Sari la conținut

Anvelopele on si off


Postări Recomandate

ce cauciucuri sa pun pe un dakar care sa fie bune pe uscat si ploaie.nu intru pe off-road cu el merg numai pe strada ,de fapt nu am intrat niciodata,pt asta am un dr 350.

Michelin Anakee, Dunlop Trailmax TR91 sau Metzeler Tourance EXP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Michelin Anakee, Dunlop Trailmax TR91 sau Metzeler Tourance EXP.

domnu* doctor,zici k cele mai bune ar fi michelin a .au aderenta buna pe uscat si ud nu?si dupa ce am eu si restul.ms

Editat de brake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnu* doctor,zici k cele mai bune ar fi michelin a .au aderenta buna pe uscat si ud nu?si dupa ce am eu si restul.ms

Am avut pe mobra Michelin Anakee si Conti Trail Attack, iar acum am Conti Escape. Anakee s-au comportat cel mai bine pe ud si comparabil (foarte bine) cu Trail Attack pe uscat.

Cu Escape nu m-a prins ploaia pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Aveti idee de unde pot cumpara camere Continental din Bucuresti?

Suna la Conti Moto/PAM: 0744210316. Pretul pe site e 15 euro (vezi http://www.conti-moto.ro/?page_id=471).

E posibil insa sa nu fie pe stoc, pentru ca au mai incercat si altii de curand.

Bafta!

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna la Conti Moto/PAM: 0744210316. Pretul pe site e 15 euro (vezi http://www.conti-moto.ro/?page_id=471).

E posibil insa sa nu fie pe stoc, pentru ca au mai incercat si altii de curand.

Bafta!

 

Am luat eu de la ei cauciucuri si camere, mi-au zis ca in principiu au camere cam tot timpul pe stoc... au si camere normale, si camere groase de cross in fct de ce coafeaza pe fiecare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am ramas fara guma pe spate, tourance 13.000km... o guma de cacao dupa parerea mea, foarte proasta la aderenta, franare, asfalt ud, offroad, pietris... cea mai proasta guma care am folosit-o

imi expira itp-ul in dec si am nevoie de un cauciuc nou 120/90-17, si vreau sa folosesc dimensiunea asta pentru un 50/50

 

ce optiuni am !?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ramas fara guma pe spate, tourance 13.000km... o guma de cacao dupa parerea mea, foarte proasta la aderenta, franare, asfalt ud, offroad, pietris... cea mai proasta guma care am folosit-o

imi expira itp-ul in dec si am nevoie de un cauciuc nou 120/90-17, si vreau sa folosesc dimensiunea asta pentru un 50/50

 

ce optiuni am !?

Heidenau K60

Metzler Karoo/Karoo 2/Karoo T, dar am impresia ca trebuie sa te duci la 130/80-17

Continental TKC80

Mitas whatever - renumite ca fiind aproape de plastic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau conti dar e scump si tine putin, la metzler nu au pe dimensiunile mele... iar mitas... wtf !? ma asteptam sa dea faliment, mai sunt fraieri care cumpara de la ei ?

 

 

ori heidenau ori conti, sau astept alte sugestii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ramas fara guma pe spate, tourance 13.000km... o guma de cacao dupa parerea mea, foarte proasta la aderenta, franare, asfalt ud, offroad, pietris... cea mai proasta guma care am folosit-o

imi expira itp-ul in dec si am nevoie de un cauciuc nou 120/90-17, si vreau sa folosesc dimensiunea asta pentru un 50/50

 

ce optiuni am !?

 

 

probabil ca era veche. un tourace nou nu are cum sa tina 13.000 decat daca o tii numai in burnout!

 

pe offroad, nomol pietris clar nu are ce sa faca....

 

k60 ar fi o alegere buna pt ce vrei tu sa faci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

la profil e copie dupa metzeler karoo t :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presiunea e buna? Poate mergi cu presiune prea mica pt. asfalt...

 

 

 

Confirm... sunt pe banda aia centrala de ceva timp si intr-adevar s-a schimbat negativ grav de cand am ajuns pe ea... e tare, nu se mai mananca asa repede, adevarat, dar nici de off nici de road nu mai e bun acum... singurul teren in care mai merge e pamant moale / umed unde prinde un pic cu crampoanele care au mai ramas pe langa banda aia... si nici n-a tinut asa mult cat sa justifice... cred ca ma mut pe TKC80 cu riscul sa le termin relativ rapid ca mai merg si cu pasager si pe asfalt tare... poate le termin pana da frigul grav si trec pe K60 ala de temperaturi mici. Practic am zis ca incerc 140/80 17" in loc de 130/80 17" tocmai pt banda asta dar cand mergi pe ea guma e cam terminata oricum... in caz ca mai taie pe careva gandul sa incerce, nu recomand.

