Sari la conținut

Sate Fantoma In Romania


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Discutie la mai multe beri in seara asta, care a luat-o usor inspre un mic ramasag - sa ma intorc cu o poza a mea si a motocicletei in satul Nadas din judetul Timis.

Ne mistocaream pe un ton de genul - nu o sa gasesti satul asta pe nici o harta, de Google Earth ce sa mai vorbim, nu mai traieste decat o familie acolo de nu stiu cate zeci de ani..., etc. Iti place sa cauti locuri interesante unde a intarcat mutu` iapa :crack: ?? Ia...sa te vedem daca il gasesti tu pe asta :lol: :D :kiss: :lol: !

Ajuns acasa l-am cautat si l-am gasit in Atlasul rutier de la Cartographia (stiam eu ca ma pot baza pe el).

Am gasit pe net si acest articol interesant :

http://old.banateanul.ro/articol/ziar/timi...-fantoma/11119/"]http://old.banateanul.ro/articol/ziar/timi...-fantoma/11119/[/url]

 

La inceputul discutiilor am crezut ca prietenii mei vorbesc de satul Lindenfeld din judetul Caras-Severin

despre care stiam de pe site-ul EnduroMania.

 

So ...pana acum avem Nadas si Lindenfeld.

Poze cu ambele aici :

http://www.mybike.ro/modules.php?name=copp...ils&album=9

 

Va rog sa continuati si voi topicul. Ideal ar fi sa punem aici poze cu noi si motocicletele noastre in aceste locatii. Sper sa pot sa ma mandresc cat de curand cu o asemenea realizare :D :lol: !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"D-le Popescu" fain topic.....

As fi curo pe unde mai sunt sate de genu, prin tara.

Eu am fost cu trupa de mai multe ori la Lindenfeld, dar din pacate nu dau de nici o poza:(

Poate are careva dintre tovarasi.

Satu e chiar horror, ultima ara cind am fost mai era un mos si o baba, si aia nici macar nu erau rude :)

Drumul pana acolo e destul de hard...adica daca mergi de la Brebu Nou. Dinspre Caransebes nu e asa greu da e mlt urcus.

Na... poate o sa pun niste poze

Saluti.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca localitatile parasite de sasi ................sunt horor .........rau.......din cate stiu eu si mineri disponibilizati au refuzat sa se mute in acele zone , motivul ........... :) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
satul amzulesti...12 km de bailesti...incepe sa moara....au ramas doar batranii....dar au "Country Pub" :lol:

 

Hai Alex...you can do better than that :) .

In Oltenia sunt multe sate in care cei (relativ) tineri au migrat spre orase, datorita multelor dezavantaje ale vietii de la sat, dar in care populatia de peste 60 de ani esta inca numeroasa.

Eu vorbesc de sate FANTOMA. Pripyat - uri autohtone.

 

P.S. - Fugise populatia din sat, din cauza ca aparusei tu :) .

Este evident ce spun eu numai uitandu-ma la poza 2 :D

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutie la mai multe beri in seara asta, care a luat-o usor inspre un mic ramasag - sa ma intorc cu o poza a mea si a motocicletei in satul Nadas din judetul Timis.

Ne mistocaream pe un ton de genul - nu o sa gasesti satul asta pe nici o harta, de Google Earth ce sa mai vorbim, nu mai traieste decat o familie acolo de nu stiu cate zeci de ani..., etc. Iti place sa cauti locuri interesante unde a intarcat mutu` iapa :) ?? Ia...sa te vedem daca il gasesti tu pe asta :) :lol: :( :( !

Ajuns acasa l-am cautat si l-am gasit in Atlasul rutier de la Cartographia (stiam eu ca ma pot baza pe el).

