Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

Daca e in garantie te duci la ei le lasi motoru si spui ca il vrei rezolvat REPEDE ca altfel anunti OPC-ul.Apoi ceri un motor la schimb pana e gata al tau.Daca o dau cotita ii pui sa-ti dea scris care sunt problemele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

motor la schimb?!?

 

beeei tata, suntem in romania, ce motor la schimb?

 

ieri ma intalnisem si cu un tip cu un 1200 GSA de si-a luat coburi si top case. 3 saptamani a tot stat cu "maine ajung", cand au ajuns, o cutie era la ei, restul la baneasa, dupa montare o inchidere lipsea, "am uitat sa va spunem, noi am comandat 8 bucati, dar sunt numai 7, dar tinem minte, am incercat sa va luam de pe alta cutie o inchidere, dar nu avem de unde, ca nu mai sunt alte cutii".

 

Tipul si-a bagat picioarele si a plecat fara inchiderea asta...

 

cam aici te aduce atitudinea lor...sa-ti bagi picioarele si sa pleci. Cred ca pe asta se bazeaza si ei, ca suntem prea de bun simt si nu mai stam sa ne certam cu ei. Eu sincer nu stiu cine e seful pe bucuresti, si nu cred ca, nimeni, niciodata nu a facut o reclamatie apropos de ce se intampla acolo.

 

Ma uitam pe factura dupa revizia de 10.000 de km.

 

264,50 plus 50, 26 tva-ul e manopera BMW

ulei, garnitura, filtru de ulei 117+47+32 ron tva

 

deci, manopera e de doua ori cat costa materialul. si ce credeti ca inseamna manopera? 23 de puncte de verificare. pun pariu ca nu au desfacut filtrul de aer sa vada daca e plin de praf sau sa faca mai mult in legatura cu problema mea cu ambreiajul-cutia de viteze decat sa stranga cablul de ambreiaj de la maneta.

 

Poate doar sa caute pe unde se pune uleiul de cutie ....

 

Romania bre, asta e...

 

de acum, imi fac timp si ma programez sa imi fac reviziile la budapesta. fac si o excursie cu ocazia asta...mie unul mi-e jena sa ma duc acum si sa ma tin de mecanicul de mi-a zis sa schimb uleiul la cuita de viteze, dar sa mor de nu asa ar trebui sa fac daca as avea timp. Sa ma duc la el, si zilnic sa il rog sa imi schimbe uleiul in cutie, sa caute, sa se intereseze, si chiar daca afla ca nu se poate, sa ma tin de el sa o faca..."nush dom'le, nu ma intereseaza, mi-ai zis ca trebuie schimbat, eu vreau sa il schimbi"

 

nu stie nimeni pe un sef de pe la astia? sa le zicem vreo doua de dulce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut pe-acolo sa-ntreb cum pot sa o mai inalt (era versiunea joasa) si sa-i scot limitarea de 25kw, dupa ce in prealabil am trimis mailuri (in RO si DE) fara niciun raspuns. Tibi mi-a recomandat s-o vand si sa-mi iau alta, ca e prea costisitor. Iar cand l-am intrebat ce anume ar trebui schimbat, mi-a spus ca doar suspensia. Nimic despre arcuri+distantoare fata, cric central... Iar pt. limitare cica ar trebui sa schimb nu stiu ce cot, cand de fapt era ghidajul pt cablul de ambreiaj pe care l-am luat de la ei cu 22 ron.

 

Noroc ca nu m-am luat dupa el. Toata distractia m-a costat fix: 240 eur + manopera. Mai am de schimbat/modificat doar cricul. Traiasca e-bay.

 

La mai mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motor la schimb?!?

 

beeei tata, suntem in romania, ce motor la schimb?

Poi e dreptul tau sa-l schimbi sau sa-ti ceri banii inapoi:

ART. 14

Produsele de folosința îndelungată defectate în termenul de garanție, atunci când nu pot fi reparate sau când durata de nefuncționare din cauza deficiențelor apărute în termenul de garanție depăÂşeÂşte 10% din termenul de garanție, la cererea consumatorului, vor fi înlocuite de vânzător sau acesta va restitui consumatorului contravaloarea actualizată a produsului respectiv.

