Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

@infopasscom - As intelege probabil mai mult, daca l-as avea si eu in mana... Dar obiectivele wide le cunosti ? De-atatea ori m-am uitat pe N site-uri cu recomandari / review-uri / etc.....si n-as sti nici acum ce sa aleg. Mi-ar placea un wide mai scurt de 18 (un 10-12 ar fi vis!) si mai ales un prime, dar asa ceva n-am prea vazut (am un 50 si sunt deosebit de incantat de el). Imi poti "da pe tava" cateva obiective ce-ar merita luate ? (la preturi mai omenesti, pentru ca niciodata nu vor produce bani la mine in mana...deci e o investitie in placere). Habar n-am de tamron si sigma...am auzit ca la aceeasi calitate cu nikkor, ar fi mai ieftine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@infopasscom - As intelege probabil mai mult, daca l-as avea si eu in mana... Dar obiectivele wide le cunosti ? De-atatea ori m-am uitat pe N site-uri cu recomandari / review-uri / etc.....si n-as sti nici acum ce sa aleg. Mi-ar placea un wide mai scurt de 18 (un 10-12 ar fi vis!) si mai ales un prime, dar asa ceva n-am prea vazut (am un 50 si sunt deosebit de incantat de el). Imi poti "da pe tava" cateva obiective ce-ar merita luate ? (la preturi mai omenesti, pentru ca niciodata nu vor produce bani la mine in mana...deci e o investitie in placere). Habar n-am de tamron si sigma...am auzit ca la aceeasi calitate cu nikkor, ar fi mai ieftine...

 

Depinde cat de wide vrei sa fie. Sunt cateva obiective care merita, dar conteaza foarte tare ce vrei.

In alta ordine de idei, ar fi niste wide-angle ieftine si bune:

 

1. Asta e fisheye - Samyang 8mm fish-eye - e fain ca e ieftin (1400 si ceva de lei) - dar asta pentru panorame foarte largi si efecte optice mai ciudate

 

2. Tamron 10-24 f:3.5-4.5 - vreo 1900 lei. Plusuri: optica foarte buna si pretul mic. Minus: constructie din plastic slaba, cauciucul care se dezlipeste si inel de autofocus care se misca pe exterior.

 

3. Sigma 10-20 f:4-5.6 - asta mi-a placut foarte mult, testat pe un Nikon D300 si un Nikon D80 si e vreo 2100 de lei, da' trebuie sa te grabesti ca se scoate din fabricatie (asa am auzit). Dar e cam loterie cu el la front si back-focus, dar din fericire, la plajele alea focale nu prea conteaza ca profunzimea de camp e destul de mare (mai inchizi o treapta, doua apertura si merge). Plusuri: optica buna, focus intern si rapid, constructie buna a plasticului. Minusuri: front sau back-focus (in functie de cum ti-e bafta) si toate obiectivele Sigma au un strat de tratament galben pe lentile de-ti face toate pozele cu o senzatie de filtru warm (la Tamron ti le face prea reci, la Sigma prea calde, Nikon la fel le incalzeste, Canon le trage spre rosu, Sony pe portocaliu si tot asa...).

 

4. Ar fi cel de la Nikon, 10-24. Dar e scump. 3200 lei. Plusuri: constructie, optica, focus intern si rapid, dar doar pentru DX. Minusuri: pretul si cauciucul care se va duce si el... :crack:

 

Ar mai fi si altele dar sunt scumpe si irelevante. Visul oricarui Nikonist oricum e 14-24 cu f/2.8 pe un D700. Si cand te gandesti ca eu am Canon. :)

 

Sper ca am facut cat de cat lumina. Daca mai intrebari, le astept cu drag.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta imi place sa fac - panorame cu peisaje - amintiri vii pe care vreau sa le pastrez... Am o gramada de panorame facute artificial din poze adaugate....ca doar asa se poate momentan (si nu intotdeauna ies bine). In plus, un obiectiv din ala ma poate ajuta in interior in spatii stramte, unde intalnesc deseori momente cand 18 e prea lung (poze cu familia, prietenii, etc).

