Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare !

 

Mi-am facut si eu o bicicleta mai din bucati asa.. :-) Timp pentru ea nu prea am, sper s-o chinui weekendul asta pe undeva.

miau.

 

e pacat de ea.. mai bine o donezi :D (mie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@foxbiker - de ce nu? cursiera de carbon nu vine la pachet cu resitență, forță etc. Am cunoscuți cu carboane care ies doar sâmbăta și nu-s în stare să treacă de 30 km/h... iar dacă nenea ăsta asiaticu le-a dat na-na la vale... greutatea îl putea ajuta :D

M-a spart fox, am aflat despre cine e vorba :D Cine e interesat, sa caute Keith Thorarinson pe Google.

 

L-am intalnit pe Keith de cateva ori, probabil e mai rapid cand doarme decat mine pe cursiera, dar nu se pune - Keith pe bicicleta si Chuck Norris in rest sunt legende, restul sunt oameni.

 

PS. Keith e canadian. Cum toti canadienii sunt imigranti de vreundeva el e de origini din Asia, dar e canadian.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tocmai ce m-am intors de la o tura de o zi : Sinaia - Cuibul Dorului - Zanoaga- Bolboci - Padina - Piatra Arsa - si inapoi in Sinaia .....

urcarea prin padure de la Padina la Piatra Arsa ne-a cam rupt pe genunchi dar iata ca inca traim !

ceva pic's :

post-18663-0-90292300-1369407344_thumb.jpg colegul de pedala

post-18663-0-66401100-1369407374_thumb.jpg lacul Bolboci

post-18663-0-36013800-1369407405_thumb.jpg in padure pe traseul Padina - Piatra Arsa

post-18663-0-18626200-1369407444_thumb.jpg Cu cabana Padina pe fundal

post-18663-0-66098200-1369407477_thumb.jpg un Close-up

post-18663-0-05232700-1369407506_thumb.jpg o portiune mai dificila

post-18663-0-59899500-1369407542_thumb.jpg aproape de Piatra Arsa

post-18663-0-34757100-1369407583_thumb.jpg Priveliste spre Padina/Pestera

post-18663-0-81219400-1369407644_thumb.jpg subsemnatul incercand sa afle daca are musculite lipite de dinti :)



in curand bag si un filmulet facut cu aceasta ocazie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tocmai ce m-am intors de la o tura de o zi : Sinaia - Cuibul Dorului - Zanoaga- Bolboci - Padina - Piatra Arsa - si inapoi in Sinaia .....

urcarea prin padure de la Padina la Piatra Arsa ne-a cam rupt pe genunchi dar iata ca inca traim !

ceva pic's :

attachicon.gifDSC03417.JPG colegul de pedala

attachicon.gifDSC03429.JPG lacul Bolboci

attachicon.gifDSC03446.JPG in padure pe traseul Padina - Piatra Arsa

attachicon.gifDSC03448.JPG Cu cabana Padina pe fundal

attachicon.gifDSC03453.JPG un Close-up

attachicon.gifDSC03457.JPG o portiune mai dificila

attachicon.gifDSC03463.JPG aproape de Piatra Arsa

attachicon.gifDSC03465.JPG Priveliste spre Padina/Pestera

attachicon.gifDSC03473.JPG subsemnatul incercand sa afle daca are musculite lipite de dinti :)

 

in curand bag si un filmulet facut cu aceasta ocazie .

Cati km ati avut in total si cum a fost vremea ?

Ca tot veni vorba de lacul bolboci..Acolo am avut prima mea coborare de pe munte, Babele-cabana Bolboci, pe un dhs full suspension, care scartaia ca dracii :)) frumoasa zona, asteptam filmuletul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai innorat si vreo 10 minute de ploaie , cca. 20 de grade .......

