Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asta mi-aduce aminte de o vorba de-a aviatorilor... care zice ca o aterizare buna e aia in care toata lumea scapa cu viata, iar o aterizare excelenta e cea in care se mai poate folosi avionul...

:crack:

 

-Pana la urma am luat bicicleta de care scriam ultima oara..m-am inteles cu omul la 1450 lei..am cautat pe o gramada de site-uri si nu am gasit nicio bicicleta marimea 18, cu o configuratie mai buna si pret mai mic de atat..

-Trebuie sa-i reglez schimbatoarele, am fost azi pana la bikes planet, dar am observat cu stupoare ca s-au mutat de pe Iuliu Maniu..sper sa rezolv maine si treaba asta..

 

@Louis Cyphre - Vezi ce slikuri iti iei, anul trecut mi-am schimbat cauciucurile si camerele cu unele noi, dar ieftine si cand am ridicat-o, am fost surprins sa vad ca e mult mai grea..

s-o plimbi sanatos!

 

ps. daca e mai grea bici sta mai bine pe sosea :grinbandit:

 

pune o poza cu bici, m-am uitat in urma ca intrebai tu de una, dar era la 950 ron aia...dubioasa negociere de la 950 la 1450 ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am adus si eu bicla in Bucale.. dar am o mica mare problema. suspensia din furca pierde ulei si nu pot sa merg cu ea asa.

 

Unde gasesc si eu un service calumea care sa stie cu ce se mananca treaba? (nu de altceva, dar am ajuns la un service in care mi'au zis baietii ca furca mea "e veche si n'avem piese")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@foxbat, pe veloteca.ro sunt gume de la 30 de lei in sus.

 

eu n'am mai miscat bicla de vreo 4 ani.. trebuiesc gume, camere, pedale, saboti spate, mansoane, cabluri schimbate.. uns tot ce inseamna cot/rulment... dar cu furca in "concediu" fac totul degeaba ca nu ma pot urca pe ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@foxbat, pe veloteca.ro sunt gume de la 30 de lei in sus.

 

eu n'am mai miscat bicla de vreo 4 ani.. trebuiesc gume, camere, pedale, saboti spate, mansoane, cabluri schimbate.. uns tot ce inseamna cot/rulment... dar cu furca in "concediu" fac totul degeaba ca nu ma pot urca pe ea

dupa ce am luat moto nu ma mai tragea ata deloc sa merg cu bici. credeam ca nu voi mai merge niciodata pe bici.

 

dupa 2 sezoane parca a mai disparut entuziasmul ala :D (ref mers oriunde cu moto, mers pe frig, etc.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@foxbat, pe veloteca.ro sunt gume de la 30 de lei in sus.

 

eu n'am mai miscat bicla de vreo 4 ani.. trebuiesc gume, camere, pedale, saboti spate, mansoane, cabluri schimbate.. uns tot ce inseamna cot/rulment... dar cu furca in "concediu" fac totul degeaba ca nu ma pot urca pe ea

multumec

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rock shox? sau doar abtibild?

 

saua pare f comoda :)

 

ce-i aia spd?

 

*std stiu ca-s boli cu transmisie sexuala

Furca este un Rock shox Dart 2

Seaua este ok si nu vad sa scrie vreo firma pe ea..

Ca sa folosesti pedale SPD, trebuie sa ai si niste pantofi speciali, dotati cu placute pt. SPD..ca sa fiu mai exact, ti se lipesc picioarele de pedale :P

Ma rog, SPD-urile mele sunt doar pe o parte, deci pot fi folosite si cu fantofi speciali, dar si fara..

 

O sa trec in lista de mai jos ce componente are bicla mea:

-Cadru Air

-Furca Rock shox Dart 2(sunt curios daca e mai buna, decat furca de la vechiul meu mtb si anume Rock Shox J3)

-Jante si butuci Head

-Schimbator pinioane Shimano Deore XT

-Schimbator foi Shimano Deore

-Angrenaj Shimano Deore

-Frane hidraulice pe disc Tektro Draco

-Cauciucuri Maxxis Larsen

 

Ca si diferenta dintre vechiul Felt cu cadru de 19.5 si Air-ul actual de 18, pot spune ca asta imi vine ca o manusa..parca nu mai stau asa de lungit in fata..in fine, sunt curios cum se va descurca pe urcari si coborari..o sa testez intr-o zi in parcul tineretului, sa vad daca ma simt mai confortabil pe dealuri..

 

PS. Merge careva in luna Mai la Prima evadare ? Las si un link mai jos pentru cei ce nu stiu despre ce e vorba..

http://primaevadare.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Furca este un Rock shox Dart 2

Seaua este ok si nu vad sa scrie vreo firma pe ea..

