Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

ClapetA se deschide la........turatii Mari ......NU la viteza mare

Inchisa-deschisa nu stiu,dar stiu ca se aude mai tare (gros) subturata in orice treapta de vit.decat cum se aude urcand in ture!

Auzi-l p-asta pe la min 1.30!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut.

Sunt hotarat pentru un GS 1200. Am vazut ca sunt aici si motoare luate din vest direct.

Si eu ma gandesc sa fac treaba asta,in primul rand pentru un eventual discount si pretul mai mic de lista decat cel afisat de AB.

AB Romania mi se par bisnitari.

Poate cineva sa imi dea un pont/sfaturi/recomandari pentru reprezentate din vest?

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Sunt hotarat pentru un GS 1200. Am vazut ca sunt aici si motoare luate din vest direct.

Si eu ma gandesc sa fac treaba asta,in primul rand pentru un eventual discount si pretul mai mic de lista decat cel afisat de AB.

AB Romania mi se par bisnitari.

Poate cineva sa imi dea un pont/sfaturi/recomandari pentru reprezentate din vest?

Merci

 

Pot aprecia ca am cautat ceva variante si am dobandit ceva experienta in achizitia unui 1200 GSA nou exact acu' un an.

Din cateva oferte (Ungaria,Austria,Germania)..m-am oprit asupra unui dealer :

 

http://www.klaus-mayer-bmw.de/

Hans-BĂśckler-Strasse 20

67454 Hassloch

 

Am avut insa norocul sa fiu recomandat de cineva de-al lor si am beneficiat de un discount de 10% la tot ce am cumparat de la ei,moto+echipament.

Baieti seriosi, comanda ferma, plata avans + rest la livrare, moto repatriat pe platforma pe cheltuiala proprie.

 

Si ai putea avea surpriza sa gasesti si un SH bine intretinut chiar la ei in show room...un buy-back ..ceva.

Daca totusi vrei ceva nou , trimite-le o cerere de oferta, Karl Gerber este directorul lor de vanzari, iti face o oferta pe configuratia dorita de tine.

 

Bafta !

Tine-ne la curent !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot aprecia ca am cautat ceva variante si am dobandit ceva experienta in achizitia unui 1200 GSA nou exact acu' un an.

Din cateva oferte (Ungaria,Austria,Germania)..m-am oprit asupra unui dealer :

 

http://www.klaus-mayer-bmw.de/

Hans-BĂśckler-Strasse 20

67454 Hassloch

 

Am avut insa norocul sa fiu recomandat de cineva de-al lor si am beneficiat de un discount de 10% la tot ce am cumparat de la ei,moto+echipament.

Baieti seriosi, comanda ferma, plata avans + rest la livrare, moto repatriat pe platforma pe cheltuiala proprie.

 

Si ai putea avea surpriza sa gasesti si un SH bine intretinut chiar la ei in show room...un buy-back ..ceva.

Daca totusi vrei ceva nou , trimite-le o cerere de oferta, Karl Gerber este directorul lor de vanzari, iti face o oferta pe configuratia dorita de tine.

 

Bafta !

Tine-ne la curent !

 

Merci mult,iulian!sa stii ca am urmarit aventura ta,pana in germania,aici pe forum...si chiar tu m-ai inspirat pt aceasta alegere!in nici un caz nu vreau buy back.cred ca am sa repet aventura pe care ai facut-o tu!o recomandare si pt mine se poate?as vrea sa plec in februarie,matrie cel mai tarziu.multumesc mult,bineinteles ca tinem legatura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Omule, ce recomandare vrei sa-ti faca mai mult?

Tu vrei recomandari sa-ti cumperi motor nou din Germania, de la mama lor, unde este plin de GS-uri?

Cautati-l pe net, ia-ti portofelele la tine, urca-te in avion si cu asta basta, vii calare pe el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut insa norocul sa fiu recomandat de cineva de-al lor si am beneficiat de un discount de 10% la tot ce am cumparat de la ei,moto+echipament.