Restituirea contravalorii actualizate a produsului se va face la cererea consumatorului Âşi în cazul unor defecțiuni repetate (cel puțin 3 defecte în prima jumătate a perioadei de garanție) sau în cazul defectării produsului care a fost deja înlocuit.

din

HOTĂRĂRE Nr. 394 din 8 iunie 1995 privind obligațiile ce revin agenților economici - persoane fizice sau juridice - în comercializarea produselor de folosința îndelungată, destinate consumatorilor, PUBLICATA ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 122 din 19 iunie 1995

Un avocat sau daca nu OPC te poate rezolva. Eu zic ca e mai bine sa-ti ceri drepturile decat sa te resemnezi ca e esti in romania!

Numai bine! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar eu cum demonstrez ca am buba la cutia de viteze?

 

ca cica mecanicul cu pricina a facut o tura de cateva minute, si lui "nu i-a facut nici o problema". Eu pot sa o las la ei si ei sa imi spuna ca nu e nimic mult si bine, ca problema asta se observa numai cand mergi cu mobra cum merg eu, zi de zi, si fac 4-500 de km pe saptamana. si eu fara mobra mi-s mort, sa o las la ei o luna sa se hotarasca ei daca are buba sau nu, nu ma tine.

 

la naiba petea, ceva pute in romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar eu cum demonstrez ca am buba la cutia de viteze?

 

ca cica mecanicul cu pricina a facut o tura de cateva minute, si lui "nu i-a facut nici o problema". Eu pot sa o las la ei si ei sa imi spuna ca nu e nimic mult si bine, ca problema asta se observa numai cand mergi cu mobra cum merg eu, zi de zi, si fac 4-500 de km pe saptamana. si eu fara mobra mi-s mort, sa o las la ei o luna sa se hotarasca ei daca are buba sau nu, nu ma tine.

 

la naiba petea, ceva pute in romania

mergi si vorbeste cu tibi despre asta, ca ala mai stie cate ceva despre mobre :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca tot am vazut ca sunt mai multi in cautare de club (la semnatura, Club: in cautare...)

 

nu vreti voi sa ne facem echipa si sa mergem gramada lastia de la bavaria sa le spunem ce ne doare?

 

Da bre nea Zeroo ,ar fi o idee...

unde-s multi ..poate mai schimbam ceva..nu de alta dar n-am auzit nimic de bine de echipa din Pipera..inclusiv eu am un dinte pe ei..dupa ce-am asteptat doua luni o casca ce se vindea in Viena dupa...doua zile.

hai sa infintam un club,..ceva..,mai intai ,..apoi vedem care sunt seriosi si vin la vreo 2-3 intalniri,...sau se fac deja in Bucale ? ...ziceti-mi si mie,..ca ma reped de la Ploiesti.

Eu fac rost de adresele de e-mail a celor de la Bavaria, si apoi hotaram :dam cu pietre, dam cu oua,dam cu reclamatie in comun si/sau individual..toti deodata....macar sa schimbam mentalitatea celor de la AB ,care,daca am aflat eu corect e urmatoarea:

Fac profit inzecit daca vand un X5 decat daca vand o motocicleta (dupa urma careia mai am si belele)

 

N-ai cu cine ma...n-ai cu cine !

Niste tarani !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

 

Salutare la toata lumea !

Tocmai m-am intors dintr-o plimbare de cateva zile.

Itinerariu: Buc-Curtea de Arges-Transfagarasan-Vistisoara(linga Sambata)-Sibiu-Saliste-Poiana Sibiului-Jina-Sugag-Obarsia Lotrului-Voineasa-Valcea-Buc

Curcanu' a intrat la categ. GABARIT DEPASIT si toate fiarele manufacturate si-au facut pe deplin datoria.

Zilele astea am sa incerc sa bag si rezumatul nebuniei ca acum sunt cam daramat.

 

Cat priveste incarcatura si capabilitatile masinariei, nu pot sa va spun decat ca m-a uimit si pe mine.

