Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Ravishing

922855_526046120763832_756881071_n.jpg

:)

 

 

N-as cara asa ceva dupa mine nici daca as avea drumuri ca in Olanda.

Doi saci laterali, sunt arhi suficienti pentru orice fel de tura as avea.

ulT5iLK.jpg

 

...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Frumos, dar nu a fost frig ?

 

Vad ca mai ai un filmulet cu prima evadare - recunoastere..pe 25 aprilie am fost si noi in recunoastere, cred ca am sarit peste 20 de copaci in padurea aia..in clipul tau parca nu mai erau asa multi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am luat o tranta de mi s-au amestecat ideile in cap. Vina mea 100% terminasem de vorbit la telefon si ma chinuiam sa-l bag in buzunarul de la blugi, mergeam la vale pe o straduta abrupta, aveam doar stanga pe ghidon , am vrut sa franez si am facut un mare BUF. A fost o combinatie intre dat peste cap si pierdut fata, cred ca era si ceva ulei ars pe jos ca aveam o urma pe cauciucul fata si pe hanorac, dupa ce m-am tavalit.

MARE noroc am avut ca am purtat CASCA, pe care acum trebuie sa o schimb. M-am ales doar cu cateva julituri lejere si o zdruncinitura zdravana.

Cat am stat in tara n-am purtat casca decat la concursuri si nici acolo casca de bicicleta ci una de santierist.

Cand am ajuns in Franta administratorul cladirii in care am locuit prima data ma tot batea la cap referitor la casca si vesta reflectorizanta si intr-o zi mi-a dat o casca, pe care am decis sa o port daca tot am primit-o.

De acum inainte o sa incerc sa nu ma mai urc pe bicicleta fara casca. E prima data cand ma lovesc la cap intr-o cazatura dar sunt constient ca se poate intampla oricand si e suficienta o singura lovitura sa-ti schimbe sau sa-ti termine viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am zburat peste cap si m-a salvat casca, am avut ceva piele lipsa pe umar (multa), ambii genunchi, un brat si mana si un punct mic pe o ureche - asta s-a intamplat pe la inceputuri asa ca port casca intotdeauna. Eu am blocat fata din cauza ca eram obisnuit cu ambreiajul la moto in pozitia manetei de frana fata, asa ca am strans brusc si tare, ca pe un ambreiaj :D

 

Acum si pe moto si pe bicicleta (si normal, si cu masina) folosesc casti bluetooth pentru telefon, asa ca nu mai risc nimic. La moto e fantastic, se aude foarte bine si tine bateria cate o luna sau mai mult (Sena SMH-10), pe bicicleta un headset Jabra care e bun, dar bateria tine doar 6 ore de convorbire (o golesc cat o data pe zi) si nu face fata prea bine la vant, e inutilizabila la peste 20 km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am blocat fata din cauza ca eram obisnuit cu ambreiajul la moto in pozitia manetei de frana fata, asa ca am strans brusc si tare, ca pe un ambreiaj :D

 

Eu mi-am inversat manetele la bicicleta ca pregatire pt. moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am inversat manetele la bicicleta ca pregatire pt. moto.

Mi se pare ciudat, frana spate mi se pare foarte importanta la bicicleta, mai ales cand blochezi roata, ca sa schimbi directia..nu cred ca m-as putea obisnui invers..si cred ca si butoiasele cu lichid, ar veni cu capul in jos, nu stiu cat de mult ar afecta franele..

Editat de Banditrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt destui biciclisti-motociclisti care au manetele inversate; la frane mecanice nu e nici o problema, la cele hidraulice cuplezi furtunele la celelalte manete, nu le pui cu capul in jos :D

 

Pana la urma m-am obisnuit cu ambele sisteme, si la moto si la bicicleta, dar tot e o diferenta: la moto poti sa controlezi franarea mai bine decat cu cele mai bune frane hidraulice de bicicleta. Mai ales daca ai niste Shimano low-end sau Tektro, nu au decat 3 pozitii: nu franeaza deloc, franeaza oarecum si blocheaza roata, nu au modulare deloc. In cazul asta nici nu conteaza cum ai manetele. Daca ai ceva mai high-end, gen Magura MTS..MT9 sau Avid BB7 sau Ultimate e alta poveste, dar un set de MT8 e vreo 600 de euro, o bicicleta echipata complet (cu un cadru usurel si o furca buna pe aer) iese mai scumpa decat majoritatea motocicletelor in circulatie in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa faci sex singur? Cam trist :D

:grinbandit:

 

Eu mi-am inversat manetele la bicicleta ca pregatire pt. moto.

Ma gandeam la asta dar asa m-am obisnuit, asa e "standard" la biciclete..cred.

Mi-era sa nu cumva sa am probleme cu moto dar nu a fost cazul, le las asa.

 

Cred ca am un senzor in buci si in functie de sea isi da seama daca sunt pe moto sau pe bici. (daca ma penetreaza stie ca fata e in stanga :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am inversat manetele de frana dar cateodata mai uitam care ce si cum mai ales ca am maneta schimbator doar pe spate , intr-un final am ramas la configuratia clasica maneta schimbator pinioane si maneta frana spate pe dreapta ...



:grinbandit:

 

Ma gandeam la asta dar asa m-am obisnuit, asa e "standard" la biciclete..cred.

Mi-era sa nu cumva sa am probleme cu moto dar nu a fost cazul, le las asa.



