Sari la conținut

Sasa Tavalit De Un Dobitoc...24.04.2008


xvs650
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

abea astept sa vad pozele cu masina , ma ti minte unde sta ? parca avem toate datele lui

 

sa imii bag .. daca nu incep cu legea junglei si ma pis pe ea de lege si de militieni , si sa nu aud pe nimeni care spune ca sa rezolva prin lege sau alte porcari , legea pumnului tata , bata si alte arme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

abea astept sa vad pozele cu masina , ma ti minte unde sta ? parca avem toate datele lui

 

sa imii bag .. daca nu incep cu legea junglei si ma pis pe ea de lege si de militieni , si sa nu aud pe nimeni care spune ca sa rezolva prin lege sau alte porcari , legea pumnului tata , bata si alte arme

Asta ar trebui sa zic eu, la tineretea mea. Las-o asa ca nu se incalzeste nimeni din asta.

Crezi ca o sa se simte Sasha mai fericit/implinit daca se continua prostia asta?

 

Ok, legea e de 2 bani, militienii niste nenorociti dar tu trebuie sa fim si noi animale acum, nu?

LE: plus ca era incepator looseru'. Urmatoru' accident il are cu 160 si primu' stalp il ia in brate.

Divinitatea loveste mai bine ca noi :moto:

 

@Sasha - bine ca macar esti sanatos.. :) iar mobra o faci pe CASCO :moto:

Editat de shinu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(...)

Omul avea masina de 6 zile. A zis ca e incepator... deci banuiesc ca si conduce de 6 zile :moto:

 

 

Cine pewla magarului le da astora carnet? :moto: Ba mai grav, cine ii invata soferia? Phoote-i-ar urticaria in fund sa nu se mai poata urca la loc in scaunul masinii!

Mai toti pe care ii stiu de la inceput cum au inceput soferia (ca si mine) eram cu ditai morcovu in primele luni in trafic, ne holbam oglinzi si la sosea si eram cu mana mereu pe semnalizare. Iar asta mai ales datorita instructorilor care ne-au batut la cap pe tema asta.

 

Tontul ala de sofer e o dovada elocventa ce instuctor "meserias" a avut ca sa-l invete sa conduca. PLM de treaba. :)

 

 

 

 

 

pai si nu i-ai raspuns ca mai bine statea la el in moldova unde probabil stia ce trebuie sa faca?

AMA, la faza asta cam esti neam prost. Mai bine nu te bagai in discutie, ai scos ditamai duda...

Editat de Mr.Watt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e vb cine le da carnetu fratilor .. carnetele din pacate se iau ca acu 3-4 ani (ma refer la traseu) si se stie ... e o intreaga filiera incepand de la patronii scolilot de soferi , profesori pana la politia capitalei ... uitati-va la cazul Ardeleanu loc. Bacau de acu 3-4 zile :) Si nu ma mai mira deloc faptul ca 98% din cei sanctionati sunt incepatori. Stati intr-o seara langa un echipaj de politie si ascultati pe statie verificarile... marea majoritate au carnete de maxim 1 an de zile MAXIM. Personal am fost la accidente GRAVE (si morti) cand soferii nu aveau mai mult de 21 de ani si 2 luni vechime... dar asta e... daca le cumpara mami/tati/firma masini bengoase ... :moto:

 

Imi aduc aminte cum un pusti din asta a fost snopit in bataie de catre patron ca a facut masina firmei (un clio) praf intr-o noapte in Tei. Iesise baiatu cu gajik la un suc si a reusit performanta sa urce un ML parcat lateral pe bordura si un astra care era parcat in fundu` la ML. Imaginati-va cum arata clio-ul :moto: Varsta masina: 3 saptamani (fara CASCO evident :blbl:) ). Vechime "shofer": 4 luni :rock: Mai poti sa zici ceva?? :lol:))

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasati-l ma pe ama, face ce stie el mai bine. :)

 

cat despre soferii din Bucuresti, eu sunt curioasa unde e de fapt "manaria". la traseu sau la sala? ca majoritatea nu cunosc semnele ELEMENTARE de circulatie, cum ar fi "cedeaza trecerea" sau "obligatoriu dreapta". deci mi-e tot mai sila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF-Topic:

 

Pai da Nightwolf, corect ce zici tu acolo legat de incepatori.