Acum asteptam oglinzi noi (alea vechi s-au uzat :cheers: )

 

post-2388-1156724040_thumb.jpg post-2388-1156723996_thumb.jpg post-2388-1156724093_thumb.jpg

 

:(

sal,

av vazut ca ti-ai gaurit toba stanga (sau ma -nsel)ce diferenta e ,creste puterea ,suna mai bine?,se simte ceva schimbare in functionarea motorului?In gentile laterale inyra mai mult decat in cele originale care-s aldracu"de scumpe?

mersi si numa bine. :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am si eu o intrebare celor care sunt mai tehnici decat bunica-mea: la o cursa mai mare a furcii (sa zicem o groapa, dar nu foarte mare), se aude un zgomot de metal pe metal, o bufnitura in furca...

 

Eu mi-am luat motocicleta noua si o am inca in garantie, iar problema am detectat-o inca de la inceput.

 

Credeti ca am o problema reala? ...iar in cazul asta, exista un aparat care testeaza procentual cat de functionala este furca si cu care sa fie dotati cei din Pipera?

 

Multumesc celor care se grabesc sa-mi raspunda, carora le promit cate-o bomboana la o eventuala intalnire...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT TUTUROR!

 

Mai baieti, eu am incercat cam toate posibilitatile cu cei de la AB,

-am facut pe prostul (mi-au spus, ,,defecte imaginare")

-am facut pe desteptul(mi-au spus, ,,sar putea, samai vedem")

-am facut pe suparatul(mi-au spus, ,,dute la altul")

-am facut pe glumetul(mi-au spus, ,,aici nu glumim, va rog vorbiti frumos"")

-am facut pe bogatul(mi-au spus, ,,suntem in romania, nu poti sa cumperi cu banii jos un motor")

-am facut pe saracul(mi-au spus, ,,ce vrei Domne, BMW este o firma scumpa")

am incercat de toate, credeti-ma, dar cel mai NESIMTIT, PROST, TAMPIT, etc. dintre toti a fost de departe

 

 

DRAGAN CRISTIAN.

 

El este seful de la AB-Pipera.

Este dureros, ca si noi dam bani, (pote grei) sa avem ceva bun, sa le plimbam marca, si ei ne trateaza cu C..... .

Ma dore sa spun, ca desi au motoare bune, imi este rusine cand ajung la iei.

Tibi (mecanicul 1) este un baiat simpatic si cate odata chiar stie, dar mai cade saracul fara sa vrea in gura sefilor.

Ucu (mecanicul 2) este un baiat nevinovat face doar ce il pune Tibi, dar se pare ca ou-l a inceput sa de lectii puiu-lui.

Augustin (vanzari moto) este un baiat pervers, (atentie la el!!!) duce vorba si o deformeaza, un modern sarlatan.

Fata (casiera) in relatia cu clientii nici macar un zambet, nici macar cand iti ea banii.

Cel de la comenzi piese: vrea dar nu stie nimic, sar putea sa-i calce pe urmele lui Augustin.

Si nu vreau sa inchei aceasta prezentare fara sa nu il mai amintesc pe Seful lor,

nesimtitul, etc. DRAGAN CRISTIAN, care este sef vanzari si nu are habar de ,,relatia vanzator-client"

UN TARAN SADEA!!!!!!!!!

ATENTIE CAND AJUNGETI ACOLO!!!!!!!!!!!!

Sper sa nu citeasca si ei, ca poate se schimba peste noapte! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am si eu o intrebare celor care sunt mai tehnici decat bunica-mea: la o cursa mai mare a furcii (sa zicem o groapa, dar nu foarte mare), se aude un zgomot de metal pe metal, o bufnitura in furca...

 

Da, inseamna ca ai ajuns la capatul cursei si "i-ai dat in cap". Incearca sa pui ulei de furca mai gros (10w) si las-o mai moale cu "craterele". In mod normal ajungi la caputul cursei doar cand iei socuri prea puternice in furca...........adica cand intri in gropi prea mari cu viteza prea mare.

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT TUTUROR!

