Sari la conținut

Tecuci, Am Pierdut Un Prieten Si Un Coleg :(


madman
 Share

Postări Recomandate

Astazi, 1 iunie 2008, un coleg de-al meu si prieten foarte bun, s-a dus dintre noi. Era proaspat motociclist, dar nu a apucat sa se bucure de acest lucru...

Venea de la Focsani spre Iasi, sa se alature noua, dar nu a mai ajuns, la Tecuci a intrat frontal intr-o dacia solenza si a murit pe loc.

Dumnezeu sa te odihneasca in pace Tudor, ne vei lipsi mult celor care te-am cunoscut :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi, 1 iunie 2008, un coleg de-al meu si prieten foarte bun, s-a dus dintre noi. Era proaspat motociclist, dar nu a apucat sa se bucure de acest lucru...

Venea de la Focsani spre Iasi, sa se alature noua, dar nu a mai ajuns, la Tecuci a intrat frontal intr-o dacia solenza si a murit pe loc.

Dumnezeu sa te odihneasca in pace Tudor, ne vei lipsi mult celor care te-am cunoscut :unsure:

 

nici nu shtiu ce sa mai zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solenza era pe contrasens, sau pe sensul lui?? Nici eu nu stiu ce sa ma zic, dupa atatea accidente fatale in ultimul timp, dar trebuie pe topicul asta, sa invatam ceva din fiecare accident, ,chiar daca unii nu au timp decat sa caute trandafirii la emoticoane, ca RIP stiu sa scrie cu ochii inchisi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solenza era pe contrasens, sau pe sensul lui?? Nici eu nu stiu ce sa ma zic, dupa atatea accidente fatale in ultimul timp, dar trebuie pe topicul asta, sa invatam ceva din fiecare accident, ,chiar daca unii nu au timp decat sa caute trandafirii la emoticoane, ca RIP stiu sa scrie cu ochii inchisi.

 

e vb de asta /index.php?...218839&st=0

 

soferul din solenta a adormit la volan. a murit si pasagera din dreapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa mai inveti din asta ??/ Te trezesti cu masina in fata .... nici nu mai ai timp sa reactionezi !! E groaznic ce se intampla cu soferii din tara asta !prea multi inconstienti la volan!!!!1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de obicei posturi ca cel de sus sunt puse fara sa fie citit topicul .. informati`va inainte sa postati nu fiti ca pensionarii care stau pe margiena drumului la accident si zic " avea domne viteza...avea peste 200 ca l-am vazut eu " si pe care`i injurati atata ca au radare`n poponeata .. baiatul cu motoru` a depasit in ramapa fara vizibilitate si solenza a vrut sa`l evite...impactul fiind la usa DREAPTA .. cititi inainte sa dati vina pe unu si pe altu`..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum,pacat de tineretile lui. Chiar daca a fost vinovat, sa invatam ceva totusi. In rampa nu depasesti caci nu ai vizibilitate si nu stii ce-ti iese in cale. Depasiti numai atunci cand aveti toate conditiile :vizibilitate, nu e linie continua, nu e ceva pe stanga, strada, peco etc. care sa-l tenteze pe cel depasit. Atentie si pe curbe fara vizibilitate, poate veni ceva pe contrasens, sau tot asa si unul din fata poate sa intre in depasire (cel mai nasol). Nu uitati, ca astazi sunt si multe masini puternice, conduse uneori de minti bolnave.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante pentru pierdere, dar chestiile de genul asta nu sunt in regula. Si nu mai tine de conservari prosti, sau incepatori pe supersport care nu stiu s-o controleze. La ce naiba te gandesti.

 

Cum naiba sa depasesti in rampa :unsure:

Editat de Oryon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu ca musca-n lapte... Mi-s incepator pe motocicleta si citesc cu groaza rubrica accidente.

Si peste tot... observ cateva stereotipuri.

