Sari la conținut

Postări Recomandate

Mi-a zis piccolino ca a vazut in Spania pe multe motoare stand scris "One less car...". Oricum eram convins ca ideea mea nu-i noua, dar tradus in romaneste prin "O masina mai putin..." parca nu-i suficient de percutant pentru ai nostri romanasi.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am inlocuit lumanarea de la mobra cu bec de far maritim. Pe scurt, mi-am pus xenon. Diferenta este enorma, chiar daca eu am un vaz excelent. Pe faza scurta inainte aveam o secunda jumate de bataie a farului la 100km/h. Acum am 3 secunde. Cat despre faza lunga, n-are rost sa mai discut. Daca m-as chinui putin, cred ca as putea face din Luna noua, Luna plina :blink: La 120km/h m-am plictisit dupa ce am trecut de 10 secunde. Nu doar distanta de siguranta s-a marit, dar si puterea luminii in con, este evident mult mai luminat. Pe partea asta de lumini mai ramane sa-mi pun doar proiectoare de ceata, leduri albe la instrumentele de bord si stopuri si semnale cu leduri. Proiectoarele le pun mai mult pentru a fi mai vizibil. Unul dintre motivele pentru care ni se taie calea este faptul ca este greu ca cineva sa poata aprecia distanta si viteza unui obiect in miscare folosindu-se de un singur reper, farul. Asta ati vazut si voi atunci cand intalniti pe drum, noaptea, o masina cu un singur far. Folosind doua faruri (sau na, trei), o persoana foloseste triangulatia pentru a determina distanta si viteza, la nivel empiric. Deci e mai putin probabil sa iti sara in fata. In plus, arata si mai bine ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inlocuit lumanarea de la mobra cu bec de far maritim. Pe scurt, mi-am pus xenon. Diferenta este enorma, chiar daca eu am un vaz excelent. Pe faza scurta inainte aveam o secunda jumate de bataie a farului la 100km/h. Acum am 3 secunde. Cat despre faza lunga, n-are rost sa mai discut. Daca m-as chinui putin, cred ca as putea face din Luna noua, Luna plina :blink: La 120km/h m-am plictisit dupa ce am trecut de 10 secunde. Nu doar distanta de siguranta s-a marit, dar si puterea luminii in con, este evident mult mai luminat. Pe partea asta de lumini mai ramane sa-mi pun doar proiectoare de ceata, leduri albe la instrumentele de bord si stopuri si semnale cu leduri. Proiectoarele le pun mai mult pentru a fi mai vizibil. Unul dintre motivele pentru care ni se taie calea este faptul ca este greu ca cineva sa poata aprecia distanta si viteza unui obiect in miscare folosindu-se de un singur reper, farul. Asta ati vazut si voi atunci cand intalniti pe drum, noaptea, o masina cu un singur far. Folosind doua faruri (sau na, trei), o persoana foloseste triangulatia pentru a determina distanta si viteza, la nivel empiric. Deci e mai putin probabil sa iti sara in fata. In plus, arata si mai bine ;)

 

Ce becuri aveai tu pe GS?

Ca solutie ieftina pentru proiectoare recomand ce si-a cumparat Zidu' la 70 ron. Sunt din aluminiu si sunt cu lupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragilor!

 

Ma mai primiti pe clubul BMW de la coltul enduristilor chiar daca am schimbat Gs-ul pe CS?

:blink:

 

Brava, dar repede ai reusit sa faci schimbul! Oricum, asta inseamna ca vii la Voineasa inteleg?

 

Si Update la joi:

 

Noi, cei citiva vesnici cotizanti la intilnirile de joi, am facut-o lata joia trecuta intr-o noua locatie, in completarea intilnirii de la Warsteiner.

Noua locatie a placut tuturor celor prezenti, care in concluzie au hotarit sa se intilneasca din nou acolo. Intr-un cuvint, se pare ca se schimba din nou locatia intilnirii BMW.

 

Locul e central, la adresa str. Traian nr. 42. Nume nu are altul decit acesta, cum de altfel nu prea are nici afis la intrare. E casa din spatele curtii, deasupra pizzeriei- trebuie sa urcati la nivelul terasei.

 

Ca sa ajungeti, fie veniti de pe Bd. Unirii si intrati in (cred) a treia curte pe dreapta vizavi de gardul spitalului, fie, in cazul in care veniti dinspre Hala Traian, va opriti la una dintre ultimele curti inainte sa iesiti intre blocuri. La strada nu sunt decit niste mici lampioane, dar scrie mare pe cladire Traian 42.

 

Va asteptam acolo sa vedeti daca va place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Scuze si eu daca par offtopic,

 

 

Pentru cei ce vor sa vina la VOINEASA!!!

Daca vor fi mai mult de 40 de persoane inscrise la TOMBOLA, vom avea o TOMBOLA!!!!!

Nu uitati sa veniti cu bani pentru TOMBOLA!

Pentru cei interesati este vorba de un BMW-DAKAR 2005!

 

 

Va scriu aceste randuri pentru a va informa asupra unui nou mod de a cumpara o motocicleta. Este vorba de un soi de tombola.

 

Ce este tombola de motociclete?

Este un sistem prin care oricine poate participa la tragerea la sorti pentru o motocicleta cu o investitie minima.

Cum functioneaza?

- Fiecare motocicleta este valorificata de propietar la o anumita suma de bani. Valoarea i se imparte la numarul de persoane inscrise. Numarul de tichete rezultate sunt practic sansele fiecarui membru la extragerea de la tombola.

- Sa luam un exemplu concret: o motocicleta in valoare de 4000 de eu.

II impartim valoarea la numarul de persoane inscrise (40), de unde rezulta ca fiecare tichet (de la 1 la 40) valoreaza 100 de eu. Orice membru poate cumpara unul sau mai multe tichete. Sansele lui de castig la tombola cresc pe masura ce tichetele cumparate sunt mai multe.