 

Mai baieti, eu am incercat cam toate posibilitatile cu cei de la AB,

-am facut pe prostul (mi-au spus, ,,defecte imaginare")

-am facut pe desteptul(mi-au spus, ,,sar putea, samai vedem")

-am facut pe suparatul(mi-au spus, ,,dute la altul")

-am facut pe glumetul(mi-au spus, ,,aici nu glumim, va rog vorbiti frumos"")

-am facut pe bogatul(mi-au spus, ,,suntem in romania, nu poti sa cumperi cu banii jos un motor")

-am facut pe saracul(mi-au spus, ,,ce vrei Domne, BMW este o firma scumpa")

am incercat de toate, credeti-ma, dar cel mai NESIMTIT, PROST, TAMPIT, etc. dintre toti a fost de departe

 

 

DRAGAN CRISTIAN.

 

El este seful de la AB-Pipera.

Este dureros, ca si noi dam bani, (pote grei) sa avem ceva bun, sa le plimbam marca, si ei ne trateaza cu C..... .

Ma dore sa spun, ca desi au motoare bune, imi este rusine cand ajung la iei.

Tibi (mecanicul 1) este un baiat simpatic si cate odata chiar stie, dar mai cade saracul fara sa vrea in gura sefilor.

Ucu (mecanicul 2) este un baiat nevinovat face doar ce il pune Tibi, dar se pare ca ou-l a inceput sa de lectii puiu-lui.

Augustin (vanzari moto) este un baiat pervers, (atentie la el!!!) duce vorba si o deformeaza, un modern sarlatan.

Fata (casiera) in relatia cu clientii nici macar un zambet, nici macar cand iti ea banii.

Cel de la comenzi piese: vrea dar nu stie nimic, sar putea sa-i calce pe urmele lui Augustin.

Si nu vreau sa inchei aceasta prezentare fara sa nu il mai amintesc pe Seful lor,

nesimtitul, etc. DRAGAN CRISTIAN, care este sef vanzari si nu are habar de ,,relatia vanzator-client"

UN TARAN SADEA!!!!!!!!!

ATENTIE CAND AJUNGETI ACOLO!!!!!!!!!!!!

Sper sa nu citeasca si ei, ca poate se schimba peste noapte! :)

 

 

nenea singura schimbare va veni din partea ta

vei trece la japoneze sau faci service bmw in budapesta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa ne adunam mai multi

sa facem o scrisoare deschisa catre cei de la Motorrad Germania, semnata de cat de multi putem aduna, in care le explicam situatia, ca astia isi bat joc de noi, poate fiecare sa scrie pe o foaie exact ce probleme a avut cu bavaria noastra...si o trimitem.

 

al doilea lucru de as putea sa il fac eu, e sa fac un micut blog, pe care sa il bag pe google bine, si cand o sa caute cineva BMW, moto BMW, etc si etc, sa dea de el, si sa ii facem putin pe bafta. Eu nu cred totusi ca cei din germanica sunt chiar nepasatori. nu avem noi scule de banii unui x5, dar totusi, suntem destui, si bagam bani multi in mobrele astea.

 

zo, care se baga? Eu zic asa, o scrisoare clasica, e mai serioasa si da un pic mai multa greutate mesajului, decat un e-mail, domnul iulian a trimis un mail catre germanica si am inteles ca nu se intampla nimic. Acum, ca sa nu forjam topicul asta cu aceasta discutie, propun sa continuam cu ideile pe topicul CLUB BMW /index.php?showtopic=212689.

 

hai sa fim sanatosi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenea singura schimbare va veni din partea ta

vei trece la japoneze sau faci service bmw in budapesta

 

Nu sunt convins ca este o solutie să dai fuga până în Ungaria pentru orice ai de facut la mobra... Dealtfel nici n-ar fi normal!

Și atitudinea asta... mioritică a noastra, a celor care în ultimă instanță PLĂTIM, îi încurajează pe nesimțiții ăștia! Deci eu unul sunt deacord cu orice acțiune menită să le mai dea peste bot!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca s-a mai discutat dar as dori sa aflu care sunt ultimele noutati in privinta semeringurilor. Dimineata am constatat ca-mi curge si mie pe partea stanga :crack:

Deci, de unde le pot procura, ce mecanic imi recomandati, uleiul trebuie si el schimbat sau doar complectat, si ce fel de ulei ar trebui sa bag? Si nu in ultimul rand cam la cat te duce o asemenea operatie cu totul?

 

Va multumesc anticipat.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- de unde le pot procura,

-uleiul trebuie si el schimbat sau doar complectat,

- ce fel de ulei ar trebui sa bag?