 

In majoritatea accidentelor in care motociclistul scapa cu viata viteza de deplasare era decenta.

In aproape toate accidentele in care motociclistul moare, indiferent de vinovatie, viteza de deplasare era mult prea mare.

 

La fiecare accident se tot bate moneda pe "Hai sa invatam din accident". Si aici ma intreb eu... de ce nu "Hai sa invatam regulamentul si sa-l respectam". Cu tot ce prevede el (viteza, depasiri, prioritate, semnalizare, etc...).

 

Marturisesc ca la volanul masinii mi-s "vitezoman" si incalc o droaie de reguli de circulatie. Iar accidente am avut destule. Inteleg insa ca pe motocicleta nerespectand regulamentul, mai mult decat puncte, amenzi, carnet suspendat, imi risc si viata. Ba chiar mai mult de atat... (Caci da, sunt scenarii pe langa care moartea pare dulce...)

 

Nu stiu daca folosesc cuiva observatiile mele, dar de data asta nu m-am putut abtine sa nu le insir.

 

Cheers,

serghei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marturisesc ca la volanul masinii mi-s "vitezoman" si incalc o droaie de reguli de circulatie. Iar accidente am avut destule. Inteleg insa ca pe motocicleta nerespectand regulamentul, mai mult decat puncte, amenzi, carnet suspendat, imi risc si viata. Ba chiar mai mult de atat... (Caci da, sunt scenarii pe langa care moartea pare dulce...)

 

Prietene, mi se pare stupid sa apari si sa spui 'respectati legea, mergeti legal cu motorul, ca e buba', iar inainte spui ca incalci o droaie de reguli de circulatie si ai avut 'destule' accidente cu masina. Cat crezi ca valoreaza aberatiile tale de mai sus? Esti un motociclist model si un sofer varza? Mira'm'as.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, mi se pare stupid sa apari si sa spui 'respectati legea, mergeti legal cu motorul, ca e buba', iar inainte spui ca incalci o droaie de reguli de circulatie si ai avut 'destule' accidente cu masina. Cat crezi ca valoreaza aberatiile tale de mai sus? Esti un motociclist model si un sofer varza? Mira'm'as.

 

Vrea sa spuna ca pe 2 roti nu se joaca, ca e prea riscant. Se joaca pe 4 roti Mr. Exemplu, insa poate se joaca cu vietile altora. Oricum vis-a-vis de accidentul asta, este off topic, pt ca motociclistul circula cu viteza regulamentara si corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a spus ca era in depasire in rampa, deci nu circula regulamentar si corect.

 

si s-a mai spus ca nu citesti cum trebuie topicurile:

 

* La 01.06.2008, orele 15.00, B. Lucian de 62 ani din PloieÂşti, în timp ce conducea autoturismul pe DE 581, în afara localității Munteni, a pătruns pe contrasens Âşi a intrat în coliziune laterală cu un motociclu condus regulamentar de P. T. Costin de 23 ani din FocÂşani. Din impact a rezultat decesul motociclistului Âşi a numitei T. Janina de 43 ani din BucureÂşti, pasageră pe bancheta dreapta față a autoturismului. Cercetările sunt efectuate de lucrătorii Serviciului Poliției Rutiere din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Galați.

 

Comunicatul Politiei !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut / citit / auzit ca mergea regulamentar, ca era in depasire pe linie continua si in rampa, ca avea viteza, ca n-avea viteza, ca ala cu solenza a adormit, ba ca a vrut sa-l evite, ca in masina au decedat 2 persoane, ba una, etc. Nu prea stiu ce sa cred, avem insa (inca) un motociclist decedat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut / citit / auzit ca mergea regulamentar, ca era in depasire pe linie continua si in rampa, ca avea viteza, ca n-avea viteza, ca ala cu solenza a adormit, ba ca a vrut sa-l evite, ca in masina au decedat 2 persoane, ba una, etc. Nu prea stiu ce sa cred, avem insa (inca) un motociclist decedat.

