Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Zici bine asta cu grupurile de 4 motoare, daca ar gandi si soferii de TIR la fel ar fi super. De aia de multe ori in loc sa depasesti un tir de fapt trebuie sa depasesti 2, 3, zici ca i-o legat Dumenzo' in serie pe toti pe sosea... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bogdane, mai bine taceai ...!

Sau ai uitat cine m-a invitat la drumetia asta?!

 

Nu am pierdut niciun grup - desi am plecat ultimul, pana la urma v-am depasit pe toti!

Asta pentru ca am fost curios sa vad pe ce distanta se poate intinde un sir de ... parca 11 sau 12 motociclete.

 

Stii foarte bine ca in momentul in care am ajuns la benzinarie, m-am oprit sa-mi fac presiunea in roti.

Nu sunt eu buricul pamantului, dar mi se parea normal si civilizat ca toata lumea sa plece in acelasi timp.

 

Intrucat compresoarele erau descarcate - si de fapt doar unul mergea - a trebuit sa pierd ceva timp pana sa-mi rezolv problema.

Cert este ca am plecat ultimul.

 

Am mers o vreme cu 110 km/h si nu vedeam pe nimeni - ba chiar am avut impresia ca nu v-ati dus spre Giurgiu.

Ca atare, mi-am incalcat principiile si am rulat cu 140 km/h - ocazie cu care am vazut ca TKC nu este zgmotos, dupa cum se spune.

 

Primii pe care i-am ajuns erau Purghy si cu un tip; dupa ce i-am depasit, cam la vreo 300m a inceput sa apara si restul grupului care ... pana la tine erau imprastiati cam pe 3km.

 

Nu a fost un grup unitar la inceput pt ca la cei cativa prieteni s-au adaugat motociclisti pe care-i vedeam pt prima data. Drumul pana la Giurgiu este arhicunoscut, iar punctul de regrupare de asemenea. In Bg s-a mers grupat si nu au fost probleme de niciun fel. Plecarea din OMV eu am grabit-o pt ca altfel mai pierdeam inca 1/2 ore fata de cea stabilita , 10. Nu-i suparare ramane pe data viitoare.

Nu a existat un grup inchegat pt ca la cei cativa prieteni s-au adaugat multi pe care nu-i cunosteam. Oricum drumul pana la Giurgiu este arhicunoscut si lejer, iar punctul de regrupare de asemenea cunoscut. In Bg s-a mers ordonat si grupat. Nu au fost probleme de niciun fel. Eu am grabit putin plecarea de la OMV pt ca altfel ne mai intindeam o jumatate de ora, peste 10 care a fost stabilita pt plecare. Nu e suparare, ramane pe data viitoare.

Ba mai mult, am fost surprins sa vad ca se mergea in sir indian - si nu alternant, cum este normal.

 

Eu stiu ca la mersul in grup:

- in general trebuie mers cu persoane pe care le cunosti si al caror stilul de condus este compatibil cu al tau.

- cel care este primul impune ritmul de mers, tinand cont de posibilitatile celorlalte motociclete din grup.

- de la primul pana la penultimul, intotdeauna trebuie sa-l vezi in oglinda pe cel din spatele tau - daca pateste ceva sa poti opri la timp.

- daca grupul este mare, se imparte in subgrupuri compacte, aflate la o distanta suficienta pentru a nu incurca circulatia celorlati participanti la trafic.

 

Intrucat am simtit o incompatibilitate cu regulile de mai sus, in Giurgiu m-am decis sa renunt.

 

Asa ca am tras o plimbare prin padure, la Comana.

 

Data viitoare ... mai vedem ce si cum!

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

 

M-am tot gandit ieri si cred ca raman tot la TKC80, pt. ca:

 

- in cei 6400km facuti pana acum, nu mi-a dat niciodata vreun motiv de nemultumire.

 

- cu ele pot merge oriunde - cand ma apuca pandaliile, trag cate o plimbarica prin lunca Dunarii, prin padurile de ses si pe drumuri dobrogene.