 

Nea Fantoma, iti spun ce-am facut eu, tu faci cum vrei.

 

-simeringuri am luat de la Bavaria

-am schimbat uleiul cu totul

-am pus motul 10w

 

bafta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa si cat ulei ati bagat de fapt, intr-un manual de reparatii scrie 600 g pe fiecare parte cand il schimbi, e corect asa?

Am sunat la prietenii din Pipera si m-au intrebat daca are abs, deci banuiesc ca este o diferenta si la simeringuri intre modele.

Mai repet intrebarea, stie cineva un mecanic bun care face treaba asta cum trebuie?

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce treaba are abs cu simeringurile si cu capacitatea furcii? nu e aceeasi? pai daca 600g scrie, atata se baga.

s-ar putea sa mai aiba trumasnky niste motul10w ramas (>200g)

stiu un mecanic, care a mai umblat pe la BMW-uri si te poate rezolva si de simeringuri si de ulei: 0722794901 - Gigi

poti sa incerci sa vezi daca te convinge

Editat de NaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce treaba are abs cu simeringurile si cu capacitatea furcii? nu e aceeasi? pai daca 600g scrie, atata se baga.

s-ar putea sa mai aiba trumasnky niste motul10w ramas (>200g)

stiu un mecanic, care a mai umblat pe la BMW-uri si te poate rezolva si de simeringuri si de ulei: 0722794901 - Gigi

poti sa incerci sa vezi daca te convinge

 

Ti-am trimis un PM :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le-am schimbat la Kawa la Razoare. Nu am mai ajuns la Gigi a lu Nae pentru ca trebuia sa fac schimbul fix in weekendul ala, Gigi putand doar in timpul saptamanii. Ca si lucrare, baiatul de la kawa a lucrat ok, doar ca nu a vrut sa-mi puna 600ml de ulei in furca, mi-a pus doar 550, zicand ca pentru a pune 600 mai trebuie schimbate niste chestii, nu doar simeringurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le-am schimbat la Kawa la Razoare. Nu am mai ajuns la Gigi a lu Nae pentru ca trebuia sa fac schimbul fix in weekendul ala, Gigi putand doar in timpul saptamanii. Ca si lucrare, baiatul de la kawa a lucrat ok, doar ca nu a vrut sa-mi puna 600ml de ulei in furca, mi-a pus doar 550, zicand ca pentru a pune 600 mai trebuie schimbate niste chestii, nu doar simeringurile.

 

Bullshit! Pentru 50 de grame nu mai conteaza altceva, are loc destul acolo :)

Gigi m-a sfatuit sa-mi bag si mansoanele alea protectoare, i-am dat dreptate si am acceptat, acum astept sa merg maine s-o ridic. Mai spunea ca trebuie ales uleiul mediu, adica dintre 10, 15 si 20 W acela de 15. Va tin la curent apoi.

 

Bafta :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa si cat ulei ati bagat de fapt, intr-un manual de reparatii scrie 600 g pe fiecare parte cand il schimbi, e corect asa?

 

Da, e corect! 0.6 l pentru fiecare

 

Gigi m-a sfatuit sa-mi bag si mansoanele alea protectoare, i-am dat dreptate si am acceptat, acum astept sa merg maine s-o ridic. Mai spunea ca trebuie ales uleiul mediu, adica dintre 10, 15 si 20 W acela de 15. Va tin la curent apoi.

 

Bafta :)

 

 

Despre ce mansoane e vorba?

Pune 10w!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Nenea Angi :)

 

E vorba de acele (burdufuri) care se pun pe furca, m-am gandit ca daca tot e demontata sa incerc si cu alea. Si daca intervine vreo problema cu racirea precum spuneai tu sau altcineva, fii sigur ca ma voi anunta :P

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Nenea Angi :)

 

E vorba de acele (burdufuri) care se pun pe furca, m-am gandit ca daca tot e demontata sa incerc si cu alea. Si daca intervine vreo problema cu racirea precum spuneai tu sau altcineva, fii sigur ca ma voi anunta :P

 

Bafta.

 

Sunt urate rau mansoanele alea....

Din cate-mi aduc aminte, tu aveai niste aparatori micute, foarte jmechere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...