 

Convingerea mea este ca ai pimit acel discount de 10% in pimul rand pt. ca ai fost de acord sa cumperi modelul care deja nu se mai fabica. Daca cel care intreaba acum comanda la primavara un GS 2011, as baga mana in foc ca nu mai pupa acelasi discount.

 

In schimb discountul de 10% pt echipament/accesorii este normal dupa ce ai luat o moto de la dealeul respectiv.

Mesaj completat

AB Romania mi se par bisnitari.

 

Problema este ca nu au concurenta si sa speram ca acest lucru nu va mai dura mult, chiar daca nu va fi in Bucuresti (evident, nu ma refer la alta marca ci la alt dealer BMW Motorrad). Momentan au monopolul pe o marca ce se vinde de la sine; unii au renuntat la aceasta maca din pacate, tocmai din cauza lor, insa altii nu.

 

Si tu o sa vezi ca daca iti iei GS-ul dorit din afara, candva vei ajunge tot la ei; nu este tocmai la indemana sa faci service la Viena, Budapesta sau in alta tara.

 

Pe site-ul lor vad ca este inca de actualitate GS-ul 2009... dezamagitor. Chiar nu inteleg de ce nu se vrea... :)

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Convingerea mea este ca ai pimit acel discount de 10% in pimul rand pt. ca ai fost de acord sa cumperi modelul care deja nu se mai fabica. Daca cel care intreaba acum comanda la primavara un GS 2011, as baga mana in foc ca nu mai pupa acelasi discount.

 

In schimb discountul de 10% pt echipament/accesorii este normal dupa ce ai luat o moto de la dealeul respectiv.

Mesaj completat

 

 

Problema este ca nu au concurenta si sa speram ca acest lucru nu va mai dura mult, chiar daca nu va fi in Bucuresti (evident, nu ma refer la alta marca ci la alt dealer BMW Motorrad). Momentan au monopolul pe o marca ce se vinde de la sine; unii au renuntat la aceasta maca din pacate, tocmai din cauza lor, insa altii nu.

 

Si tu o sa vezi ca daca iti iei GS-ul dorit din afara, candva vei ajunge tot la ei; nu este tocmai la indemana sa faci service la Viena, Budapesta sau in alta tara.

 

Pe site-ul lor vad ca este inca de actualitate GS-ul 2009... dezamagitor. Chiar nu inteleg de ce nu se vrea... :D

 

 

@ luv multam de info. nu stiu daca se poate veni pe el din germania pentru ca nu cred k imi vor da vreun numar? Sau imi dau un numar mai mic asa, :) ca pentru mine,numai cat sa ajung in ro.? Asta aproppos de numerele imense pe care le au ei(tablita) !

 

@khk Am studiat tot site-ul celor de la AB si am zis k e ok...la inceput.Dupaia cand am intrat la BMW deutsch am ramas masca de diferenta de preturi si de nivelul de actualizare/prezentare al siteului. Asta romanesc mi se pare nemuncit si privit de AB ca pe o investitie fara folos si impusa probabil de BMW.

:(

Am fost la show room si tipul de acolo mi-a prezentat un BMW (nu era GS) si am zis k e ok. P urma am cercetat si am vz k are o groaza de optionale pe care eu le gasesc inutile pentru uzul meu personal. Si am vrut una fara nimic pe ea.

Ei atunci sa vezi oferta peste oferta si incercari sa imi bage pe gat cel ABS,ASC si etc ce mai avea pe el.. si foarte mirat ca de ce nu le vreau,k multi care iau BMW le iau tocmai pentru aceste optionale etc... blabla.

Si am aflat ca trebuie sa astept 3 luni pana imi vine moto din germania.Motivul? Pai dupa ce dau avans,abia atunci se trimite comanda la BMW si cand ei o confirma se apuca si o construiesc.

