Sari la conținut

Purtati Echipament..


crazy_mouse_87
 Share

Postări Recomandate

astazi am facut botezul...

am cazut la spital la pantelimon...

sters de o masina...facut buff

cauza nu prea mai conteaza...important este sa cascati bine ochii ca lumea din conserve nu aude..nu vede..s.a.m.d

genunchere polizat dreptul...noroc ca s-a rugat cineva acasa...'iale mah ca sunt bune'...parca a presimtit ceva..

in fine ma doare incheietura la mana stanga ...sper sa nu fie nasol..pt ca in wekend vreau s plec la munte...

protectia cot....CASCA....

toate si-au facut treaba... fara,cred ca postam peste cateva sapt cand scoteam mana din gips

motoru nu are cine stie ce...hand-guard polizat...scarita polizata si stramba..

pretentii nu am avut...nu avea rost...doar timp pierdut la politie..

remarc ca lumea a fost foarte saritoare...un instructor de scoala auto a venit la mine..

a oprit si o masina de politie siguranta si incredere...f f d treaba..l-au oprit pe individ..sa-l ciufuleasca nitel

oricum...vb aia o sperietura face cat 1000 d sfaturi

de aici incolo o sa port genunchere si cand ma bag in pat la somn :bigstar:

bafta si aveti grija de voi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca nu ai patit tu nimic.

 

azi a fost prma zi in care am plecat de acasa fara geaca pe mine. m-am simtit groaznic. de maine revin la moda plasticele si tricou de schimb in rucsac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai avut echipament! Bravo! Acum sa-l porti si in pat.....hmm.....inseamna ca prietenei/sotiei tale ii plac "jocurile " extreme!!!

Asfalt uscat , man!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... bine ca esti ok...

 

eu vreo cateva zile am lasat acasa genuncherele...insa azi ceva imi spunea sa le iau... si le-am luat. Nu am avut incidente si sper sa nu am.

Uneori e bine sa mai asculti de propriul instinct sau de cei din jurul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai explica mai bine poate as intelege mai multe. Pana la urma de ce ai cazut si ce pretentii sa ai de la cine? Mama dracu de logica!

 

deci sa o luam de la capat...(tocmai ajunsesem la munca cand am postat)

in fata la spitalul sf pantelimon...un nene cu jepanu m-a sters din lateral..nu s-a asigurat...ma daramat pe partea dreapta cu motorul ..eu zburand si cazand pe partea stanga...(motoru sifonat pe dreapta eu sunt 'sifonat pe stanga)

am cazut...culmea a fost ca in zona ,sa fie si o masina de politie.

.la tras pe soferu cu jeepul in lateral..mia zis daca vreau s merem la sectia accidente..daca am pretentii...adica daca mia facut ceva..in fine m-au ajutat cativa oameni de pe acolo sa ma adun..eu si moto..

eu sunt teafar ma doar doar mana

am un genuncher polizat...

manusa stanga..casca lovita undeva pe spate la ceafa..

sh la cotul stanga la geaca

ideea este ca am vrut sa subliniez importanta echipamentului

SPER CA AI INTELES CEVA ACUMA :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt teafar ma doar doar mana

am un genuncher polizat...

manusa stanga..casca lovita undeva pe spate la ceafa..

sh la cotul stanga la geaca

ideea este ca am vrut sa subliniez importanta echipamentului

SPER CA AI INTELES CEVA ACUMA :bigstar:

OK! lamureste-ma si pe mine

echipamentul stricat l-ai primit de pomana? motoreta ai furat-o? nu cred! atunci de ce nu ai avut nici o pretentie de la ala cu jeep-ul? presupun ca o sa te coste ceva banuti sa repari moto si sa schimbi macar casca cu care ai dat de pamant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici ma regasesc si eu :bigstar: plecam de acasa..cu niste treaba.. distanta.. vreo 3 km de parcurs... am zis ca ce rost are.. sa imi iau combinezon.. genunchere.. si tra la la... , mi`am luat decat geaca manusi casca...

