Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Daca cel care a pus pozele nu pune si povestea din spatele lor, noi nu putem face decat speculatii...

Asa spre exemplu pot pune si eu poza asta post-5780-1292929570_thumb.jpg si sa spun dupa aia ca accidentul s-a produs din cauza faptului ca i s-a rupt aluia furca in mers.

 

Oricum, cel care a pus pozele nu doreste decat o noua "disputa" pro-contra BMW.

Chiar nu reusesc sa inteleg de ce nu pot dormi unii linistiti din cauza existentei motocicletelor BMW...

 

 

Pot sa dorm linistit cu existenta motociletelor BMW,ba chiar le consider fiabile!

 

 

Am pus niste poze cu o bascula rupta si un cardan rupt IN MERS dupe o saritura ceea ce poate nu-i normal cu un GS adv

 

 

La motocicletele modeste nu prea am auzit de asa ceva!

 

 

Atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Setarile care sunt accesibile de catre calaret, NU INFLUENTEAZA cu nimic structura de rezistenta.

 

Asa,si cand am zis eu asta?

 

Concluzia: BMW R1200 GS este de (cuvant urat)! :rolleyes:

 

Nu cred deloc ca e de (cuvant urat). Tu de unde sti? Te-ai dat vreodata cu 12GS?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok. Atunci ia-ti tu numai motociclete modeste :rolleyes:

Ia-ti tu numai motociclete scumpe la care se rupe cardanul si bascula.

 

 

Voi, fanaticii marcii BMW, nici nu va inchipuiti cat de penibile sunt aceste discutii si in ce lumina proasta cade marca BMW dupa asemenea poze.. :rolleyes: Mi-ar fi si jena sa mai deschid gura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred io ca sta marca BMW in geseuri insa cu siguranta nu le-au picat bine. Pe de alta parte sunt foarte prompti in a schimba tot ce este in garantie. Bondarul era iesit din garantie si dealerul mi-a schimbat fara niciun leu cititorul nivelului de benzina. Mi-a placut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Belbody, tu stii foarte bine ca parerea mea despre tine este una extrem de proasta. Nu ma intereseaza si nu dau 2 bani pe opiniile tale, tocmai de aceea nici n-am sa dau o replica postului tau. Te-am rugat mai demult pe PM parca si o repet acum si pe public. Nu te mai baga in seama cu mine sub nicio forma. Te rog nu ma provoca la niciun fel de discutii.

Vezi-ti tu de ale tale ca-mi vad si eu de ale mele. Cred ca forumul este suficient de mare incat sa putem pastra distanta.

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am dat pe R1200GS si simplu si Adventure si mi-a placut la nebunie si chiar si vreau unul(varianta simpla; adventure'ul mi s-a parut prea vaca pentru mine), dar jur ca nu inteleg fanatismul. Daca indraznesti sa vezi un minus al unei motociclete BMW ai deschis cutia Pandorei. Parca vorbim mai degraba de religie decat de o pasiune comuna, motociclismul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am dat pe R1200GS si simplu si Adventure si mi-a placut la nebunie si chiar si vreau unul(varianta simpla; adventure'ul mi s-a parut prea vaca pentru mine), dar jur ca nu inteleg fanatismul. Daca indraznesti sa vezi un minus al unei motociclete BMW ai deschis cutia Pandorei. Parca vorbim mai degraba de religie decat de o pasiune comuna, motociclismul...

 

Schumy, probabil ca exista fanatici bmw, dar in mod cert exista fanatici anti-bmw. Acum te intreb eu pe tine, sincer, in care din cele doua situatii este mai trist sa fii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma intereseaza si nu dau 2 bani pe opiniile tale, tocmai de aceea nici n-am sa dau o replica postului tau.

 

Opiniile mele chiar ca fac 2 bani. Dar pozele fac cat 100.000 de opinii...

 

Mai vrei? :rolleyes:

404514139_njLej-M.jpg

Nu le gasesc pe alea cu nenea ala de i-a plecat roata fata la plimbare... sau pe cel care a ramas cu ghidonul in mana in Africa.. dar sunt toate acolo pe advrider.. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Opiniile mele chiar ca fac 2 bani. Dar pozele fac cat 100.000 de opinii...

 

Mai vrei? :rolleyes:

404514139_njLej-M.jpg

Nu le gasesc pe alea cu nenea ala de i-a plecat roata fata la plimbare... sau pe cel care a ramas cu ghidonul in mana in Africa.. dar sunt toate acolo pe advrider.. :rolleyes:

 

Ok Belbody, iti dau dreptate. Vand Dakarul si-mi iau transalp din 1987. E bine? Esti multumit?

Acum esti bun sa tii cont de ceea ce te-am rugat putin mai sus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau in nici un caz asta, doar vreau sa admiteti ca pot aparea bube si la case mari si ca bembe e doar o marca de motociclete ca oricare alta. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schumy, probabil ca exista fanatici bmw, dar in mod cert exista fanatici anti-bmw. Acum te intreb eu pe tine, sincer, in care din cele doua situatii este mai trist sa fii?

 

In ambele fiindca ambele posturi arata fix acelasi lucru: o perspectiva ingusta si incapacitatea de a accepta si altceva decat proprile idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomadare: daca nu aveti chef de scandal si aberatii, e cel mai bine sa il ignorati pe Angi. El nu poate concepe ca opiniile lui nu sunt religie pentru altii.