Ceea ce mi se pare normal si foarte nemtesc.E ca la restaurant! :)

Am citit toate cele 176 pagini.Mi-am facut sigur parerea despre BMW si ce se intampla la noi.

Tocmai deaia o vreau cheala,poate doar ceva fiare deale lor montate ca si optionale, dar atat.

Nu vreau sa fiu dependent de nici un service. Am cunostinte si scule sa imi fac singur tot ce imi trebuie la moto mai putin acele blestemate de sisteme comandate de CAN. De aceea ma feresc de ele,asa cum bine spunea cineva aici : cat e in garantie e ok,dar dupa.... Dumnezeu cu mila!

Multumesc KHK ,nu stiam k iulian a luat un model care iesise din productie.

Am vz la BMW deutschland k varianta de baza e 13.000 cu taxe incluse.

La noi e 13.800 cu tva.

In cei 800 eur ma plimb,si nici nu le dau satisfactie la AB.

 

Dupa ce iau moto vreau plec intr-o excursie de vreo 2-3 luni cu ea. Doar pentru asta e facuta,nu?

 

Chiar credeti ca am vreo sansa sa vin pe ea? Ar fi grozav! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am primit un discount de 8% de la AB constand intr-un voucher din care mi-am luat cutiile lat.,top-case-ul,tang-bag-ul,si mai multe pe care oricum le voiam. L-am luat pe firma si mi-am dedus si tva-ul!

Nu merita sa-l iei chel,in primul rand ABS-ul si TCS-ul(traction control) sunt lucruri care o sa-ti foloseasca si apoi cand il vinzi n-o sa prea ai succes!

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu ai probleme prea mari cu banii. Asculta-l pe Ovidiu. Ia motorul varianta dupa 2010, cu ABS si controlul tractiunii. Daca o cutie sau alt maruntis il poti cumpara si adauga dupa, astea doua nu se pot monta decat la inceput si in fabrica. Bafta la cumparare. Daca totusi te multumesti si cu o varianta mai veghe, cred 2008, cu km putini si excelent intretinuta avea userul tau@ una galbena de vanzare.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vz la BMW deutschland k varianta de baza e 13.000 cu taxe incluse.

La noi e 13.800 cu tva.

In cei 800 eur ma plimb,si nici nu le dau satisfactie la AB.

 

Nici mie nu imi plac cei ce reprezinta BMW in Romania, dar ar trebui sa te gandesti pana la capat. Motocicleta nu cred ca o vei teleporta de acolo asa ca mai scade din diferenta de 800e.

Nu stiu daca o vei putea aduce calare de acolo pentru ca daca nu a fost inmatriculata nu am idee daca nemtii elibereaza numere de tranzit(vorbeste cu un dealer de acolo si vezi ce zice).

Deci, un drum pana in Germania(fie bilet de avion, fie combustibil+taxe de drum), poate o cazare sau mai multe(in mod normal poti dormi in masina, dar inca in martie e rece - de asemenea si cu avionul, chiar daca ajungi dimineata si pana la pranz o cumperi si ii pui numar de tranzit, totusi, pana la bucuresti sunt niste km si cred ca vrei sa ajungi intreg), plus combustibil pentru drumul de intoarcere, toate sunt bani. Daca nu ai masina necesara sau un prieten bun care sa te ajute si nu o poti aduce pe roti, costa si transportul ceva... Sincer, eu as pune pe hartie costurile si m-as mai gandi.

 

PS: nu inteleg de ce nu vrei varianta cu ABS. Am avut placerea sa ma dau atat pe GS simplu cat si varianta Adventure, dar la cat de mari sunt motocicletele, ABS'ul mi se pare o necesitate fiindca la un moment de stres trebuie sa ai mult sange rece ca se le poti opri in siguranta.

 

Sper ca nu te-ai suparat pe mine daca te-am pus pe ganduri. Mult noroc la achizitie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toate cele 176 pagini.Mi-am facut sigur parerea despre BMW si ce se intampla la noi.

