Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce sa aleg intre GS 2005, 40.000 km, ceva extra-optiuni si un Adventure 2007, 100.000 km? Aceeasi bani: 8.000 EUR plus nu-stiu-cat, probabil...

La ce sa ma zgaiesc?

 

Indiscutabil GS-ul cu 40.000, bineinteles presupunand ca are ABS.

ADV 2007 cu 100.000km e al lui Ianachim... deci e oferta de la Bavaria...

GS-ul de 40.000 tot de acolo? Daca da, sa ti-l dea cu service de 40.000 facut ca altfel te costa mult service-ul de 40.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Vin cu o tema asa de banala, de nu ma gandeam ca eu o sa o scriu vreodata...

Vreau sa trec la BMW.

Fiind in topicul BMW ma gandesc ca nu e potrivit sa va intreb daca Africa Twin nu ar fi o optiune, deasemenea...?

 

De ce schimb Varadero? Oare, de ce il schimb? Aaaa...

 

oare de ce? serios.

 

6270968670_37a90a69ec_z.jpg

 

Mie imi place cum a iesit...

 

chair elegant. superrrr.

mi ai dat idei pentru japoneza mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare de ce? serios.

 

 

 

chair elegant. superrrr.

mi ai dat idei pentru japoneza mea

 

Pai, de ce sa schimb Vara?

Mai ajung pe macadam, forestier... Fara pasiune. Doar ca Google Map nu stie ca drumurile noastre se continua cu calea vacii.

M-am dat cu GS si GSA de mai multe ori si mi-a placut cat de elastica este transmisia, ciclistica, franele si comportarea masinii la franare.

Mai e imaginea GS care musca...

 

Indiscutabil GS-ul cu 40.000, bineinteles presupunand ca are ABS.

ADV 2007 cu 100.000km e al lui Ianachim... deci e oferta de la Bavaria...

GS-ul de 40.000 tot de acolo? Daca da, sa ti-l dea cu service de 40.000 facut ca altfel te costa mult service-ul de 40.

 

Da, ma gandeam la GSA de la Bavaria.

Nu stiu cat de greu e kilometrajul de 100.000 pentru masina asta. Ma gandesc ca mai duce. Nici nu stiu cum i-a putut face asa de repede...

Am vandut o Varadero la 75.000 si era brici.

Am vandut Moto Guzzi pe la 80.000. Avea viata.

 

eu as alege Adventure :)

 

Nu ma ajuti mai mult, te rog?

De ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ma gandeam la GSA de la Bavaria.

Nu stiu cat de greu e kilometrajul de 100.000 pentru masina asta. Ma gandesc ca mai duce. Nici nu stiu cum i-a putut face asa de repede...

 

Noi stim cum i-a facut, pur si simplu a mers mult... :moto:

Putin ajutor ai gasi in revista Motociclismo nr. 42

/index.php?/topic/639327-iata-si-adevaratul-nr-42/

 

Acum, oricare ar fi avantajele ADV in ochii multora (eu de exemplu am ales GS simplu), statistic si logic vorbind o motocicleta de 100.000 are toate sansele sa se strice mai repede decat una aproape identica de numai 40.000 iar defectele pot fi scumpe de remediat.

In plus, candva vei vrea sa vinzi motocicleta aia... si una e sa aiba de exemplu 130.000 (cand nu stiu cine ti-ar mai lua-o prea usor) si alta ar fi sa aiba numai 70.000... parerea mea :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi stim cum i-a facut, pur si simplu a mers mult... :moto:

Putin ajutor ai gasi in revista Motociclismo nr. 42

/index.php?/topic/639327-iata-si-adevaratul-nr-42/

_____________________________________________________________________________________________

 

Multumesc frumos!

Gasit revista!

Da, a mers omul. Cu pasiune. Bravo lui!

 

Se vorbeste de peste 100.000 km, in martie. Azi motorul are 99.410 km: http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-bmw-r1200gs%20adventure%202007-din-2007-411580.html.

