Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

"Mi-a soptit o pasarea,

c-ai sa-mi dai inima ta,

Trurli, Trurli, draga.."

 

:drums:

Lumeee, lumeee!

Cred ca-aceiasi pasarea,

mi-a soptit si mie asa:

Cum ca neasemuita, multpretioasa, cea-mai-cea, regina Alpilor, Pirineilor si al oricarei ridicaturi de pamant de pe lumea asta, castigatoare de-acum o suta de ani si inca o suta de-acum inainte, marea 1200GS a fost provocata la o intrecere(ce blasfemie!, sa contesti ditai regina :bow: )de catre tocmite XTZ 1200, zisa si Supertenere!

Adica mers normal, in aceleasi conditii de drum pina in Bulgaria si retur, pentru a constata care este mai mare consumatoare de gaz..

Rezultatul mi-a parvenit, soptit fiind de catre aceeasi pasarea.. :bandit:

Nu spui decit atat..cam rusinicaaa :blbl:

Asteptam confirmarea testului de catre ..pasaroii care l-au facut..

Lumea-i curioasa de cand..lumea..

Lasati rusinea deoparte si sariti cu rezultatele.. :smoke:

 

mosule te.au tacanit TURELE

alea de job ma refer

mai iesi frate la aer ca ai probleme

 

........

 

cui ii pasa de" consum" cand are o bijuterie ca GSA sub c.ur?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Mi-a soptit o pasarea,

c-ai sa-mi dai inima ta,

Trurli, Trurli, draga.."

 

:drums:

Lumeee, lumeee!

Cred ca-aceiasi pasarea,

mi-a soptit si mie asa:

Cum ca neasemuita, multpretioasa, cea-mai-cea, regina Alpilor, Pirineilor si al oricarei ridicaturi de pamant de pe lumea asta, castigatoare de-acum o suta de ani si inca o suta de-acum inainte, marea 1200GS a fost provocata la o intrecere(ce blasfemie!, sa contesti ditai regina :bow: )de catre tocmite XTZ 1200, zisa si Supertenere!

Adica mers normal, in aceleasi conditii de drum pina in Bulgaria si retur, pentru a constata care este mai mare consumatoare de gaz..

Rezultatul mi-a parvenit, soptit fiind de catre aceeasi pasarea..

Nu spui decit atat..cam rusinicaaa :blbl:

Asteptam confirmarea testului de catre ..pasaroii care l-au facut..

Lumea-i curioasa de cand..lumea..

Lasati rusinea deoparte si sariti cu rezultatele..

 

Stim deja rezultatele :D Asteptam raspunsul din partea asa zis "pierzatorului". Asa e cavalereste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stim deja rezultatele :D Asteptam raspunsul din partea asa zis "pierzatorului". Asa e cavalereste.

 

 

Angi, cavalereste va spun ca de departe nu ma simt perdant, ci ... CASTIGATOR!

 

Desi dupa cum am mai zis, mi se pare corect sa se compare ST-ul cu GS-ul!

GSA-ul este "mult mai lat in umeri" si ca atare e la mintea cocosului ca consuma mai mult - si decat GS-ul si decat ST-ul!

 

Acum trei saptamani am fost cu el si cu Cezar (Ducati 1000) la bulgari.

Daca pentru mine excursia trebuia sa fie doar o calatorie de placere, pt. Bogdan se vede treaba ca a fost ocazie de a face un versus la consumuri.

Desi la plecare i-am spus ca nu e cazul sa-mi pun benzina pentru ca aveam vreo 30l in rezervor, totusi el a insistat sa-mi fac plinul - drept urmare i-am facut pe plac.

 

Ca atare, la intrarea in tara, la Giurgiu - de la plin la plin - consumurile au fost:

GSA-ul meu - 5,3 l/100 km ( pe calc.de bord aveam 5.2) in conditiile in care eu am .... TKC80 si cu parbrizul touring de la VStream!

ST-ul lui Bogdan - 4,7l/100 km.

Ducati lui Cezar - 4.3l /100km.

 

Personal - si-o declar in fata natiunii - ma doare-n basca de consum! Acesta paleste in fata tinutei si confortului conferite de GSA!

Daca vroiam / eram interesat de consum (mai) mic, ramaneam cu GS-ul!

 

Intrucat Cezar nu intra pe forum, Bogdan poate confirma cum ma aplecam pe curbe, si cum treceam peste "imperfectiunile" asfaltului.

