Sari la conținut

Cainele, prietenul omului


Axa cu Scame
 Share

Postări Recomandate

Alooooooooom Desteptarea de cate ori ai fost prin Germania sau chiar Austria Sa-mi arati si mie un caine sau o pisica ca dai cu tunul si nu gasesti neam nici unul nimic de samanta. Mereu ramaneam cu oasele de la pui si trebuia sa le arunc la cosul de gunoi nu ca la noi daca opream in vreo parcare chiar daca aveam sau nu de mancare se si strangeau 4/5 bucati.

 

Bine ca ATI SCAPAT NUMAI CU ATAT ,sanatate consoartei.

211362[/snapback]

 

 

Nu stiu daca ai vazut in ce fel se sterilizeaza animalele alea .. ii iau si ii bat pana ii omoara .. nu ii castreaza nimeni .. pentru ca le e lene ... si au mai mult de castigat ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca muistu' se tinea de programul de castrare inceput la 1 martie 2001, acum aveam mult mai putini "maidanezi". Din pacate n-a durat decat o luna juma'...

 

...bine ca l-ati votat

 

Multa sanatate si nu mai tineti echipamentul acasa sau un traista.

CLIP_RUMAENISCH.mpg

Editat de Kuki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alooooooooom Desteptarea de cate ori ai fost prin Germania sau chiar Austria Sa-mi arati si mie un caine sau o pisica ca dai cu tunul si nu gasesti neam nici unul nimic de samanta. Mereu ramaneam cu oasele de la pui si trebuia sa le arunc la cosul de gunoi nu ca la noi daca opream in vreo parcare chiar daca aveam sau nu de mancare se si strangeau 4/5 bucati.

 

Bine ca ATI SCAPAT NUMAI CU ATAT ,sanatate consoartei.

211362[/snapback]

 

Era spus cu o tenta ironica. Am fost prin Germania si Austria si stiu cum e. De aia ziceam ca acolo daca s-ar intampla, presupunand prin absurd, asa ceva ar fi eveniment de scris in presa.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca si administratorii drumurilor nu fac nimic. In Austria mai tot drumul autostrada are garduri de cel putin 1.5 m pe parti... Normal, nu???

 

Normal! Normal ca trebuie sa ai putintica rabdare, pina construiesc ai nostri autostrazile alea care sa merite garduri de cel putin 1,5 m. Hai ca nu dureaza mult; vreo 20-30 de ani... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

INSANATOSIRE GRABNICA VIO si foloseste protectiile dure pe viitor, chiar ajuta.

 

 

Insanatosire cat mai rapida!

 

Pentru caini exista un remediu. Sunt niste emitatoare de ultrasunete ( nu stiu daca si pentru motociclete, stiu sigur 100% ca sunt pt masini) si le setezi..de exemplu: cand depasesti 60 km/h dispozitivul incepe sa emita ultrasunete care deranjeaza animalele (caini, caprioare, etc ) si le goneste dracu din calea ta... Eu cunosc pe cineva care are o chestie de asta pe masina...dar a luat-o (asu primit-o , nu ami stiu exact) de afara...

la noi nu stiu daca sunt..

Numai bine!

210849[/snapback]

 

sistemul e folosit in Australia in proportie de 99% din motive de canguri (care strica si masina si pot sa te si coafeze permanent daca ai viteza mai mare).

Claxonul e deosebit de util la javre, nu de putine ori m-a scos din rahat un claxon la timpul lui ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca ai vazut in ce fel se sterilizeaza animalele alea .. ii iau si ii bat pana ii omoara .. nu ii castreaza nimeni .. pentru ca le e lene ... si au mai mult de castigat ..

211450[/snapback]

 

mA ACUZI DE CEVA SI NU-MI DAU SEAMA? Aici era vorba de omul asta cu scame si de ce a patit pretena lui poate ca nici lui nui este usor cu dansa cotonogita cred ca mai mult pe el il doare cred ca-si imputa loviturile ei. Sa stii ca eu iubesc animalele uita-te la topicul cu animalele noastre am trei 3 caini si doua 2 pisici si sa stii ca le duceam dorul prin tari straine ca nu aveam la cine sa dau oasele.