Insa uite aici accident povocat de sofer nu tocmai tanar. /index.php?...198552&st=0 Personal cred ca este cam cel mai spectaculos dar si miraculos accident pe care l-am pomenit vreodata. :) E de facut cruce si dat acatisce la Biserica, nu alta

 

 

Scuzati off-topicu' :moto:

Editat de Mr.Watt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pulitia pixdii....sasha ma man, asa se rezolva la noi cand dai spaga(cazul conducatorului auto)

accident usor soldat cu o amenda de 100 de MILIOANE? :moto: hai multa bafta si ai grija de tine man...noi sa fim sanatosi :)

 

 

ce amenda:).. bine ca nu ati patit nimic, oricum e o intamplare din care multi au ce invata....(zic eu) - ce n`am vazut eu (sau poate mi`a scapat) ...ai sunat la 112 dupa accident? sau ai plecat la pol?

 

si inca o chestie legata de legislatie...adica daca eu circul pe banda 1 si unu` de pe banda a 2`a circula aproape in paralel cu mine si la un moment dat semnalizeaza intentia de a face dreapta eu tre` sa ma urc pe trotuar sau sa intru in primu` stalp sa`l las pe el? Orice manevra de genu se face in felu urmator: anunti intentia (semnalizezi), TE ASIGURI si dupa ce constati ca ai destul loc/timp te bagi...de asta nu mai tine nimeni cont? :moto:

 

 

Cum sa credeti ca a fost vorba de 100 de milioane ??? V-ati gandit chiar la 100 de milioane de lei noi ??? sau de euro poate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF-Topic:

 

Pai da Nightwolf, corect ce zici tu acolo legat de incepatori.

Insa uite aici accident povocat de sofer nu tocmai tanar. /index.php?...198552&st=0 Personal cred ca este cam cel mai spectaculos dar si miraculos accident pe care l-am pomenit vreodata. :) E de facut cruce si dat acatisce la Biserica, nu alta

 

 

Scuzati off-topicu' :moto:

 

off-topic: se numeste bulan :lol: cu caru` ... Asta e, sansa lui, Dumnezeu nu l-a vrut acum :moto: (scuzati replica sarcastica dar... asta e adevarul). Oricum sa aprinda vreo 10 lumanari in noaptea asta :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor, imi cer scuze ca am aflat de topic asa tarziu...

MS MUUUUUUUULT TUTUROR CARE AU VENIT!!!! Si in special celor care au fost cu mine la politie. M'ati ajutat enorm de mult.

Cand fac rost de poze cu masina lovita le pun pe forum, sa vedeti cum a fost lovitura, exact in coltul drept. Era evident cum a fost produs accidentul daca era cercetat locul faptei. Pentru ca se vedea f clar linia mea de franare care venea spre banda 3, aproape intersectand'o... si daca ar fi conducatorul auto pe banda 2 (precum sustinea el) nu as avea cum sa'l lovesc in coltul drept al masinei... Dupa mai multa cearta Craky a reusit sa cheme un echipaj de politie la locul faptei si pe care i'am rugat sa faca o schita ceva sau sa ceara ei inregistrarea video... la care nu am primit nimic decat ignoranta totala... au zis sa declar totul la sectie ca acolo se va rezolva.

La sectie din moment ce am intrat in birou, am fost intrebat ce obiectii am and stuff... si din start a zis ca ma gaseste pe mine vinovat din spusele conducatorului auto...la care am reprosat ca nici macar nu a vazut unde e lovita masina si nici nu a ascultat versiunea mea...ca raspuns am primit fraze gen "aici nu e comunism domnule..." si plm.

Declaratia mea a fost formulata f corect si coerent (ms lui Adi si lui Noro :moto: ), iar a conducatorului auto a fost completata practic in cabinet de catre dm politist care tot ii dicta ce sa scrie (martori, e.t.c.)

