Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

De ce nu? M-am uitat la Cube, e MTB, nu stiu ce inseamna cross la ei.

 

Cross inseamna la ei si la mai multi ceva intre mtb si cyclocross. Din ce vad inseamna ca are cadrul mai subtire ca un mtb, roti mai subtiri si pe 28.

 

Dar cu Felt-ul ala de mai sus se poate merge la munte?

Editat de Dan_06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu cu Felt-ul ala am fost chiar si la un maraton de X-Country la Ploiesti (maratonul Vinului pentru cine stie). atat timp cat nu este foarte hard-core merge destul de ok, evident echipat cu anvelope corespunzatoare si nu de strada. Daca vrei o comparatie cu auto, este ca un SUV :) : merge si pe drumuri forestiere dar in principiu e facut pentru strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, cine poate sa-mi faca o recomandare de bicla de oras buna?

 

Ce ma intereseaza e ceva cu o pozitie mai comoda decat o cursiera (sa nu stau asa aplecat) dar cu cauciucuri relativ subtiri, buna pt pedalat pe asfalt. Nu tin neaparat sa aiba suspensii full. Sa fie insa usoara si sa poti merge cu viteza.

 

Am probat mai demult un Felt xcity foarte minimalist, cu schimbator cu 8 viteze in butuc. Ar fi fost excelenta daca nu avea cadrul prea mic pentru mine (si bineinteles nu se mai putea comanda una mai mare).

 

A si, sa nu uit, ca buget sa nu sara de 3000 de lei.

 

Multumesc!

 

Cat sa bage maxim?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultima saptamana am invatat:

-sa merg pe o roata(undeva la 5-10 m, cred ca fac eu ceva gresit de nu pot mai mult)

-sa sar cu ambele roti(datorita pedalelor, am reusit sa-mi fwt una in tibie)

Azi a fost frumos, am iesit sa ma plimb prin Parcurile: Herastrau, Carol, Tineretului si Drumul Taberei..cred ca am facut peste 50 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Banditrider - sa iti aduci aminte intotdeauna inainte de a merge pe-o roata bancul cu Alinuta: "Uite mami merg fara o mana, uite mama merg fara doua maini, uite mami merg fara dinti"... Ai grija ca de cele mai multe ori, procesul de invatare e dureros....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa merg atunci pe o cursiera.

 

Si asa am facut. Multumesc pentru sfaturi.

 

Miercuri o ridic. BMC RM01 Ultegra Di2 Compact 55 . Mai bine de atat nu am stiut/putut :)

 

Acum ma uit dupa echipament, care sunt adrese bune pentru echipament de calitate la preturi bune, ceva gen FC-moto pentru bikeri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă nu te grăbești prea tare, http://www.monton-cycling.com/ sunt de departe cei mai tari. Livrarea durează până la 4-5 săptămâni cu poșta (EMS). De exemplu, am comandat la ei două echipamente complete (total la vreo 93 EUR) și am plătit 8 EUR transportul... dar, am stat aproape o lună după ele.

Calitatea e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă nu te grăbești prea tare, http://www.monton-cycling.com/ sunt de departe cei mai tari. Livrarea durează până la 4-5 săptămâni cu poșta (EMS). De exemplu, am comandat la ei două echipamente complete (total la vreo 93 EUR) și am plătit 8 EUR transportul... dar, am stat aproape o lună după ele.

Calitatea e ok.

 

 

N-am putut sa intru la ei pe site si am alarme peste alarme despre scripturile lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FC-moto inseamna echipament de calitate? Atunci Rukka sau Klim ce sunt, producatori de rachete?

 

 

Ziceam de brands la discounted prices, last year collections, stuff like that. Nu ma duc sa fac ocolul lumii cu bicicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ciclism sunt branduri puternice in materie de componente, dar in materie de echipamente nu prea. Am adunat si echipamente Shimano si b'twin (ca extreme) si nu sunt mari diferente intre ele: la pantofi cu SPD Shimano e sensibil mai bun decat b'twin, dar se pot purta si b'twin fara probleme; la manusi am purtat din ambele si imi plac mai mult tot cele Shimano, dar cred ca e mai mult o chestie de preferinta. Pantaloni cu bazon nu prea port (ideea de a da cu vaselina pe fund imi displace :D), iar la tricouri chiar nu prea conteaza brandul, am cateva de la fabricanti diversi si cele preferate sunt no-name (comandate pe ciclism.ro).

