Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

din nefericire nu prea avem cum sa evitam zona

 

Din pacate ai dreptate...nu prea vad cum poti evita drumul...

Asta e...fumati si voi mai des sa va mai dezmortiti partile dorsale ( io asa am facut :) ).dar pe la Siriu e de vis, ..trafic redus redus, drum ok, si cu dedicatie pt dl Alexx multe serpentine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate ai dreptate...nu prea vad cum poti evita drumul...

Asta e...fumati si voi mai des sa va mai dezmortiti partile dorsale ( io asa am facut :D ).dar pe la Siriu e de vis, ..trafic redus redus, drum ok, si cu dedicatie pt dl Alexx multe serpentine :D

 

 

Sa traiasca ! :P

 

PS - na ca acum ma pui pe ganduri ... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SUPEEERR!!!

 

Adica nu ne-am speriat noi de tot drumul jumulit de pe Bran-Rucar + pana la Bucuresti, jumatate facut noaptea, si ne sperie 30 km de enduro? :)

 

Diseara suntem la 9 la Etrusco. Seeya

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspunsuri!

 

@Purghy: motorul e din 94...si inca nu e al meu. nu prea stiu ce sa fac pt ca e primul pe care il vad (incerc) si nu am termen de comparatie. km ~45.000 pe ceas (reali...who knows.. :D )

 

ma mai gandesc putin. diseara o sa fiu si eu prezent la Etrusco sa ma mai holbez si la alte viroage...daca vor fi prezente. mai discutam si noi si poate ma hotarasc mai usor :D

 

ne vedem acolo :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspunsuri!

 

@Purghy: motorul e din 94...si inca nu e al meu. nu prea stiu ce sa fac pt ca e primul pe care il vad (incerc) si nu am termen de comparatie. km ~45.000 pe ceas (reali...who knows.. :D )

 

ma mai gandesc putin. diseara o sa fiu si eu prezent la Etrusco sa ma mai holbez si la alte viroage...daca vor fi prezente. mai discutam si noi si poate ma hotarasc mai usor :D

 

ne vedem acolo :)

 

E din 94 si are 45000 km, dar cat costa? Vad ca e putin mai modificat decat un Virago standard, are aripa de alt tip cred ca e de dragstar si ceva carburator dar daca e peste 3000 euro n-are rost. A mea e din 92 20.000 km si a fost 2900 euro. Spor la cautari in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de excursie: o parte a traseului vostru trebuie parcursa cu atentie

 

i6.gif

 

Drumul pe care mergeti voi, e un drum bine cunoscut de mine, bunica mea sta in zona Patarlagele (Panatau), asa ca am condus pe drumul dinspre Brasov si dinspre Bucuresti de nenumarate ori.

 

Venind pe varianta Valeni, aveti grija mare cand treceti prin urmatoarele localitati, Zeletin si Calvini, care sunt niste comune 100% de TIGANI. Ok, deci atentie acolo, sa nu va sara puradeii prin fata motoarelor sau sa nu va arunce cretinii cu obiecte pe sosea.

 

Dupa aceea , o sa iesiti in DN 10 (brasov-buzau) ... pana la BV drumul e ok, din 2000 incoace n-a mai fost plin de gropi. La Siriu este un ditai barajul unde e misto de oprit si de admirat .

De fapt, de la baza barajului incep serpentinele, un drum misto care e sapat in coasta muntelui (gen Posada) si care se continua inspre Intorsura Buzaului pe marginea lacului de acumulare. O reala placere de strabatut cu motoru'!

Ei bine, sunt cam 20-30 km de drum f frumos, pana cand dati de primele case. Serpentinele se termina relativ aproape de primele case. De acolo o sa aveti parte de destul trafic prin localitati si drumul isi cam pierde din frumusete parca.

Parerea mea: acolo intoarceti si reveniti pe Siriu-Buzau-Urziceni->Bucuresti. N-aveti de ce sa mergeti pana tocmai la Intorsura, sau chiar sa o luati prin Brasov catre Bucuresti.

