Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Sunt curios daca la noi le recheama, ca asa inteleg. Eu am avut un gs din 2005 si la 88.000 km cand am vandut-o nu avea nicio problema la flansa, dar e buna treaba daca pun una mai rezistenta si gratis, mai ales ca am vazut ca sunt cam scumpe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca nu esti primul proprietar si cu toate reviziile la ei mai greu.

Nu stiu daca este important proprietarul daca e primul dar ma gandesc ca daca nu ai facut service la un dealer BMW cum sa te mai gaseasca sa te cheme la recall? Apoi, ma intreb daca recall-ul este cumva conditionat de intretinerea permanenta la delaer. Poate scrie cineva dupa ce afla de la Bavaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Servus, Va pot spune ca cei din Belgia nu au auzit de recall inca... O sa merg maine la un dealer din Luxembourg si poate sun si la nemti...

Are cineva un link oficial cu recallul? Ca eu am citit doar pe net: http://www.visordown.com/motorcycle-news--general-news/bmw-recalls-a-lot-of-bikes/26384.html#ixzz3U6BBkmQ9

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 02 Mar 2015 19:44

 

Mort topicul asta... Sambata am iesit si am deschis sezonul cu o plimbare scurta de vreo 85 km,

Eu am scos doar portocala momentan. trebuie sa fac revizia la vaca. Poate apuc sapt viitoare daca or avea baietii de la AB tot ce trebuie.

 

Aveti idee daca updatet-urile de soft in perioada garantiei se fac contracost ? As vrea sa cer un update la ultima versiune. Am inteles ca aduce mici imbunatatiri.

 

Iata in sfarsit si raspunsul: Dunlop a inlocuit modelul Trailmax TR 91 cu noul model TrailSmart care bineinteles exista acum si pe dimensiunile pentru GS LC.

N-am folosit tr91, dar suna interesant. Odta cu revizia tre sa schimb si eu guma spate. Cred totusi ca o sa bag tot un Next momentan.

 

 

Ui ce cuminte asteapta sa fie scos la aer :D

 

1200gs%2BLC%2Bcapone.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dintre voi care va plimbati mai mult extraurban am si eu nevoie de un sfat: care casti sunt mai silentioase flip-up-urile sau integrale ?eu am acum o integrala bmw aia sport .eu nu am parbriz iar in casca se fac turbulente ca la nebuni.ma gindesc ca la flip-up inchiderea la nivelul gitului e mult mai buna.am probat un c3 si e ok.se poate si mai mult?am vazut la arai un model se numeste rebel cica facut pt naked .multumesc

Salut, Andrei!

Niciodata o casca flipup nu va fi mai silentioasa decat una integrala, decat daca ai compara un Schuberth C3 cu o "parjoala" de MTR de 50 de eur. Daca compari aceeasi gama (calitate, pret, producator), integrala va iesi castigatoare in toate pozitiile.

Cum tu spui ca se fac turbulente "in casca" - eu inteleg de aici ca iti intra curent in interior - eu as verifica prima data etanseitatea vizierei pe garnitura si daca eventual aerisirile din fata chiar stau inchise.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de acord cu tine Dexx, in ultima perioada e foarte mica diferenta de decibeli, tehnologia isi spune cuvantul.

De acord... mie si System 5 (deja veche) mi se pare foarte silentioasa si sunt convins ca era mult mai silentioada decat foarte multe integrale, nu doar fata de aia de 50€. Intr-adevar, daca compari direct, o integrala de top se poate sa fie ceva mai silentioasa decat un flip-up de top.

 

Deja un flip-up bun (din pacate insa la categoria asta intra cred doar putine marci cum ar fi Schuberth, BMW si Shoei) nu mai are diferente sensibile la niciun capitol (ex: siguranta sau zgomot) fata de o integrala similara. Iar avantajul flip-up-ului este priceless.

Editat de KHK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Actiune de rechemare la BMW , butuc roata,ptr. felurite modele.

Ptr cine il intereseaza

http://www.kba-online.de/gpsg/jsp/gpsg5.jsp

 

Multumesc pentru link.

Astazi le-am scris celor din BMW club si celor de la garajul BMW din Luxembourg si din Franta (nu am avut vreme sa ma ocup ieri). Imediat ce am noutati va informez.

 

 

Nu stiu daca este important proprietarul daca e primul dar ma gandesc ca daca nu ai facut service la un dealer BMW cum sa te mai gaseasca sa te cheme la recall? Apoi, ma intreb daca recall-ul este cumva conditionat de intretinerea permanenta la delaer. Poate scrie cineva dupa ce afla de la Bavaria.

Nici eu nu cred ca e important sa fii primul propietar, actiunea este pentru motocicleta, nu pentru propietari. Probabil ca daca nu ai facut reviziile la BMW o sa trebuiasca sa le platesti ceva (manopera?).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum procur ceva de la Wunderlich?

