Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Azi am fost la Balea Lac, unde a fost finalul etapei I din Turul ciclist al Sibiului. A fost un spectacol pe cinste! Bineinteles ca am fost cu bicicleta, ca asa se cuvine sa intampini un final de etapa pe Transfagarasan. Dar, sunt rupt dupa "catararea" pana sus la Balea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai idee cand sunt episoadele 3 si 4?

in seara asta la 10 pe Eurosport ep. 3.

 

=====================

 

vad ca e mare interesu' pt. Tdf, dar totusi vreau sa spun ca e tare Froome asta, mi-a placut. un om de podium trebuie sa cistige spectaculos macar o etapa si dupa ziua de azi e clar ca merita galbenul cu aplauze.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut, am gasit si eu o bicicleta first bike la cineva si am luat-o, parca raptor ii zice. La prima vedere arata intreaga doar ca furca pare ca ar avea nevoie de servisare.

Intrebarea mea e, inainte sa o stric, cum sunt furcile astea de biciclete, au si ulei in ele sau doar arcuri? Sa nu ma apuc s-o demontez prin sufragerie :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naum, de data asta chiar si mai acru :D

http://blogsport.gsp.ro/naum/2013/07/23/cowboyul-si-cobaiul

 

si legat de dopaj, pe mine m-a busit risul citind asta:

 

"A medical research team in the United States attempted to set up extensive research into the effects of steroids on weightlifters and throwers, only to discover that there were so few who weren't taking them that they couldn't establish any worthwhile comparisons."

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Doping_in_sport

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am gasit si eu o bicicleta first bike la cineva si am luat-o, parca raptor ii zice. La prima vedere arata intreaga doar ca furca pare ca ar avea nevoie de servisare.

Intrebarea mea e, inainte sa o stric, cum sunt furcile astea de biciclete, au si ulei in ele sau doar arcuri? Sa nu ma apuc s-o demontez prin sufragerie :rusinica:

 

 

furca mea lucreaza si cu aer si cu ulei... si arcuri si nu e o furca foarte scumpa.. gen 400 de lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am gasit si eu o bicicleta first bike la cineva si am luat-o, parca raptor ii zice. La prima vedere arata intreaga doar ca furca pare ca ar avea nevoie de servisare.

Intrebarea mea e, inainte sa o stric, cum sunt furcile astea de biciclete, au si ulei in ele sau doar arcuri? Sa nu ma apuc s-o demontez prin sufragerie :rusinica:

daca o demontezi baga vaselina ca uleiul o sa-ti curga din ea tot timpul si o sa adune mult praf pe telescoape ..........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca o demontezi baga vaselina ca uleiul o sa-ti curga din ea tot timpul si o sa adune mult praf pe telescoape ..........

Mersi de sfat asa o sa fac. In rest am dat aseara o tura cu ea si cred ca e stramb discul de frana si atinge. As schimba sistemul cu totul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discurile de frana de bicicleta se indreapta si e chiar simplu de facut acasa, e nevoie de un patent si un minut de liniste.

serios? asa moi sunt discurile sau trebuie sa ai tehnica?

eu am pus mana pe discurile de la bicicleta pe care o detin si par destul de tari....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discurile de frana de bicicleta se indreapta si e chiar simplu de facut acasa, e nevoie de un patent si un minut de liniste.

 

Cred ca depinde cat de strambe sunt si in cate locuri. Am incercat cu mai multe scule sa indrept 2 discuri de 160 (Avid G3 parca erau) si n-am reusit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le îndrept cu o cheie mare reglabilă. Are avantajul că are fălcile late, plate și distanța dintre ele rămâne așa cum o reglezi. Pe zona unde atinge de plăcuță se trage puțin de coada cheii în sens contrar. Deformația trebuie să fie pe lungime mare, cam un sfert de cerc, altfel se valurește discul. (la fel e și la jante, dar mai complicat un pic, din cauza spițelor mai numeroase care trebuiesc tensionate gradual pe zona descentrată)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu l-e indrept cu mana , le pozitionez pe marginea mesei si incep sa apas cu podul palmei , si fac treaba asta din loc in loc pana ce se indreapta caci sincer nu as vrea sa l-e zgarii sau sa ciobesc vreunul .valabil pentru deformari usoare , de altele nu am patit pana acum ...

cica dupa treaba asta ar trebui incalzite putin si lasate sa se raceasca usor ca sa isi pastreze noua forma .... eu nu am incercat !!!

mai e si varianta de service , cred ca mai mult de 10 - 15 lei nu costa pentru 2 bucati

ps. am Avid roundagon 205 si 185 mm

Editat de Joon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut, am nevoie de putin ajutor de la cunoscatori. vreau sa imi cumpar o bicicleta mai low cost. m-am oprit la un MTB "Vertical" . intrebarea mea este daca face bani sau nu. o voi folosi in oras mai mult. poate un wheelie un stoppie. Multumesc. -> http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/mtb-cross-country/vand-mtb-vertical-edge-mountain-bike-noua-cea-din-poza-roti-de-26-functionare-impecabila-141192

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

am dat peste un articol interesant: http://www.rohloff.de/en/technology/speedhub/efficiency_measurement/

 

============================================

 

apropo de indreptarea discurilor de frina.

mie incepuse sa-mi hirsciie periodic la frinare discul pe fata, m-am uitat la el si avea bataie. pus bicla cu rotile in sus, luat un marker, facut un vint sanatos la roata si apropiat markerul lent de disc. unde lasa urma trageam de el cu mina. dupa care stergeam urma cu spirt si refaceam. ajuta si de lasat o urma de verificare pentru a calibra cit de tare trebuie tras de el ca sa-si revina. in cam 20 de min l-am facut cit sa nu aiba bataie vizibilasi zgomotul a disparut. cu ocazia asta am aflat ca frinele (mecanice) au o ajustare a pozitiei placutei fixe (ne-mobile) :D

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Daca ti-a luat 20 de minute sa le faci inseamna ca nu te-ai grabit deloc, ai baut si o bere si ai fumat vreo 2 tigari intre timp. Da, unele frane mecanice au reglaj pentru placuta fixa (ex: Avid BB7), dar nu toate (ex. Avid BB5) chiar daca sunt de la un producator renumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ti-a luat 20 de minute sa le faci inseamna ca nu te-ai grabit deloc, ai baut si o bere si ai fumat vreo 2 tigari intre timp. Da, unele frane mecanice au reglaj pentru placuta fixa (ex: Avid BB7), dar nu toate (ex. Avid BB5) chiar daca sunt de la un producator renumit.

eu bb5 am pe bicicleta si curios ca la mine are reglaj si placuta fixa! daca esti curios pot sa pun o poza sa vezi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune te rog, chiar sunt curios, ca frate-meu are BB7 si are reglaj si la placuta fixa, iar varului meu i-am luat o bicicleta care a venit cu BB5 si nu are reglaj decat la placuta mobila. E adevarat ca e un model ceva mai vechi, gen 2009 sau 2010, dar din ce stiam asta era diferenta majora intre BB5 si BB7.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune te rog, chiar sunt curios, ca frate-meu are BB7 si are reglaj si la placuta fixa, iar varului meu i-am luat o bicicleta care a venit cu BB5 si nu are reglaj decat la placuta mobila. E adevarat ca e un model ceva mai vechi, gen 2009 sau 2010, dar din ce stiam asta era diferenta majora intre BB5 si BB7.

 

exact asa arata si ale mele ! nu o data le-am reglat.......... :)

post-66828-0-97786400-1379345774_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...