cand m`am urcat pe motor...al meu tata ma vede si zice "i-ati ma genuncherele ce esti fraer" si i`am zis ca , cand ma intorc acasa si ies in oras le iau... :crack:

Am plecat la drum... si culmea nesimtirii... am facut accident chiar in fata lui(tata) cand un idiot mi`a aparut in fatza si l`am luat din plin.. , iar lipsa genuncherelor s`a lasa cu bucatica de carne lipsa dp tibie :blbl:

 

Deci... echipamentele nu sunt facute degeaba... purtati-le :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci... echipamentele nu sunt facute degeaba... purtati-le !

 

Dar ai uitat sa precizezi si cand trebuie purtate,si uite asa o sa uite multi de ele si o sa se repete la nesfarsit astfel de fraze :(

Parerea mea! :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

calm fratilor, calm. cred ca toti facem asa din cand in cand. mai lasam acasa geaca, ba cizmele, sau mai stiu eu ce(exclus casca ca de... amenda),= ma refer la drumuri scurte prin oras= dar nu stiu cum draq se face ca atunci parca iti taie calea vreun tembel si te chinui sa scapi intreg. de multe ori ti-o furi si iar incepi sa injuri ca mai bine aveai genunchierele si cizmele, ca blugii si adidasii sunt rupti, .... mama lor ca nu sunt facuti sa reziste si la asfalt.

Editat de dsorinmihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

calm fratilor, calm. cred ca toti facem asa din cand in cand. mai lasam acasa geaca, ba cizmele, sau mai stiu eu ce(exclus casca ca de... amenda),= ma refer la drumuri scurte prin oras= dar nu stiu cum draq se face ca atunci parca iti taie calea vreun tembel si te chinui sa scapi intreg. de multe ori ti-o furi si iar incepi sa injuri ca mai bine aveai genunchierele si cizmele, ca blugii si adidasii sunt rupti, .... mama lor ca nu sunt facuti sa reziste si la asfalt.

 

 

hai sa zic si eu ca sa nu tac... joi fara nici o remuscare s-a urcat pe mine o vidanja - da, nu radeti - si singura piesa de echipamnet la care am facut rabat erau ghetele, deh... merge si in adidasi.... acum am degetul mare de la picior fracturat... umflat cat un cartof si negru ca pamantul... stiu ca nu-i mare lucru dar una din genunchere i rupta in doua, de-a lungul... la mobra cred ca o sa iau dauna totala ca-i destul de vechiuta si ala a trebui sa dea inapoi sa o scot de sub roti... oricum, imi amintesc cu am iesit de sub camion, ma uit la degetul negru si umflat, ma uit la genunchera rupta-n doua ca o coaja de copac, la armura, la casca si ma intreb... dar daca?

 

un prieten mi-a si zis, uitandu-se la mine: "nici nu stiu ce sa zic... esti ori prea ginionist, ori prea norocos in trei accidente in mai putin de un an si doua motociclete distruse tu te-ai ales doar un deget rupt..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa fii sigur ca cineva acolo sus te iubeste :(. Cand am foscut scoala de soferi am invatat ca majoritatea accidentelor cu vatamare se intampla in mai putin de 5 km de casa. De ce ? Ptr ca ne gandim ca merg pana la colt si nu are rost sa imi iau casca, geaca etc. Asa ca mi-am zis. Daca vreau motor tre sa transpir, daca nu vreau sa transpir atunci merg in masina la AC sau pe jos. Mare, mare grija.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa fii sigur ca cineva acolo sus te iubeste :D. Cand am foscut scoala de soferi am invatat ca majoritatea accidentelor cu vatamare se intampla in mai putin de 5 km de casa. De ce ? Ptr ca ne gandim ca merg pana la colt si nu are rost sa imi iau casca, geaca etc. Asa ca mi-am zis. Daca vreau motor tre sa transpir, daca nu vreau sa transpir atunci merg in masina la AC sau pe jos. Mare, mare grija.