 

Aparent corecta prognoza de interventie tehnica 40.000 km - 100.000 km.

 

Hmm...

Editat de GAMO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu ma ajuti mai mult, te rog?

De ce?

 

Pe mine Adventure-ul ma incalzeste la suflet, imi place la nebunie rezervorul ala imens si protectia care ti-o oferta.

 

la 100.000km intradevar pare mult. dar daca o iei pt tine, pentru sufletul tau si ai grija de ea nu vad ce bucurii neplacute ar putea sa-ti faca. Se zicea ca boxerul asta merge 400.000km fara interventii la motor.

 

Gs-ul normal nu-mi place ca nu are jantele spitate si protectia mai mica la vant.

 

important e sa alegi cu inima nu cu capul, era un articol in top gear al lui james may in care zicea ceva de genul: avea o prietena care era innebunita dupa o masina rosie, dar si-a luat-o gri pt a avea o putea vinde mai usor cand va fi cazul. Mai zicea ca oamenii se gandesc la ce se intampla atunci cand trebuie s-o vanda in loc sa se gandesca ca o vor folosi 3-4 ani si in timpul asta nu vei conduce masina ta de vis ci masina altuia.

 

Oricare alegere o faci s-o stapanesti sanatos :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine Adventure-ul ma incalzeste la suflet, imi place la nebunie rezervorul ala imens si protectia care ti-o oferta.

 

la 100.000km intradevar pare mult. dar daca o iei pt tine, pentru sufletul tau si ai grija de ea nu vad ce bucurii neplacute ar putea sa-ti faca. Se zicea ca boxerul asta merge 400.000km fara interventii la motor.

 

Gs-ul normal nu-mi place ca nu are jantele spitate si protectia mai mica la vant.

 

important e sa alegi cu inima nu cu capul, era un articol in top gear al lui james may in care zicea ceva de genul: avea o prietena care era innebunita dupa o masina rosie, dar si-a luat-o gri pt a avea o putea vinde mai usor cand va fi cazul. Mai zicea ca oamenii se gandesc la ce se intampla atunci cand trebuie s-o vanda in loc sa se gandesca ca o vor folosi 3-4 ani si in timpul asta nu vei conduce masina ta de vis ci masina altuia.

 

Oricare alegere o faci s-o stapanesti sanatos :)

cavalere, drept ai spus. am citit si eu articolul respectiv si spun si eu oamenilor fix acelasi lucru.

eu mi-am luat 1150 gs adventure la banii cu care imi luam linistit un 1200 gs. stiu ca am dat cam mult pe el, dar e motorul meu de suflet, mi-a placut la nebunie de cand l-am vazut prima data si l-am luat cat mai original posibil si cu km putini.

sfatul meu pt tine este sa probezi ambele motoare si sa vezi pe care te simti mai bine. si daca te hotarasti pe gsa, mai cauta oferte sau mai asteapta pana in primavara poate mai reusesti sa strangi ceva bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un baiat pe aici, prin zona, Bogdan Harea, intreaba-l si pe el, vezi ce sfat iti da? :grinbandit:

 

 

BULANGIU esti man :crack:

 

o sa incerce sa.i vanda o ungatoare de ...cardan :banana:

 

dupa cum vad omul vrea SH nu cred ca au aparut yamaha 1200 la rubrica asata de SH .........INCA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se zicea ca boxerul asta merge 400.000km fara interventii la motor.

 

Basme

Nu spun ca nu merge, ci intreb: Cine ajunge sa faca atati km?

Sa zicem ca faci 50 km pe zi, 365 zile pe an (stiu, e aberatie, dar tocmai aici veau sa ajung)

Ca sa ajungi la 400.000 km ai nevoie de peste 21 ani

 

De fapt, sintagma "se zicea" spune tot, nu stiu daca exista confirmare

Cel mai mare kilometraj confirmat pe care l-am vazut eu, a fost un BMW K100 de politie la 283.000 km, pe mobile.de

Dar ala nu e boxer, si nu scria nicaieri ca nu a avut interventii la motor (termen care ar trebui definit, pentru a evita niste discutii aiurea)

 

In rest, toata stima pentru BMW

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Basme

Nu spun ca nu merge, ci intreb: Cine ajunge sa faca atati km?