daca nu ma insel au fost cca 50 km in total plecati din fata garii Sinaia si ajunsi tot in fata garii , cu 3 ore de carat bicicleta prin padure si pantele abrupte de la Padina catre Piatra Arsa ! se putea lua telecabina pana la Babele dar in acea zi era in revizie !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare, de ceva vreme sunt mandrul posesor al unei rusoaice (semicursiera) :)) care implora o mica restaurare. Fiind bicicleta ceva mai veche, piesele de schimb se cam lasa cautate si nu prea stiu unde sa caut. Ma gandeam duminica dimineata sa fac o vizita prin targ la vitan insa nu ma incata foarte mult ideea, as prefera o varianta ceva mai safe. Ceva propuneri ?:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai innorat si vreo 10 minute de ploaie , cca. 20 de grade .......

daca nu ma insel au fost cca 50 km in total plecati din fata garii Sinaia si ajunsi tot in fata garii , cu 3 ore de carat bicicleta prin padure si pantele abrupte de la Padina catre Piatra Arsa ! se putea lua telecabina pana la Babele dar in acea zi era in revizie !!!!

inteleg c-ati fost cu trenul? trebuie platit ceva in plus pt bici? cat faci ca timp?

hm.. m-as baga la asa ceva...bici am luat-o pt munte dar a vazut numai asfalt pana acum :(

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Remediul imediat nu există. Trebuie să te încălzești mai atent înainte de a începe să tragi tare/mult. Asta se face mergînd în frecvență, cu pas mic (călcătură mică, dacă-ți e mai familiar termenul). Bănuiesc că ai tendinită de efort. Ți-ar prinde bine niște repaus sau măcar reducerea efortului. Eu pățeam asta mai ales la începutul sezonului, la primele ture lungi în situații de temperatură scăzută.

 

După o cursă/tură mai lungă/tare, e necesar să faci revenirea de după efort, adică să nu te oprești brusc din pedalat, ci să mai rulezi ușor cîțiva kilometri. Ideal ar fi să poți face cîteva ture de bazin. Înotul e benefic pentru că îți reglezi și respirația și lucrezi cu membrele în „imponderabilitate”. De asemenea, o baie caldă de cca 20 de minute cu apă în care ai pus sare și bicarbonat de sodiu (cca 400 de grame din fiecare) este extrem de reconfortantă și îți reglează electroliții pe care i-ai pierdut prin transpirație. Aici revin la cursă, timp în care trebuie să te alimentezi și hidratezi corect.

 

Dacă o să-mi mai aduc aminte, o să mai scriu cîte ceva. Pînă una-alta, spor la pedalat, dar fă-o cu cap, încălzirea și revenirea de după efort fiind condiție necesară (nu și suficientă) pentru confortul tău. Antrenamentele sînt necesare, nu poți pleca în cursă la sfîrșitul săptămînii, dar în timpul ei să nu pedalezi deloc, sau aproape deloc. Și nu mă refer la pedalatul simplu pînă la job și înapoi (de exemplu) ci la ieșiri regulate în care să ai un program. Într-o zi faci pedalare în frecvență, în alta în forță, combinat ș.a.m.d.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Salutare. Eu am in ultimul timp dureri temporare la genunchi (ligamente) dupa o tura mai lunga cu bicicleta (sunt intense in dimineata de dupa cursa si trec peste 2-3 zile).

Mai are cineva probleme asemanatoare si a gasit un remediu?

http://www.livestrong.com/knee-pain/

 

In principiu durerea are doi factori (cel putin din experienta mea)

- nereglarea corespunzatoare a bicicletei (sa, ghidon)

- nefolosirea muschilor din picioare in pedalare - daca pleci in tura lunga fara sa faci o pregatire minimala a muschilor de la picioare, ligamentele vor trebuie sa preia o parte din sarcinile muschilor, iar asta iti va da dureri de ligamente

Eu cand plec la ture lungi (ultima a fost de 1000km dobrogea si litoralul bulgaresc) fac cu o saptamana inainte ture de minim 30-50 km in fiecare zi. Asta ca sa se obisnuiasca muschiul cu efort pe o perioada lunga - in medie fac 100/zi, dar nu mai mult de 200.

Editat de Ravishing
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iaca mi-am pus un SRAM PowerLink (le am cumparate de mai bine de-un an si stau degeaba). am lasat lantu' sa stea intr-o sticla de juma' cu benzina si apoi l-am scufundat in ulei 80W90. sa mor io de nu-i o diferenta.