Tocmai deaia o vreau cheala,poate doar ceva fiare deale lor montate ca si optionale, dar atat.

Nu vreau sa fiu dependent de nici un service. Am cunostinte si scule sa imi fac singur tot ce imi trebuie la moto mai putin acele blestemate de sisteme comandate de CAN. De aceea ma feresc de ele,asa cum bine spunea cineva aici : cat e in garantie e ok,dar dupa.... Dumnezeu cu mila!

Multumesc KHK ,nu stiam k iulian a luat un model care iesise din productie.

Am vz la BMW deutschland k varianta de baza e 13.000 cu taxe incluse.

La noi e 13.800 cu tva.

In cei 800 eur ma plimb,si nici nu le dau satisfactie la AB.

Dupa ce iau moto vreau plec intr-o excursie de vreo 2-3 luni cu ea. Doar pentru asta e facuta,nu?

Chiar credeti ca am vreo sansa sa vin pe ea? Ar fi grozav! :)

Tot respectul pentru tine, ca nu ne cunoastem, dar eu cred ca n-ai citit destul.

Ini primul rand, daca tu crezi ca luandu-ti 1200 gs o sa scapi de service si o sa te descurci tu cu reparatiile, esti naiv.

In al doilea rand, daca banii nu sunt o problema, de ce ai refuza sa ai ABS, ASR, ESA??!!?? Toate astea iti fac viata usoara. Ai condus un 1200 gs? L-ai vazut cat e de mare si de greu?

De venit pe el tocmai din Germania, nu-ti recomand. E iarna totusi si Doamne fereste.

Parerea mea ar fi sa mai astepti cu achizitionarea. Sa-l iei la anu, dupa ce trece zapada. Daca il iei acum, nu stiu cat ai putea sa te plimbi cu el. Cand e frig si zapada pe jos, eventual si polei, nu cred ca-i prea distractiv. Sa-l iei acu si sa-l tii in garaj vreo 2-3 luni si sa te dai eventual de 2 ori pe luna cu el, nu stiu daca se merita. Tu stii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei 800 euro diferenta, acopera cheltuielile de transport si daca vremea este buna, te alegi si cu o plimbare. In plus cumparata din Germania sau Austria ai garantia calitatii maxime a componentelor din care este montat BMW-ul. Cumparata de la noi pot aparea surprize care in tarile mentionate nu s-au intamplat. Este un subiect sensibil printre posesorii de BMW, dar e bine sa-l ai in vedere.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei 800 euro diferenta, acopera cheltuielile de transport si daca vremea este buna, te alegi si cu o plimbare. In plus cumparata din Germania sau Austria ai garantia calitatii maxime a componentelor din care este montat BMW-ul. Cumparata de la noi pot aparea surprize care in tarile mentionate nu s-au intamplat. Este un subiect sensibil printre posesorii de BMW, dar e bine sa-l ai in vedere.

da si daca-l cumperi de aici e calitatea minima a componentelor din care este montat bmw-ul. au ei o linie de asamblare si toate ciurucurile si rebuturile se pun pe motoarele comandate din Romania. :)

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au fost situatii cand anumite piese si subansamble la motoare cumparate de la noi s-au defectat inexplicabil. Am mai spus, subiectul este sensibil printre posesorii de BMW-uri si nu este discutat in public. Totusi chiar si reprezentantii BMW au recunoscut ca la multe componente folosesc si trei furnizori care nu ofera aceeasi calitate si oricum cele mai bune sunt montate pt piata lor de suflet.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu vrei sa le dai satisfactie celor de la AB cumparand-ul de la ei,nici ei n-o sa-ti dea tie vreo satisfactie mergand la ei ptr orice problema in garantie,dupa ce l-ai cumparat de dincolo.