 

Cu totii stim ca BMWurile sunt motociclete bine construite, insa daca abuzezi de ele, ca orice alt utilaj, CRAPA. Cand lupti sa faci economie la bani si la greutate, compromiti fara sa vrei integritatea pieselor. BMW va invata din cazurile astea de ghidon rupt sau bascula rupta, insa nu prea curand; asteptati-va ca la urmatoare revizie a modelului sa se schimbe ceva la design-ul monobratului spate. Pana atunci, fara 400kg pe gropi, va rog! :rolleyes:

 

Cu tot purcoiu de bani pe care il dai pe un BMW R1200GS Adventure, nu ai garantia ca e de 10 ori mai rezistent la abuzuri grave decat o modesta Africa Twin din 1990. De unde si pana unde ideea asta, pana la urma? Cumva din snobismul care zice ca daca ai cea mai noua chestie, chestia respectiva e musai cea mai buna cea mai tare cea mai cioara!? ATENTIE: nu sustin ca nu ar fi fiabile, dar de aici si pana la a zice ca sunt zeitatea fiabilitatii... e drum lung.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... doar vreau sa admiteti ca pot aparea bube si la case mari si ca bembe e doar o marca de motociclete ca oricare alta. :rolleyes:

 

post-5780-1292925435_thumb.jpg

 

Aici e vorba de un X-Country. Poza e luata de pe adv si e vorba de unul care zicea ca mergea drept pe un drum macadam. Pur si simplu s-a rupt bascula.

Banuiesc ca este vorba despre niste erori la procesul de turnare. Parca mai erau niste poze cu niste fisuri in aceeasi bascula rupta. Chiar daca n-ar trebui sa existe sub nicio forma asemenea cazuri, sunt exemple singulare.

Cred ca in disperarea proiectantilor de a face o motocicleta cat mai usoara s-a facut rabat la unele piese de rezistenta.

 

Ti se pare ca am admis ceva in textul asta sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haide breh, spune clar si tu asta : BMW nu face cele mai bune mobre din lume. Si atunci toata lumea o sa fie fericita.

 

Pai daca-mi arati tu postul in care am zis eu clar ca bmw e cea mai cea (eu nu-mi aduc aminte sa existe), atunci am sa spun ce vrei tu dar mai ales ce vrea belbody :rolleyes:

Recunosc ca de plictiseala uneori am avut "discutii" cu cei care arunca in mod repetat cu rahat in bmw, dar tie nu ti se pare ciudat cu ce patima se avanta unii in discutii anti-bmw?

In fine, noi sa fim sanatosi (toti, adica si non-bemveistii :D ) si sa trecem cu nervii intacti si peste iarna asta, ca mobrele o sa mearga indiferent de sigla :rolleyes:

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da da, ok.

 

Iti zic de unde a aparut la mine acest sentiment anti-bmw:

- toti cei care au BMW par ca au 3 oo, ei sunt mai tari decat restul lumii pentru simplu fapt ca au motocicleta bmw. Nu tre sa fii student la filologie sau proaspat absolvent de litere ca sa cerni asta din textele posesorilor de BMW (mai putin Budd, Ianachim)

- nu-mi plac motocicletele deloc, mi se par urate - sunt subiectiv, dar asta e, toti suntem.

- orice ai zice de marca BMW sau de un model anume - se gasesc vreo cativa care iti zic ca zici asa pt ca strugurii sunt acri, si tu de fapt ai vise erotice cu bmw dar nu-ti permiti. Fals, sunt oameni care isi permit si totusi nu vor BMW.

- un impatimit BMW nu intelege de ce un ne-impatimit BMW nu vrea BMW.. iar

- asocierea intre "om cu bani" care de multe ori se traduce "ghertzoi cu bani" si BMW - dau un ban si stau in fata - lucru care nu e mereu adevarat.

- avantajul cardanului, care pentru unii pare mai futere decat manerul la cana - oameni buni - sunt si oameni care NU vor cardan.

- mirajul boxerului - iarasi, sunt oameni carora nu le place motorul boxer, daca nu-ti place boxerul automat esti prost, nu stii ce e bun, etc etc.

- bmw inventatorii motocicletei - discutabil, chiar daca au inventat-o nu au produs niciodata cea mai buna motocicleta din lume.. dovezi sunt in motorsport cu miile, unde japonejii au "rulled" ani la rand.. copiate, necopiate, masinile japoneze au rupt tot pe piata si in sportul cu motor.

 

Cam asta e o mica lista de ce nu sunt fan BMW.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci cand am cumparat GSA nu am cumparat BMW ci modelul R 1200 GSA

a fost singura forma care indeplinea cerintele si nevoile

am fost la o zecime de KTM 990 ADV

nu am cumparat bmw crezand ca e un tanc si de la inceput am stiut clar

ca nu voi merge pe coclauri cu el

nimic nu este indistructibil indiferent de numele pe care il poarta

tot ce e facut de om are o probabilitate de defect

inclusiv ce face mama natura/dumnezeu are defecte

esti sanatos

pana la 30 de ani si la un control banal iti da pozitiv la cancer si o sa mori

in 3 saptamani

 

da, te astepti ca atunci cand scrie bMw. audi, maserati sa ai o garantie in plus

insa pentru mine de ceva timp e f clar nimic nu se mai face ca inainte si totul e facut sa fie inlocuit in 5-8 ani

 

eu am luat motorul in leasing si in 4 ani am dat 24000 euro pe el

dau pe luna aproape jumatate din ce castig

DAR nu imi pare rau de nici un cent

pentru ca atunci cand sunt pe BALENA nimic nu se poate compara cu ce simt

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mori...

 

IMG_8413.jpg

 

IMG_8412.jpg

 

 

 

DSCN2131.jpg

 

DSCN2125.jpg

 

 

Ce vezi aici sunt niste ramforsari ale cadrului. Omu s-a dus in jurul lumii pe un 1100 GS facut ca 1150 GSA. S-a pregatit in prealabil si a ajuns si acasa pare-mi se. Si cand zic juru lumii zic de toate continentele!

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...