 

- daca ma mananca palma - desi niciodata n-am considerat ca viteza face casa buna cu placerea de a conduce - pot merge cu ele pana la 160 km/h; sigur nu se va intampla asta!

sambata care a trecut, ca sa prind din urma "grupul" in care am fost invitat - si pe care l-am abandonat la Giurgiu intrucat nu erau respectate regulile mersului in grup - a trebuit sa merg cateva minute cu 140 km/h; avand flipul ridicat si in ciuda la ceea ce se spune, nu am sesizat niciun zgomot datorat crampoanelor!

 

- in general nu pun mare pret pe felul cum arata o motocicleta - ca si la masina, important este sa-si faca treaba asa cum vrea proprietarul - dar personal consider ca GSA-ul e mai placut ochiului cu cauciucurile cramponate.

 

- TKC-ul se toceste mai repede? ok, asta este! ca si in viata, nu exista lucuru perfect.

dupa cum am mai spus, consider cauciucul un consumabil - nu trebuie si nu vreau sa ma tina o viata!

 

Ca atare, pentru mine conditia esentiala in alegerea gumei, va ramane ... sa ma duca unde vreau!

 

Karoo T ai incercat? ofera acelasi lucru ca si TKC-ul numai ca are un plus de durabilitate. aderenta fiind aceeasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aia e bine ca grupul sa nu fie mai mare de 3 oameni ;) eu unul la concluzia asta am ajuns ;)

 

adevarat graiesti

si cu mari exceptii cand se cunosc max 6

 

deja de aici devine complicat

 

dar ce zicem noi aici se refera la drumetii si nu la SUSANEALA de 200 km

 

eh, daca se merge ca avioanele - adica in formatie - este chiar placut cand vezi cate o sleatca mare de motociclisti.

 

am constatat ca chopperistii sunt cei mai "adunati / compactati / whatever" - bravo lor!

 

in general daca sunt mai mult de patru motociclete, se poate merge in grupuri compacte - minim 2, maxim 4 motoare - in sir alternant, lasand cel putin zece metri intre grupuri.

astfel se lasa loc oricarei masinii care vrea sa depaseasca grupul / grupurile.

 

cand vezi o astfel de imagine - in masina fiind - este imposibil sa nu intorci capu' ...!

 

tau nu stiu cum naiba faci dar tot timpil ti o iei de la harea

ori e el foare bun imbarligator ori tu mare fraier

 

doar stii bine cum iti place sa mergi ce dracu

acum ai ajuns sa te lauzi ca ai depasit o si pe "purghy"

deja esti de plans

 

si.... cat a iesit consumul

2 pipete la suta de garduri?????

iar a oprit harea motorul si te batut la sutimea de strop????

 

sa ti explic si e e cu ordinea la grupurile de chopere

 

la cum merg motoarele alea singura placere e sa te uiti in teava celui din fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primii pe care i-am ajuns erau Purghy

acum ai ajuns sa te lauzi ca ai depasit o si pe "purghy"

De unde deduc ON TOPIC pe un subiect de Adventure...ca purghy este cel mai experimentat rider din grupul vostru ( stiu ca este o EA.. )

@ Purghy : bravo tie pt ca ramai ultima, sa ai grija de restul ''plutonului''.

:disappointed:

Editat de yzulyka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar ce zicem noi aici se refera la drumetii si nu la SUSANEALA de 200 km

asa, si care ti-e problema? tu daca nu te bagi in seama, nu te simti bine?

sunt unii carora le place SUSANEALA de 200km! oare poti accepta acest lucru?

daca nu, mai deapa-ne o drumetie de-a ta in care faci 1000km in doua ore, caci avem ce invata de la tine!

acum ai ajuns sa te lauzi ca ai depasit o si pe "purghy"

deja esti de plans

daca asta ai inteles ... tu esti de plans - te credeam baiat istet ...!

si.... cat a iesit consumul

2 pipete la suta de garduri?????

iar a oprit harea motorul si te batut la sutimea de strop????

intrebari marca ianachim ....!

da, iar m-a batut la sutimea de strop! te deranjeaza cumva acest lucru?

 

sa ti explic si e e cu ordinea la grupurile de chopere

la cum merg motoarele alea singura placere e sa te uiti in teava celui din fata

da ... o explicatie foarte pertinenta, n-am ce zice!