 

De ce? PENTRU CA: Daca veniti pe BV-Bucuresti (DN1), fiind duminica, o sa aveti parte de un trafic GROAZNIC. Iar incepand cu 5-6 km inainte de Otopeni, o sa inceapa o coada crunta de masini asteptand sa intre in Bucuresti, mai ales ca INTRAREA DE LA BANEASA E OPRITA! Plus, coloanele de masini din Predeal pana in Comarnic o sa va enerveze destul.

 

Mi-a zis Purghy de intentia voastra de a veni inapoi pe DN1 ..va zic eu: merg pe DN1 de 6 ani, din care 3-4 ani am mers saptamanal B->BV->B si am prins drumul ala in toate conditiile. Un lucru e clar: NU duminica seara pe DN1. Va toaca nervii, nu alta.

Plus ca acu toata lumea a fugit gramada la munte cu masina.

Veniti mai bine inapoi pe Buzau, ca ajungeti si calm si pe lumina in Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presimt ca vor fi dezbateri super aprinse in legatura cu intoarcea pentru ca exista urmatoarele variante:

Siriu - Brasov - DN1: va fi super aglomerat

Siriu - Brasov - Cheia - Valeni - Ploiesti - Bucuresti: e destul de lung si am mai fost noi anul asta

Siriu - Buzau - Bucuresti

 

Eu aleg ultima varianta pt. ca nu am mai fost pe acolo de cand eram mica dar sunt convinsa ca restul vor vrea... Cheia!!!... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de excursie: o parte a traseului vostru trebuie parcursa cu atentie

 

Venind pe varianta Valeni, aveti grija mare cand treceti prin urmatoarele localitati, Zeletin si Calvini, care sunt niste comune 100% de TIGANI. Ok, deci atentie acolo, sa nu va sara puradeii prin fata motoarelor sau sa nu va arunce cretinii cu obiecte pe sosea.

 

Se pare ca am scapat teferi si nevatamati dupa intalnirea cu triburile indigene. Chiar as putea spune ca se bucurau in exces sa ne vada, invitandu-ne sa "ne dam pe o roata" [este interpretarea lui Dragos :D ].

Evident i-am salutat pe toti in ideea ca si datile viitoare sa se comporta la fel de pasnic la vederea motoretelor. :)

 

In rest, drumul destul de "controversat": ba era un dezastru, ba un deliciu ... aproape ca n-am simtit nevoia de Cheia cu atatea curbe, pe la Siriu si Magura e chiar foarte laser. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

He he he, ati vrut sa faceti reclama ca nu conduceti motoarele bauti. Fabi bravo voua(ma refer la ambele iesiri).

Noia am iesit pe ruta Resita-Kilometru 8-Soceni-Tarnova-Resita, dar din pacate n-am facut poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze din excursia de pe 15 oct 2006A I C I

 

Cam putine Virago totusi, restul ce ati pazit??

 

Dupa fiecare excursie din asta nu pot spune decat: ce bine merge Caluta!!! :angry:

Frumoase poze, nici nu stii ce rau imi pare ca s-a intamplat asa...culmea ironiei, eu care nu merg cu viteza sa ma las furata de peisaj...incredibil! Problema a fost ca nu stiam ca o sa ne oprim la Otopeni...Nevermind, se mai intampla si d'astea! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistita, noi am tot avut aventuri strange in excursiile noastre asa ca poate asa a fost sa fie. Stai pe aproape ca planuim ceva si pt. sambata sau duminica asta!! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistita, noi am tot avut aventuri strange in excursiile noastre asa ca poate asa a fost sa fie. Stai pe aproape ca planuim ceva si pt. sambata sau duminica asta!! :angry:

Super! M-ar tenta un drum spre Focsani (e festivalul vinului in we! :ok: ) sau Ramnicu Valcea - Voineasa, am auzit ca e tare frumoasa zona.

Vorbim maine la Arc, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...