Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

motodiscount.ro...........

 

moto nici un discount ai vrut sa zici :)

http://www.performance-shop.ro/68-ulei-motul-7100-sintetic

http://www.motodiscount.ro/produse/uleiuri-4t-bidon-4l-motul/

 

ia de la Performance shop, de la Remus si dai cu 30 de lei mai putin :)

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

moto nici un discount ai vrut sa zici

http://www.performance-shop.ro/68-ulei-motul-7100-sintetic

http://www.motodiscount.ro/produse/uleiuri-4t-bidon-4l-motul/

 

ia de la Performance shop, de la Remus si dai cu 30 de lei mai putin

 

Inainte de a intreba pe forum de unde sa cumpar uleiul am rascolit bine de tot internetul, si imi sarise in ochi preturile la MOTUL de pe Performance SHOP. Cand i-am contactat mi-au zis ca nu mai aduc Motul fiindca a aparut pe piata contrafacut si nu se mai amesteca in asa ceva, si ca imi poate da Castrol (parca) la schimb, la acelasi pret sau mai ieftin

 

Am refuzat oferta, dar mi s-a parut ciudata treaba asta. Pretul il au cel mai mic, dar nu mai aduc. Bine posibil sa nu fi reactualzat site-ul, dar ar fi recomandat sa faca asta. Totusi, chiar daca a aparut pe piata contrafacut (sa zicem ca e adevarat) ce te opreste sa aduci in continuare daca tu cumperi de la importator cu acte ?!

 

Ii recomand lui Ozyman sa se apuce de facut schimbul, chiar daca nu au timp colegii din zona sa il ajute. Am fost in situatia ta, cand mi-am luat motocicleta, dar cu manualul in fata am schimbat ulei, antigel, lichid frana, placute. Te ajuta si pe viitor sa cunosti motocicleta, daca te lasa in drum, stii pe unde sa te uiti :D

 

 

Mai este o problema la schimbul de ulei, (cea mai sensibila zic eu), busonul de la baie, pe care ni l-a aratat si Cesar mai sus. Trebuie avut grija la desfacut si strans. Eu am cumparat motocicleta cu busonul schimbat(nu e cel original), deci se vede treaba ca cineva a mai avut de treaba cu aceasta mica piesa :))

Busonul are inca o minunatie de saiba de cupru care se inlocuieste la fiecare schimb din cate mai tin minte. Dar cand iti cumperi tu consumabilele nu te mai chinuii sa o comanzi, ca e cam multa umblatura pentru o amarata de saiba :D. Acum bine ca mi-am adus aminte cu ajutorul vostru ce inseamna Buson de BMW si o sa caut sa imi comand unul, si cateva saibe ca sa am de rezerva sa nu dau comanda la fiecare schimb. Piesele sunt urmatoarele :

15 Screw plug, magnetic M24X2 1 11137708604 16 Gasket ring 24X30X1,5 1 11417652949 $2.60

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=0176&mospid=51607&btnr=11_2934&hg=11&fg=41

PS: Cine imi poate spune ce e piesa nr. 12 din diagrama din linkul de mai sus. ?

Editat de ssminkly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul buson de ulei din viata mea pe care l-am scos la pistol pneumatic - BMW F650 :)

am patit la fel dar cu o cheie dinamometrica de o juma de metru

se misca toata mobra dar busonul nimic

atentie la stringere sa nu stringi cu 45 Nm (parca atita scrie in carte)

pe f650gs se recomanda 35 Nm parca

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=0176&mospid=51607&btnr=11_2934&hg=11&fg=41

PS: Cine imi poate spune ce e piesa nr. 12 din diagrama din linkul de mai sus. ?

din cite am simtit la mina e un filtru de pinza ca sa nu iti ajunga magnetul de pe buson prin motor

in caz ca se desprinde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cite am simtit la mina e un filtru de pinza ca sa nu iti ajunga magnetul de pe buson prin motor

in caz ca se desprinde

 

OK, asa ma gandeam si eu , ca e o sita, dar ce rol mai are magnetul daca panza retine si particulele cele mai fine?

Editat de ssminkly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

secretu e sa slabesti toate suruburile, inclusive busonul, inainte sa incalzesti motorul

 

De multe ori am gasit busonul de ulei de la carterul motor foarte strans. La ce am demontat/montat eu n-am avut probleme. La motoretele la care a lucrat lumea acasa, de multe ori am avut nevoie de prelungitorul cel mai lung pus pe tubulara si... forta multa ca sa-l desfac. La busonul din pozele de mai sus, motocicleta era rece cand l-am desfacut. Am sa verific de curiozitate, cu motorul cald daca e mai usor de desfacut .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, asa ma gandeam si eu , ca e o sita, dar ce rol mai are magnetul daca panza retine si particulele cele mai fine?

daca pinza e foarte fina, magnetul poate retine numai praful de fier

sau s-ar putea ca pinza sa aiba ochiurile mari

sau sa fie loc intre rama filtrului si suportii pe care se sprijina si sa treaca pe acolo uleiul

oricum nu ma mai mira nimic la "inginerii" de la bmw

nu au deloc solutii elegante si complica totul ca sa mergi la ei in service

 

