Sari la conținut

Filme si seriale


Postări Recomandate

Nu ca abordarea ta ar fi fost una potrivita. No offense, care-s tehnicile de student repetent la atf? :lol:

 

Si in principiu "cineastul" este individul specializat in tehnica sau in arta cinematografica, poate fi critic de film/cronicar si cel mai probabil este unul care realizeaza filme. Daca iei imdb-ul ca punct de reper, ma bucur sincer, o sa ma gasesti un pic mai tarziu acolo, la sectiunea "TV". Da, am un film la activ, ce-i drept, scurt-metraj de 6 minute (studentesc, ce-i drept) si momentan scriu si la un serial. Nu te grabi sa ma cauti pe imdb si nu te grabi sa improsti cu noroi un film care pur si simplu nu ti-a placut. N-ar fi prima oara. :)

 

N-am venit sa-ti rad tie in nas iar treaba cu femeile care au lesinat au avut scop pur informativ, dar te rog argumenteaza unele lucruri cum trebuie, nu veni cu "scenarii scartaind" si "tehnici de student repetent la atf" ca nu sunt valabile. Daca zici de fatul de pe gresie ca a fost de toata greata, ar trebui sa-i vezi predecesorii din alte filme. Check out filmele-shock in cazul acesta. Tot la TIFF e sectiunea asta, meri in vara la Cluj, o sa-ti placa TIFF-ul, super festival pentru ce posibilitati are romanul nostru ;)

 

P.S. scuza-mi abordarea insa, am luat-o personal pentru ca in mod indirect te-ai cam defecat pe munca mea. nu ma apuc sa-ti explic pentru ca nu e cazul, doar te rog sa argumentezi atunci cand critici un film. asta e, imi place meseria mea :D

 

--- Mesaj completat în 07 Nov 2007 11:47 -------------
In alta ordine de idei, recomand asa:

 

BEOWULF, animatie laser regizata de Robert Zemeckis, dupa un scenariu scris de Neil Gaiman :ok: (se pare ca nu s-a potolit nici dupa "Stardust", mai pregateste si "Coraline" in 2008 ;) ), cu o Angelina Jolie animata si deosebit de secsi, alaturi de Anthony Hopkins si John Malkovich

 

SHOOT'EM UP, din simplul motiv ca Monica Bellucci, Clive Owen si Paul Giamatti s-au inhamat la un proiect funky, care combina in firul narativ si o dama secsi cu un bebe in brate, un englez al naibii de secsi cu arme multe -- acel erou intunecat care smulge suspine din partea fetelor si un nene rau absolut adorabil, sustinut de performantele unui actor de calibrul lui Giamatti. Belea belea!

 

STARDUST recomand din nou, pe motiv ca-i fac un lobby neconditionat lui Neil Gaiman caci deh, e scriitorul/scenaristul meu preferat din ultimii ani si caci, deh, nu ma mai satur de povestile lui si de stilul lui. :pow: Merita! :lol:

Editat de Ralucone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 5,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizionati INLAND EMPIRE, a lu' mister Lynch. M-am trezit destul de tarziu pentru a va indruma spre el fiindca nu mai e la cinema, dar nu ma prea forumesc si vad ca tot vorbiti de filme pe-acilea, iar acesta merita vazut si revazut....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow, esti primul care spune ca merita vazut si revazut. Inland Empire este un film greu de digerat, insa bun. Iti trebuie un stomac tare si un soi de open-mind si, pe deasupra, eu personal recomand sa fi vazut si altele de David Lynch inainte sa te inhami la un Inland Empire -- sa zicem ca e bine sa-ti faci temele, ca nu cumva sa iesi cu impresia gresita in ceea ce-l priveste pe "papa" Lynch :cheers: :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea fu de a descoperi fani ai lui mister Lynch, desi nu ma indoiesc de existenta lor...si imi pare rau de sunt prima (sunt de sex feminin :burnout: ) care spune ca filmul merita nu doar vazut... asta chiar e o treaba tare trista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de gender confusion, profilul tau e de vina :cheers:

 

Merita vazut, si revazut, in general. Doar ca cu Lynch e un pic mai greu, nu e tocmai "your average Joe makin' a movie"... Incurajez fenomenul Lynch, pacat ca sunt atat de putini care il gusta :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow, esti primul care spune ca merita vazut si revazut. Inland Empire este un film greu de digerat, insa bun. Iti trebuie un stomac tare si un soi de open-mind si, pe deasupra, eu personal recomand sa fi vazut si altele de David Lynch inainte sa te inhami la un Inland Empire -- sa zicem ca e bine sa-ti faci temele, ca nu cumva sa iesi cu impresia gresita in ceea ce-l priveste pe "papa" Lynch :cheers: :burnout:

 

 

===== ERASERHEAD ====printre primele lui filme and still his best (IMHO)

Editat de dirtbike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pride and Prejudice, varianta 2005, cu Keira Knightley :)

 

O ecranizare frumoasa foc, o prea-ecranizare, caci finalul mi s-a parut prea de carte, asa. Ultima secventa adica. Dar per ansamblu un film frumos, replici frumos construite si frumos servite :hug: Chipuri frumoase, costume faine...ce sa mai, pachetul complet pentru o seara de sniff-sniff cu o ciocolata si un pachet de servetele langa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand de pe dc: Dr. Strangelove (genial) - pentru ansamblu, 9 Rota (the 9th Company) cica cel mai de succes film rusesc - pentru tehnica de lupta, The beast of war - pentru tehnica de lupta si documentarea foarte buna, Terminus Paradis - savureaza-l cu noua sticla 2,5 L de la Loewenbrau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si-un film care m-a impresionat in liceu si care m-a determinat sa citesc carti scrise de soldati de rand

Saving Private Ryan

Am citit si eu o carte scrisa de un soldat de rand, un roman pe frontul de est. N-are nici o legatura cu eroismele din "Saving Private Ryan" (altminteri, bun film). Ce cruciada impotriva bolsevismului, ce pamantul tarii sfant si alte baliverne? Nu-i interesau decat 2 lucruri: mancarea si femeile. Exact in aceasta ordine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact! io am zis ca filmul m-a determinat....n-am zis ca am gasit acelasi lucru :)

Mai toti vor ca razboiul sa se termine si sa plece acasa, indiferent de cine castiga, toti vor sa scape cu viata!

 

Legiunea Blestematilor .....caterinca/aventura :hug: nu drama

 

insa am citit si 'NAM de Mark Baker.....o adunatura de povestiri ale catorva soldati si vreo 2 infirmiere.

Cutremorator ce faceau astia pe acolo

dupa ce am citit cartea asta am vazut Full Metal Jacket, oarecum ontopic....si Triunghiul Trigrilor...putin ontopic cu cartea dar le recomand daca va plac filmele cu training militar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io non ho paura - Gabriele Salvatores. Un film tare frumos.

 

Happiness - Todd Solondz. Un film despre tot felul de obsesii naspa, sexual abuse, frustrari, etc. Nu e chiar un Sunday movie dar merita incercat (only if you are an adult).

 

Four eyed monsters. E un film de vreo 70 de minute despre doi oameni si povestea lor de dragoste. E misto daca esti in starea potrivita. Il gasiti

.

 

Lunacy - Jan Svankmajer. Gasiti un trailer aici. Unii ar zice ca e grotesc. It's more.

Editat de JohnDoe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Braveheart, Adaptation cu Nicolas Cage care a fost foarte tare, toate filmele lui Denzel Washington, Requiem for a dream, Fear and Loathing in Las Vegas, si filmele englezesti care sunt geniale...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un film bun si din punct de vedere estetic si moral. Cat despre partea finala a filmului, prin comparatie, cred ca suntem ultimii oameni.

"Das Leben der Anderen" poate fi gasit si ca "The lives of others"

PS: Ce subtitrare am gasit eu a fost chiar proasta cu toate ca nu se abate decisiv de la dialog.

 

Si off-topic, o carte recenta care dupa aparitie a fost retrasa rapid din librarii, noroc ca se gaseste pe net la www.memoria.ro.

Romanii_de_la_est_de_Bug.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ii serial se pune?Ca eu sunt addicted to Prison Break :cheers: Am vazut toate episoadele scoase pana in prezent si este super fain :lol: Si in fiecare marti astept q neradbare urmatorul episod din sezonul 3.

 

... o sa ai ceva de asteptat pana la urmatorul episod care e abia pe 14.01.2008 :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Pacte des Loups, cu Vincent Cassell :cheers: , Mark Dacascos si Monica Bellucci. Belea de film, vi-l recomand :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie cu Mark Dacascos, mi-a placut si Crying Freeman.

Apoi ... se mai merita vazute ... The english patient, Ostrov si The Mission (Robert De Niro).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Filme si seriale

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...