 

auzi, tu daca ai Adv. si K, ai cumva impresia ca esti mai superior si mai destept?

sa stii ca chopperistii or avea placerea de a se uita in teava celui din fata, da' n-au fumurile tale!

 

mai lasa ironiile si sentimentul de guru ca nu te prind si nu-ti fac bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarat graiesti

si cu mari exceptii cand se cunosc max 6

 

deja de aici devine complicat

 

dar ce zicem noi aici se refera la drumetii si nu la SUSANEALA de 200 km

 

 

 

tau nu stiu cum naiba faci dar tot timpil ti o iei de la harea

ori e el foare bun imbarligator ori tu mare fraier

 

doar stii bine cum iti place sa mergi ce dracu

acum ai ajuns sa te lauzi ca ai depasit o si pe "purghy"

deja esti de plans

 

si.... cat a iesit consumul

2 pipete la suta de garduri?????

iar a oprit harea motorul si te batut la sutimea de strop???

 

sa ti explic si e e cu ordinea la grupurile de chopere

 

la cum merg motoarele alea singura placere e sa te uiti in teava celui din fata

 

Delir tipic Ianakim! Medicamentele, nu uita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde deduc ON TOPIC pe un subiect de Adventure...ca purghy este cel mai experimentat rider din grupul vostru ( stiu ca este o EA.. )

@ Purghy : bravo tie pt ca ramai ultima, sa ai grija de restul ''plutonului''.

:disappointed:

 

Eu am scris "Primii pe care i-am ajuns erau Purghy si cu un tip" - gramatical este corect, nu ti-am inteles nedumerirea!

 

Ideea pe care probabil nici tu prins-o, era ca nu se cade sa lasi o motociclista in coada grupului - indiferent de motorul pe care-l conduce!

 

Daca tipul care era in fata ei nu-i era nici prieten, nici sot; atunci ... este un tip demn de toata lauda si un partener bun de drumetie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TAU...am inteles perfect, crede-ma. :rolleyes:

Tu, din varii motive ai ramas ultimul, despartit chiar de pluton.

Cand ai ajuns plutonul, erai ultimul din sirul indian, dar ultimul din pluton inainte ca tu sa ajungi, a fost purghy.

De unde deduc, ca pana in momentul in care tu ai ajuns-o pe purghy, plutonul a mers cu purghy ultima.

De aici (conform principiilor de pluton moto, cel mai experimentat si cu cele mai multe cunostinte tehnice intodeauna sta ultimul, in cazu' in care, de ex. se strica motorul cuiva, sau e ranit sau nu poate ridica motorul, etc. ) am dedus ca purghy e cea mai experimentata.

Ce nu e ok in logica...in afara de faptul ca suntem total off topic ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnu'

spune-mi si mie de unde ai luat fracu portocaliu ca vreau si eu

si spune-mi si marimea ca noi avem cam aceeasi statura

 

multumesc

 

http://www.romimoto.ro/Catalog-IMBRACAMINTE-Imbracaminte-de-ploaie-Combi-de-ploaie-intreg-62/Combi-ploaie-COMIC-6810-170009

 

Salutare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...dar putini recunosc asta! :bounce:

 

 

Am o rugaminte pt cei care au 1200gs

Acum ca sezonul sa terminat cred.... se poate sa imi imprumute careva un set de suporti de coburi.Daca le are zgariate sau ma rog le revopsesc electrostatic cadou,iar daca sunt in stare perfecta gasim o solutie de revansare.Ma intereseaza maxim 24 de ore si le trimit inapoi.Sper sa ma puteti ajuta careva.Va multumesc anticipat si va doresc sarbatori fericite la toti.

Editat de lauramarginea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o rugaminte pt cei care au 1200gs

 

Rugamintea ta cred ca este de fapt adresata posesorilor de GS Adventure, celor care au suporti pt. cutiile metalice.

 

Chiar ma intrebam, ca am vazut ca te-a tot recomandat lumea si pe topicul asta, daca ai facut cutii si pt. BMW, avand in vedere toba de esapament... (iar daca nu sunt facute special, se vede ca naiba, asimetric)

Fie faci cutia stanga mai ingusta, fie faci forma specifica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...