimeni (asta dac nu intarzai 4-5 luni)

 

Cat priveste Carpatica - by the way, sunt din Sibiu :( - sunt cam ciudati, te plimba mult cu banii.

Oricum, ai 2 solutii:

1. poti incerca sa ceri sa faci reparatia in regie proprie, eventual te duci cu niste oferte de piese sub pretul de service, iti dau banu' si te descurci singur cu reparatia, dar e complicat pt ca nu prea se pricep sa faca devize pt motoare. pe de alta parte ei sunt in avantaj ca platesc mai putin decat la service

2. mergi la un service autorizat, cere-le un deviz de reparatie antecalcul (s-ar putea sa te coste ceva) si ceri de la asigurari sa vireze jumatate din suma la service inainte de inceperea reparatiei, platesti tu diferenta si astepti sa iti recuperezi banii la final de la ei. (P.S.De obicei antecalculul iese mai mare decat valoarea reala a reparatiei.)

Multa bafta

Editat de panzerseba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@prodigy: am inteles ca daca-l loveai p'ala, el isi putea lua un martor, si tu nu mai aveai dreptul la despaguburi. sper sa ma lamureasca cineva cu asta cat este de adevarat sau nu... daca exista semne de CEDEAZA si PRIORITATE, vezi cum o dai ca sa-l scoti p'ala ca n-a dat prioritate, sa-l lasi 3 luni fara permis. daca baga ca te-a lovit din spate, isi ia doar o amenda semnificativa si 3 puncte. dupa ce terminati cu declaratiile la politie, ai grija sa ai autorizatie de reparatie, proces verbal care sa includa si cea mai mica zgarietura, ai grija ca politistii nu prea se pricep la motoare, deci poti profita din plin, copie dupa RCA-ul tiristului si e bine sa ai de back-up o copie dupa talonul camionului. la mine a prins bine asta! apoi nervi tari, stres pe la asigurari si multa bafta.

 

 

Nu are nicio o treaba accidentul(despagubirea) cu o eventuala "mustrare" a soferului.Prima tine de contraventional iar a doua de penal. Vinovatia si raspunderea se stabilesc pentru fiecare caz in parte.

Daca nu te poti stapani sa nu i o dai, si chiar o merita din plin, incearca sa nu i dai la fata :ok: Ideea e sa nu i lasi urme, ca altfel isi scoate certificat medico-legal si cu un martor iti poate face destule probleme.

In general, pentru asemenea cazuri cand exista probe, se incepe urmarirea penala pt. lovire si, daca nu si retrage plangerea( pe bani desigur), risti sa ti iei o amenda administrativa sau chiar penala ( asta ramane la cazier un timp).

Mai bine te lasi pagubas si l trimiti la stramosi decat sa pierzi bani si zile intregi pe la politie, parchet, instanta...

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate am inteles de la amicii "victimei" noastre , nici el nu ar fi usa de biserica ..si ca vruia sa vanda motorul care oricum avea unele "defecte" (adica mai fusese cazut) si acu incearca sa se "scoata" pe asigurare

 

(am si dovezi - pot trimite pe pm)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate am inteles de la amicii "victimei" noastre , nici el nu ar fi usa de biserica ..si ca vruia sa vanda motorul care oricum avea unele "defecte" (adica mai fusese cazut) si acu incearca sa se "scoata" pe asigurare

 

(am si dovezi - pot trimite pe pm)

 

 

:( :ok: :ok: esti fantastic...... la OTV ai incercat? ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate am inteles de la amicii "victimei" noastre , nici el nu ar fi usa de biserica ..si ca vruia sa vanda motorul care oricum avea unele "defecte" (adica mai fusese cazut) si acu incearca sa se "scoata" pe asigurare

 

(am si dovezi - pot trimite pe pm)

zici ca e luis lazarus :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai prutenilor (fie-i tarana usoara) ce sunteti, sa va vad ce limbaj academic folositi cand va aflati intr-o situatie din asta! Tin minte fiecare frigider pe care l-am umplut cu carne la accident si de obicei nu vorbesc urat. Sa va vad si pe voi daca mai sunteti in stare sa vorbiti coerent cand va scoateti de sub un tir. :)

 

 

Asa sunt toti pana la prima cunostinta cu asfaltul :( :ok: :ok: apoi se lasa de motociclism ca sunt prea emotionati. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten care , cu un bmw 650 , a avut accident si l-a facut in regie proprie. Piesele de la BMW costau vreo 2500 de euro asa ca asigurarile i-au dat vreo 1700 dauna totala iar el si-a facut motorul "in regie proprie" cu vreo 7-800.

Asa ca zic sa mergi la Honda sa -ti dea un deviz pentru piesele bulite.

 

Iar faza cu "bucurestenii ar trebui sa-i..." e o cretineala. E artificiala faza asta cu bucuresteni, moldoveni, banateni... Eu zic ca exista doar oameni de treaba si cretini.

 

Bafta la reparat. Take care!

 

Iar daca ai probleme cu Carpatica, exista Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (cauta si tu pe net) care licentiaza, supravegheaza si f**e firmele de asigurari. Asta e sperietoarea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar faza cu "bucurestenii ar trebui sa-i..." e o cretineala. E artificiala faza asta cu bucuresteni, moldoveni, banateni... Eu zic ca exista doar oameni de treaba si cretini.

