Sari la conținut

Luigi Vicol (l.u.v.), 25.04.2008


Kali
 Share

Postări Recomandate

M-a sunat ser79ban acum cateva minute si mi-a spus ca Luigi a avut accident la intersectia Mosilor cu Popa Petre (aia cu sens unic care da in Mosilor aproape de Foisor). S-a lovit la maini, nu stiu ce sa spun exact ca sa nu produc panica aiurea. Am inteles ca si-a a anuntat sotia de accident, nu stiu si daca a anuntat si alte persoane.

 

 

maimutzica a vorbit cu cineva pt o duba sa mearga sa ridice motorul. In cazul in care motorul este inca acolo, o sa-l ia si Luigi o sa-l gaseasca la urmatoarea adresa: str. Justitiei 55 A (zona Unirea, langa restaurantul Jaristea, vizavi de fosta cladire Asccensorul).

 

 

Eventual, cine o cunoaste pe sotia lui sa-i spuna sa mearga sa stea cu Luigi, ca de motor ne ocupam noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca aveti nevoie de loc de depozitare pt motor, sa-mi spuneti... Sau daca pot ajuta cu orice altceva..

Ce naiba se intampla de la o vreme?? Cad oameni cu tone de experienta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu e nimic grav ca ne-am saturat sa tot auzim numai vesti nasoale,si poate ne anunta si pe noi cineva cum a fost sa nu tragem concluzii gresite,Doamne chiar acum a trebuit sa se intample in aceasta saptamana a patimilor,sper din tot sufletul sa nu fie nimic grav si sa se refaca rapid.Multa sanatate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alo, meseriashu'... vad ca esti on line pe topicul deschis despre accidentul tau. spune ceva sa ne linistim si noi... sper ca esti bine. fieru se repara. las ca rezolvam noi... insanatoshire grabnica ca ne asteapta Alpii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

servus..

in primul rind scuze ca nu pot scrie corect,cu litere mari,am stinga in ghips si imi este greu sa folosesc caps lock,sper sa fiu coerent..sunt suparat,obosit si tracasat acum..

m-a tavalit un nenorocit cu o dacie logan taxi,eu pe popa rusu spre mosilor,vroiam s-o iau la stinga spre colentina,el pe mosilor dinspre obor spre republicii.eu verde,intru in intersectie,pe sensul lui benzile unu si doi ocupate cu masini oprite la stop..aveau rosu..el vine tare pe linia de tramvai,cind ma vede frineaza si dupa 12 metri de frine(masurate de politie..!)se opreste in mine,imi arunca motorul pe dreapta..eu fac o tumba in aer si probabil in cadere ma opresc in maini..fractura incheietura stinga/tendoane varza/la dreapta aceeasi incheietura luxata din cazatura..oricum,mult mai bine..o pot misca cu ceva jena,dar este ok.

loganul praf in fata/bara/faruri/radiatoare/capota motor..zici c-a intrat in stilp

bmw-ul meu..carene sparte/far,masca bord sparta/jambele amindoua,oglinzi rupte/coburi zgiriati/bascula fata sarita din pivotul rupt,capacul culbutori dreapta spart din cazatura,,asta la prima strigare..imi vine sa pling..ce ingrijeam motorul asta..si cum mergea..tocmai facusem 101.000 km..dar motorasul sfiraia..

si pe douazaci ale lunii mai urma sa plecam in austria,la kaprun..intilnirea bmw-istilor..plecam vreo opt de aici..platisem anticipat totul..

asta este..bine ca nu m-a omorit animalul..

revin..ma scol de jos dupa citeva secunde de zapaceala..nu l-am vazut venind decit cu coada ochiului si atunci era prea tarziu..ma scol..nu ma puteam descheia la geaca..nu-mi puteam scoate casca..m-au ajutat trecatorii binevoitori..prima grija a mea a fost sa intreb de martori..am luat vreo patru numere de telefon..sa le dea dumnezeu sanatate..intersectia blocata,salvarea/politia..ma duc la spital cu salvarea,la colentina..dau de un doctor dragut/radiografii/ghips..tendoanele sunt cam varza pe acolo..sper sa scap fara operatie..marti aflu mai multe..

norocul meu ca eram superechipat,am cazut in genunchi,dar protectiile si-au facut treaba..altfel discutam si de menisc/ligamente incrucisate..etc.

ma intorc..deja erau vreo cinci/sase motociclisti acolo..kali,serban si inca vreo trei pe care nu-i cunosteam..sa ma scuze..l-au chemat pe dkw cu o dubita..sa pot duce motorul la garaj..apoi politie/declaratii//nemernicul fara pernis 90 zile,eu cu dovada lui sa-mi fac motorul si cu posibilitatea sa-l dau in judecata in 60 zile parca pentru vatamare corporala..

cind ma gindesc la omniasig si la asiguratori in general..mi se scoala paru-n cap..

saptamina viitoare srumuri la politie/spital/omniasig si dupa aia bavaria pentru constatarea daunelor..

ma rog..o iau usor..nu-mi pare rau decit de motorasul asta..il ingrijeam ca pe ochii din cap..si de plecarea in austria..era primul meu drum afara calare..ramine pe altadata..

in incheiere multumesc lui KALI/SERBAN/DKW si celorlalti trei sau patru pe care..imi cer scuze..nu-i cunosc..oameni de omenie..au stat citeva ceasuri si au pierdut vremea acolo..poate odata si odata o sa ma revansez fata de gestul lor..

cam asta este..putea fi si mai rau..

luigi vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bafta omule si

e rau cum e, dar, cum se zice, Doamne fereste de mai rau!

oricum nu prea e normal ce se intampla....