Poate are si Bogdan dreptate,dar numai pe jumatate. In 2007 mi-am cumparat un VW Golf nou de aici si a costat 19400 euro fara TVA ,in acelesi timp un prieten bun din Germania si-a cumparat si el un Golf nou de acolo. Al lui a costat 26000 fara TVA! Cand ne-am intalnit dupa accea am vazut si de ce,sunt diferente peste tot,parca era alta masina!

La ale noastre se pun alte piese,materiale,dotari de serie,etc si de aceea probabil ies si mai ieftine,sa poata fi cumparate!

Daca se intampla acelasi lucru si la moto trebuiau sa fie mai ieftine la noi ca la ei si nu mai scumpe

L-as cumpara(si l-am cumparat de aici) dintr-un singur motiv al garantiei,daca cumparat de la ei te trateaza cu curu dar cu insistente pana la urma le rezolvi,daca nici nu e luat de la ei si ai probleme in garantie ,sa te fereasca D-zeu mai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu imi plac cei ce reprezinta BMW in Romania, dar ar trebui sa te gandesti pana la capat. Motocicleta nu cred ca o vei teleporta de acolo asa ca mai scade din diferenta de 800e.

Nu stiu daca o vei putea aduce calare de acolo pentru ca daca nu a fost inmatriculata nu am idee daca nemtii elibereaza numere de tranzit(vorbeste cu un dealer de acolo si vezi ce zice).

Deci, un drum pana in Germania(fie bilet de avion, fie combustibil+taxe de drum), poate o cazare sau mai multe(in mod normal poti dormi in masina, dar inca in martie e rece - de asemenea si cu avionul, chiar daca ajungi dimineata si pana la pranz o cumperi si ii pui numar de tranzit, totusi, pana la bucuresti sunt niste km si cred ca vrei sa ajungi intreg), plus combustibil pentru drumul de intoarcere, toate sunt bani. Daca nu ai masina necesara sau un prieten bun care sa te ajute si nu o poti aduce pe roti, costa si transportul ceva... Sincer, eu as pune pe hartie costurile si m-as mai gandi.

 

PS: nu inteleg de ce nu vrei varianta cu ABS. Am avut placerea sa ma dau atat pe GS simplu cat si varianta Adventure, dar la cat de mari sunt motocicletele, ABS'ul mi se pare o necesitate fiindca la un moment de stres trebuie sa ai mult sange rece ca se le poti opri in siguranta.

 

Sper ca nu te-ai suparat pe mine daca te-am pus pe ganduri. Mult noroc la achizitie :D

 

Sa stii ca spui foarte bine ce spui. Kiar puneam si asta la socoteala si cred ca transportul plus diferenta de tva fac cei 800 eur.

Stiu ce inseamna ABS. Ideea e ca eu conduc f prudent si nici vitezoman nu sunt. Nu contest ca este folositor,dar nu imi surade ideea de a da atatia bani pe un feature care probabil ca nu il voi folosi.

Ma gandesc sa iau aceasta moto in ideea ca nu am sa o vand.Asa spun acum pentru ca sun t aici sa vb de asta.

Pana acum 30 de ani si 5 luni nici nu m-a gandeam k o sa am vreodata BMW.

Nu am de gand sa mai astept inca peatat sa imi iau altul.

Oricum ai punctat f bine. Am sa ma mai gandesc.

Mesaj completat

Tot respectul pentru tine, ca nu ne cunoastem, dar eu cred ca n-ai citit destul.

Ini primul rand, daca tu crezi ca luandu-ti 1200 gs o sa scapi de service si o sa te descurci tu cu reparatiile, esti naiv.

In al doilea rand, daca banii nu sunt o problema, de ce ai refuza sa ai ABS, ASR, ESA??!!?? Toate astea iti fac viata usoara. Ai condus un 1200 gs? L-ai vazut cat e de mare si de greu?

De venit pe el tocmai din Germania, nu-ti recomand. E iarna totusi si Doamne fereste.