 

In ciclism nu ai nevoie de mult echipament si nu e nici specializat, in afara de buzunarul din spate la tricou si de motura pentru placute la pantofi nu e nimic deosebit. Poti pedala linistit si in haine de casa, de oras etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu-s de acord cu tine. Conteaza foarte mult echipamentul, mai ales in perioadele reci si mai ales umede. Vara poti pedala si la pielea goala, cu toate ca soarele nu iarta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei, pentru mine a venit primavara si iau in calcul doar pantofi, casca, manusi, tricou si pantaloni, nimic in plus. La toamna e alta discutie, dar cine isi ia acum echipament de iarna cand e primul sezon pe bicicleta si nu stie nici daca o sa ii placa si o sa continue?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@aquilla - acu' am văzut că nu mai lasă decât după ce te loghezi (clent existent). Nu știu ce să zic de scripturi... pre Ubuntu meu nu comentează decât WOT că au reputație proastă. Din experiența mea, sunt ok, am comandat și pentru mine și pentru prieteni de la ei, după cum am mai zis, singurul dezavantaj e timpul de livrare.

În altă ordine de idei, AdrianB1 are dreptate, nu ai (în majoritatea cazurilor) nevoie de prea mult echipament... e adevărat, dacă-ți propui să cobori de la Babele de-a dreptul până în Bușteni, atunci ai nevoie de o armură si niște protecții mai serioase. După mintea mea (părere pur personală, poate fi greșită dar... știți cum e... după o vârstă, ideile rămân mai puține și mai fixe), singurul lucru în care merită să învestești fără să clipești este casca. O cască bună poate face diferența între o plimbare faină și una chinuitoare....

Apoi, tot din puținii kilometri pe care-am apucat eu să-i fac până acum, am mai învățat că atunci când pleci la drum mai lung, orice mic neajuns, jenă etc. se poate transforma în coșmar. De aia e bine să-ți faci bagajul propiriu de experiență și să nu iei de bune (toate) lucrurile spuse de alții. I-ați un tricou, două (așă cum a zis și vis-a-vis trebuie să apară ofertele la Lidl) ia-ți o pereche de pantaloni (cu sau fără bazon, personal prefer cu...dar aici așa cum zicea și AdrianB1 gusturile (sau senzațiile :) ) se discută ia-ți cremă de protecție solară (nu te lăsa păcălit de gradele din termometre) și tai-o. În timp o să vezi dacă-ți place, ce îți place și te vei echipa în funcție de ce nevoi personale ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asa am facut. Multumesc pentru sfaturi.

 

Miercuri o ridic. BMC RM01 Ultegra Di2 Compact 55 . Mai bine de atat nu am stiut/putut :)

 

Acum ma uit dupa echipament, care sunt adrese bune pentru echipament de calitate la preturi bune, ceva gen FC-moto pentru bikeri?

 

Mein Gott , ce piesa ti-ai luat ! Fara 40 km/h minim , la drum intins sa nu zici ca nu poti , iar un 60 - 70 km/h pe distante de 50 - 70 de km nu ai voie sa nu reusesti . BMC cu Di zwei Ultegra e racheta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei, pentru mine a venit primavara si iau in calcul doar pantofi, casca, manusi, tricou si pantaloni, nimic in plus. La toamna e alta discutie, dar cine isi ia acum echipament de iarna cand e primul sezon pe bicicleta si nu stie nici daca o sa ii placa si o sa continue?

 

 

E inca frig, mi-am luat o bluza Mavic Inferno Softshell ca bate vantul pe langa Dunare.

 

Pantofi m-am uitat la Sidi, Gaerne, Specialized, Shimano si pana la urma m-am hotarat la Northwave Striker e un pantof de MTB dar incerc deocamdata asa si o sa vad daca e nevoie neaparat de pantofi race pentru ca pe astia pot sa-i folosesc si pentru capra si pentru gazela. Pedalele sunt tot Ultegra.

 

Am o casca ieftina Dunlop, toate mi se par degeaba btw indiferent cat ar fi de scumpe si mi-am comandat un echipament ca harleyistii sa fie in ton cu cadrul. Acum trebuie sa o iau la picioare, n-am apucat sa o iau azi desi mi-au dat SMS de aseara ca e gata de ridicat.