Editat de BiG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti OK... Lasa jambele de la motor, carene si alte prostii. Tu sa fi sanatos. Sper sa te faci bine curand, sa nu te tzina mult in ghips. Sa nu uitzi ca tu esti cel mai improtant lucru, atat pentru familie cat si pentru noi, prietenii tai. Deci capul sus, lasa supararea si nervii. E Pastele... Stai acasa, bucura-te de zambetul copilului si de imbratzisarea sotiei, si lasa problemele. Le rezolvam dupa ce te faci bine. Pacat de motor, dar ai "rezerve" asa ca o sa ai cu ce sa te bucuri iar de drum.

Abia astept sa ne vedem, sa stam linistitzi la povesti. Multa sanatate tzie si familiei, si sarbatoarea ce vine sa va aduca numai liniste si fericire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offfffffff.... nu-mi vine sa cred!!!

 

In primul rand ma bucur mult ca esti... bine! Prefer sa zic ca ma bucur ca ai scapat asa decat sa fi fost mai rau...

 

Am tot citit azi despre multe accidente pe forum... senzatia este ca majoritatea sunt din cauza inconstientei motociclistilor, de atatia inconstienti sau incepatori care viseaza numai carenate puternice si nu au deloc experienta... care habar n-au ce-i ala ABS, echipament serios... Ma rog, inteleg clar ca aici nu a fost vina ta si stiu cum te echipezi...

 

De asemenea stiu cum tineai la RT-ul tau... Dar sunt convins ca va fi "ca nou" dupa service...

 

Este exclus sa te refaci pana la Kaprun? Ca stiu ca de motocicleta nu duci lipsa...

 

Insanatosire grabnica si toate cele bune!

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT

Am fost martor la nefericitu incident

Luigi nu a precizat ca la volanu taxiului era un baiat la vro 20 de ani cu o domnisoara langa el

M-a sunat in juru 9 30 de la politie pt niste date la intocmirea listei cu martori

 

Luigi s-a ne ti la curent

 

Insanatosire grabnica

s-a ne vedem in alte imprejurari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sati revi cat mai repede si bine ca nu ai nimic la picioare ca la cat ai de umblat cu asigurarile cand ma gandesc mi se face rau io umblu de o luna in coace si inca mnu am rezolvat mai nimic si pe mine mo lovit tot un logan taxi batai domnu cas ca niste bombe cu ceas , si sper ca nu ai motor mai vechi de 10 ani ca o sa iti vina sa plangi cand auzi ca o sati dea dauna totala si o sati dea 15 % din valoare lui de noua si asta ii batut in cuie io am facut si plangere si toate cacaturile si nu da mai mult bafta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa... da' zici ca de parca a intrat cu dusmanie in tine :)

 

Imi pare sincer rau de ce ai patit si imi pare rau si de BMW-ul tau. Curat ghinion, se pare ca prostii nu doar de sufoca pe aici, da' ne mai si pun la pamant.

 

Sper sa scapi fara operatie la mana. Recupare rapida iti doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@luv: in termen de 60 de zile trebuie sa dai declaratie asupra celor intamplate. Partea cu datul in judecata .... citeste fluturasul care ti l-au lasat baietii de la A.G. .. oricum in mom de fata la ce ai scris tu acolo se exclude anularea penalului prin impacare civila caci tu ai lejer nevoie de peste 60 de zile de spitalizare. In rest... pe civil e trb ta :)

 

P.S: acea declaratie este prima parte din faptul ca TU ca parte vatamata te constitui parte civila la un eventual proces.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

nightwolf..nu am mai avut belele d'astea pina acum..nu sunt familiarizat..nici nu stiu,o sa consult un avocat sa vad exact ce pot face in cazul asta.

-despre ce fluturas vorbesti(cine sunt cei de la ag?)..detaliaza un pic te rog..

-despre spitalizare..nu stiu daca faptul ca stau in ghips si toata treaba asta se numeste spitalizare..repet,nu am mai avut probleme de genul asta.