Poate sa imi consuma si 10, sa mor daca-mi pasa! Pana acum motorasul asta nu mi-a demostrat decat ca am facut cea mai buna alegere, si ca-si merita fiecare banut platit pentru el!

 

Apropos, eu - fara sa fiu subiectiv - am fost singurul care pe tot traseul am mers cu flip-ul de la casca deschis - asta vis-a-vis de tinuta si confort!

Cezar a admis ulterior ca a inghetat ca un rahat, iar cu Bogdan n-am apuc sa mai vorbesc - ca a taiat-o pe centura; asa ca ma abtin sa fac comentarii!

 

Dupa cum spuneam in urma cu ceva timp, in momentul in care modelul racit pe apa va fi disponibil, Bogdan va avea o mare problema - caci vad ca BMW-ul nu-l lasa sa doarma!

 

PS - pt. Ian

"cui ii pasa de" consum" cand are o bijuterie ca GSA sub c.ur????? "

Pai raspunsul este evident: lui Bogdan!

:crack:

Editat de tau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

....Ca atare, la intrarea in tara, la Giurgiu - de la plin la plin - consumurile au fost:

GSA-ul meu - 5,3 l/100 km ( pe calc.de bord aveam 5.2) in conditiile in care eu am .... TKC80 si cu parbrizul touring de la VStream!

ST-ul lui Bogdan - 4,7l/100 km.

Ducati lui Cezar - 4.3l /100km.

 

Mi-a spus cineva ca ezista un dixpozitiv care picora ulei pe lantz.

La fel cica picora si benzina in rezervor,..din alt rezervor,...adica "consuma" mai putin.

 

Mai aveti grije !

 

Da ?

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cavalere, drept ai spus. am citit si eu articolul respectiv si spun si eu oamenilor fix acelasi lucru.

eu mi-am luat 1150 gs adventure la banii cu care imi luam linistit un 1200 gs. stiu ca am dat cam mult pe el, dar e motorul meu de suflet, mi-a placut la nebunie de cand l-am vazut prima data si l-am luat cat mai original posibil si cu km putini.

sfatul meu pt tine este sa probezi ambele motoare si sa vezi pe care te simti mai bine. si daca te hotarasti pe gsa, mai cauta oferte sau mai asteapta pana in primavara poate mai reusesti sa strangi ceva bani.

 

Iti multumesc.

Am vazut si oferte mai bune, de GSA. Nu toamna asta, e drept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1,8

 

1,8 e ok pentru orice motocicleta, deci inaltimea in cazul tau nu mai are relevanta.

Daca ai garantia ca cei 40.000 ai GS-ului "simplu" sunt reali, chiar daca sa zicem ca Adv-ul arata mai cool, personal as alege GS-ul "simplu" datorita kilometrajului mai scazut.

 

--------------------

 

Aurelian, orice s-ar spune despre Bogdan, de data asta trebuie sa recunoastem ca a fost un domn si, dupa micul vostru test, nu a sarit p-aici sa jubileze.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Angi, cavalereste va spun ca de departe nu ma simt perdant, ci ... CASTIGATOR!

 

Desi dupa cum am mai zis, mi se pare corect sa se compare ST-ul cu GS-ul!

GSA-ul este "mult mai lat in umeri" si ca atare e la mintea cocosului ca consuma mai mult - si decat GS-ul si decat ST-ul!

 

Acum trei saptamani am fost cu el si cu Cezar (Ducati 1000) la bulgari.

Daca pentru mine excursia trebuia sa fie doar o calatorie de placere, pt. Bogdan se vede treaba ca a fost ocazie de a face un versus la consumuri.

Desi la plecare i-am spus ca nu e cazul sa-mi pun benzina pentru ca aveam vreo 30l in rezervor, totusi el a insistat sa-mi fac plinul - drept urmare i-am facut pe plac.

 

Ca atare, la intrarea in tara, la Giurgiu - de la plin la plin - consumurile au fost:

GSA-ul meu - 5,3 l/100 km ( pe calc.de bord aveam 5.2) in conditiile in care eu am .... TKC80 si cu parbrizul touring de la VStream!

ST-ul lui Bogdan - 4,7l/100 km.

Ducati lui Cezar - 4.3l /100km.

 

Personal - si-o declar in fata natiunii - ma doare-n basca de consum! Acesta paleste in fata tinutei si confortului conferite de GSA!

Daca vroiam / eram interesat de consum (mai) mic, ramaneam cu GS-ul!

