Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy
 Share

Postări Recomandate

........-in afara(drum spre Campina) pana in 4% --- Cu mentiunea ca in momentul in care se plafoneaza in viteza-5-a, 90-95 Km/h, tras de acceleratie la greu si continuu, ca sa merg si eu in suturi de putere, pana dupa Ploiesti am terminat un rezervor...deci consum???10%, 15%?

Scaderea de putere este in toate treptele: in vit1, spre ex, nu sare de 20 la ora(sau ceva in genul asta, verific si pun date exacte), in vit2 tot la fel, deci in orice treapta de viteza se tureaza foarte putin dupa care se plafoneaza.......

Problema rezolvata....Sa traiasca nenea Cristi....mare boier....:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Problema rezolvata....Sa traiasca nenea Cristi....mare boier.... :)

Ma bucur ca merge bine dar ..nu arunci si tu pe aici pentru muritorii de rand ceva detalii ?!!! :)) Adik ,de ce se comporta de parca era stransa de oua?

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ChopperEmo:

Salut, ma bucur ca s-a rezolvat, deci ce era pana la urma? admisie sau distributie?

Pana la urma problema avea cauze multiple:

Aprindere:- bujii rele(bujiile in sine erau bune, dar neindicate pt tipul de motor): aveam BPR 7, acum am pus BP 6 (adica fara rezistenta si cu alt regim termic)

- bobinele de aprindere, dar pe astea le-am schimbat in iarna (chiar si cu ele bune, din cauza bujiilor cu rezistenta si a filtrului de aer imbacsit avea consum mare si lipsa de performanta)

Alimentare:- filtru aer imbacsit

- cuiele dozatoare reglate necorespunzator(debit mic)

Acum sunt in teste: consum, performanta, etc.

Asa ca pana la urma, problema s-a rezolvat (multumita lui nea Cristi), iar eu m-am ales cu un prieten si cu o experienta placuta

 

============

 

@Cristi57, daca nu reusim sa facem drumul la mare, la inceputul lui Iunie esti invitat la balta la Campina....de fapt ce vorbesc eu? si cu mare si fara ea, tot facem un drum la Campina.... :ChopperEmo: :cheers:

Bafta tuturor

Editat de chipu08
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o invitatie la bere .. pentru restul exista Mastercard :))

Da, suna frumos... irezistibil... !!! Un week la mare, o noapte cu cortul... un foc, o bere si prieteni... cred ca-mi pun un bax cu doze in coburi si restul nu conteaza... cort si cateva conserve, si o sa strig in timp ce incalec pe mobra:mangalia vine bucurestiul!

 

A venit vremea sa ne cunoastem... cu @chipu08 am si vorbit deja... deci intrebare pentru chopper-isti:

Cine vrea sa mearga doua zile la mare? Plecam sambata dimineata, ne intoarcem duminica dupa-amiaza. Cort, sac de dormit, gustari reci si bere, slip si cheltuiala minima... putem campa si la un champing(sunt destule). Cunosc si cateva locuri discrete(eforie sud, tusla, etc) padure de maslini salbatici, liniste soare si multa apa...

Dar sa-l lasam pe @jerycho sa aleaga el locatia!

 

Conditia pricipala este sa plecam si sa ne intoarcem impreuna! Astept propuneri de perioada si alte idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:what: ..schimba-l. Ziceai ca l-ai comandat deja!

Pai intrebarea este : ESTE normal sa am consum de 38mA in gol ? Intreb pentru ca peste tot(scema defecte..manuale ) un consum mai mic de 50mA este considerat normal.Cu releul care baga 18 v ..consumul in gol este ,,zero".. dar ce folos.

 

L-am comandat la ,,prieteni" care se dau ocupati gen: ,,ai rabdare ca-l comand "..,,ti-l trimit cum imi ajunge" etc ... A mai masurat cineva consumul in gol si poate confirma ca are ,,zero" mA ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, la mine este "0"(daca nu ai alarma sau alti consumatori...).

Te-au prostit aia cu normalitatea anormala... Adica cu 40 mA in zece zile(240 ore), nu mai aprinzi nici farul... si ma gandeam sa te iau la mare... da' poate-mi trece...