In afara de pasagera am ami avut un martor ocular, un baiat cu scuterul care avea scooterul parca exact in intersectie si care a vazut totul.

Dm. politist a zis ca respectivul nu poate fi martor pt ca nu era participant la trafic ci a vazut dupa ce s'a produs accidentul.

Dovezile precum inregistrare video care au fost mentionate in declaratie, nu au fost luate in consideratie... mi s'a zis sa le duc la judecata daca daca vreau sa contestez verdictul scos de dm. politist.

Si povestea poate continua......

Sincer am ramas foarte dezamagit de sistemul roman de solutionarea problemelor cu accidente usoare.

Se rezolva "engros" iau 100 de oameni si dau dreptate la cel care ii place mai mult.... nasol... nu ca ar fi la noi mai bine dar ma asteptam ca aici in romania sa fie privita prob. asta cu mai multa seriozitate.

In fine am CASCO la motor, imi va restitui dauna, si Cartea Verde ii va restitui conducatorului auto... am amenda 100 mil. si 3 pct. cu toate ca habar am ce'i cu punctele alea ca la noi nu e valabil sistemul asta.

Inca odata ms tuturor ca au venit, am ramas socat cand am vazut ca au venit vreo 7-9 motorete si 3 masini, in 10 min., desi eu l'am sunat numai pe Robert si p Catalin. :moto: M'am simtit si prost la un moment dat ca prea sau agitat toti pentru un accident usor... sa nu mai zic de telefoane care le'am primit toata ziua.

Va sunt f recunoscator tuturor, va iubesc :blbl: :)

In momentul cand la politie esti tratat cu sictir, indiferenta si nesimtire, poti spune ca are ceva cu tine, ca nu-i place fata ta. In momentul cand organul il ajuta pe alalalt sa completeze declaratia, probabil ii spune sa scrie ca era deja pe banda a 2a si tu ai intrat in el, atunci poti spune ca sunt mana-n mana.

Daca ai timp eu zic sa mergi la proces. Pe viitor de fiecare data cand da unu peste tine si ai cazut, cheama salvarea. De unde stii tu ca nu ai leziuni interne? Plus ca altfel se trateaza cazul, mai nasol sa plege ala de la locul accidentului cand pe tine te-a luat salvarea.

Editat de sekaba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor, imi cer scuze ca am aflat de topic asa tarziu...

MS MUUUUUUUULT TUTUROR CARE AU VENIT!!!! Si in special celor care au fost cu mine la politie. M'ati ajutat enorm de mult.

Cand fac rost de poze cu masina lovita le pun pe forum, sa vedeti cum a fost lovitura, exact in coltul drept. Era evident cum a fost produs accidentul daca era cercetat locul faptei. Pentru ca se vedea f clar linia mea de franare care venea spre banda 3, aproape intersectand'o... si daca ar fi conducatorul auto pe banda 2 (precum sustinea el) nu as avea cum sa'l lovesc in coltul drept al masinei... Dupa mai multa cearta Craky a reusit sa cheme un echipaj de politie la locul faptei si pe care i'am rugat sa faca o schita ceva sau sa ceara ei inregistrarea video... la care nu am primit nimic decat ignoranta totala... au zis sa declar totul la sectie ca acolo se va rezolva.

La sectie din moment ce am intrat in birou, am fost intrebat ce obiectii am and stuff... si din start a zis ca ma gaseste pe mine vinovat din spusele conducatorului auto...la care am reprosat ca nici macar nu a vazut unde e lovita masina si nici nu a ascultat versiunea mea...ca raspuns am primit fraze gen "aici nu e comunism domnule..." si plm.

Declaratia mea a fost formulata f corect si coerent (ms lui Adi si lui Noro :moto: ), iar a conducatorului auto a fost completata practic in cabinet de catre dm politist care tot ii dicta ce sa scrie (martori, e.t.c.)

In afara de pasagera am ami avut un martor ocular, un baiat cu scuterul care avea scooterul parca exact in intersectie si care a vazut totul.

