Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Se pare ca pretul nu va fi mai mare fata de modelul vechi decat cu cateva sute de euro, pt ca rotile turnate, cutia de viteze si cea mai mare parte a pieselor de aluminiu inclusiv bascula vor fi fabricate in China. Modelul nou va apare in 2012, iar vanzarea din 2013.

 

 

deci clar ce e pana in 2012 MERITA TOTI BANII chiar daca se raceste pe AER :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Are careva pe acasa o pipa de la fisa de bujie, de rezerva sau stricata? Vreau sa fac un extractor dinala de fise si mi-ar prinde foarte bine o fisa de model, de pe care sa imi iau dimensiunile...

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are careva pe acasa o pipa de la fisa de bujie, de rezerva sau stricata? Vreau sa fac un extractor dinala de fise si mi-ar prinde foarte bine o fisa de model, de pe care sa imi iau dimensiunile...

 

 

BAI SA FIE

 

ESTI CRIMINAL

 

iar ii dai lui harea de lucru.....

adica la BMW se strica pana si fisele de bujii

bai ce teapa mi.am luat......

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicidecum. Asta e o unealta cu ajutorul careia scoti fisele de la bujii. Era de vanzare la un moment dat in usa dar acu nu o mai vad listata nicaieri. Imi trebuie si mie personal si as putea face si cateva in plus ca sa le vand ;) Crede-ma ca e chiar utila ;)

 

1100/1150 o au in trusa originala dar la 1200 nu mai e, tre cuparata de la BMW.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Fata de vechiturile noastre, la astea noi nu mai ai nevoie de alte acareturi..

Nu-ti trebuie decit Mastercard..cit mai dolofan cu putinta :rolleyes:

Apropos, m-am interesat cit costa un set de cabluri de acceleratie la a mea, 680 lei la Bavaria.. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicidecum. Asta e o unealta cu ajutorul careia scoti fisele de la bujii. Era de vanzare la un moment dat in usa dar acu nu o mai vad listata nicaieri. Imi trebuie si mie personal si as putea face si cateva in plus ca sa le vand ;) Crede-ma ca e chiar utila ;)

 

1100/1150 o au in trusa originala dar la 1200 nu mai e, tre cuparata de la BMW.

 

 

mare mester cata

stiu ca daca nu ai scula spargi "capul"

 

cunosc......

 

 

la tine se merita .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e aia de pe louis, aia e doar un fel de furtun flexibil care iti permite sa insurubezi bujia in clinidru, la blocurile unde nu iti poti baga degetele. Nu e cazul aici, pentru aia am scula. Ce am eu nevoie e o unealta cu care sa scot fisele fara sa le distrug. Asa ca am nevoie ori de unealta (slabe sanse sa aiba careva) ca sa o pot copia, sau de o fisa, dupa care sa ma iau ca sa fac unealta de la zero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cabluri de acceleratie se pot manufactura (cu putin talent) din cabluri de bicicleta. In cazul meu nici nu m-am mai obosit sa intreb cat e un cablu de acceleratie la KTM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma ca la BMW nu le poti face asa usor. Nu ii numa camasi, cabluri de otel torsionate si capace la capat de camasi, mai is ceva elemente pe ele care fac din pretul la BMW un nimic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

@Andrei, asta se stia, dar era prea simplu sa fie asa usor.. :rolleyes:

@Dan Cata, ai dreptate, sunt mult mai complicate, unul este de acceleratie, celalalt pt.cruise control si unul din astea este din doua, are un guler si mai are un reglaj la mijloc!

In cazul meu, ideea este urmatoarea:

La LT sunt doua tipuri de cabluri, 99-2004 si 2004-2009.

Cele din prima serie au camasa interioara altfel construita si culiseaza mai greu.

Nu se rup, nu agata, dar asa sunt ele din constructie, acceleratia merge mai greu.

Am citit pe diverse forumuri ca se poate upgrada cu cel de-al doilea model de cabluri, care merg ca unse, astea au inauntru o teaca de teflon si alte gulere de prindere, diferenta este mare.