In principiu ai dreptate, dar in practica exista niste prejudecati greu de depasit (eu cred ca stiu ce vorbesc, ca sunt de prin Ardeal si stau de mai bine de 20 de ani in Bucuresti). Adica daca mergi prin "provincie" cu numar de Bucuresti (cu masina, ca la motor nu se vede decat dupa) uneori te iau la omor aia ca esti "smecher de Bucuresti", iar daca vii cu numar "de provincie" si de exemplu tii si tu o distanta decenta fata de vehiculul din fata prin Bucuresti te claxoneaza toti cretinii ca de ce nu stai la un metru de ala din fata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu ai dreptate, dar in practica exista niste prejudecati greu de depasit (eu cred ca stiu ce vorbesc, ca sunt de prin Ardeal si stau de mai bine de 20 de ani in Bucuresti). Adica daca mergi prin "provincie" cu numar de Bucuresti (cu masina, ca la motor nu se vede decat dupa) uneori te iau la omor aia ca esti "smecher de Bucuresti", iar daca vii cu numar "de provincie" si de exemplu tii si tu o distanta decenta fata de vehiculul din fata prin Bucuresti te claxoneaza toti cretinii ca de ce nu stai la un metru de ala din fata...

 

putin off-topic

 

te contrazic...nu e chiar asa de 2-3 ani sunt suficient de multe maisini nu cumere de bucuresti(leasinguri, rate..etc) in toata tara ca sa nu-i mai injure pe bucuresteni. Acum nu mai este o regula, daca ai numere de bucuresti tre sa fi neaparat bucurestean. Singura problema evidenta care o am cand ajung in ardeal(sunt nascut in deva si tranzitez de multe ori zona) e ca ajuns acolo constat ca, desi drumul are 2 sau mai multe benzi, nimeni nu se da pe banda 1 ca sa te lase sa treci si daca vrei sa depasesti tre sa faci slalom.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce mitocan...tirist ce sa i ceri..ai avut mare noroc..bine ca ai fost atent si ai reactionat..si e am boala pe bucuresteni(vb in fitze unii)dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii omor..pacat de motor..lui amenda ceva?era baut sau nu?

 

Ba da multi cretini pe lumea asta... Ce conteaza ca e bucurestean sau ardelean sau moldovean? Numai niste retardati au boala pe locuitorii unei zone geografice :cheers:

 

 

<small>--- Mesaj completat în 05 Apr 2008 03:23 -------------</small><br/>

 

 

 

 

offtopic :

 

ba doar atat iti spun eu :hug: recunosc, n-am lasat scoala sa imi influenteze comportamentul :( , sunt un bagabont ce plm. :P te bagi in seama aiurea.......mi-e sincer, de tine nu mi-ar pare deloc rau daca ar da peste tine unu mai ales cu tiru'......va bagati aiurea in seama....cine cacao esti tu sa il judeci pe el...el a intrat aici si a facut un topic sa-si spuna oful cum vrea muschiul lui. Suntem o tara libera, daca nu iti place nu te uiti...sau nu comentezi aiurea...mam saturat de voi inca o data mult respect :hug: X-(

 

Bai ce ti-e cu meseriasii astia care si-au facut orele de ortografie pe chat :what:

 

Tocmai pt ca e o tara libera TOATA lumea are voie sa-si spuna parerea.

 

In momentul in care postezi pe un forum public si folosesti o romana de genul asta te expui oprobiului public asa ca ori puneti mana si invatati sa scrieti ori ciocul mic cand vi se fac observatii.

 

ontopic :

 

@Prodigy : bine ca te-ai abtinut sa nu-l bati păla ...mai dadeai in alte belele, deobicei astia asta urmaresc cearta si bataia ...multa bafta si sa ne vedem cu bine... mobra se repara, bine ca nu ai tu nimic ... :burnout:

 

<small>--- Mesaj completat în 05 Apr 2008 03:24 -------------</small><br/>

 

 

 

 

Bai ce ti-e cu meseriasii astia care si-au facut orele de ortografie pe chat

 

Tocmai pt ca e o tara libera TOATA lumea are voie sa-si spuna parerea.

 

In momentul in care postezi pe un forum public si folosesti o romana de genul asta te expui oprobiului public asa ca ori puneti mana si invatati sa scrieti ori ciocul mic cand vi se fac observatii

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma Prodigy sincer imi pare rau pt ce ai patit dar la ce limbaj ai si ce exprimare de "bagabont" folosesti ma mir ca nu ai luat si bataie ..

 

Noroc ca avem politia limbii romane pe forum. Ce ne-am fi facut fara tine?

 

In rest nici eu nu as fi rezistat sa nu-i dau una tiristului, chiar daca imi luam bataie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca ai iesit destul de ok, eu cand am avut accidentul am alergat mult dupa bani la astra care mi-au bagat motorul in dauna totala si l-am facut in regie proprie ca sa nu traga ei de timp si pe langa asta am mai ramas si cu ceva baneli :burnout:

 

off-topic chiar este necesar la fiecare topic sa ne apucam sa cautam greselile gramaticale? cel mai bine facem un topic pt carcotasii care le stiu ei pe toate sau care nu se descurca sa citeasca cu 1,2 greseli gramaticale ca sa nu mai derivam atat de la fiecare subiect in urma unei greseli gramaticale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...