 

Intrucat Cezar nu intra pe forum, Bogdan poate confirma cum ma aplecam pe curbe, si cum treceam peste "imperfectiunile" asfaltului.

Poate sa imi consuma si 10, sa mor daca-mi pasa! Pana acum motorasul asta nu mi-a demostrat decat ca am facut cea mai buna alegere, si ca-si merita fiecare banut platit pentru el!

 

Apropos, eu - fara sa fiu subiectiv - am fost singurul care pe tot traseul am mers cu flip-ul de la casca deschis - asta vis-a-vis de tinuta si confort!

Cezar a admis ulterior ca a inghetat ca un rahat, iar cu Bogdan n-am apuc sa mai vorbesc - ca a taiat-o pe centura; asa ca ma abtin sa fac comentarii!

 

Dupa cum spuneam in urma cu ceva timp, in momentul in care modelul racit pe apa va fi disponibil, Bogdan va avea o mare problema - caci vad ca BMW-ul nu-l lasa sa doarma!

 

PS - pt. Ian

"cui ii pasa de" consum" cand are o bijuterie ca GSA sub c.ur????? "

Pai raspunsul este evident: lui Bogdan!

:crack:

Aureliane inteleg sa mai uit eu, ca sunt mai batran, dar tu ce naiba. Au trecut numai 3 saptamani!!Consumul meu la intrarea in tara dupa 276 km a fost 4.2 si la pompa si pe computer, iar la tine din declaratiile tale de atunci 5,1. Consumul ma interesat numai din perspectiva eficientei, a randamentului motorului. In rest mi se rupe definitiv de GS singurul lucru pe care intradevar nu-l suport este minciuna si infatuarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: Motorul meu este pe firma, iar bonurile de benzina intra in contabilitate, asa ca a fost usor sa-l gasesc. Scrie cam asa. OMV Vama Giurgiu data 08 10 2011 ora 18,05 Fara Pb 95, 10,859519 L x 5,41 =58,75 roni. Consumul la calculat, pt toti, Cezar pe tel lui si pt km indicati de motorul lui Aurelian, care afisa un numar de km mai mic decat la mine( 15-16). Cand pot am sa scanez bonul ca sa nu fie discutii. Deci 4,2 L/% pt Yamaha si 5,.... pt BMW!!!!

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

--------------------

 

Aurelian, orice s-ar spune despre Bogdan, de data asta trebuie sa recunoastem ca a fost un domn si, dupa micul vostru test, nu a sarit p-aici sa jubileze.

 

:cheers:

 

 

Angi :

 

1. Testul a fost al lui, nu al meu - devreme ce eu nu l-am intrebat niciodata / nu m-a interesat vreodata cat consuma un ST 1200!

 

2. Chiar nu avea niciun motiv sa jubileze - am mai spus si repet: trebuie sa comparam "mere cu mere"!

In 2008 cand aveam GS-ul, la o tura facuta tot cu Cezar pana la Veliko T, cu cauciucurile stock - bridgestone Battle Wing - la acelasi gen de mers, consumul meu a fost 4.5l / 100km, asa ca ...!!!

 

3. Punctez inca o data concluzia / intrebarea lui Ian, pusa mai sus; orice reactie obiectiva la ea ma face sa dau credibiliatate la " vulpea care nu ajunge la struguri ...!"

 

4. Intrucat nu-mi place sa fac posturi aiurea, anunt natiunea ca aceasta este ultima mea interventie legata de:

-consumul GSA-ului.

- orice comparatie cu ST1200.

 

Motivul pentru care mi-am luat GSA-ul - a se vedea pozele - nu a fost in niciun caz acela de a incerca sa conving pe careva ca e cea mai tare din parcare!

Ma doare-n cot de ce cred unii si altii despre aceasta motocicleta! Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a ajutat sa o pot avea si ca ma bucur de ce-mi poate oferi!