Parerea mea ar fi sa mai astepti cu achizitionarea. Sa-l iei la anu, dupa ce trece zapada. Daca il iei acum, nu stiu cat ai putea sa te plimbi cu el. Cand e frig si zapada pe jos, eventual si polei, nu cred ca-i prea distractiv. Sa-l iei acu si sa-l tii in garaj vreo 2-3 luni si sa te dai eventual de 2 ori pe luna cu el, nu stiu daca se merita. Tu stii.

 

 

Da m-am gandit si la asta,dar asa cum am vazut pe aici pe nimeni care are GS nu ai sperie ploaia si frigul. Echipament am.

Stiu si ai dreptate cand spui de anul asta. Asa era si planul,sa il iau la anul,si oricum voi sta in garaj vreo luna ca sa-l pun gata de drum pentru ca vreau sa plec o tura prin europa.

Cine a spus ca la mn banii nu sunt o problema?! :(

Cine nu are pb cu banii in ziua de azi?

Dar niste batrani spuneau ca in criza e perioada optima sa investesti.

Vreau aceasta moto si o sa o cumpar cu gandul ca e pe viata.

Nu am mers niciodata pe un bmw. Niciodata pe GS. Nu m-au interesat decat de la distanta si admirativ,negandiduma niciodata ca imi voi permite una.

Dar ziua aia a venit. :)

Si nu sunt naiv cu service-ul, ci incerc sa dau pe la service doar ptr ce nu pot face eu. Si stiu ca sunt multe care nu le pot face eu... din pacate..

:)

 

 

Mesaj completat

Cei 800 euro diferenta, acopera cheltuielile de transport si daca vremea este buna, te alegi si cu o plimbare. In plus cumparata din Germania sau Austria ai garantia calitatii maxime a componentelor din care este montat BMW-ul. Cumparata de la noi pot aparea surprize care in tarile mentionate nu s-au intamplat. Este un subiect sensibil printre posesorii de BMW, dar e bine sa-l ai in vedere.

Da am vazut subiectul discutat pe aici. Cred ca ai dreptate. Asta era alt punct de vedere pentru care vroiam sa il iau deacolo.

Am pe cineva in Austria si a fot la BMW. e mult mai scump acolo,multe optionale de la noi,sunt standard la ei.

Mesaj completat

Posibila diferenta de pret are grija AB sa nu o scape din mana, dar problema servisarii in RO a motoarelor noi cumparate de afara ramane. Nu stiu cum s-a descurcat Iulian.

Da . Am vazut asta si am vazut si nepregatirea totala de la AB.

Deci am citit aici si sunt convins ca sunt multi posesori BMW GS care stiu mult mai bine decat un rep.vanzari de la AB, sau cei care lucreaza la service.

Noi laudam marfa,nu ei, dar ei privesc si iau chestia asta ca pe un lucru gratuit,in totala necunostinta de cauza , abia daca au o vaga ideea ce e un boxer.

Cand am intrebat de computer de bord, ca si optional,l-am invitat pe om sa ma convinga sa-l pun pe moto si el a spus ca e bun. ATAT!

Nici o descriere,la ce e bun,ce functii are,care e rolul lui pe moto.. nimic.

SIncer? nici acum nu stiu cu ce se ocupa computerul de bord dar am de gand sa-l iau. Nu stiu ce e CAN dar stiu ca de asta nu scap.

TC nu vreau. Atat sa imi ramana si mie din placerea de a conduce.

 

 

Va multumesc tuturor. Stiam ca sunt baieti peaici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te zgarci la ABS si controlul tractiunii. Toate celelalte sunt optionale si mai putin importante. Gandeste-te ca nu totdeauna esti cu garda sus si in conditii de oboseala, drum alunecos, vizibilitate proasta, greutate, foarte usor poti fi prins descoperit si bufff. In plus pt placerea de a conduce pot fi decuplate decateori vrei, impreuna, sau separat.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te zgarci la ABS si controlul tractiunii. Toate celelalte sunt optionale si mai putin importante. Gandeste-te ca nu totdeauna esti cu garda sus si in conditii de oboseala, drum alunecos, vizibilitate proasta, greutate, foarte usor poti fi prins descoperit si bufff. In plus pt placerea de a conduce pot fi decuplate decateori vrei, impreuna, sau separat.