ATENTIE: numarul tichetelor nu este fix.

 

 

Astept sugestii, reclamatii si o lista cu cei ce doresc sa se inscrie!

 

 

 

 

 

 

 

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce becuri aveai tu pe GS?

Ca solutie ieftina pentru proiectoare recomand ce si-a cumparat Zidu' la 70 ron. Sunt din aluminiu si sunt cu lupa.

Un singur H4. Faza tare mai devreme. Veneam de la Tulcea si, undeva intre Braila si Slobozia depasesc o Dacie care mergea decent. Imediat ce trec de el, pun faza lunga. Si Dacia isi stinge luminile, se pare ca al meu bec era suficient :blink: Lasand la o parte modul incredibil in care eu vad soseaua, si pe scurta, dar mai ales pe lunga, e o arma excelenta impotriva cretinilor care-si uita faza lunga. O apasare de buton si gata, pot sa spuna ca au fost la solar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un singur H4. Faza tare mai devreme. Veneam de la Tulcea si, undeva intre Braila si Slobozia depasesc o Dacie care mergea decent. Imediat ce trec de el, pun faza lunga. Si Dacia isi stinge luminile, se pare ca al meu bec era suficient :blink: Lasand la o parte modul incredibil in care eu vad soseaua, si pe scurta, dar mai ales pe lunga, e o arma excelenta impotriva cretinilor care-si uita faza lunga. O apasare de buton si gata, pot sa spuna ca au fost la solar.

 

era normal sa-si stinga luminile( ma refer la faza lunga daca era cu ea) e obligatoriu sa treci pe faza scurta cand te depaseste cineva. multi nu o fac e drept .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu a ramas o intalnire a celor care au bmw si care vor sa petreaca timpul impreuna.

 

nenumitul, daca nu are ce face decat sa isi dea cu presupusa, sa treaca frumusel in banca si sa isi isi vada de treburile lui.

 

nu e un grup restrans, vine cine vrea, daca iti place ramai, nu iti place, nu ramai.

 

nu tragem de maneca pe nimeni. cei care suntem activi la intalniri inca din octombrie, ne vedem si astazi cu placere, dupa aproape 6 luni de cand s-a initiat intalnirea asta.

 

Orgoliile si tampeniile se gasesc pe toate drumurile musiu kitten-Nenumiten. Vezi-ti tu de treaba ta, si ne lasa pe noi sa ne vedem de a noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

enduro ca endura ... da sa ii strici plantatia omului (grau sau ce o fi plantat omul ala acolo) nu e frumos :blink:

yap..tre sa fie si un spargator de party-uri..da can' se termina drumul..asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfff...si eu care ma gandeam sa vin maine. Bine ca ne-ai zis ca sa nu mai bat drumul degeaba.

 

Chiar daca raspunsul tau e ironic sau nu, eu nu sunt singurul care nu mai are chef de bktmwistii mandri de joi.

Ma gandesc sa facem un "colt" al bmwistilor miercurea la ARC. Se va gasi un loc unde, cine vrea, va parca bmwul alaturi de celelalte bmwuri parcate in "colt" si va sta la texte "bmwistice" cu ceilalti. Multi sau putini, vom avea coltul nostru unde vom sti ca gasim si alti fani bmw. Ce gasesc avantajos la ideea asta e ca, chiar daca vom fi putini, intotdeauna vom gasi o cunostinta de alta "culoare" la care ne putem "lauda" cu masinaria noastra germana :blink:

Cam asta e ideea. Va tin la curent cu cele ce vor urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se poate dupa ora 6-7 ca sa scapam de la munca ar fi ideal :blink:

 

Ora nu e batuta-n cuie. Fiecare vine cand poate, daca poate. Nu e cu act de prezenta sau altele. Va fi exact asa cum e la ARC de obicei. Fiecare cum si cand vrea. Singurul aspect care ar fi bine sa fie stabilit este locul exact unde ne vom parca motoarele, ca sa fim pe cat posibil la un loc. Nu e graba. Abia a inceput sezonul. Va tin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata , joi se intalnesc bmwistii care stiu de gluma ,care mai si organizeaza cate ceva (vezi intalnirea de la voineasa) si care de 6 luni sunt constanti in treaba asta.

 

cine vrea e bine venit oricand.

Editat de nils
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ora nu e batuta-n cuie. Fiecare vine cand poate, daca poate. Nu e cu act de prezenta sau altele. Va fi exact asa cum e la ARC de obicei. Fiecare cum si cand vrea. Singurul aspect care ar fi bine sa fie stabilit este locul exact unde ne vom parca motoarele, ca sa fim pe cat posibil la un loc. Nu e graba. Abia a inceput sezonul. Va tin la curent.

 

Mi-a venit ideea asta de cand am tot vazut la Arc destule bmwuri "aruncate" peste tot. Ar fi dragut daca ne-am putea strange toti la un loc sa mai schimbam o vorba. Nu e obligatoriu sa fim batuti in cuie in acest "colt". Fiecare e liber sa se plimbe si sa discute cu orice alt prieten sau cunostinta de pe acolo. Dar daca ai chef sa stai la o vorba bmw, ideea e sa ai unde si cu cine. Stii ca in nu stiu ce loc de la Arc gasesti sigur macar 2-3 bmwuri.

 

:blink:

 

 

 

 

ps- Aceasta propunere, fiind in cu totul alta zi si de cu totul alta natura, nu concureaza cu nicio alta intalnire a lu' peste. Va rog pastrati-va nervii si rautatile pentru alt topic. Eu nu voi raspunde. Consider ca pe topicul asta nu mai e loc de mahala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...