Dm. politist a zis ca respectivul nu poate fi martor pt ca nu era participant la trafic ci a vazut dupa ce s'a produs accidentul.

Dovezile precum inregistrare video care au fost mentionate in declaratie, nu au fost luate in consideratie... mi s'a zis sa le duc la judecata daca daca vreau sa contestez verdictul scos de dm. politist.

Si povestea poate continua......

Sincer am ramas foarte dezamagit de sistemul roman de solutionarea problemelor cu accidente usoare.

Se rezolva "engros" iau 100 de oameni si dau dreptate la cel care ii place mai mult.... nasol... nu ca ar fi la noi mai bine dar ma asteptam ca aici in romania sa fie privita prob. asta cu mai multa seriozitate.

In fine am CASCO la motor, imi va restitui dauna, si Cartea Verde ii va restitui conducatorului auto... am amenda 100 mil. si 3 pct. cu toate ca habar am ce'i cu punctele alea ca la noi nu e valabil sistemul asta.

Inca odata ms tuturor ca au venit, am ramas socat cand am vazut ca au venit vreo 7-9 motorete si 3 masini, in 10 min., desi eu l'am sunat numai pe Robert si p Catalin. :moto: M'am simtit si prost la un moment dat ca prea sau agitat toti pentru un accident usor... sa nu mai zic de telefoane care le'am primit toata ziua.

Va sunt f recunoscator tuturor, va iubesc :blbl: :)

 

 

 

SALUT! Da-mi si mie te rog numarul de inmatriculare al autoturismului SEAT...poate il vad in trafic.

Ai grija de tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh, de-acum asteapta-te la ce e mai rau.....au venit si ink sunt "pe vine" mii de asiatici cu contract de munk in buc, carora la place f mult tzara asta "europa", care e frumoasa si salariile or fi duble ca la ei, ei primind aici 300de dolari lunar

 

 

asa se intampla cu toate capitalele si metropolele, e un fenomen ce nu poate fi stavilit. inclusiv tu daca nu erai "orasean de capitala" de nush cate generatii si erai un pic mai deschis fugeai la mai bine.....nu ma intelege gresit, si eu sunt "deranjat" intr-o oarecare masura de fenomen, dar ataete jungla, n-ai ce face. si aici nu ma refer la "outsiderii" (sorry de termen) care sunt cel piutzin cat de cat ok, ci la restu' multzimii de tzarani care deranjeaza prin comportament, mirosuri, extraordinar de mult prost gust etc etc.dar binentzeles ca sunt cred k fre-o 60% din bucurestenii get beget care i-ash schimba cu "tzarani" muuuuult mai ok din absolut toate pdv.....eu nu-s buc din generatzii 15, ma trag din ardeal, si asha oricand bucurestiul asta plin de rahat pe un alt oras (daca ar fi mai mare)

 

 

on topic: sasa cik zice lumea k ai trec pe rosu, l-ai "ciupit" cik, dar eu presupun k oricat de nebun si pofticios de adrenalina ar fi un motorist, n-ar trece pe rosu.... io zic ca e imposibil sa nu fie 2 sau chiar 3 "conservari", "martori" ai momentului care sa fi vazut k tu ai trecut pe verde, ce-i drept chiar inainte de a se schimba in galben. sper sa-tzi revii cu partea cu "pierdutu" de chestii, k oasele se sudeaza, sunt mai putzin grave. marius aici, am vb ieri d p tel lu' woody

 

pai ce legatura are cu semaforul? trecuse de mult de el si de podu de la eroilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

on topic: sasa cik zice lumea k ai trec pe rosu, l-ai "ciupit" cik, dar eu presupun k oricat de nebun si pofticios de adrenalina ar fi un motorist, n-ar trece pe rosu.... io zic ca e imposibil sa nu fie 2 sau chiar 3 "conservari", "martori" ai momentului care sa fi vazut k tu ai trecut pe verde, ce-i drept chiar inainte de a se schimba in galben. sper sa-tzi revii cu partea cu "pierdutu" de chestii, k oasele se sudeaza, sunt mai putzin grave. marius aici, am vb ieri d p tel lu' woody

 

:moto: Sincer sa fiu nu imi amintesc sa fi trecut pe rosu :) ba chiar sigur, ca nu fac chestii din astea.