- nereglarea corespunzatoare a bicicletei (sa, ghidon)

evident, se aplica mult mai putin la oamenii care fac ciclism serios, dar am observat ca 90% din amatori regleaza saua total aiurea. mi-amintesc ca-mi facea teorie cind eram prin liceu un vecin ca "ce-ti pui mai baiete seaua aia-n pod ca nu e bine etc". ca sa treaca ani si ani si sa afu ca aia e de fapt pozitia corecta si ca pusa prea jos muschii spatelui o sa faca efort inutil de-a mentina pozitia trunchiului :) Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru raspunsuri. De reglatul seii nu se pune problema.

Cicloburu, ai dreptate, fac iesirile lungi doar in weekend, in timpul saptamanii ma duc cu bicla la munca. Problema nu cred ca e de la lipsa incalzirii pentru ca din Pantelimon pana la iesire din Buc. spre Alexandria pedalez relax 40 min. timp in care ma incalzesc suficient.

Problema cu genunchii am avut o si anterior cand alergam seara prin parc dupa cativa km incepeau durerile, chiar daca ma incalzeam inainte.

Si eu am impresia ca suprasolicit genunchii dar nu inteleg de ce durerile sunt constante, revin si dupa cateva saptamani de pauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,ma bate gandul sa-mi achizitionez un MTB(SH),am cam 1,74m si vreo 67kg.As dori ca bicicleta sa aibe cadru din aluminiu,ideal ar fi si frane pe disc,tin minte ca atunci cand eram copil si mergeam cu bicicleta sa ma plimb si ma prindea o ploaie,mersul era un cosmar,se incarcau sabotii,furca,etc de noroi,sau cu saboti dar pe viitor sa pot monta un sistem de franare pe disc,bicicleta sa fie din Prahova sau judetele invecinate,o voi folosi pe drumuri forestiere si pe carari de munte,bugetul ar fi cam de 1000ron.Ceva sfaturi va rog?
Cam la ce m-am orientat:


http://mercador.ro/oferta/impulse-ch...tml#cef229f1a7

http://www.dirtbike.ro/bazar/bicicle...l-1disc-131073

http://www.dirtbike.ro/bazar/bicicle...er-pret-131655

http://mercador.ro/oferta/dhs-impuls...tml#cef229f1a7

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duminica trecuta in Paris a avut loc evenimentul ciclistic "La convergence francilienne" . Biciclistii din oraselele din jurul Parisului au format grupuri , cate unul pentru fiecare punct cardinal, si au pedalat impreuna catre esplanada muzeului Louvre. Aici grupurile s-au asteptat unul pe altul pana au ajuns toti, apoi a avut loc o mare parada catre parcul de langa Domul Invalizilor care a devenit brusc o zona de picnic.

Eu si cu prietena am facut parte din grupul sudic, Din oraselul in care locuim la aproximativ 25km sud de Paris s-a format un mic grup de cam 15-20 persoane. Lidera grupului, reprezentanta organizatorilor, a fost o batranica de 65-70ani. Traseul pana la Paris a fost pe cat posibil prin parcuri, zone impadurite si strazi putin circulate dar pe masura ce ne-am apropiat de Paris si numarul participantilor a ajuns de ordinul sutelor si-au facut aparitia si politistii si coloana a mers pe un bulevard mare.

Numarul participantilor a depasit cu mult asteptarile organizatorilor, locul de convergenta al celor 5 grupuri (parizienii + cei din imprejurimi) s-a dovedit a fi neincapator.

Au fost participanti din toate categoriile de varsta, toate categoriile sociale, multe nationalitati si rase. La un moment dat m-am gandit daca exista vreun tip de bicicleta pe care sa nu o fi vazut la acest eveniment si doar una mi-a venit in minte, nu mai stiu cum se numeste tipul ala de bicicleta, cea cu roata foarte mare pe fata , cu pedalele direct pe roata, deaia nu am vazut aici dar nici in alta parte.