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut .Astazi am devenit un detinator al unui Yamaha xv 750 Special din 84.Adevarul este ca are nevoie de un pic de atentie din punct de vedere estetic.Prin urmare as avea nevoie de un sfat.Saua necesita o inlocuire ,deci daca are cineva de vanzare il astept cu un semn.Nu exclud nici varianta de o singura sa .Astept parerile voastre atat despre sa cat si despre motocicleta.Mai am nevoie si de garniturile de la capacul din stanga .Daca stie cineva un pret aproximativ ? Va multumesc si sper sa ne vedem curand pe 2 roti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, la mine este "0"(daca nu ai alarma sau alti consumatori...).

Te-au prostit aia cu normalitatea anormala... Adica cu 40 mA in zece zile(240 ore), nu mai aprinzi nici farul... si ma gandeam sa te iau la mare... da' poate-mi trece...

 

Sui ma luai de manutza ca sa ma duci la mare :))))) !!!!?? Stiu ca acest consum este ,,nociv"..mie in trei zile imi descarca bateria (pe care am futato cu releul celalalt) de abia invarte.Oricum am gasit solutia : cand nu folosesc mobra scot ,,papucul" si GATA .Daca o folosesc zilnic sau macar o data la 2 zile nu am probleme (dar nu o folosesc asa de des .

 

Daca eram in bani (somer in bani ..mai rar ) ..schimbam si baterie si releu poate si mobra si rezolvam,asa trebuie sa improvizez si sa ma descurc cum pot si cu ce pot.

 

PS- la mare nu merg pentru ca NU imi place marea in sezon si nici nu am bani .Poate cu voi sa fac o exceptie ca pana la urma merg pt oameni nu pentru balta dar nu stiu cum voi sta cu banii.Prefer un MAL de balta,rau,parau...o poienita de ses sau la munte ca se gasesc mai aproape de Capitala ...

 

Sui ma luai de manutza ca sa ma duci la mare :))))) !!!!?? Stiu ca acest consum este ,,nociv"..mie in trei zile imi descarca bateria (pe care am futato cu releul celalalt) de abia invarte.Oricum am gasit solutia : cand nu folosesc mobra scot ,,papucul" si GATA .Daca o folosesc zilnic sau macar o data la 2 zile nu am probleme (dar nu o folosesc asa de des .

 

Daca eram in bani (somer in bani ..mai rar ) ..schimbam si baterie si releu poate si mobra si rezolvam,asa trebuie sa improvizez si sa ma descurc cum pot si cu ce pot.

 

PS- la mare nu merg pentru ca NU imi place marea in sezon si nici nu am bani .Poate cu voi sa fac o exceptie ca pana la urma merg pt oameni nu pentru balta dar nu stiu cum voi sta cu banii.Prefer un MAL de balta,rau,parau...o poienita de ses sau la munte ca se gasesc mai aproape de Capitala ...

Astazi incarc o ,,resuscitare " a acumulatorului (spalare ..etc ...inlocuire electrolit ..) .Daca nu imi iese va trebui sa cumpar alt acumulator.

Prin Bucuresti stie cineva unde pot gasi un YB12 AL-A de preferat Volton ca este si mai jos la pret ( pana in 150 lei ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Daca nu imi iese va trebui sa cumpar alt acumulator...

Nu-ti iese! :what: ...inlocuire electrolit = frectie la picioru' drept (intreaba-l pe prigoana - tu ai carmol-ul expirat)...

Sfatul meu? ...returneaza regulatorul si cumpara-ti acumulator! (pe banii tai faci cum doresti - ce-ti spun eu nu conteaza...)

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti iese! :what: ...inlocuire electrolit = frectie la picioru' drept (intreaba-l pe prigoana - tu ai carmol-ul expirat)...

Sfatul meu? ...returneaza regulatorul si cumpara-ti acumulator! (pe banii tai faci cum doresti - ce-ti spun eu nu conteaza...)

Omule,regulatorul nisi macar nu a fost comandat de ,,preten" ...neserios ..si sunt sigur ca daca nu-l toc zilnic la cap nici in cour nu-l doare sa-mi comande marfa.Incet incet incep sa-mi triez ,,prietenii"..

 

Despre frectia la piciorul de lemn sunt mai mult ca sigur ca nu are nici un efecxt dar ..macar sa fiu cu constiinta impacata ca am incercat .

 

Acum a ramas sa aleg intre acumulatori (pt ca sigur maine ma duc sa-l cumpar sau il comand) : Volton la 135 lei si Rombat la 111 lei ..Exclus Yuatsa (sunt prea scumpi si exista aceleasi riscuri ) ...Pareri?

 

A..am uita: mi-am montat un voltmetru electronic ..si ce frumos sta pe 14 volti :)))) .

