Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

Hornet ??? OMG unde ti-a fost capul ?Estimez ca pana-n iunie va fi de vanzare :crack:

 

Ps.Acum un an,doi am avut la dispozitie un Z750 2008 cateva ore.La sfaritul zilei imi venea sa ma sinucid = ))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nicule sa le stapanesti sanatos pe amandoua si sa te bucuri de ele,eu cred ca ai facut o alegere extraordinara,doar cei care nu au dat jos carenele originale sa puna unele race si invers... nu stiu cat dureaza ,migala multa bla bla,ai facut o alegere buna tinand cont ca mai ai de facut si ALTELE in viitorul apropiat,eu zilele astea platesc un miniavans pt aventura ungureasca ca sa beneficiez de reducerea pt pro-grid 80,te salut!

Ma bucur pentru tine prietene!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

@adrian:iar ma leg se tine...tu vb din auzite sau mi se pare mie?tu ai idee cam ce ciclistica,manevrabilitate,livrare a puterii,franare,etc are Hornetul ala?cred sincer ca nu!

 

 

 

leaga-te,si cu un martisor daca vrei :)

 

Stiu ca ai avut modelul asta de Hornet, asta nu inseamna ca acea motoreta e DUMNEZEU :)

 

Ideea era 1) Hornetul ala nu e lent si nu e ca si cum va merge cu 40% mai calm cu ea,decat cu fostul R1 si 2) nu cred ca poti compara frane/ciclistica/motorizarea de pe fostul sau R1 cu acel Hornet,nu?

 

 

E decizia lui, Era doar o parere (asa cum si-au exprimat-o si altii)....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, de cand a vandut Stau de 6 motorul, ati transformat forumul in telenovela Bianca - Victor. De ce a lasat-o pe Anda Adam (fosta R1) pentru Bianca ca e o ..... (actualul Hornet), o sa vezi ca te plictisesti de ea cum ti-au zis toti, iti va insela asteptarile si vei dori sa te intorci la Anda(R1) care acum nu mai e blonda(de strada), e bruneta(de pista).

Voi nu vedeti esentialul - baiatul a spus NUNTA - care e mai importanta ca orice motocicleta.

Baiatul e cerebral, gandeste in viitor, familie, nu toata viata street racer. Felicitari din partea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-a dat si scaritele noi la pachet? Abia le luase. Si pompa RCS (tot noua)?

A primit totul la pachet: scarite, pompa de frana, senzor de aer, manete reglabile si foldabile, protectii la manete, simeringuri pt. telescoape,1 litru de ulei, 1filtru de ulei, etc.(toate noi si frumos ambalate in cutie)

Sunt toate piesele ce mi le-am pregatit pt sezonul 2014, deci dupa ce le monteaza are motocicleta 100% gata de "scandal" :)

Editat de kyp-76
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru urari si gandurile bune! Sunt convins ca si cei care nu-mi impartasesc alegerea imi vor binele. :)

Am mai avut ganduri si in trecut sa schimb mobra, chiar cu enduro. Gandurile acestea mi-au venit cand mi-am vazut amici intinsi pe jos, plini de sange sau chiar atunci cand am masurat motociclisti morti. Mai mult, am avut situatie cand pe Tihuta mi-a sarit vaca in drum si am franat pana la stoppie, de la 170-180 km/h, cu prietena in spate. Sau caruta (carutasul beat!) care face stanga pe un drum european, in linie dreapta, si fratele meu avea ~ 250 km/h.

Am vazut si am trecut prin multe. In majoritatea cazurilor, vinovat dpdv moral am fost eu, pt ca aveam mult peste viteza legala.

Despre cum o sa ma impac eu cu Hornetul, o sa vedem dupa ce da caldura. Dar prefer sa fiu un motociclist lent pe strada decat un motociclist mort.

 

Plm, cred ca ma maturizez imbatranesc. :D

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-mi zici ce consum are hornetul!Am avut unul si consuma mai mult decat k5'ul..nush daca era ceva defect la el sau era prea nou!?avea decat 1300k la bord.Este o motocicleta perfecta de oras dar daca treci de 140 bate vantul de-ti bagi ....Cat despre decizia asta a ta nu pot sa zic decat ca te-ai maturizat :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Nu merita Sase. Ai dreptate.....


e prea prea riscant pe sosele pt scheme.


Se intampla nenorociri la viteze mici,d-apoi la ''reising''.....

 

Acu totul e sa te tii de decizia asta si sa nu te razgandesti (pe strada ma refer). O sa fie greu cand o sa zboare pe langa tine georgel :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@todea: O sa-ti spun consum dupa primele sute de km, dar n-ar trebui sa fie mai mare decat la K5.

 

@Crazy-devil: Virago il aproximez cam pe la 120 de ani. :crack:

 

@Adrian: Acum sunt eu cu Hornet si George cu R1, pe strada. O sa-l las sa treaca de mine da' promit ca-l bat pe circuit. :D

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nicu:Booooona asta boooona:)) buey,cand eram cu Viespea nu-mi era frica(u know it) sa ma leg la cap de vitezane:)))) ne vedem pe Brno:P

@adrian:n-am avut ACEST model de hornet,nu le vad ca fiind niste zei,si nici o clipa nu am facut vreo comparatie intre viespe si r1...te intrebam daca ai vreo idee reala bazata pe argumente solide legata de ce vorbesti;)

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Da,m-am dat pe una. Suficient ca sa-mi dau seama ce-i cu ea. Nu cred ca era acelasi an cu ASTA,dar nu cred ca au redescoperit roata de la un an la altul.