[/quiote]

 

Tu te minunai ca nu am pb cu banii,nu? :D

Bugetul maxim e de 15.000 E nu stiu daca incape ABS si in plus nu stiu cu ce se ocupa acest ABS...!!!!!!!!! Cel de la AB nu a stiu sa-mi spuna tehnic cu, la c imi foloseste!

Folosesc frana de motor,ca si stil de condus. De fapt deasta nu imi plac astea de viteza,k au o frana de motor ca o p...a bleaga!

Stim c frana d motor are boxerul.Oricum nu cred ca am nevoie..

 

Oricum trebuie sa ma incadrez in buget.. :) sincer? SPER!!! Sper sa imi iau gs1200.

 

Am uitat sa specific. As vrea sa-i pun si amortizoare OHLINS. sau ceva aemanator ,pentru confort maxim.

Mai trebuie si topcase,sidecases,crashbars, protectii capace chiulasa etc... si nu stiu daca ma incadrez..

 

C e sigur e ca un GS 800 full option cu amortizoare aftermarket am bani. Sper sa fie 1200 totusi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre calculator de bord + schimbare amortizor vs ABS+ TC as alege fara sa ezit a doua varianta. Calculatorul da niste informatii, dar care nu au legatura cu siguranta deplasarii pe cand ABS+TC sunt strict legate de aceasta. Amortizorul spate desi nu este perfect nu este nici pe departe atat de prost incat sa necesite schimbarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti bati joc asa subtil cand zici ca nu stii ce e ABS ul,nu?

 

 

NU imi bat joc!

Stiu c e abs. Dar am vrut sa ma convinga cel de la AB, cu argumente pro pentru ca eu le am pe cele contra, si sa imi explice clar de ce am nevoie de acest ABS! Deci pentru ce sa dau banii pe ceva care nu stiu ce anume imi face mie pe BMW R 1200 GS !?

A, ca aflu prin intermediul vostru aici.. e una! Si va foarte multumesc pe aceasta cale...dar eu nu il consider atat de importat pentru mine! Repet ,pentru mine!

Poate ca o sa ma siexplic mai detaliat de ce nu il consider atat de necesar si ca pot trai si fara ABS.

 

In alta ordine de idei Bogdan, danke pentru advice,dar nu ,multumesc!

Asa cu spunea GIV 32 intr-un post.. am trecut de la Simson la Suzuki. Acum vreau BMW.

 

Cred ca nimeni nu le-a spus inginerilor astia care tot fac R-uri ca razboiul s-a terminat si ca nu mai e nevoie de motorete care sa care tot ce ai nevoie oriunde in lume.

Eu zic sa-i lasam in pace in nebunia lor.

 

 

Mesaj completat

Intre calculator de bord + schimbare amortizor vs ABS+ TC as alege fara sa ezit a doua varianta. Calculatorul da niste informatii, dar care nu au legatura cu siguranta deplasarii pe cand ABS+TC sunt strict legate de aceasta. Amortizorul spate desi nu este perfect nu este nici pe departe atat de prost incat sa necesite schimbarea.

 

 

Hernie de disc operat. NU pot sa ma risc. Nu iau GS ca sa il tin in garaj si sa ies duminica cu el. Il iau sa ma dau prin lume.

 

A, si nu sunt incepator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca se poate veni pe el din germania pentru ca nu cred k imi vor da vreun numar? Sau imi dau un numar mai mic asa, :) ca pentru mine,numai cat sa ajung in ro.?

 

Mai, tu de fapt vrei sa-ti dea cineva un numar, nu? :(

 

Nomal ca poti lua foarte usor numar temporar pe 15 sau 30zile, si cu asiguraea aferenta...