Sa zicem ca faci 50 km pe zi, 365 zile pe an (stiu, e aberatie, dar tocmai aici veau sa ajung)

Ca sa ajungi la 400.000 km ai nevoie de peste 21 ani

 

De fapt, sintagma "se zicea" spune tot, nu stiu daca exista confirmare

Cel mai mare kilometraj confirmat pe care l-am vazut eu, a fost un BMW K100 de politie la 283.000 km, pe mobile.de

Dar ala nu e boxer, si nu scria nicaieri ca nu a avut interventii la motor (termen care ar trebui definit, pentru a evita niste discutii aiurea)

 

In rest, toata stima pentru BMW

Pai daca ianachim a facut 100000 in 3-4 ani, cu siguranta ca poate face 400000 in 12-15 ani :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Basme

Nu spun ca nu merge, ci intreb: Cine ajunge sa faca atati km?

Sa zicem ca faci 50 km pe zi, 365 zile pe an (stiu, e aberatie, dar tocmai aici veau sa ajung)

Ca sa ajungi la 400.000 km ai nevoie de peste 21 ani

 

De fapt, sintagma "se zicea" spune tot, nu stiu daca exista confirmare

Cel mai mare kilometraj confirmat pe care l-am vazut eu, a fost un BMW K100 de politie la 283.000 km, pe mobile.de

Dar ala nu e boxer, si nu scria nicaieri ca nu a avut interventii la motor (termen care ar trebui definit, pentru a evita niste discutii aiurea)

 

In rest, toata stima pentru BMW

 

daca castig la loto ii fac in 2 ani cei 400000 km

asa ca stai calm

 

@ Ianachim, mai bine lamureai omu' cum e cu km, sa nu creada ca-i vreo manareala...

 

ii stau la dispozitie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu spun ca nu merge, ci intreb: Cine ajunge sa faca atati km?

 

mai, daca as fi la pensie eu zic ca as face :P

 

Sa zicem ca faci 50 km pe zi, 365 zile pe an (stiu, e aberatie, dar tocmai aici veau sa ajung)

 

Ca sa ajungi la 400.000 km ai nevoie de peste 21 ani

 

Ce-i aberant in asta? 50*365 = 18250 - e mult pe an? e un poll aici /index.php?/topic/669080-cati-km-faceti-pe-an/ in care vreo 6% din votanti fac peste 20k pe an... e un BMW al cuiva de pe aici cu 100k in 3 ani, din cate stiu mai are o motoreta si are servici and shit, daca era la pensie sau fara iesit doar in we sau concedii cred ca-l ducea la mai mult... din experienta, nu e greu sa sari de 20k pe an nici in ture de we... ba as zice ca fara alte hobby-uri sau obligatii e usor si 40k pe an numai cu dus la servici si iesiri in week-end-uri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Basme

Nu spun ca nu merge, ci intreb: Cine ajunge sa faca atati km?

Sa zicem ca faci 50 km pe zi, 365 zile pe an (stiu, e aberatie, dar tocmai aici veau sa ajung)

Ca sa ajungi la 400.000 km ai nevoie de peste 21 ani

 

De fapt, sintagma "se zicea" spune tot, nu stiu daca exista confirmare

Cel mai mare kilometraj confirmat pe care l-am vazut eu, a fost un BMW K100 de politie la 283.000 km, pe mobile.de

Dar ala nu e boxer, si nu scria nicaieri ca nu a avut interventii la motor (termen care ar trebui definit, pentru a evita niste discutii aiurea)

 

In rest, toata stima pentru BMW

 

ajunge nu ajunge importante ca motoru sa tina atat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6270968670_37a90a69ec_z.jpg

 

Mie imi place cum a iesit...