Cred ca am un senzor in buci si in functie de sea isi da seama daca sunt pe moto sau pe bici. (daca ma penetreaza stie ca fata e in stanga :D )

adica ?! in loc sa franezi fata sa tragi ambreiajul ? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica ?! in loc sa franezi fata sa tragi ambreiajul ? :))

hm, nunu..am zis asa: "daca ma penetreaza seaua inseamna ca fata e in stanga" adica "saua de la bicicleta e tare, parca imi intra in poponeata si la bicicleta frana fata e pe stanga din fabrica".

daca saua e comoda si sunt imbracat in piele + transpir ca un porc inseamna ca frana fata e in dreapta si stanga e ambreiajul

 

Nu-mi doresc sa fac ce-ai zis tu chiar daca suna putin "amuzant" :P

Personal (sper si) nu cred ca am cum s-o fac, e vorba de mici ciupeli ale franei cand ma sui pe ea apoi mana stie ce pazeste ;)

 

Intr-un fel sunt uimit de capabilitatea asta (banala) de a fi fin/precis cu frana fata cu ambele maini! Ambidextru, ce sa mai.

Toate pisicile sa apeleze la mine..

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebam pentru ca la inceput aveam si eu o dilema asemanatoare ! imi era teama ca pe motor in momentul franarii o sa rup maneta de fata si o sa cad in cap ! :peace: de aceea la bicicleta vroiam sa mut frana spate pe stanga ....

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu inversatul manetelor am facut-o si eu mai demult la o bicicleta a unui prieten pe care o mai foloseam cand ajungeam la el la munte.

Faza mai naspa a fost ca dupa vreun an sau doi de cand nu mai mersesem cu ea, insa mersesem mult cu bicicleta mea cu franele in pozitia normala, am luat-o intr-o zi pe cea cu franele inversate si la prima franare m-am dat instantaneu peste cap, fiind si la vale, nici macar nu avea cine stie ce frane......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am avut niciodată probleme de strîngere a levierelor cînd am trecut de pe motocicletă pe bicicletă sau invers. Creierul mi se setează imediat în funcție de mijlocul de transport folosit. N-am avut probleme nici cînd am mers cu o bicicletă cu comenzile inversate, dar asta pentru că știam că-s inversate. De obicei, stîngacii își inversează comenzile (e și logic s-o facă).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu le-am inversat... Dozez mai bine cu dreapta frana fata care e cea mai importanta. Cu spatele pot merge taras si 10 metri. Eu am hidraulice Shimano Deore XT si au mai multe reglaje. Spatele l-am facut mai "moale". Si nu costa nici 600 de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Mutatul franii fata pe mansonul din dreapta e riscanta.

Pentru ca desi are tot doua roti, in cazul bicicletei se aplica alte forte decat in cazul motocicletei (e de cel putin 10 ori mai usoara).

Din cauza, frana fata e posibil sa te arunce in cap.

Cine a pus frana spate la mana dreapta a gandit-o inainte ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai dati pe goarna aiureli d-astea... Se pune frana spate pe dreapta la bicicleta pentru utilizatorii de rand, care, ca si tine le e frica sa nu se dea peste cap de la o frana pentru ca nu stiu sa dozeze. Franele performante de bicicleta se pot inversa.

Un exemplu: http://www.bikexpert.ro/frane_19/xt-m785-2012_5788_10641.aspx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mutatul franii fata pe mansonul din dreapta e riscanta.

Pentru ca desi are tot doua roti, in cazul bicicletei se aplica alte forte decat in cazul motocicletei (e de cel putin 10 ori mai usoara).

Din cauza, frana fata e posibil sa te arunce in cap.

Cine a pus frana spate la mana dreapta a gandit-o inainte ;)

nu are nici o logica , eu am frane mecanice si in 2 minute pot inversa cablurile si gata frana spate e pe stanga ! cu ce ma dezavantajeaza asta ?! in nici un caz dezavantajul nu va fi tehnic ci doar psihic ! frana spate va fi tot frana spate dar pe maneta de stanga iar singura calitate a manetei de frana mecanica este rezistenta si reglajele existente pe ea . poate la franele hidraulice frana spate are pompa mai serioasa ( putin probabil )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La franele hidraulice ambele manete au pompa identica si sunt inversabile, adica poti cupla fata sau spatele pe oricare dintre manete.



Si eu le-am inversat... Dozez mai bine cu dreapta frana fata care e cea mai importanta. Cu spatele pot merge taras si 10 metri. Eu am hidraulice Shimano Deore XT si au mai multe reglaje. Spatele l-am facut mai "moale". Si nu costa nici 600 de euro.

Pai Shimano Deore XT nu au pretentii de high-end dupa pret. Vezi cat costa Magura MT8 sau Avid XX :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva bicicleta electrica ? :bike-037:

vezi sa nu-ti iei warn, da?

asta nu e topic pentru lenesi :grinbandit:

 

Nu mai dati pe goarna aiureli d-astea... Se pune frana spate pe dreapta la bicicleta pentru utilizatorii de ran d, care, ca si tine le e frica sa nu se dea peste cap de la o frana pentru ca nu stiu sa dozeze. Franele performante de bicicleta se pot inversa.

Un exemplu: http://www.bikexpert.ro/frane_19/xt-m785-2012_5788_10641.aspx

nimic mai corect.

frate, daca vezi ca te dai peste cap, dai drumul la levier :D

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...