 

5. Bogdan imi este prieten; ca atare, acesta este ultimul post "impotriva" lui.

 

 

Numai bine, la toata lumea!

post-4731-0-94728100-1319958845_thumb.jpg

post-4731-0-64439900-1319958857_thumb.jpg

post-4731-0-87779300-1319959028_thumb.jpg

post-4731-0-38357700-1319959091_thumb.jpg

post-4731-0-30968300-1319959102_thumb.jpg

post-4731-0-57495100-1319959134_thumb.jpg

post-4731-0-28315300-1319959304_thumb.jpg

post-4731-0-93544900-1319959422_thumb.jpg

post-4731-0-00343300-1319959909_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jupanu harea

trebuia ieri sa fi venit cu noi

sa ma fi injurat ca am oprit de doua ori sa pot sa termin autostrada

 

scump domnule drumul pana la mare cand "zbori" prea jos

la un consum de aproape 9 pe k dar placerea de a zbura ... merita

 

pentru mine tura de serbia pe gsa mi a dat un consum de 5.7

si au fost cateva mii de km

asa ar trebui facuta o "masuratoare"

nu la un drum de 200-400 km

 

da .... ce i ai facut "amicului" TAU de s a suparat

vezi ca e o singura banca in herastrau si daca ajunge primul

nu o va mai imparti cu tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Angi, cavalereste va spun ca de departe nu ma simt perdant, ci ... CASTIGATOR!

 

Desi dupa cum am mai zis, mi se pare corect sa se compare ST-ul cu GS-ul!

GSA-ul este "mult mai lat in umeri" si ca atare e la mintea cocosului ca consuma mai mult - si decat GS-ul si decat ST-ul!

 

Acum trei saptamani am fost cu el si cu Cezar (Ducati 1000) la bulgari.

Daca pentru mine excursia trebuia sa fie doar o calatorie de placere, pt. Bogdan se vede treaba ca a fost ocazie de a face un versus la consumuri.

Desi la plecare i-am spus ca nu e cazul sa-mi pun benzina pentru ca aveam vreo 30l in rezervor, totusi el a insistat sa-mi fac plinul - drept urmare i-am facut pe plac.

 

Ca atare, la intrarea in tara, la Giurgiu - de la plin la plin - consumurile au fost:

GSA-ul meu - 5,3 l/100 km ( pe calc.de bord aveam 5.2) in conditiile in care eu am .... TKC80 si cu parbrizul touring de la VStream!

ST-ul lui Bogdan - 4,7l/100 km.

Ducati lui Cezar - 4.3l /100km.

 

Personal - si-o declar in fata natiunii - ma doare-n basca de consum! Acesta paleste in fata tinutei si confortului conferite de GSA!

Daca vroiam / eram interesat de consum (mai) mic, ramaneam cu GS-ul!

 

Intrucat Cezar nu intra pe forum, Bogdan poate confirma cum ma aplecam pe curbe, si cum treceam peste "imperfectiunile" asfaltului.

Poate sa imi consuma si 10, sa mor daca-mi pasa! Pana acum motorasul asta nu mi-a demostrat decat ca am facut cea mai buna alegere, si ca-si merita fiecare banut platit pentru el!

 

Apropos, eu - fara sa fiu subiectiv - am fost singurul care pe tot traseul am mers cu flip-ul de la casca deschis - asta vis-a-vis de tinuta si confort!

Cezar a admis ulterior ca a inghetat ca un rahat, iar cu Bogdan n-am apuc sa mai vorbesc - ca a taiat-o pe centura; asa ca ma abtin sa fac comentarii

 

PS - pt. Ian

"cui ii pasa de" consum" cand are o bijuterie ca GSA sub c.ur????? "

Pai raspunsul este evident: lui Bogdan!

:crack:

Distanta intre noi nu a fost niciodata mai mare de 100m, deci ne aplecam amandoi pe curbe la fel, gropile au fost aceleasi pt amandoi, iar eu nu am tinut flip-ul deschis pt simplul fapt ca nu-l aveam la mine. Eram in cap cu casca de oras, decupata :laugh: Si sa spui ca nu-ti pasa de consum dupa ce ai luat bataie e de cacao.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Si ca sa vorbim si de consum, iata care mi-a fost consumul mediu azi: 4,7l/100km traseul a fost Buc. - Targoviste - Campulung - Predeal - Bucuresti.

Poza a fost facuta la intrarea Luk Oil-ul de la intrarea in Bucuresti, cand am realimentat.

Am fost cu Cezar (Ducati) - Bogdan il stie - asa ca pentru cei ce nu cred ... exista si martori.

 

Vorbim de 348 km facuti cu viteza de 50 -70 in localitati si 90-95 in afara lor; ma rog, s-a mers si peste 95 km/h dar numai in depasiri, si n-au fost putine!

Presiunea in pneuri - mereu am considerat-o oarte importanta - a fost de 2,4 fata si 2,8 spate.