Asta este a avut ghinion sa iasa cainele ala in fata lui ce sa-i faci soarta bine ca nu a patit-o mai rau ca nu era exclus sa se suie unul cu conserva pe ei cum a patit baiatul ala de la ploiesti cu Caponordul si ala abia plecase de la semafor nu avea 90 km/ h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga Vio, :crack: :crack:

1. te anunt ca asta meriti: :crack:

Tin sa te anunt ca si acum mi se increteste pielea pe spate cand ma gandesc....te rog...insist!...PROTECTII....din toate punctele de vedere! peste tot!

p.s. mi-ai spus ca sunt poze pe forum.....cu diametrul gaurii din genunki...nu le vad!!!

Ai grija d tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Axa:

 

1. este bine ca sunteti teferi

2. doar pentru faptul ca esti OM si nu CAINE nu inseamna ca trebuie sa te comporti ca un SOBOLAN!!!

 

Aveam pretentii de la tine sa judeci normal. Se pare ca m-am inselat amarnic. Pacat ca sunt si altii ca tine... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai multumesc mult pentru urarile de bine si celor care au venit sa-mi tina de urat! :crack:

 

In spatamana asta care a trecut de la accident , am avut mult timp de gandire si oricum as intoarce problema ajung la o singura concluzie: nu e nimeni vinovat pentru ce mi s-a intamplat mie personal (adik julituri in plama/umar, genunchi gaurit&cusut, atela din ghips 2 saptamani si recuperarea care va urma) nici cainele, nici ghinionul si cu atat mai putin Axa. De vina sunt numai eu ca am subestimat puterea de abraziune a asfaltului.. :crack:

 

TREBUIE PROTECTII!!!!

 

Nu stiu cat de mult m-ar fi ajutat daca as fi avut pantalonii de piele(fara protectii) in loc de cei din vinilin(destul de grosi de altfel, deci de caldura am suferit oricum), avand in vedere ca geaca(din piele, dar tot fara protectii) s-a gaurit si am o jultura adanca si la umar..Manusile intr-adevar ar fi fost tare bune, m-ar fi scutit de bandajul de la mana, dar una peste alta cel mai tare ma doare povestea cu genunchiul, pe care o sa mai dureze pana o sa-l pot indoi din nou.

 

DECI TREBUIE PROTECTII !!!!!

 

In privinta tratamentului am incredere totala in Nae(NFLT) care m-a operat si datorita caruia am o cusatura cat se poate de frumoasa avand in vedere cat de mare era gauroiul. MULTUMESC NAE !!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre axane, CURAT FATALITATE... z'mai aduci aminte discutia aia de acu' fo trei ani (pe sbz) despre "impactul" prezentzei prietenului omului prin preajma shoselelor?... ce ne-am mai ris! daca ne suflecam atunci manecile shi ne puneam pe sterilizat/ shtrangulat era ceva :crack: oricum, propun sa incepem ACUM si sa includem shi elfii pe lista ca dreq' shtie... itzi mai sare f'unu in fatza ce faci? il ocoleshti sau il sari? :crack:

 

insanatoshire grabnica vio shi BULAN NON-STOP!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@skma: Insanatosire grabnica .. pentru julituri iti recomand cu caldura Armon .. si dupa ce dai cateva zile cu unguentul asta .. Urgo Gel .. :crack:.. si protectii :crack:

 

@bandi: revizuieste ti atitudinea te rog .. :crack:

 

@stege: O persoana care se declara iubitor de animale .. le iubeste pe toate .. indiferent de soarta lor .. nu doar pe cele personale .. Cuvintele tale dau dovada de un aer de superioritate amestecat cu comunism ..

 

@DCSAN20: Nu te am acuzat .. imi cer scuze daca asta am lasat de inteles ..

Vroiam doar sa spun ca acest accident nu are vinovati .. se intampla .. noi sa fim fericiti ca nu a avut urmari mai grave ..

 

Multumesc pentru intelegere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...trist, f trist ca unii inca mai gandesc si actioneaza in acest fel in anul 2000. Dar asta e, lipsa de educatie (caca-m-as pe mormantul handicapatului ceasca) naste si monstri. Chiar nu-mi puteam imagina ca exista si persoane ca acest stage in lumea moto, care omoara cu o cruzime care l-ar umple de invidie si pe Mengele dar in schimb, vor sa traiasca mult si bine (vezi profilul lui). Cu ce drept ?!