 

Foarte mare dreptate...cateodata si eu fac asa ...nu iau manusile ca deh ... nu e asa departe :( .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@crazy mouse : eu stiu ca tu consideri ca ai facut un lucru bun ca nu ai vrut sa ii creezi probleme "bietului om". Dar lasandu-l sa scape asa usor nu va invata nimic si Doamne fereste , maine, poimaine da peste altcineva si se lasa cu urmari mai grave. Daca ar fi avut permisul suspendat macar o luna, unu la mana , ar fi fost drumurile un pic mai sigure pentru o luna, si 2 la mana, sigur nu ar fi uitat ceea ce s-a intamplat si s-ar fi asigurat mai temeinic pe viitor.

 

Slava Domnului ca ai scapat usor. Bafta tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum o ora am luat si eu un buf :(

Am intrat pe starada mea, neasfaltata si in timp ce ma gandeam cum sa abordez gropile, m-am trezit cu o caramida in fata.

Franat, fugit fata... poc.

Am "zburat" din mijlocul strazii de am dat cu capul (casca) de stalpul de iluminat.

Viteza... max 20km/h, poate si mai putin.

Ideea e ca m-am aruncat din sha de frica sa nu-mi cada motocicleta pe picioare.

 

Echipament: geaca de piele cu protectii hard, pantaloni scurti cu protectii, casca, genunchiere lunchi peste tibie, manusile de piele.

Am zis sa nu mai iau cismele... plecasem pana la un supermarket.

Daca nu aveam geaca si casca o beleam rau.

Ideea e ca eu nu plec nicaieri fara casca, geaca, manusi, genunchiere.

 

Dupa incidenet, moto stare ok (oglinda un pic indoita), eu doar nervos si cu orgoliu patat.

 

 

Purtati fratilor echipament.

O secunda de neatentie si o patesti rau.

Mai bine mor de cald decat de durere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar un minim de protectie ar trebui luat in calcul de cei care prefera sa se racoreasca pe motor in pantaloni scurti si tricou cu maneca scurta,fie la drumuri lungi fie pana la aprozar.Purtati echipament fratilor ca sa nu va plangeti de mila in final.

Asfalt uscat

Editat de exores
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum o ora am luat si eu un buf :(

Am intrat pe starada mea, neasfaltata si in timp ce ma gandeam cum sa abordez gropile, m-am trezit cu o caramida in fata.

Franat, fugit fata... poc.

Am "zburat" din mijlocul strazii de am dat cu capul (casca) de stalpul de iluminat.

Viteza... max 20km/h, poate si mai putin.

Ideea e ca m-am aruncat din sha de frica sa nu-mi cada motocicleta pe picioare.

 

Echipament: geaca de piele cu protectii hard, pantaloni scurti cu protectii, casca, genunchiere lunchi peste tibie, manusile de piele.

Am zis sa nu mai iau cismele... plecasem pana la un supermarket.

Daca nu aveam geaca si casca o beleam rau.

Ideea e ca eu nu plec nicaieri fara casca, geaca, manusi, genunchiere.

 

Dupa incidenet, moto stare ok (oglinda un pic indoita), eu doar nervos si cu orgoliu patat.

 

 

Purtati fratilor echipament.

O secunda de neatentie si o patesti rau.

Mai bine mor de cald decat de durere.

 

:D :D specifica, frate si tu, caramida era pe jos... pentru douazeci de scunde m-am gandit ca ti-a aruncat cineva cu o caramida-n fata. WTF, stiam eu ca-s urati motociclistii da' nu-n halu` asta :kali: bine ca n-ai patit nimic grav.

echipamentul e sfant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu dacă nu aveam geaca de piele acum aveam mai mult decât un os rupt! Să nu mai zic de cască... am cam dat cu capul de asfalt la cadere!

Nu înseamnă că dacă porți echipament înseamnă echivalentul a 10 airbaguri la mașină, dar totuși, îți oferă un plus de speranță în caz de "Doamne ferește!".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...