 

Ah, si am uitat ceva esential: cauciucurile pe care le am sunt TKC 80, iar parbrizul ... il stiti - sau daca nu il vedeti acum.

Deci consumul de 4,6l / 100km/h pt. o viteza constanta de 90 km/ h - dat in carte - este real!

 

De aici a plecat polemica si necesara verificare a consumului :moto: Asta ca sa ne amintim cui ii pasa de consum!

 

Mi-a spus cineva ca ezista un dixpozitiv care picora ulei pe lantz.

La fel cica picora si benzina in rezervor,..din alt rezervor,...adica "consuma" mai putin.

 

Mai aveti grije !

 

Da ?

Iuliane daca esti curajos si tare-n clanta, facem comparatia impreuna cand vrei tu, dar de data asta cu banii jos. Cine pierde plateste benzina, ca o data mi-a ajuns sa fiu pacalit. Si faci tu toate verificarile necesare!

Da?

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iulica nu te baga cu bogdan ca ti.o furi urat

mai ales acum ca ai .... inceput sa te lasi pe curbe..... si sa mi tot bagi proiectoarele'n f.u.nd

 

iti dai seama ca ai avut consum de 7 ieri pe gsa?????

 

Aaaaaa am uitat

tu esti pe... GAZE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iulica nu te baga cu bogdan ca ti.o furi urat

mai ales acum ca ai .... inceput sa te lasi pe curbe..... si sa mi tot bagi proiectoarele'n f.u.nd

 

iti dai seama ca ai avut consum de 7 ieri pe gsa?????

 

Aaaaaa am uitat

tu esti pe... GAZE

n-am avut bre 7 ..ce naiba

am iesit dupa toata tura de ieri la 6,2..ca m-am tinut dupa tine ,...sa fugim de Mihai si de Marius ..biggrinbandit.gif

 

pe gaze ies la 8%,...da GPL-ul e de 2 ori mai ieftin .banana.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma amuza la maxim contrele voastre (care o are mai mare/care consuma mai putin/care e mai buna/care e mai proasta/). :crack:

Mie imi place BMW-ul si daca as putea mi-as lua 1200GS. Chiar 1200 GS Avd... Dar in nici un caz nu as merge pina in pinzele albe incercind sa arat cit de cacao e alta marca doar pentru ca nu imi place mie. Sau pentru ca imi place sa vorbesc in contradictoriu. Sau pentru ca ma enerveaza posesorul...

E o vorba: "Nu e frumos ce e frumos, e frumos ce imi place mie"

Calme-vu baieti. E loc pentru toata lumea pe strada. :friends:

 

PS. A mea consuma 3,4 la suta. O fi mult, o fi putin ? :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Desi dupa cum am mai zis, mi se pare corect sa se compare ST-ul cu GS-ul!

 

Aceasta comparatie a avut loc prin aug. 2010,tot pana la bulgari,si ghici cine a castigat?

Cu trei cutii pline( caram bagajele si unui prieten)si doua pers, mi-a consumat mai putin decat a lui Bogdan,desi nu opream motorul la semafor cum mai facea el!

La intoarcere ne-a batut pe amandoi Florin (FLR-BV) pe un GS 1200 2007.

 

N-ati facut si schimb de motoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta comparatie a avut loc prin aug. 2010,tot pana la bulgari,si ghici cine a castigat?

Cu trei cutii pline( caram bagajele si unui prieten)si doua pers, mi-a consumat mai putin decat a lui Bogdan,desi nu opream motorul la semafor cum mai facea el!

La intoarcere ne-a batut pe amandoi Florin (FLR-BV) pe un GS 1200 2007.

 

N-ati facut si schimb de motoare?

Ovidele nu uita ca atunci nu terminasem inca rodajul si nici nu am mers tot drumul roata la roata, ca acum. In plus diferenta a fost total nesemnificativa, cca 0.5L in 400 km, in aceleasi conditii de incarcare si la mine, pasager si trei cutii. Unii insa chiar sustin ca GS si GSA sunt diferite la gestionarea motorului si poate de aici diferenta atat de mare, care m-a surprins si pe mine. Ma asteptam ca GSA-ul sa consume mai multdecat ST-ul, pt ca stiam cat poate a mea, dar nu cu 0,9L/%, procentual inseamna 20% diferenta. Oferta mea ramane valabila pt alti posesori de GS sau GSA. In perioada asta, de criza, parca m-as plimba putin pe banii lor. :moto:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...