Ca sa folosesti pedale SPD, trebuie sa ai si niste pantofi speciali, dotati cu placute pt. SPD..ca sa fiu mai exact, ti se lipesc picioarele de pedale :P

Ma rog, SPD-urile mele sunt doar pe o parte, deci pot fi folosite si cu fantofi speciali, dar si fara..

 

O sa trec in lista de mai jos ce componente are bicla mea:

-Cadru Air

-Furca Rock shox Dart 2(sunt curios daca e mai buna, decat furca de la vechiul meu mtb si anume Rock Shox J3)

-Jante si butuci Head

-Schimbator pinioane Shimano Deore XT

-Schimbator foi Shimano Deore

-Angrenaj Shimano Deore

-Frane hidraulice pe disc Tektro Draco

-Cauciucuri Maxxis Larsen

 

Ca si diferenta dintre vechiul Felt cu cadru de 19.5 si Air-ul actual de 18, pot spune ca asta imi vine ca o manusa..parca nu mai stau asa de lungit in fata..in fine, sunt curios cum se va descurca pe urcari si coborari..o sa testez intr-o zi in parcul tineretului, sa vad daca ma simt mai confortabil pe dealuri..

 

PS. Merge careva in luna Mai la Prima evadare ? Las si un link mai jos pentru cei ce nu stiu despre ce e vorba..

http://primaevadare.ro/

in tineretului ai voie sa o iei "pe camp"?

 

conteaza pe mine la evadare!!! (sper sa nu fie ultimul lucru pe care il fac... corectie: ultimul lucru pe care incerc sa-l fac :laugh:)

 

55km..Doamne-ajuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am adus si eu bicla in Bucale.. dar am o mica mare problema. suspensia din furca pierde ulei si nu pot sa merg cu ea asa.

 

Unde gasesc si eu un service calumea care sa stie cu ce se mananca treaba? (nu de altceva, dar am ajuns la un service in care mi'au zis baietii ca furca mea "e veche si n'avem piese")

ce furca ai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frigider- in tineretului sunt niste poteci pe dealuri..nu vad de ce nu ai avea voie..cat despre concurs, trebuie mult antrenament..ideea este sa reusesti sa-l termini in 5 ore parca..cei cu experienta, cred ca il termina in 3 ore ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frigider- in tineretului sunt niste poteci pe dealuri..nu vad de ce nu ai avea voie..cat despre concurs, trebuie mult antrenament..ideea este sa reusesti sa-l termini in 5 ore parca..cei cu experienta, cred ca il termina in 3 ore ..

55/5 = medie de 11km/h :D omul la pas parca face 5km/h deci.. cel putin matematic cred ca as avea sanse :grinbandit:

 

nu cred ca se supara cineva daca nu termin :) ma uitam la clipuri - din 1300 au terminat 800, ma duc si vad ce se-ntampla, atata tot.

 

poate s-o face cald in aprilie sa mai pedalez..

 

chiar m-ai facut curios, stiu ca s-a tinut un concurs anul trecut acolo, credeam ca a fost o exceptie.

sa se faca naibii cald poate dam o fuga pana acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma ingrijorez din alte lucruri cu acest concurs si anume, aglomeratia..ma gandeam daca nu o fi mai ok sa ma duc a doua zi, dupa concurs..

Pana atunci trebuie sa mai cumpar:

-cauciucuri cu un profil mai pronuntat

-Casca

-Pedale flat cu pini detasabili(sau poate vrea careva sa faca schimb cu pedalele mele:P )

 

Eu deja merg cu bicicleta la servici, nu mi se pare asa de frig..sa ai ceva la gat si niste manusi si ar trebui sa nu ai probleme cu frigul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma ingrijorez din alte lucruri cu acest concurs si anume, aglomeratia..ma gandeam daca nu o fi mai ok sa ma duc a doua zi, dupa concurs..

Pana atunci trebuie sa mai cumpar:

-cauciucuri cu un profil mai pronuntat

-Casca

-Pedale flat cu pini detasabili(sau poate vrea careva sa faca schimb cu pedalele mele:P )

 

Eu deja merg cu bicicleta la servici, nu mi se pare asa de frig..sa ai ceva la gat si niste manusi si ar trebui sa nu ai probleme cu frigul..

cum adica sa te duci dupa concurs? :P sa pierzi toata distractia?!

 

e aiurea cand e "rece", transpir...si mi se face frig :grinbandit:

 

ai de gand sa iesi la o tura in uichendul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum adica sa te duci dupa concurs? :P sa pierzi toata distractia?!

 

e aiurea cand e "rece", transpir...si mi se face frig :grinbandit:

 

ai de gand sa iesi la o tura in uichendul asta?