 

p.s. las-o si tu mai usor cu limbajul asta de mirk ("k", "kiar" etc.) bmwistii sunt oameni seriosi :D

Mesaj completat

@khk Am studiat tot site-ul celor de la AB si am zis k e ok...la inceput.Dupaia cand am intrat la BMW deutsch am ramas masca de diferenta de preturi si de nivelul de actualizare/prezentare al siteului. Asta romanesc mi se pare nemuncit si privit de AB ca pe o investitie fara folos si impusa probabil de BMW.

 

dar tu cum ai comparat preturile? au am aruncat un ochi pe site si nu am reusit sa gasesc preturile la moto noi...

 

Oricum, am vazut ca se vorbea de 800 euro diferenta; mi se pare de inteles si oarecum logic ca nu pot fi exact preturile ca in Germania. Si in Austria, pretul de baza e cam 13700... deci cam cat in Ro; iar in Austria, daca o inmaticulezi aici, mai dai inca 16% taxe... asa ca se poate si mai rau.

 

Si eu am zis candva aici pe forum ca de banii aia mergi si ti-l iei singur din Germania, mai te si plimbi etc. Dar nu e chiar asa, inseamna totusi si niste riscuri, si timp pe drum, alte cheltuieli etc. Asta apreciaza fiecare.

Singura varianta care din punctul meu de vedere sta in picioare, este cea ca la felul in care se vorbeste ca sunt tratati clientii (si site-ul este una dintre dovezi) nu merita sa le faci vanzarea AB.

Mesaj completat

Am fost la show room si tipul de acolo mi-a prezentat un BMW (nu era GS) si am zis k e ok. P urma am cercetat si am vz k are o groaza de optionale pe care eu le gasesc inutile pentru uzul meu personal. Si am vrut una fara nimic pe ea.

Ei atunci sa vezi oferta peste oferta si incercari sa imi bage pe gat cel ABS,ASC si etc ce mai avea pe el.. si foarte mirat ca de ce nu le vreau,k multi care iau BMW le iau tocmai pentru aceste optionale etc... blabla.

 

Asta cu optionalele este adevarata; majoritatea cumparatorilor de BMW cumpara cu cat mai multe optionale si evident ca pe stoc se aduc asemenea.

In plus, pe langa multe atuuri, posibilitatea de a avea atatea optionale la care alte firme nici nu viseaza inca, reprezinta unul din marile atuuri BMW.

Faptul ca tu consideri inutile toate optionalele este cam aberant. Parerea ta, ti-o respect, dar am voie s-o comentez, ca d-aia e forum public :)

ABS, pe langa siguranta pe care ti-o confera indiscutabil, daca nu-l comenzi, o s-o mai vinzi la Pastele cailor.

As intelege ca nu vrei semnalizatoare albe, toba cromata etc.

 

ASC se poate monta usor si ieftin ulterior (doar daca are deja ABS). Manrele incalzite, o alta necesitate, mai greu sau foarte scump.

Mesaj completat

Eu am primit un discount de 8% de la AB constand intr-un voucher din care mi-am luat cutiile lat.,top-case-ul,tang-bag-ul,si mai multe pe care oricum le voiam.

 

Este diferenta intre a primi discount concret (cum a primit Iulian) si ati oferi discount "in natura", adica banii de fapt tot la ei ajung.

In plus, pinzi gustul accesoriilor si echipamentelor de calitate si bine gandite si o sa vii iar sa cheltui bani. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cred ca nici tu nu nu stii ce vrei..la inceput spuneai ca-l vrei chel, mai sus vrei sa-i montezi amortizoare Ohlins, protectii de cilindri crash bar si altele..dar nu te intereseaza ABS ca tu mergi linistit..de parca necazul te intreaba cind vine..hotareste-te..

PS;De ce nu iei in calcul un SH(vorba vine) cu 7-8000 km care este echipat full in 15.000 euro?

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...