Am gasit pe net si acest articol interesant :

http://old.banateanul.ro/articol/ziar/timi...-fantoma/11119/"]http://old.banateanul.ro/articol/ziar/timi...-fantoma/11119/[/url]

 

La inceputul discutiilor am crezut ca prietenii mei vorbesc de satul Lindenfeld din judetul Caras-Severin

despre care stiam de pe site-ul EnduroMania.

 

So ...pana acum avem Nadas si Lindenfeld.

Poze cu ambele aici :

http://www.mybike.ro/modules.php?name=copp...ils&album=9

 

Va rog sa continuati si voi topicul. Ideal ar fi sa punem aici poze cu noi si motocicletele noastre in aceste locatii. Sper sa pot sa ma mandresc cat de curand cu o asemenea realizare :lol: :D !

 

Salut.

Fain topic...

Am fost acum 2 saptamani la Nadas. Se trece prin Herneacova, dupa aia prin padure si la un moment dat e o bifurcatie. Stanga - Salciua Noua - asfalt inca 200 de metri iar in dreapta Nadas. E doar drum de pamant, cu 2 variante pentru ca daca ploua una se umple de noroi...

Eu am fost cu Africanul si cu gagica-mea.

O sa pun poze, dar sa gasesc cablul de transer de pe telefon :lol:

 

Am mai avut toamna trecuta o tentativa sa ajung la Buzad, de la intersectia mai sus mentionata, tot inainte pe deal. Dupa 4 km a trtebuit sa renunt, eram tot cu femeia (cu bmw f650 st insa) , pentru ca era noroi mare. Am ajuns la Buzad apoi dupa 2 saptamani cu o masina de teren. Si pot sa ziuc ca pe vremea asta merge sa treci pana la Buzad si apoi sa te intociu pe la Masloc - Pischia...

E o tura faina, soft enduro, de 4 ore. Se poate si cu SuperTenere...

 

Late edit:

M-am gandit sa nu imi pierd vremea pe net mai mult decat ii cazu' asa ca mi-am pus curu pe african si dus am fost.

De data asta am fost fara aleasa inimii mele :(, ea indeletnicindu-se cu pui tandori la cuptor :(

 

Asa ca am bagat o tura scurta pna la herneacova, bogda, masloc si inapoi la timi. Doua ore jumate. La Recas l-am combinat si pe Emilian - @grga care a venit o portiune cu mine cu dominatorul.

post-19875-1212251427_thumb.jpg

post-19875-1212251449_thumb.jpg

post-19875-1212251479_thumb.jpg

Editat de mircealeschian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Tocmai m-am intors dintr-o tura de 120 de km care s-a derulat numai prin zona Nadasului si a satelor invecinate acestuia.

Acum sunt obosit si nu mai detaliez dar maine o sa gasiti un topic la sectiunea de excursii pe 2 roti.

Dovezile :) (multumesc Calin pentru poze):

 

Intrarea in sat dinspre Salciua Noua (alt sat uitat de Dumnezeu pe unde a intarcat mutu` iapa, ascuns printre dealuri) :

 

post-3763-1212263712_thumb.jpgpost-3763-1212263721_thumb.jpg

 

Exact la aceasta intrare in sat se afla ruinele a ceea ce, candva, a fost Biserica Ungureasca

Iarba cat mine (numai urzici de 1,5 m, de topaiam ca Mickey Mouse pe acolo fiindca ma piscasera si prin pantalon) iar inauntrul bisericii o ditamai groapa.

post-3763-1212263729_thumb.jpgpost-3763-1212263736_thumb.jpgpost-3763-1212263743_thumb.jpgpost-3763-1212263751_thumb.jpgpost-3763-1212263758_thumb.jpgpost-3763-1212263767_thumb.jpgpost-3763-1212263777_thumb.jpg

 

 

