Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Ceau,

 

Zi-mi te rog ce modele de geaca/pantalon ai tu de la revit, ma refer la cel calumea, nu la cel de harsiala.

Eventual ce modele de geaca/pantalon recomanzi tu de pe http://www.revit.ro.

Ma intereseaza ca pantalonul sa fie si cu protectie pentru sholduri.

 

Mersi frumos,

 

Florin.

Eu mi-am luat Revit Cayenne Pro geaca si pantaloni de la FC-moto (http://www.fc-moto.de). Am testat costumul la tura din Alpi si s-a comportat excelent atat pe ploaie/frig cat si pe caldura (are doua mesade separate, una pentru frig si alta pentru ploaie). Ventilatiile la geaca sunt excelente (2 pe maini, 4 pe piept si doua pe spate) iar protectia de apa rezista si la 4-5 ore de mers pe ploaie.

Singurul dezavantaj pe care il vad este pretul destul de mare (360 Euro geaca si 262 Euro pantalonii) si faptul ca protectia de spate de la geaca trebuie sa o iei separat. In rest, categoric recomand.

 

Pe revit.ro nu prea gasesti mare lucru (cand am cautat pentru mine erau numai modele vechi in stoc).

 

link-ul de la FC-moto : http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/...Pro-Jacket-0028

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu mi-am luat Revit Cayenne Pro geaca si pantaloni de la FC-moto (http://www.fc-moto.de). Am testat costumul la tura din Alpi si s-a comportat excelent atat pe ploaie/frig cat si pe caldura (are doua mesade separate, una pentru frig si alta pentru ploaie). Ventilatiile la geaca sunt excelente (2 pe maini, 4 pe piept si doua pe spate) iar protectia de apa rezista si la 4-5 ore de mers pe ploaie.

Singurul dezavantaj pe care il vad este pretul destul de mare (360 Euro geaca si 262 Euro pantalonii) si faptul ca protectia de spate de la geaca trebuie sa o iei separat. In rest, categoric recomand.

 

Pe revit.ro nu prea gasesti mare lucru (cand am cautat pentru mine erau numai modele vechi in stoc).

 

link-ul de la FC-moto : http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/...Pro-Jacket-0028

 

 

Mersi mult pentru raspuns, o sa dau o geana la ei pe site, toata kestia e ca daca le comand de pe net nu stiu cum fac cu marimile... Dar o sa ma descurc eu pana la urma.

 

Florin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei care inca stau in tara, legat de echipament am avut o revelatie cu geaca luata de la Bozoro. Geaca pt 3 anotimpuri, groasa cu protectii zdravene, fermuare de aerisire mari si membrana de ploaie demontabila. Merge perfect intre 5 si 40 grade. Am dat pe ea 450 roni. Face toti banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult pentru raspuns, o sa dau o geana la ei pe site, toata kestia e ca daca le comand de pe net nu stiu cum fac cu marimile... Dar o sa ma descurc eu pana la urma.

 

Florin.

 

incearca aici: http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/...Groessentabelle

 

nu sunt adeptul cumpararii de echipament fara proba prealabila insa am mers pe mana lor si s-au potrivit perfect. si geci si pantaloni. si pentru masurile europene si pentru cele din state.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci in sfarsit mi-a venit sha-ua joasa.

 

Suprize:

 

1. eu am comandat vario low... etc ca era mai ieftina decat aia de la turatech, ei imi trimit turatech la pret de vario. Bun nene!

 

2. Compar sheile intre ele: originala bmw si turatech si constat cu mare mirare ca baza de plastic este absolut identica, facuta in spania cu acelasi cod de producator. Parca vad ca astia cumpara shei originale si le taie din burete + retapitzare.

 

Per ansamblu va zic maine cand ma duc la munca ... ca nu am probat-o decat de pe loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul drum cu sha-ua:

 

1. ajung cu picioarele bine jos acum (inainte doar pe varfuri)

 

2. e mai tare ( :ph34r: ), nu e a asa confortabila ca cea originala.

 

3. inca vad peste parbriz, ceea ce este bine

 

Concluzie: nu se merita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzie: nu se merita

Cam la aceeasi concluzie ajunsesem si eu, inainte sa ies de pe asfalt cu saua joasa. Dar pe noroaie mai conteaza aia trei centimetrii in minus pana la pamant. Pentru mine a meritat pana la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam la aceeasi concluzie ajunsesem si eu, inainte sa ies de pe asfalt cu saua joasa. Dar pe noroaie mai conteaza aia trei centimetrii in minus pana la pamant. Pentru mine a meritat pana la urma.