-problema va fi la asigurari,motorul este din 1996 si daca imi dau dauna totala 15% cum spunea cineva mai sus nu acopar toata dauna..mai vedem..am timp si o sa citesc tot de pe forum referitor la accidente/asigurari,etc..acum am timp liber cu caru' :)

dupa accident m-au asteptat acolo unchiul pustiului(are intr-adevar 21 ani)cu patronul firmei de taxi,am inteles ca nici nu avea licenta pe masina asta,in fine,astia m-au asigurat de tot sprijinul..sa vedem ce inseamna asta..

va tin la curent..multumesc de incurajari si mesaje..omul cit traieste invata,orice sfat referitor la asta este binevenit..

merci inca odata..sanatate la toti si paste fericit!

luigi vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze sunt obosit si inghetat abia am venit de afara si am avut si un show tampit pe magheru cu un pusti "smeu al soselelor" cu un chayenne care a facut praf un taxiu ... deci pe rand:

1. e vb de peste 60 zile de ingrijiri medicale nu spitalizare (my bad)

2. AG - accidente grave

3. trebuiau sa-ti lase un pliant dar... posibil sa se fii terminat stocu` (nu m-ar mira, oricum un PV de victima ti-au lasat sigur) .. in PV-ul ala scrie ca ai fost informat cu cele 60 de zile bla bla bla.

4. asigurarea nu e treaba mea... nu ma pricep si nici nu vreau sa ma pricep e prea complicata si am in general boala pe asiguratori de cand a trebuit sa-mi schimb o portiera pe banii mei :)

 

DACA vrei sa te constitui parte civila, ia-ti un avocat. El va stii cel mai bine ce sa faci in cazurile de genu asta. E mai putin important daca handicapatu` avea sau nu licenta pe masina respectiva (scuze de limbaj dar pt mine persoanele cu permis de maxim 2 ani sau pana in 25 de ani care fac accident cu victime DIN VINA LOR mi se par niste retarzi si juma`). Tine legatura cu politistul care iti instrumenteaza cazul la cercetari penale ... el te va invata ce sa faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte nasol :) Insanatosire grabnica omule.

Mi se pare cu atat mai trist cu cat nu e vorba de cineva teribilist sau care sa conduca altfel decat preventiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu accidentul tau te poti incadra usor la caz penal (pt taximetrist) si peste 60 zile de ingrijire medicala ... poti sa deschizi procesul ca parte civila si sa ceri daune materiale ... dar aici atentie cat de bine justificate posibil (pastreaza orice fel de chitanta pentru toate cheltuielile facute de tine zilele astea in legatura cu accidentul si nu numai :moto: ... chiar si chitantele de benzina ale prietenilor care au venit la tine in vizita, si cumparaturile alimentare de la carfur, si calculul banilor care iai fi facut daca nu ai fi stat in concediu, orice extras de cont cu sume retrase din banci in urmatoarea perioada ... orice justificare o sa te ajute la proces ) ... nu uita sa bagi la justificari si toate chitantele pentru sumele platite avocatilor .... cere daune morale si civile si insista la avocatul tau ca in proces sa solicite ca asiguratorul taximetristului sa fie recunoscut in sentinta ca parte civila care raspunde in solidar cu taximetristul (astfel banii ii vei incasa direct de la firma de asigurare fara alte intarzieri datorate ca taximetristul nu ar avea acei banii - dar reversul este ca firma de asigurare va lungi procesul la maxim cu apel si recurs, si banii efectiv inclusiv cei pentru repararea motoretei tot la finalul procesului ii vei primii) ... PS cred ca poti solicita usor 30.000 euro cu sanse mari sa primesti minim 10-15.000 euro daune pentru vatamare corporala si daune morale (separat de banii pentru dauna motocicletei) . Aproximez un astfel de proces intre 1,5-2,5 ani ... Cat mai multi martori care sa fie cat mai concisi la proces si sa nu se repete fiecare la fel prosteste sunt foarte indicati ... o sa ii intrebe inclusiv cam ce banii cred ei ca ai cheltuit tu cu accidentul ... sa nu repete toti la fel o suma exacta si orice raspuns sa il justifice asa verbal cat de cat sa vada ca nui doar o poezie invatata

 

taximetristul in acest caz va avea permisul anulat si 1 an de pauza competitionala dupa care se va putea apuca din nou de scoala ... dar nu va platii decat cheltuielile de judecata ... tu decizi acum daca merita asa ceva

 

daca esti gata pt toate astea ... dai inainte ...

 

daca nu multa sanatate oricum si sa ne vedem cu bine pe motociclete :)

Editat de mau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intai de toate vezi sa scapi de "zeama de cuțit" mai ales cand e vb de ligamente, menisc, etc. Ca dupa ce te-au deschis, o sa ramai cu dureri si alte-cele toata viata. Mana se repara mai usor - esti tanar :moto:

 

Apoi - echipamentul te salveaza, poate asa inteleg si altii ca e NORMAL sa-l porti. Esti o dovada vie.

 

In al treilea rand: nu accepta taraganari si promisiuni din partea partii vinovate doar ca sa treaca cele XX zile pana sa depui plangerea si sa scoti certificatul IML. Ca e o practica frecventa asta: "hai frate, lasa-ma un pic ca-ti dau eu banii, nu ma lasa fara munca, etc" asta pana cand trece perioada in care poti face plangerea si depune dosarul. Apoi - adio si n-am cuvinte.

 

Si nu in ultimul rand - insanatosire grabnica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...