 

Toti cei care au, stiu, sunt "deranjati" de fioroasele "javre" patrupede (ca de bipede ce sa mai vorbim...) si realizeaza ca strerilizarea/castrarea lor este singura solutie viabila pt. a le scadea numarul, sunt rugati sa ma contacteze. Nu va costa nimic (daca asta reprezinta o problema)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica Vio

...se mai intampla....viata e lunga si plina de neprevazut.

un prieten de-al meu a avut o experienta de genul asta in botosani . baiatul rupea un fjr 1300 prin mijlocul orasului pe o strada goala la ora aia . i-a aparut un "catel " in fata ....a redus pana la 120 a tinut gidonul drept si a trecut peste el . a avut noroc ca avea carena ridicata (la fjr 1300 se ridica carena ) .cand sa inotrs sa vada catelul ....era un catelus cat linia de tramvai , iar in bt linia de tramvai e lata cat cea de la cfr :crack: . cainele fusese orbit de faruri si nu l-a mai speriat nici claxonul nici zgomotul motorului .

In cazul lui Axa credc ca a gresit cu acceleratia , roata a alunecat (derapat ) pe caine iar cand a prins asfalul l-a aruncat , a cazut rau cu roata si sa dus pe o parte (eu am patit o chestie asemanatoare..nu cu un caine )

Inca o data sanatate maxima si sa ne intalnim intregi , cu zambetul pe buze .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram convins ca va iesi flame.  Sincer nu dau doua parale pe ipocrizia celor ce si-au dat cu parerea.  Daca va puneati in locul meu va taiati venele de mult.  Care e tare in plamani sa vina cu mine la banca sa vada tranferuri (cu sume modice intr-adevar) catre aziluri de batrani.  Daca as stii ca exista vreun cont pentru vreun shalter de caini, as face-o.

 

I-am omorat pentru ca ma imbolnaveau de nervi si nimeni nu misca un deget.  Nu puteam sa ma duc la prietena mea pentru ca sareau la mine.  Aproape in fiecare zi sareau la cineva, evident cu exceptia a cativa proprietari de conserve ruginite care ii hraneau.

 

AM apleat la ultima solutie si regret ca a fost singura solutie.  Mi-ar fi placut sa ii stiu ca se alearga prin iarba la marginea bucurestiului.  Nu sunt crud si nu mi-a produs placere, va chiar am plans.  Bineinteles ca veti comenta si ii vei da inainte cu solutiile hollywoodiene.

 

Si imi cer scuze daca am fost sarcastic.

213225[/snapback]

 

Ai sa platesti, tu sau cineva din familia ta, pentru ca ai luat viata intentionat unor fiinte. Poate nu acum, dar cand o sa se intimple ceva dureros in viata ta, sa iti amintesti de momentul in care ai ucis. Nimic nu ramane neplatit in viata. Sa nu uiti asta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ stege spune-mi si mie pe mail sau pe pm cum ai facut rost de stricnina, am si eu niste clienti.

Nu ma intelegeti gresit, am 2 caini acasa, dar nu imi place imaginea unui caine de 30 - 50 kg care se repede direct la piciorul meu, nu la roata, sirect la pulpa.

Pt cei care luati apararea cainilor vagabonzi imi doresc sa va fi vazut acum 6-7 ani in regie cand intre camine erau 3 haite de 25 - 30 de animale fiecare si care periodic incaierau pe cineva. Atunci sa fi vazut ce frumos era, si daca nu se impune un control, se poate reveni rapid la situatia aia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ zidu

@ stege

 

Daca un om te enerveaza nu te duci sa il omori ci incerci sa intelegi ce are cu tine. Asta daca esti normal la minte.

 

Am avut remuscari cu privire la ce i-am scris, la manie, lui Axa. Acum nu mai am. Imi pare rau ca ganditi asa.

 

Sfat: intelectul este dat omului pentru a intelege ce-l inconjoara si pentru a se implica. I s-a dat, probabil, pentru ca merita. Viata este ceva sfant, nu va bateti joc de ea!!!

 

Chiar daca sunteti niste nimicuri in ochii mei, eu incerc sa va inteleg comportamentul. Off...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Purghy

Im place semnatura ta.