Ceva mai jos, cum ajungi in zona populata a satului (da, right, exista si asa ceva) se gasesc ruinele altei biserici (de data aceasta una, cred - dupa crucile sudate pe gard, de rit crestin-ortodox)

post-3763-1212263785_thumb.jpg

post-3763-1212263792_thumb.jpgpost-3763-1212263800_thumb.jpgpost-3763-1212263807_thumb.jpgpost-3763-1212263816_thumb.jpgpost-3763-1212263825_thumb.jpgpost-3763-1212263840_thumb.jpg

 

Urme ale prezentului langa biserica de mai sus

post-3763-1212264522_thumb.jpg

 

Am vazut ceva populatie astazi prin sat - vreo 4 persoane si ale lor 2 case (singurele locuite din vreo 4 in total)

In pozele de mai jos tot ce a mai ramas din sat :

post-3763-1212263851_thumb.jpgpost-3763-1212263861_thumb.jpgpost-3763-1212263876_thumb.jpg

 

Good bye Nadas ! Waka go, bye-bye !

post-3763-1212263890_thumb.jpg

 

 

P.S.

- @ Mircea Leschian:

Drumul dinspre Herneacova a fost un pic mai greu decat cel dinspre Salciua Noua, in sensul ca primul era mai plin de sleauri de tractor, comparativ cu Salciua care era ceva mai neted si pe alocuri pietruit.

Nu vreau sa ma gandesc ce "distractie" trebuie sa fie pe traseul Herneacova - Nadas primavara, toamna sau cand te prinde o ploaie mocaneasca.

Am votat impreuna cu Calin si am decis, in unanimitate, ca eu, cu cauciucurile mele de "supermoto" as fi interesant de urmarit in actiune :) :lol: :D in conditiile mai sus mentionate.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos. Eu unul prin drumurile mele n-am trecut decat pe la manastirea Colilia, in Dobrogea. Am ajuns acolo dupa ce-am citit topicul asta al lui samolapraga. Biserica parasita era parte dintr-un fost sat de nemti, din care doar ea a ramas in picioare, fara acoperis. Baietii astia au sters-o prin 1960 si tot ce era casa s-a furat pana la ultima caramida. De biserica nu prea s-a atins nimeni, imi spuneau localnicii, din cauza blestemelor. Am auzit o lista interminabila cu aia care-au furat acoperisu' si-au murit toti arsi de vii la cateva zile dupa, unu' care furase clopotu' si i-a murit calu' cand sa plece spre casa cu prada. A fost o vreme grajd, timp in care podeaua a urcat, din cauza balegarului depus, cam pana la jumatatea peretilor. Acum e manastire, stau acolo 4 maicute, cel putin 4 erau cand am fost eu, acum vreo 3 ani cred. Ma pot mandri ca sunt unul dintre ultimii care a vazut biserica asta fara acoperis, asa cum imi place mie sa cred ca era mai frumoasa. M-a spart pentru ca e o adevarata poveste numai sa ajungi la ea, iar odata ajuns, 360 de grade in jur nu vezi nici macar un stalp de curent, nimic. E camp, pana la orizont, si atat. Si mai e interesant cum se vad urmele fostului sat din Google Earth, cu strazi, etc.

 

44"36'14.06"N 28"24'45.16"E (pt google earth)

 

2542704720_440cd53b70_o.jpg

 

2541879325_8b02ba8880_o.jpg

 

2541879515_430dd0a898_o.jpg

 

2541879415_92532989f4_o.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai voiam sa spun ca nu mai avem ce cauta acolo, e ditamai statiunea de cocalari (faptul ca e sponsorizata de Becali va zice ceva ?)....