 

Ah, si crampoanele - marea majoritate sunt cu crapaturi la baza pe partea din fatza, unde s-ar crapa pe frana, nu pe tractiune - dau senzatia ca in curand o sa se "rupa" de pe carcasa... o sa fac zilele astea niste poze cat inca le mai tin pe motoreta. Ca senzatie, iarasi e un pic ciudat cauciucul in sensul ca nu e uniform, crampoanele de pe centru par un pic mai rigide (probabil ca le tine mai bine banda aia?) dar cand o inclini mai teapan pare ca cele laterale "misca" si dau o senzatie funky de la anumite inclinari...

 

De K60 clasic pe 130 am fost destul de multumit, la cati bani a fost a tinut bine si on si off... chiar pe strada nu mi s-a parut mai slab decat Michelin Sirac si costul a fost mai mic chiar raportat la durata de viata...

 

 

Cred ca nu e o noutate ca nu-ti impartasesc parerea.

De altfel dupa cum stii acelasi K60 la mine cu mai multi km e intr-o stare semnificativ mai buna dpdv al uzurii.

Nu am probleme cu crampoane fisurate etc.

 

M-am gandit ca s-ar putea sa fie si de la faptul ca le dezumflii destul de mult cand mergi pe off si nici nu le umflii mereu la loc cand iesi pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. iar mitas... wtf !? ma asteptam sa dea faliment, mai sunt fraieri care cumpara de la ei ?

 

Da, eu sunt unul din fraieri :D , si culmea, sunt multumit de e07-le pe care-l cumpar de vreo 2-3 ani. Exceptie facand asfaltul ud unde merg cu mai multa grija, cauciucul asta ma satisface pe deplin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ce preturi ati gasit voi tkc80 si cat ziceati ca tin ??

 

Vreo 175E ambele am gasit cu livrarea cea mai rapida. Cat tin, inca nu stiu, am un pariu cu cineva care a zis ca cica nu ma tin 3k... deocamdata au 1k si pare ca o sa castig...

 

Cred ca nu e o noutate ca nu-ti impartasesc parerea.

De altfel dupa cum stii acelasi K60 la mine cu mai multi km e intr-o stare semnificativ mai buna dpdv al uzurii.

Nu am probleme cu crampoane fisurate etc.

 

M-am gandit ca s-ar putea sa fie si de la faptul ca le dezumflii destul de mult cand mergi pe off si nici nu le umflii mereu la loc cand iesi pe sosea.

 

Nu stiu ce sa zic, tu ai pus 140 in loc de 150, eu 140 in loc de 130 - sta un pic mai bombata cred pe janta de 130 si poate se misca mai mult "crampoanele", nu stiu. De tocit zdravan s-au tocit pe asfalt, nu pe off, la presiuni ok dar in conditii de viteza, greutate (pasager+bagaje) si caldura. De desumflat nu le-am desumflat mult, cred ca 1.6 in cel mai rau caz si off am facut cu ele doar departe de casa asa ca le umflam la loc cand reveneam pe asfalt de intoarcere...

 

la profil e copie dupa metzeler karoo t :unsure:

 

Aduce, dar n-as zice 100%... deocamdata poza aia pare o randare pe calculator.

 

vreau conti dar e scump si tine putin, la metzler nu au pe dimensiunile mele... iar mitas... wtf !? ma asteptam sa dea faliment, mai sunt fraieri care cumpara de la ei ?

 

 

ori heidenau ori conti, sau astept alte sugestii

 

Metzeler Sahara?

 

Sorry, am verificat dupa cat ai, retinusem 120/80 18, nu 120/90 17...

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ce preturi ati gasit voi tkc80 si cat ziceati ca tin ??

 

cumara karoo T sunt excelente in teren greu, si pe asfalt pe ud sunt foarte aderente iar ca rezistenta la mine au 11.000 si din spate mai scot 2000km in condintiile in care am mers mult numai pe asfalt. 90%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cumara karoo T sunt excelente in teren greu, si pe asfalt pe ud sunt foarte aderente iar ca rezistenta la mine au 11.000 si din spate mai scot 2000km in condintiile in care am mers mult numai pe asfalt. 90%

 

Cred ca la dimensiunea lui au si compozitie mai moale decat la dimensiuni mai mari, s-ar putea sa nu tina la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am gasit la dimensiunea mea 120/90-17

Atunci pune 130/80-17. Diferenta e infinitezimala si la ITP n-ai treaba.

 

Apropo, undele domi-uri inscrise la Bucuresti au 130/80-17 pe talon.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Anvelopele on si off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...