 

post-334-0-12412300-1370777587_thumb.jpg

post-334-0-41726500-1370777636_thumb.jpg

post-334-0-10105300-1370777668_thumb.jpg

post-334-0-89969300-1370777705_thumb.jpg

post-334-0-49116400-1370777746_thumb.jpg

post-334-0-44001100-1370777779_thumb.jpg

post-334-0-46946900-1370777806_thumb.jpg

post-334-0-74013300-1370777842_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,ma bate gandul sa-mi achizitionez un MTB(SH),am cam 1,74m si vreo 67kg.As dori ca bicicleta sa aibe cadru din aluminiu,ideal ar fi si frane pe disc,tin minte ca atunci cand eram copil si mergeam cu bicicleta sa ma plimb si ma prindea o ploaie,mersul era un cosmar,se incarcau sabotii,furca,etc de noroi,sau cu saboti dar pe viitor sa pot monta un sistem de franare pe disc,bicicleta sa fie din Prahova sau judetele invecinate,o voi folosi pe drumuri forestiere si pe carari de munte,bugetul ar fi cam de 1000ron.Ceva sfaturi va rog?

Cam la ce m-am orientat:

 

 

http://mercador.ro/oferta/impulse-ch...tml#cef229f1a7

 

http://www.dirtbike.ro/bazar/bicicle...l-1disc-131073

 

http://www.dirtbike.ro/bazar/bicicle...er-pret-131655

 

http://mercador.ro/oferta/dhs-impuls...tml#cef229f1a7

MTB -ul bulls , are un raport pret /calitate bun , daca iti este potrivita ca marime e o alegere ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un moment dat m-am gandit daca exista vreun tip de bicicleta pe care sa nu o fi vazut la acest eveniment si doar una mi-a venit in minte, nu mai stiu cum se numeste tipul ala de bicicleta, cea cu roata foarte mare pe fata , cu pedalele direct pe roata, deaia nu am vazut aici dar nici in alta parte.

Velociped se numește.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inteleg c-ati fost cu trenul? trebuie platit ceva in plus pt bici? cat faci ca timp?

hm.. m-as baga la asa ceva...bici am luat-o pt munte dar a vazut numai asfalt pana acum :(

nu man , am lasat masina in parcarea garii , alta parcare nu mai stiu prin Sinaia ! saptamana asta cred ca mai facem o tura la Omu , depinde doar de starea vremii ziua excursiei ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu man , am lasat masina in parcarea garii , alta parcare nu mai stiu prin Sinaia ! saptamana asta cred ca mai facem o tura la Omu , depinde doar de starea vremii ziua excursiei ....

inteleg. cine n-are masina sa-si cumpere. sau tren. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

N-am avut ce face si mi-am spalat troaca in cada, cu dusul si apa fierbinte. De cand cu isprava mi-a aparut un huruit la butucul spate, de parca n-ar mai exista cine stie ce lubrifiere pe acolo. Posibil sa se fi scurs vaselina cand am spalat. Zgomotul se aude doar atunci cand nu pedalez, adica atunci cand bicla ruleaza din inertie.

N-as vrea sa merg la service deoarece vreau sa invat cum se mestereste la bicla. Asa ca ma gandeam sa ung singur butucul. Cum se face? Ce desfac si cum? Ce unelte speciale trebuie sa cumpar? Parca imi trebuie un fel de tubulara ca sa scot pinioanele? Aceleasi intrebari si pentru rulmentii (sau ce-o fi acolo) din cadru, zona pedalelor (nu stiu cum se numeste).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

N-am avut ce face si mi-am spalat troaca in cada, cu dusul si apa fierbinte. De cand cu isprava mi-a aparut un huruit la butucul spate, de parca n-ar mai exista cine stie ce lubrifiere pe acolo. Posibil sa se fi scurs vaselina cand am spalat. Zgomotul se aude doar atunci cand nu pedalez, adica atunci cand bicla ruleaza din inertie.

N-as vrea sa merg la service deoarece vreau sa invat cum se mestereste la bicla. Asa ca ma gandeam sa ung singur butucul. Cum se face? Ce desfac si cum? Ce unelte speciale trebuie sa cumpar? Parca imi trebuie un fel de tubulara ca sa scot pinioanele? Aceleasi intrebari si pentru rulmentii (sau ce-o fi acolo) din cadru, zona pedalelor (nu stiu cum se numeste).

un ciocan mai zdravan si-un mops? :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...