 

Pacat, imi venea sa mor de ciuda cind am fost si-am vazut ce e acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos topic

Va propun Bozieni/Prahova. Un singur locuitor si 6 case parasite.Accesul doar cu enduro.

http://www.qmagazine.ro/modules/articles/a...splay.php?a=668

 

si Batrana , o comuna din Hunedoara ,articol scris de Ciprian Iancu in saptamanalul Replica

Doar resedinta comunei are curent electric, pentru ca aici e concentrata mai bine de 70 la suta din populatia totala. Celelalte familii, raspandite in satele Rachitaua, Piatra si Fata Rosie cauta si acum sticla de lampa cu petrol, obiect din ce in ce mai greu de gasit. Distanta de la Batrana pana la cea mai apropiata localitate, Dobra, este de 30 de kilometri, drumul fiind, pe o buna bucata, aproape impracticabil din cauza camioanelor de mare tonaj care transporta lemn de la exploatarile forestiere din zona. Intre Deva si Batrana sunt 75 de kilometri. In ultimii ani primaria a intocmit proiecte pentru electrificarea satelor amintite, pentru pietruirea drumurilor din resedinta de comuna si introducerea unei retele de apa, insa acestea nu au beneficiat de vreo finantare de la Consiliul Judetean, Guvern sau UE. In urma cu aproape sase ani, Primaria din Batrana aproape ca a „dat faliment”, pentru cateva luni neavand bani nici macar pentru plata propriilor salariati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...
Vizitator _Raul_

Pauza la lucru.

Ma hotarasc sa intru 5 minute pe forum, sa ma mai deconectez.

Vad topicul in lista de pe pagina principala.

Zic, uau, super idee de topic.

Nu vreti sa stiti ce reactie am avut cand am observat ca este topic creat de mine acum 4 ani jumatate :crack: :D :laugh: .

 

On-topic:

Documentand cam tot ce inseamna obiectiv ce merita vazut in TM, am gasit date pe net despre Rovinita Mica, un sat langa Denta.

Wiki zicea ca "La recensământul din 2002, populația înregistrată a fost de numai 9 persoane: 4 ucraineni, 3 români și 2 maghiari."

Iar din pozele atasate pe G. Earth am gasit numai ruine industrial-agrare acolo.

In primavara poate ajung pe acolo ca sa vad concret cat de "fantoma" este sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Valea roatei si Punga din Buzau nu sunt fantoma dar sunt greu accesibile . Abia ajungi cu motocicleta .

 

Am trecut eu pe acolo vara asta. Nu-s chiar atat de greu de trecut, mi se par drumuri normale pentru enduro.

 

De la drumuri normale de tara, cu pamant nisipos

 

179559_430535636968477_2074313695_n.jpg

 

 

 

La urcari pe drumuri ceva mai complicate pentru o vaca mare.

 

599083_430537973634910_1255579730_n.jpg

 

 

Insa peisajele merita tot efortul.

 

Aparent in judetul Buzau sunt mai multe sate fantoma.

 

 

Buzaul e mult mai bogat in "fantome", Alexandru Odobescu avea o lucrare interesanta pe subiectul asta.

Mi-ar place o capra micuta sa pot face toate drumurile astea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Satul Sapartoc, judetul Mures. Se afla la circa 15-20km de Sighisoara. Aici locuiesc acum doar vreo maxim 40 de persoane. Este un sat frumos, dar din pacate drumul de acces este lasat in vioa sortii. Fara un Suzuki 4x4 cu simex-uri sau un Enduro potent, nuprea poti ajunge aici :( Va pun o pagina de FB... nu gasesc pozele facute personal, desi am avut o groaza! http://www.facebook.com/sarpatak.sapartocscharpendorf/photos_stream

Editat de Dox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Pe drumurile satelor "fantoma" din Buzau. La un moment dat am vazut un logan nou in curtea unei case parasite ... tind sa cred ca era furata.

Se intampla lucruri ciudate in zonele astea, nu mai zic de plantatiile "ilegale".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Uitasem de topicul asta, multumire revergoratorului!

Si in Sibiu sunt sate uitate de lume, la vara o sa am ce face, ca de plecat in concediu nu voi pleca.

Un exemplu:

 

http://www.tribuna.ro/stiri/actualitate/albi-satul-sibian-cu-80-la-suta-populatie-germana-84294.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...