Dar cum a si zis Robert, nu are nici o legatura pentru ca accidentul a avut loc mult prea departe de simafor.

 

Am promis poza cu masina accidentata!

post-22421-1209385190_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu pui si numarul si mecla omului in poza?? E facuta pe domeniu public poza deci n-are cine ce sa-ti faca.

 

PS: Iar daca aia e lovire "din spate" de genul celei in care nu pastrezi distanta, eu sunt popa. La o analiza mai clara se poate observa destul de clar din ce unghi a fost lovita bara . Sau oricum - se poate vedea ca nu a fost lovita "din spate" . Poze cu urmele de franare si cauciucuri trebuiau facute clar dupa accident. Parerea mea e sa nu te lasi si sa mergi inainte cu contestatia. Nu e vorba de bani, atat cat e vorba de o chestie de principiu - soferul ala o sa si-o "ia in cap" ca n-a fost vina lui si ca e sofer bun si o sa merga probabil SI MAI neglijent ca acum, politistu' o sa creada in continuare ca el e cel care "taie, judeca si spanzura" , etc...

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat daca faci reparatiile pe CASCO.....ala nu avea cum sa fie in fatza ta cand a virat....se vede mult prea clar ca unghiu de impact e mult prea mare k sa fie in fatza ta.....sper sa apara filmarea sau sa ai niste poze cu franarea.Asta trebuie dat in judecata si chelit de bani,a fugit de la fatza accidentului.Si cei care au cercetat cazu tre jumuliti,daca nu aveai CASCO ce faceai?Sper sa rezolvi in favoarea ta aceasta furaciune pe fatza din partea politiei romane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amenda oricum am platit'o... si nu am nici timp nici bani sa merg mai departe. Da, e foarte urat ce s'a intamplat... va dati seama cati draci am eu. Linia de franare venea exact spre banda a III-a, deci nu avea cum sa fie pe banda a II-a in fata mea si sa'l si lovesc in coltul drept. Echipajul care a sosit la locul accidentului au refuzat sa faca orice schite sau analize sau sa ma ajute sa iau inregistrarea video. in scurt timp lapovita a acoperit si urmele de franare iar a doua zi nu se mai vedeau. Deci sper ca astfel de exemple de nedreptate se intampla mai rar aici in Romanaia. :moto:

bafta tuturor si atentie maxima oriunde v'ati afla cu motoreta (traffic, sosea ...)

asfalt uscat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sper ca astfel de exemple de nedreptate se intampla mai rar aici in Romanaia. :)

Ohooo, sa vezi cazuri cand mergi pe o sosea importanta (2-3 benzi) si lovesti unu care iese de pe o straduta cu Cedeaza Trecerea din dreapta, isi recuoaste vina iar la Politie, dupa ce da cateva telefoane, se razgandeste ca nu i-ai dat prioritate de dreapta. Tu, soc si groaza, mergi cu Politia inapoi si vezi ca semnul a disparut intre timp (luat de cunostintele celuilalt sofer). Politistul constata ca nu ai acordat prioritate de dreapta si ramai fara permis pentru 3 luni.

 

Nu-s basme, sunt cazuri reale din Romania.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa credeti ca a fost vorba de 100 de milioane ??? V-ati gandit chiar la 100 de milioane de lei noi ??? sau de euro poate .

initial m-am gandit la 100 de milioane de ieni :moto:

 

@sasha: amenda n-a fost mare daca a fost de 100 de lei noi(pret de 20 de beri la pow :lol: ), dar, asa cum zici, legea e faina, si in romania totul este posibil...data viitoare asteapta-te la ciori care nu dau prioritate :blbl: bine ca n-ai patit nimic, si sa ne-auzim cu bine la un paharel(te astept cu vin d-ala bun ca data trecuta) :)

 

@anette: deci poti dormi linistit/a, nu era vorba decat de o amarata suma de 100 de lei(aka 100 de milioane de euro) :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...