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu militez pentru Rombat, sunt aceleasi baterii de la Varta, ambele facute in china, cu alta eticheta. :) Eu am fost la magazinul lor de langa Lacul Morii, foarte de treaba, o am din toamna. Multumit.

De unde ai luat voltmetru, ca si eu caut, dar in targ imi cerea 70 lei. Pe net am gasit la 20 lei, dar cu transport...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voltmetru am gasit pe Okazii ..doua modele : un display frumusel la 13-15 lei (care a disparut de cateva zile ) si un altul pentru introdus in locasul de bricheta la 14 lei +10 transport .Eu am luat modelul ,,de bricheta".Il pot baga la buzunar,nu-l las in ploaie + ca il si pot uita si sa mi-l sperie cineva ..:))) Au precizie ,l-am testat in paralele cu un aparat de masura electronic si arata identic si la fel.Probleme : daca bate soarele trebuie sai faci putin umbra cu mana ..in rest ok.

 

http://www.okazii.ro/alte-accesorii-si-consumabile-auto/voltmetru-digital-priza-bricheta-auto-indicator-voltaj-monitorizare-stare-baterie-afisaj-led-a126390235 de asta am luat eu .



Voltmetru am gasit pe Okazii ..doua modele : un display frumusel la 13-15 lei (care a disparut de cateva zile ) si un altul pentru introdus in locasul de bricheta la 14 lei +10 transport .Eu am luat modelul ,,de bricheta".Il pot baga la buzunar,nu-l las in ploaie + ca il si pot uita si sa mi-l sperie cineva .. :))) Au precizie ,l-am testat in paralele cu un aparat de masura electronic si arata identic si la fel.Probleme : daca bate soarele trebuie sai faci putin umbra cu mana ..in rest ok.

 

http://www.okazii.ro/alte-accesorii-si-consumabile-auto/voltmetru-digital-priza-bricheta-auto-indicator-voltaj-monitorizare-stare-baterie-afisaj-led-a126390235 de asta am luat eu .

post-53858-0-08928100-1369062351_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreun virago la vanzare pe aici ?

Trebuie să cumpăr zilele astea unul pentru un prieten. Am găsit pe bikeshop, un 535 din 99. Au ceva probleme specifice motoretele astea, zgomote ciudate în motor?

 

Întreb asta pentru că n-am nici o cunoștință de motoretele astea. Nu m-am dat niciodată cu una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)))) ...orice ,,bataie"sau ,,sunet specific naspa "SUNA "la fel la toate motoarele. Probleme ?!!! DA ,merge cu benzina ..mama ei de ,,motoreta"....

 

N-au nici pe dracu daca au avut ulei si o mentenanta cat de cat serioasa ..mai ales ca aia este din 99 ...ehe ..prospatura..asa tanara nu am vazut niciodata .

 

Doar sa te uiti cu atentie la motor ..la serie TIP...ca functie de asta (si nu numai ) poti lua o martzoaga sugrumata sau nu .Ce scrie in carte de RAR ..sunt povesti (in afara de cartea neamtului sau etc ) .Ca sa te apuci sa cumperi un motor pentru un prieten pai trebuie sa te documentezi bine inainte asta daca intr-adevar iti este prieten.

3br ..putini cai sau modificate si multi cai

2yl multi cai sau limitate si putini cai ..etc in "99 nu stiu ce model mai este ...

 

 

de vanzare cum a spus si colegul de mai sus ...ieftin si proaspat la vanzari..1000 iepuroi ..cu banii jos o scoti in 900 :))

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da si Nu ..

3BR este produs pt anumite piete cu putere mai mica si poate fi modificat (relativ usor prin inlocuire de piese) sa ajunga la puterea lui 2yl (42-47 cai ) ..

La fel 2yl pe anumite piete a fost produs cu limitare de putere (usor de revenit la puterea initiala ) ..

 

Daca nu ai actele originale (neamtul mentioneaza in carte modificarile ,englezul la fel etc ..) nu poti sa iti dai seama decat daca ai mers pe o virago 2yl nelimitata .Se simte ca trage altfel iar viteza maxima este in jur de 170.La limitate sau 3br nemodificate nu trece de 140 nici batuta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vânzătorul zice în anunț că are 45cp, deci e ok. Cel care vrea s-o cumpere o s-o folosească cu cat. A2 deci motoreta tre' să aive maxim 47cp. Chiar și dacă e limitată, tot răul e spre binele lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...