 

Ce nu pot sa inteleg este cum sa dai 60 de euro pentru un suport de sticla? Si in general, pantofii de ciclism sunt comaprabili cu cizmele moto de top si nu e nici pe departe nici material nici know how in ele cat in cele moto.

 

Mein Gott , ce piesa ti-ai luat ! Fara 40 km/h minim , la drum intins sa nu zici ca nu poti , iar un 60 - 70 km/h pe distante de 50 - 70 de km nu ai voie sa nu reusesti . BMC cu Di zwei Ultegra e racheta !

Wennschon, dennschon!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Northwave Striker e un pantof de MTB

 

Ce nu pot sa inteleg este cum sa dai 60 de euro pentru un suport de sticla? Si in general, pantofii de ciclism sunt comaprabili cu cizmele moto de top si nu e nici pe departe nici material nici know how in ele cat in cele moto.

Pantofii de sosea au talpa mult mai rigida, nici nu poti sa mergi normal cu ei pe strada, in schimb aia de MTB sunt buni si pentru mers pe jos cand facu push-bike. Asta inseamna ca pe cursiera ai o platforma mai rigida care teoretic te ajuta.

 

Suportul de bidon e din aceleasi materiale din care e facuta bicicleta de 5-10.000 de euro. Cum crezi ca se ajunge la sumele alea? De ce crezi ca un schimbator Dura Ace II, de pilda, costa sute de euro cand unul Acera e doar vreo 15-20? Ambele fac acelasi lucru si nu foarte diferit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am spalat bicicleta, curatat lant/pinioane/foi..Am folosit-o in fiecare zi, inafara de zilele in care ploua si era plina de nisip/noroi/praf..

-Am dat jos roata spate, am izolat roata, lasat la lumina doar pinioanele..cu o pensula si cu motorina, le-am facut ca noi..

-La foi am incercat sa izolez cadrul, dar mai mult ma incurca, asa ca am lasat fara..

-Rotitele de la schimbator aveau un pamant intarit, exact pana ajungea lantul, abia l-am curatat(era acolo dinainte sa cumpar bicla)

-Am montat roata spate si m-am apucat sa curat lantul, l-am facut luna(cu ocazia asta am aflat ca este tot Shimano :)) ) Am folosit bucatele mici de hartie igienica si am bagat prin fiecare za a lantului, la sfarsit(sunt rabdator de fel)..

-Uns lant si lasat o ora, sa se intareasca vaselina lichida..

 

Mi s-a parut ca a durat cam mult tot procesul, voi cum curatati mai rapid ?

Cred ca o sa incerc sa confectionez cumva un suport, pentru a suspenda bicicleta cu ambele roti in aer..gen cum au baietii de la reparatii biciclete..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac toate astea ceva mai simplu si mai rapid, cred:

- lantul e pe za rapida, il desfac, il bag intr-o sticla pe jumatate plina cu motorina, pun dopul si o agit. In 2 minute e gata.

- bicicleta o spal cu jet sub presiune, evit zona cuvetilor, monoblocul si butucii (pe conuri sau rulmenti,tot vaselina au)

- angrenajul il spal cu o perie ParkTool speciala, a fost cativa euro; daca e nevoie in 2 min desfac angrenajul, scot foile si le spal cu pensula cu motorina, dar nu prea des

- deraiorul spate il demontez, scot ambele roti intinzatoare si spal cu motorina

- caseta o spal tot cu motorina si peria speciala (e ingusta, intra intre pinioane)

La sfarsit ung totul cu ulei; am folosit Motul cu teflon de motocicleta, nu se preteaza, am trecut la uleiuri ieftine moto (gen Louis) si e in regula. Cel cu teflon e vascos si aduna rapid mizerie, ala ieftin se duce naibii dar pot sa ung cat de des e nevoie. Am observat ca e bine sa ung seara si sa las sa se usuce peste noapte, altfel aduna tot praful.

 

Cred ca ia sub 30 min toata operatia si o fac de obicei pentru 2 biciclete in paralel, a mea si a fratelui. Partea cea mai migaloasa e cu deraioarele spate, dar macar sunt identice si nu incurc piesele intre ele :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...