.......................... si sigur vine, mai ales daca te afli acolo unde nu trebuie, fie ca esti om sau animal. Cate odata e mai bine asa, si daca nu intelegi asta atunci inseamna ca nu folosesti intelectul ala de care vorbeai.

Eu nu iti doresc eu tie ce imi doresti tu mie, dar iti doresc sa vezi scenele descrise in pm pana la sfarsitul vietii.

 

 

P.S. ZAU CA NU IMI PASA CUM ARAT IN OCHII TAI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da ce-ati deviat!Hop si io

 

Purgy daca vrei sa te dezamagesc si eu iti pot povesti cum acum multi ani de zile am dat cainilor de pe strada mea chiftelute cu cianura...din pacate nu am pus cianura se pare ca a fost bicarbonat pt ca cainii erau bine merci, ragaiau.

 

Sunt topita dupa animale imi este mila dar tot cainii aia anu asta au facut-o zob pe prrietena mea de in loc sa-mi sarbattoresc ziua am ajuns la spital.

 

Sau sa-ti povestesc de frate-miu care a plecat in padure cu 10 caini dupa el si o lo^pata? S-a intors cu un singur caine....poate nu te-ai lovit suficient de caini nehaliti, lasati de izbveliste in Bucuresti sau alte parti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca sunteti niste nimicuri in ochii mei, eu incerc sa va inteleg comportamentul. Off...

no offense, dar nu prea mi se pare ca incerci

 

cand am stat in regie erau niste haite de caini intre camine si in campus de ma gandeam bine de tot daca chiar vreau sa traversez regia sau campusul noaptea.

 

Daca un om te enerveaza nu te duci sa il omori ci incerci sa intelegi ce are cu tine.

incearca tu sa intrebi o haita de 20 de caini care se repede la tine ce are cu tine.

 

probabil ca ori nu te-ai confruntat pana acum cu asemenea probleme ori solutia ta este sa le dai de mancare ca sa te imprietenesti cu ei.

 

degeaba duci cainele la 10km de bucuresti, el tot intre blocuri se intoarce pt ca stie ca acolo sunt oameni care ii dau de mancare.

 

inteleg de ce cainii se comporta asa, dar asta nu inseamna ca trebuie sa accept acest comportament. oricum nu "apara blocul de raufacatori", pt ca in ciuda opiniei populare cainele nu stie care e "om bun" si care e "om rau". el latra la sursele de amenintare (zgomot) si cand sunt in haita la potentialele victime, latra ca sunt smecheri, pur si simplu. ca si gastile de oameni.

 

si problema nu ar fi neaparat ca latra (desi si asta e extrem de deranjant vara cand esti nevoit ca dormi cu geamul deschis), ci ca se si reped sa muste. mai ales cand sunt in haita, ca sa te inconjoare. deoarece cainele e un animal las si perfid, nu musca decat pe la spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se intorc neaparat in Bucuresti - la maica-mea la 30 de km de Buc se practica sportul abandonatului de caini si pisici in we atunci cand se merge si la gratar, ca sa faca doua de-o data

Acum 3 ani se stransesera cam 10 caini la ai mei in curte, fiind singura casa din zona, mi-au sfasiat canisul, si atacau cam tot ce iesea din casa pentru ca erau disperati. Purghy tu cum ti-ai fi aparat familia?Ai fi chemat ecarisajul si te auto sechestrai in casa in speranta ca o sa vina?

 

am uitat sa zic ca noi posedam 3 caini din acesate motive

Editat de ninja_skija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic (sau nu?)

 

OK,

1 - ultimul lucru pe care il doresc este sa ma cert cu voi

2 - se vede ca nu intelegeti, iar eu nu am timp sa ma lupt cu morile de vant

3 - imi pare rau pentru voi

4 - intotdeauna exista solutii pentru orice problema (daca nu le "vezi", suna un prieten :crack: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic (sau nu?)

 

4 - intotdeauna exista solutii pentru orice problema (daca nu le "vezi", suna un prieten  :crack: )

213713[/snapback]

Da-mi nr tau de tel. Promit ca o sa te sun sa iei toate potaile care ma deranjeaza si ca nu o sa abuzez in alte scopuri :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...