Eu m-am obisnuit cu acceleratia, dar sufletist cum sunt, pentru draguta mea as renunta la doua perechi de pantofi s-un blug ca sa-i cumpar cablurile astea :rolleyes: ,dar parca nici 680 lei nu as da pentru un moft, pina la urma. :scratch:

Le-am cautat in Germania, au cam acelasi pret ca in Romania.

Le-am gasit pe ebay.com in state, la mana a doua in perfecta stare, costa 40 usd, cu transportul inca 45 usd+vama, cit o mai fi si aia!

Ideal ar fi sa-si faca cineva pomana sa mi le cumpere de acolo si sa mi le trimita aici prin cineva, dar de unde asta, nu cunosc pe nimeni :burnout:

N-aveti vreun nepot, unchi, var care trebuie sa soseasca din state, sa-mi faca favorul asta? :friends:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Andrei, asta se stia, dar era prea simplu sa fie asa usor.. :rolleyes:

@Dan Cata, ai dreptate, sunt mult mai complicate, unul este de acceleratie, celalalt pt.cruise control si unul din astea este din doua, are un guler si mai are un reglaj la mijloc!

In cazul meu, ideea este urmatoarea:

La LT sunt doua tipuri de cabluri, 99-2004 si 2004-2009.

Cele din prima serie au camasa interioara altfel construita si culiseaza mai greu.

Nu se rup, nu agata, dar asa sunt ele din constructie, acceleratia merge mai greu.

Am citit pe diverse forumuri ca se poate upgrada cu cel de-al doilea model de cabluri, care merg ca unse, astea au inauntru o teaca de teflon si alte gulere de prindere, diferenta este mare.

Eu m-am obisnuit cu acceleratia, dar sufletist cum sunt, pentru draguta mea as renunta la doua perechi de pantofi s-un blug ca sa-i cumpar cablurile astea :rolleyes: ,dar parca nici 680 lei nu as da pentru un moft, pina la urma. :scratch:

Le-am cautat in Germania, au cam acelasi pret ca in Romania.

Le-am gasit pe ebay.com in state, la mana a doua in perfecta stare, costa 40 usd, cu transportul inca 45 usd+vama, cit o mai fi si aia!

Ideal ar fi sa-si faca cineva pomana sa mi le cumpere de acolo si sa mi le trimita aici prin cineva, dar de unde asta, nu cunosc pe nimeni :burnout:

N-aveti vreun nepot, unchi, var care trebuie sa soseasca din state, sa-mi faca favorul asta? :friends:

Vorbeste cu Popescu, avea o sursa de cabluri imbracate in teflon la metru. Pastrezi camasile tale si schimbi doar cablul. El a reparat sistemul de decapotare la un Bentley si a fost un succes total, la cateva procente din cat ar fi costat original, care pe deasupra nici nu erau cu teflon si intradevar mergeau mai greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

De ce nu incerci pe ebay.eu? In EU cred ca te costa mai putin transportul.

Angi, am incercat peste tot, problema este ca nu le-am gasit.

Am gasit SH doar in state.

Bine, nu ma ajuta nici timpul, este iarna, in plin sezon sunt sanse pentru ca le mai trosnesc baietii.

@Bogdan, este o idee ce-mi spui tu acolo..o sa vorbesc cu el :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut luv ule,

 

ne-am intalnit la intrunirea bmw istilor anul trecut,la zetea,,,mi-ai oferit camera moca, iti amintesti ?

nevasta mea va sta la new jersey intre 20 si 24 feb, in interes de serviciu

daca vrei ceva, comanzi/platesti de aici si ea iti va aduce coletul

 

 

marius, 0722564401

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Triple white edition cu surub :laugh:

 

Este vorba de R1200GS Rallye.

Am povestit si eu ceva detalii (dotari/pret) cu cateva luni in urma aici pe topic (pag. 287) :ok:

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...