 

Nu imi dau seama prea bine din poza pe care ai pus-o bucata aia e facuta din fibra de carbon ?

Ai facut-o tu sau altcineva ?

De aratat arata chiar foarte bine.

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Speram ca piesa respectiva e fabricata integral din carbon nu doar acoperita cu autocolant. Si eventual facuta de cineva priceput pe la noi.

 

Daca stiti oameni dibaci cu fibra de carbon sau chiar si de sticla am niste bucati de carene care trebuie refacute :( .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, daca as fi la pensie eu zic ca as face :P

 

 

 

Ce-i aberant in asta? 50*365 = 18250 - e mult pe an?

Pai voi nu cititi toata propozitia, moncher makeout.gif

1. cine merge 365 zile pe an?

2. era vorba de mers 400.000 km fara interventii la motor...

Posibil, dar din moment ce boxerul consuma un litru de ulei la cateva mii de km by default, nu vreau sa imi imaginez cat consuma unul la peste 300.000 km, la care nu s-a facut nimic la motor

O fi el BMW, dar nici chiar asa

 

Acuma, referitor la acei 6% care fac 20k km pe an (si eu am facut 13k si nu e gata sezonul):

Ma intreb cat de reale sunt cifrele, e doar un poll cu date neverificabile

Apoi, chiar daca exista oameni care fac 20k pe an, nu cred ca sunt aceeasi ca anul trecut, sau ca acum doi ani

 

Aparent bat campii, dar nu e asa, pentru ca discutam despre fiabilitatea motoarelor boxer, deci m-am scos banana.gif

 

 

 

Anu trecut vreo 20k si am mers doar mai-noiembrie. Si NU pot spune ca ma plimb prea mult.

 

Aha! Anul trecut! Si anul asta?

 

 

Nu cred ca exista motociclist adevarat care sa spuna ca se plimba prea mult

Evident, cu motocicleta rolleyes.gif

 

PS: asta noapte am visat ca e vara si ca benzina e 3 lei embarrassed.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb cat de reale sunt cifrele

Sunt extraordinar de reale...dar culmea culmelor e ca daca cumperi un motor din Romania, auzi: nu am avut vreme sa umblu cu el, am facut max. 2-3 mii de km pe sezon...sau...am fost plecat din tara si 6 ani nu s-a dat nime' cu el....sau... sunt reali domle, e sigilat bordu', nu vezi ?...sau... e BMW ticule, asta mere un milion de km, daca nu crezi citeste pe advraidar ca americanii toti au milioane de kilometrii fara sa-i desfaca vrodata chiloasa... :unsure:

 

Scuzati morfologia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

"Mi-a soptit o pasarea,

c-ai sa-mi dai inima ta,

Trurli, Trurli, draga.."

 

:drums:

Lumeee, lumeee!

Cred ca-aceiasi pasarea,

mi-a soptit si mie asa:

Cum ca neasemuita, multpretioasa, cea-mai-cea, regina Alpilor, Pirineilor si al oricarei ridicaturi de pamant de pe lumea asta, castigatoare de-acum o suta de ani si inca o suta de-acum inainte, marea 1200GS a fost provocata la o intrecere(ce blasfemie!, sa contesti ditai regina :bow: )de catre tocmite XTZ 1200, zisa si Supertenere!

Adica mers normal, in aceleasi conditii de drum pina in Bulgaria si retur, pentru a constata care este mai mare consumatoare de gaz..

Rezultatul mi-a parvenit, soptit fiind de catre aceeasi pasarea.. :bandit:

Nu spui decit atat..cam rusinicaaa :blbl:

Asteptam confirmarea testului de catre ..pasaroii care l-au facut..

Lumea-i curioasa de cand..lumea..

Lasati rusinea deoparte si sariti cu rezultatele.. :smoke:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...