De multe ori am gasit busonul de ulei de la carterul motor foarte strans. La ce am demontat/montat eu n-am avut probleme. La motoretele la care a lucrat lumea acasa, de multe ori am avut nevoie de prelungitorul cel mai lung pus pe tubulara si... forta multa ca sa-l desfac. La busonul din pozele de mai sus, motocicleta era rece cand l-am desfacut. Am sa verific de curiozitate, cu motorul cald daca e mai usor de desfacut .

pai ZIDU' a zis ca e mai usor cu motorul rece, nu cu el cald

la caldura se dilata si busonul si blocul motor, deci e mai greu de desfacut

de exemplu exista spray-uri pt degripare care ingheata componentele

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ZIDU' a zis ca e mai usor cu motorul rece, nu cu el cald

la caldura se dilata si busonul si blocul motor, deci e mai greu de desfacut

 

Felul in care se dilata busonul/carterul (directia principala) e discutabil si depinde de niste factori ce tin de material dar nu intru in detalii. Eu am sa testez pe motocicletele la care am lucrat au ca sa am niste informatii verificabile. Tot ce poate sa ma coste - un buson nou la fiecare motocicleta la care testez, deci am sa-mi fac stocuri :D

Repet, singurul buson de ulei pe care l-am desfacut la pistol pneumatic a fost desfacut la rece (bocna) 6-7 grade :)

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as inclina sa cred ca dilatarea e omnidirectionala

chiar daca difera marimea ei pe diverse directii (dar oricum nu pot fi diferente uriase)

pentru ca incalzirea e cam scalara

 

Felul in care se dilata busonul/carterul (directia principala) e discutabil si depinde de niste factori ce tin de material dar nu intru in detalii. Eu am sa testez pe motocicletele la care am lucrat au ca sa am niste informatii verificabile. Tot ce poate sa ma coste - un buson nou la fiecare motocicleta la care testez, deci am sa-mi fac stocuri :D

Repet, singurul buson de ulei pe care l-am desfacut la pistol pneumatic a fost desfacut la rece (bocna) 6-7 grade :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu!

 

Mobra e in poze (desi sunt facute in curte la fostul calaret), din 2003, 19.500 km.

Acum o pregatesc pentru revizia de 20.000 si inca nu stiu daca sa ma bag in motor, la verificat supapele si la schimbat filtrul de benzina. Kitul de lant cred ca mai merge, dar pentru orice eventualitate am luat unul nou, de la Regina, de pe louis.de.

 

Am luat bujie cu iridiu, ii pun crashbar de la heavy tools (tx Alecu!), am schimbat becul de frana si semnalizarile cu LED.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma puteți ajuta cu un cod, sau dacă careva are de vânzare levierul de acționare ambreiaj, arată că un deget îndoit și intra cablul ambreiaj în el capătul de la cutie. Multumesc pt răspunsurile anterioare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma puteți ajuta cu un cod, arată că un deget îndoit și intra cablul ambreiaj .....

Asta e piesa despre care vorbesti?

07 CLUTCH REL.FORK LEVER 1 21207652919 $22.99

Se vede poza in diagrama de la linkul : http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=0176&mospid=51607&btnr=21_0156&hg=21&fg=51

(intr-adevar capacul ambreiajului in poza arata diferit fata de modelul GSde dupa 2001, dar garantat asta e motorul si codul, nu au actualizat poza in program, important e sa selectezi modelul de motocicleta corect)

 

Pe realom.com gasesti pentru GS bucatica cu bucatica fiecare piesa cu cod si cu un pret orientativ exprimat in dolari. Daca iti place sa iti bagi nasul pe acolo le gasesti repede.

 

Mult succes, daca nu gasesti in alta parte, putem intreba la Bavaria cat costa.

 

Hop si eu!

 

Mobra e in poze (desi sunt facute in curte la fostul calaret), din 2003, 19.500 km.....

 

Frumoasa motocicleta. Are si ABS? manere incalzite? Il cunosti pe fostul proprietar? Vad ca e din romania.. Intreb asta pentru ca doar asa asi avea incredere in nr de km. :D

Cat ai dat pe ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e piesa despre care vorbesti? 07 CLUTCH REL.FORK LEVER 1 21207652919 $22.99

 

Se vede poza in diagrama de la linkul : http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=0176&mospid=51607&btnr=21_0156&hg=21&fg=51

(intr-adevar capacul ambreiajului in poza arata diferit fata de modelul GSde dupa 2001, dar garantat asta e motorul si codul, nu au actualizat poza in program, important e sa selectezi modelul de motocicleta corect)

 

Pe realom.com gasesti pentru GS bucatica cu bucatica fiecare piesa cu cod si cu un pret orientativ exprimat in dolari. Daca iti place sa iti bagi nasul pe acolo le gasesti repede.

 

Mult succes, daca nu gasesti in alta parte, putem intreba la Bavaria cat costa.

 

 

 

Frumoasa motocicleta. Are si ABS? manere incalzite? Il cunosti pe fostul proprietar? Vad ca e din romania.. Intreb asta pentru ca doar asa asi avea incredere in nr de km. :D

Cat ai dat pe ea?

 

Mulțumesc frumos, mare domn, aceea e piesa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu are ABS, are manere incalzite, in doua trepte.

Am luat-o cu genti laterale Givi (din plastic) si topcase de la Kappa (pe care nu il voi folosi, ca nu prea se potriveste cu mobra, e mai mult de scuter...).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...