 

 

http://gl.politiaromana.ro/index.php?act=a...liu&id=1514 - dar chiar nu conteaza !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de obicei posturi ca cel de sus sunt puse fara sa fie citit topicul .. informati`va inainte sa postati nu fiti ca pensionarii care stau pe margiena drumului la accident si zic " avea domne viteza...avea peste 200 ca l-am vazut eu " si pe care`i injurati atata ca au radare`n poponeata .. baiatul cu motoru` a depasit in ramapa fara vizibilitate si solenza a vrut sa`l evite...impactul fiind la usa DREAPTA .. cititi inainte sa dati vina pe unu si pe altu`..

 

si de de unde shti? sa inteleg ca nu ai citit topicul si stai sa comentezi ca pensionarii?

 

* a 01.06.2008, orele 15.00, B. Lucian de 62 ani din PloieÂşti, în timp ce conducea autoturismul pe DE 581, în afara localității Munteni, a pătruns pe contrasens Âşi a intrat în coliziune laterală cu un motociclu condus regulamentar de P. T. Costin de 23 ani din FocÂşani. Din impact a rezultat decesul motociclistului Âşi a numitei T. Janina de 43 ani din BucureÂşti, pasageră pe bancheta dreapta față a autoturismului. Cercetările sunt efectuate de lucrătorii Serviciului Poliției Rutiere din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Galați.

*

Editat de H3llriderr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a spus ca era in depasire in rampa, deci nu circula regulamentar si corect.

Nu stiu prea multe de accidentula acesta groaznic. Eu sunt din Tecuci, unde a murit motociclistul sunt cam 12 km, nu e nici o rampă, e drum european foarte bun. Esta câmpie, drum drept. Trec mereu pe acolo. Probabil ca a murit din cauza neadaptării vitezei. Zona respectiva are si niste curbe destul de periculoase unde mereu se intâmplă accidente. Inainte lucram in localitatea respectiva, pe langa satul Munteni unde se intâmplă accidentul si erau mereu evenimente groaznice. Aproape saptamanal erau implicate TIR-uri, caruțe. Acum zona blestemata vad ca si-a luat tribut un om de-al nostru. :) :unsure: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca cateva veÂşti de la accidentul baiatului din Focsani. M-am intalnit ieri cu un puÂşti de prin zonă si a spus ca cei doi, motociclistul si ala cu autoturismul s-au ciocnit puternic, ca amandoi aveau viteză. In urma impactului motociclistul si-a frant gâtul, spunea acel puÂşti ca avea capul intors cu fața la spate. Nu a stat mult sa se uite ca s-a speriat.. mi-a mai spus ca motociclistul era un baiat chipeÂş si asa mort cum era, părea ca a adormit puțin si trebuie sa se trezească. Am citat .

Tragedie mare. :unsure: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu prea multe de accidentula acesta groaznic. Eu sunt din Tecuci, unde a murit motociclistul sunt cam 12 km, nu e nici o rampă, e drum european foarte bun. Esta câmpie, drum drept. Trec mereu pe acolo. Probabil ca a murit din cauza neadaptării vitezei. Zona respectiva are si niste curbe destul de periculoase unde mereu se intâmplă accidente. Inainte lucram in localitatea respectiva, pe langa satul Munteni unde se intâmplă accidentul si erau mereu evenimente groaznice. Aproape saptamanal erau implicate TIR-uri, caruțe. Acum zona blestemata vad ca si-a luat tribut un om de-al nostru. :bigstar: :) :blink:

 

Daca ai o curba periculoasa cu inclinatie de 1% se numeste rampa sau panta dupa caz ... adica dupa sensul de deplasare. Drum in aliniament se numeste portiunea POTIGRAFU sau BAICOI ... vezi masacrul de ieri soldat cu 4 morti! :laugh: Accident auto app...

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...