 

Iti trebuie echipament de biciclist : tricou , polarel subtire , jacheta ,colanti, pantaloni , manusi , caciula toate wind-stopper si respirabile . Deasemenea ochelari (transparenti ,galbeni sau negri in functie de vreme ,zi sau noapte ) si incaltaminte adecvata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Furca Rock shox Dart 2(sunt curios daca e mai buna, decat furca de la vechiul meu mtb si anume Rock Shox J3)

-Schimbator pinioane Shimano Deore XT

-Schimbator foi Shimano Deore

-Angrenaj Shimano Deore

 

 

PS. Merge careva in luna Mai la Prima evadare ? Las si un link mai jos pentru cei ce nu stiu despre ce e vorba..

http://primaevadare.ro/

Furcile Dart 1,2,3 sunt utile ca sa ai pe ce monta roata, ca suspensia e mai mult pe hartie. In general toate furcile pe arc in zona asta de pret sunt cam acelasi drac.

Schimbatorul de pinioane e foarte bun, Celelalte sunt bune, practic astea sunt cele mai bune piese de pe bicicleta.

 

La prima evadare am facut traseul in afara concursului pentru ca vreo cativa ani la rand a fost pe ploaie si a iesit "prima mocirlire". 55km nu e o distanta mare, traseul e foarte usor pe uscat pentru ca terenul e plat. Am vazut un pusti de 7 ani care a facut 3/4 din traseu acum vreo 2 ani in ritm cu 3 adulti.

 

Frigider- in tineretului sunt niste poteci pe dealuri..nu vad de ce nu ai avea voie..cat despre concurs, trebuie mult antrenament..ideea este sa reusesti sa-l termini in 5 ore parca..cei cu experienta, cred ca il termina in 3 ore ..

 

Fiind un traseu usor nu ai nevoie de mult antrenament ca sa il termini, poti sa mergi oricat de relaxat si iti ia sub 4 ore pe uscat. Cei care ies pe primele locuri il fac cam in 2 ore.

 

Eu ma ingrijorez din alte lucruri cu acest concurs si anume, aglomeratia..ma gandeam daca nu o fi mai ok sa ma duc a doua zi, dupa concurs..

Pana atunci trebuie sa mai cumpar:

-cauciucuri cu un profil mai pronuntat

-Casca

-Pedale flat cu pini detasabili(sau poate vrea careva sa faca schimb cu pedalele mele:P )

 

Eu deja merg cu bicicleta la servici, nu mi se pare asa de frig..sa ai ceva la gat si niste manusi si ar trebui sa nu ai probleme cu frigul..

Fara casca nu te primesc. Daca nu ploua poti merge cu orice cauciucuri daca nu sunt chiar slick-uri de 1.6, poate si cu alea daca esti bun :)

 

De ce iti trebuie pedale cu pini detasabili? Pentru traseul ala SPD-urile sunt cele mai bune, iar daca ai semi-platforma chiar nu iti trebuie altceva. Eu am facut traseul pe SPD-uri, era chiar primul dupa ce mi-am luat SPD si nu eram obisnuit cu ele, dar tot nu am avut probleme.

 

 

Eu am iesit de cateva ori, dar maxim 10 km: inca nu pot folosi doua degete la mana dreapta de la accidentul cu moto de acum 3 saptamani si nu pot nici sa franez si nici sa schimb vitezele, ceea ce face mersul pe bicicleta sau moto mai dificil. La birou inca merg cu moto pentru ca mai folosesc frana spate cand nu imi functioneaza degetele, sper in vreo 2-3 saptamani sa fiu aproape complet refacut si sa fac zilnic 32 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despe PE poti spune ca e o plimbare in ritm mai alert si cu bere la final... In afara editiilor care i-au adus renumele de prima mocirlire, nu cred ca au abandonat decat cei foarte ghinionisti (probleme tehnice majore sau accidentari) si cei foarte prost pregatiti.

Eu anul trecut am participat fara a avea o singura ora de antrenament off-road, cu bicla de imprumut pe care nu mersesem in viata mea s.a.m.d. Si m-am bucurat de fiecare km. Deci... se poate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despe PE poti spune ca e o plimbare in ritm mai alert si cu bere la final... In afara editiilor care i-au adus renumele de prima mocirlire, nu cred ca au abandonat decat cei foarte ghinionisti (probleme tehnice majore sau accidentari) si cei foarte prost pregatiti.

Eu anul trecut am participat fara a avea o singura ora de antrenament off-road, cu bicla de imprumut pe care nu mersesem in viata mea s.a.m.d. Si m-am bucurat de fiecare km. Deci... se poate :)

treaba-i buna :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima evadare e un concurs fain , traseul (uscat ) poate fi parcurs si cu bicle de oras ( nu doar MTB ) partea naspa fata de alte maratoane este ca startul se da din Baneasa ( las masina acolo , vin din provincie ) si finis-ul la Snagov , apoi trebuie sa astept pana tarziu sa imi asigure organizatorii intoarcerea la Baneasa sau sa pedalez inca aprox. 60 km inapoi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...