Dar hai sa nu mai poluam bucuria omului :) te-as intreba daca ai vazut cum arata pe interior o furca de Hornet sau Z750 sau cum functioneaza......dar sa ne oprim aici :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,m-am dat pe una. Suficient ca sa-mi dau seama ce-i cu ea. Nu cred ca era acelasi an cu ASTA,dar nu cred ca au redescoperit roata de la un an la altul.

 

Dar hai sa nu mai poluam bucuria omului :) te-as intreba daca ai vazut cum arata pe interior o furca de Hornet sau Z750 sau cum functioneaza......dar sa ne oprim aici :)

Ai dreptate,hai sa ne oprim aici.nu doar ca stiu tot ce misca si cum misca atunci cand e vorba de Hornet(la R inca invat),dar mai stiu si ca tu vorbesti peste tot degeaba.closed! Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

mi-ai inchis gura m3n, ca un adevarat profesor :))) daca tot vorbesc degeaba,nu inteleg de ce te mai obosesti sa te bagi in seama cu mine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicule ai poze cu noua bijuterie ?(R1) Parca avea jenti usoare ,nu ?alea fac toti banii daca sunt de 17``.

Anul asta aveam planuri mari -speram sa ajung pe Tihuta si sa stau cateva zile dar asa nu mai merita sa bat atata drum .Nu-i nimic ,poate veniti voi @ skatkart si ne intalnim acolo :)

Si cel mai important :sa stapanesti SANATOS noiile achizitii !!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Stau-de-6 :

Frumos Hornetzelul,arata boboc.

Buna ideea cu moto track only si motoreta de strada.

Nu stiu motoreta,poate ne pui si cateva poze cu ea (R1)

Vis-a-vis de polemica Hornet,am stat 2 ani pe Hornet (prima gen) inainte de r1,e o moto ok din toate punctele de vedere,dar are multe limitari.Ori sa sari din r1 in Hornet,o sa ai soc.Personal nu m-as mai duce inapoi.Am mai mers cateva zeci de km pe Hornet acu vreun an,si m-am surprins coxandu-l destul de dur,pt ca nu simteam puterea,aveam nevoie de "zvacul" acela de miar,de r1.Si Hornetzica saraca nu putea mere cum vroiam eu.Cred ca si la tine situatia va fi similara...tot vei vrea sa o culci pe curbe si ea nu va vrea cum vrei tu :D

Era ok ideea daca aveai un circuit aproape si in fiec weekend cu soare o rupeai pe d-na r1 pe el.Da,am inteles,daca se gata Tg.Mures mere ideea.Insa cum suntem in Ro,n-as miza pe treaba asta...

E frumos un Hornet pt ca ai acel sentiment de carefree ride,de relaxare,dar la o curba,la ceva numa te enervezi daca ii pretinzi sa mearga.In opinia mea e boring (sper sa nu supar pe nimeni) si asta e un mare punct in minus la orice motoreta.

Repet,inteleg ideea,mi se pare o idee buna,logica,tind si eu spre aceeiasi treaba.Insa eu vreau sa ma orientez spre un sv650.V2-ul ala face toti banii :P

 

Filozofand,mi se pare ca exista o anume nisa de piata,o anume cerere a publicului care nu a fost exploatata de catre constructori pana acum foarte putin timp : acest target ce devine tot mai numeros al celor trecuti de "prima iubire" de moto sportiva,dar care vor ceva mai comod,mai relaxat,mai low-power,dar cu handling-ul ss-ului si cu un motor pana in 100 de cai,dar cu caracter,entertaining.Cel mai aproape de acest ideal mi se par Monster-ul sau Sv-ul.Parere personala,sunt multi care nu suporta v2-ul.Eu il gasesc extrem de fun.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filozofand,mi se pare ca exista o anume nisa de piata,o anume cerere a publicului care nu a fost exploatata de catre constructori pana acum foarte putin timp : acest target ce devine tot mai numeros al celor trecuti de "prima iubire" de moto sportiva,dar care vor ceva mai comod,mai relaxat,mai low-power,dar cu handling-ul ss-ului si cu un motor pana in 100 de cai,dar cu caracter,entertaining.Cel mai aproape de acest ideal mi se par Monster-ul sau Sv-ul.Parere personala,sunt multi care nu suporta v2-ul.Eu il gasesc extrem de fun.

 

Yamaha MT-09 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Levy: Da, sunt jante usoare si sunt pe 17". :D Cel mai probabil o sa ne vedem la Tg-Secuiesc sau poate vii si tu la Hungaro. O sa fim o gramada acolo.

 

@mistery: Multumesc mult! :cheers:

 

@Method: Poze cu R1 o sa pun cand ajunge acasa. Momentan e inca la Cipri.

Cu privire la Hornet, poate nu m-am facut eu foarte bine inteles. Nu astept de la el sa aiba puterea, ciclistica sau franele de pe R1. Tocmai de aceea nu cred ca ma va dezamagi. Eu spun ca e o motocicleta foarte buna pt clasa ei, naked-uri de 600. Mai mult, are si un design atragator (parere personala). Nu stiu de ce, dar tind sa cred ca anul acesta voi face mai multi km cu Hornetul decat am facut anul trecut cu R1.

Multumesc de urari! :cheers:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...