 

De ajuns acum ajung bine jos, dar nu mai este asa de confortabila ca originala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am facut ~600km cu mobra. Ma asteptam sa ma doara fundul de la sha dar nope.

 

A fost chiar bine.

Cel mai mult am facut apropape 1200km intr-o zi (Sienna-Timisoara), cu saua joasa, in aproximativ 12h. Nu m-am resimtit deloc - dupa am mers la o masa si un vin.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am facut ~600km cu mobra. Ma asteptam sa ma doara fundul de la sha dar nope.

 

A fost chiar bine.

 

 

in sfarsit te.ai prins de diferenta intre sei

 

confortul la drum lung

 

eu am venit din praga in 15 ore mers nonstop

 

si dupa un dus as fi vrut sa plec iar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PERVERSI ! :)) :wacko:

 

Plec la Rijeka (HR) , apoi Passo Stelvio (cine stie cunoaste...este orgasmic) , apoi la Faker amk S ee (Austria la intrunire, pe 9 cred) ...vai de cei ce merg cu mine ! ;))

 

RECOMAND ruta celor ce nu au facut-o!

 

see ya !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Belea: s-a rupt valva cand am vrut sa umflu roata spate.

 

Beleaua este ca valva contine senzorul de presiune....

 

Maine BMW Road Assistance va ridica motorul. Sa vad cat o sa ma coste.... :wacko:

 

S-a rupt super usor.... foarte ciudat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Belea: s-a rupt valva cand am vrut sa umflu roata spate.

 

Beleaua este ca valva contine senzorul de presiune....

 

Maine BMW Road Assistance va ridica motorul. Sa vad cat o sa ma coste.... :wacko:

 

S-a rupt super usor.... foarte ciudat

 

Garantie, ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As cere garantie daca s-ar fi rupt singura, dar cand s-a rupt din vina cuiva... nu pot. Moral nu pot.

 

sincer nu stiu cum arata valva cu senzor

eu la fiecare schimb de anvelope schimb si valvele

si chiar merita ca imi arata baiatul cat de crapat e cauciucul

dar la tine la max 3000 - 4000 km nu e normal sa se intample asta

apropo daca conduci moto si se strica e din vina ta....

ca doar nu ai umblat la valva cu cutitul

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer nu stiu cum arata valva cu senzor

eu la fiecare schimb de anvelope schimb si valvele

si chiar merita ca imi arata baiatul cat de crapat e cauciucul

dar la tine la max 3000 - 4000 km nu e normal sa se intample asta

apropo daca conduci moto si se strica e din vina ta....

ca doar nu ai umblat la valva cu cutitul

 

Se pare ca valva inauntru are senzorul (inauntru rotii). Afara este doar partea cu filet unde pui furtunul sa umflii.

O sa cer valva veche la schimb sa ma joc cu ea, doar e proprietatea mea ;)

 

Daca era valva simpla nici nu ma complicam, direct la vulcanizare. Asta e mai speciala... :wacko:

 

 

Mesaj completat

Mdea... 300$(180euro) pentru o valva cu senzor. M-am uitat atent in zona unde este dat filetul, peretele este foarte subtire. Nu am reusit pe garantie :)

 

Ghinion pisicu negru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca valva inauntru are senzorul (inauntru rotii). Afara este doar partea cu filet unde pui furtunul sa umflii.

O sa cer valva veche la schimb sa ma joc cu ea, doar e proprietatea mea :lol:

 

Daca era valva simpla nici nu ma complicam, direct la vulcanizare. Asta e mai speciala... :agree:

 

 

Mesaj completat

Mdea... 300$(180euro) pentru o valva cu senzor. M-am uitat atent in zona unde este dat filetul, peretele este foarte subtire. Nu am reusit pe garantie :)

 

Ghinion pisicu negru...

 

 

vai sa ma f.u.t

de banii astia verific in fiecare dim si la fiecare oprire presiunea 5 ani

 

pacat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de banii astia verific in fiecare dim si la fiecare oprire presiunea 5 ani

Prea multa tehnologie pentru un GS.

 

Eu scad presiunea la 0,9-1.2 de fiecare data cand urc pe bolovanisuri sau noroaie. Imi dau seama de presiune pe modelul vechi - apasand cu mana pe caciuc. Merge de fiecare data.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vai sa ma f.u.t

de banii astia verific in fiecare dim si la fiecare oprire presiunea 5 ani

 

pacat

 

faza e ca ma tot codeam sa cumpar o camera video de helmet care e vreo 400$ si in schimb dau de beleua asta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...