» Post actualizat in 15 Mar 2015 12:21

http://www.wunderlich.de/shop/de/zusatzkoffer-6022.html

daca nu vrei sa comanzi direct de pe site, poti vb cu nenea crazy angel

 

Metric Motion SRL

Dealer: Wunderlich, DragSpecialties, Parts Europe, Zodiac, Custom Chrome, Motorcycle StoreHouse, Iicon, Kuriakyn, Arlen Ness, Thor, Highway Hawk, etc.

 

Reseller: Touratech

 

comenzi: office@metricmotion.ro

tel: 0723.649.225

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am fost astazi la dealerul BMW unde imi fac reviziile de obicei si am vorbit cu ei despre flansa de la roata din spate: se inlocuieste gratuit. Foarte curand BMW va informa clientii printr-o scrisoare, asa ca daca nu sunteti clienti la BMW eu zic sa sunati si sa va programati.

Toate cele bune.

 

 

post-16462-0-63009500-1426505986_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am fost astazi la dealerul BMW unde imi fac reviziile de obicei si am vorbit cu ei despre flansa de la roata din spate: se inlocuieste gratuit. Foarte curand BMW va informa clientii printr-o scrisoare, asa ca daca nu sunteti clienti la BMW eu zic sa sunati si sa va programati.

Toate cele bune.

 

Vroiam sa spun "asta da firma!", insa cu postul de sub... :P. Oricum, eu cred ca e valabil pt bavaria romanica. BMW-ul ramane super brand

Editat de navix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Bavaria Buc am dat eu mail si am primit o poveste cum ca daca fac revizia la ei se indura de mine si verifica acea piesa, in nici un caz sa inlocuiasca.

Viva la Bavaria Romania!

Asta nu inseamna ca unii oameni de acolo sunt neimplicati. Dar poate politica firmei Bav-Ro nu este de asa natura...

Incerc sa gasesc pe cineva care vorbeste maghiara sa incerc un mail la vecinii din cate am inteles mai destupati la minte din acest pc de vedere.

Daca reusiti in Bucuresti ceva poate postati aici sa mergem mai multi peste ei, poate ii sensibilizam.

Astept provincia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vroiam sa spun "asta da firma!", insa cu postul de sub... :P. Oricum, eu cred ca e valabil pt bavaria romanica. BMW-ul ramane super brand

 

Vorbim despre 100k de mobre, e oarecum normal ca sa se amane... Si hai sa stam stramb si sa judecam drept, nu toate au problemele cu flansa.. Un prieten cu un GSA din 2005 are peste 100.000km si nu a avut probleme... Am vazut pe DVRider cazuri de flansa rupta in doua... Depinde si de cum mergi si pe unde, cum strangi roata etc...

» Post actualizat in 19 Mar 2015 11:17

La Bavaria Buc am dat eu mail si am primit o poveste cum ca daca fac revizia la ei se indura de mine si verifica acea piesa, in nici un caz sa inlocuiasca.

Viva la Bavaria Romania!

Asta nu inseamna ca unii oameni de acolo sunt neimplicati. Dar poate politica firmei Bav-Ro nu este de asa natura...

Incerc sa gasesc pe cineva care vorbeste maghiara sa incerc un mail la vecinii din cate am inteles mai destupati la minte din acest pc de vedere.

Daca reusiti in Bucuresti ceva poate postati aici sa mergem mai multi peste ei, poate ii sensibilizam.

Astept provincia...

Bavaria sau nu tot BMW sunt, si vor face cum le spune BMW Motorrad, nu cum vor ei! Eu zic sa astepti un pic pana primesc stocurile, cei de aici mi-au spus ca le asteapta in Aprilie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne intelegem. Nu le-am trimis mail in sensul ca sa le bag, cum se zice, "sula-n coaste" sa ma rezolve in 2 timpi si 3 miscari. M-am referit la faptul ca din mail-ul lor nu se intelege ca stiu de aceasta campanie si ca vor actiona in consecinta la momentul potrivit. Cat despre mersul cu "batrana bavareza", de altfel din 2010 si cu aprox 24k la bord, nu am de gand sa o "rup in doua" pe coclauri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW motiveaza fisurile prin strangerea excesiva a suruburilor de fixare la inlocuirea discului de frana (si prin faptul ca piesa cu pricina este din aluminiu, deci nu suporta orice cuplu de strangere).

Deci nu strangerea cu cuplu prea mare a suruburilor de roata este cauza.

 

Cu alte cuvinte, cine are discul de frana spate original, nu prea are de ce sa se alarmeze,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne intelegem. Nu le-am trimis mail in sensul ca sa le bag, cum se zice, "sula-n coaste" sa ma rezolve in 2 timpi si 3 miscari. M-am referit la faptul ca din mail-ul lor nu se intelege ca stiu de aceasta campanie si ca vor actiona in consecinta la momentul potrivit. Cat despre mersul cu "batrana bavareza", de altfel din 2010 si cu aprox 24k la bord, nu am de gand sa o "rup in doua" pe coclauri.

ei nu au stiut de nici o campanie si cand am insistat mi-au spus ca nu e valabil pt Romania.. Sa vedem acum,dupa ce le-am trimis email cu talonul. Tot un 2010 am si eu ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...