Multumesc pentru explicatii - cu cele 4 sticle - dar te mai intreb : un prime de 10 sau 12 nu este ? un 8 cred ca e deja la extrem...

Sau lentile de conversie ? Desi am auzit ca ar fi o prostie treaba asta.

Mesaj completat

PS : cum poate fi sticla asta ? http://www.digitalprofoto.ro/product.php?product_id=3743 Am citit pe undeva ca la 52 mm vigneteaza la colturi. Eu am filtre de 58 (le foloseam pe aparatul precedent) cu inel reductor 58-52. Daca m-as baga la unu` din asta pe 58 ? Sau mai bine ma dau cu mobra de banii aia ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta imi place sa fac - panorame cu peisaje - amintiri vii pe care vreau sa le pastrez... Am o gramada de panorame facute artificial din poze adaugate....ca doar asa se poate momentan (si nu intotdeauna ies bine). In plus, un obiectiv din ala ma poate ajuta in interior in spatii stramte, unde intalnesc deseori momente cand 18 e prea lung (poze cu familia, prietenii, etc).

Multumesc pentru explicatii - cu cele 4 sticle - dar te mai intreb : un prime de 10 sau 12 nu este ? un 8 cred ca e deja la extrem...

Sau lentile de conversie ? Desi am auzit ca ar fi o prostie treaba asta.

Mesaj completat

PS : cum poate fi sticla asta ? http://www.digitalprofoto.ro/product.php?product_id=3743 Am citit pe undeva ca la 52 mm vigneteaza la colturi. Eu am filtre de 58 (le foloseam pe aparatul precedent) cu inel reductor 58-52. Daca m-as baga la unu` din asta pe 58 ? Sau mai bine ma dau cu mobra de banii aia ?

 

In primul rand, nu poti pune lentile de conversie pe aparat tip SLR (sau cu obiective interschimbabile). E pentru camere video sau camere compacte. Nu te va ajuta cu nimic pe tine. Mai bine te dai cu mobra de banii aia (sau ii pastrezi pentru un obiectiv wide-angle).

 

Obiective prime sub 15mm sunt in general fisheye. Exista si exceptii, insa ale naibii exceptii costa mult (e un Canon EF de 14mm si un Nikon tot de 14mm cu f/2.8 care se invart in jurul sumei de 8000 lei sau sunt foarte ieftine si cu minusuri precum motorul de focalizare - Samyang 14mm f/2.8).

 

Asa... exista fisheye cate vrei, obiective fixe gen Sigma 8mm, Sigma 4.5mm, Nikon 10.5mm, etc. dar sunt fisheye si ai de corectat distorsiunile date de efectul "ochiului de peste". Incearca mai degraba sa te concentrezi pe un obiectiv wide-angle (daca tot iti plac panoramele) cu cat mai putine distorsiuni si cu focus automat (in mod special). :crack:

 

Spor si lumina buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta chiar pare interesant ....Samyang 14mm f/2.8. La prima vedere pare suficient de bun pentru un amator, chiar daca n-are autofocus (zice ca are gradat intervalul de claritate si te orientezi dupa el, daca nu dupa ochi). La f64 e 620$ cu 1an garantie iar la polonezi cu free shipping worldwide si 3 ani garantie - doar 445$ :crack: O sa-l urmaresc pe viitor, cine stie cand se iveste ocazia sa-mi sara`n geanta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Musical instruments..

 

Mai incearca. Contrast prea slab, baga un filtru de alb-negru, poate un rosu sau verde ca sa-ti deschida culorile. Iar instrumentele nu prea ies in evidenta, mai mult tipa. Compozitional vorbind sunt zero. :crack: Mai joaca-te cu lumina si cu Photoshop. Oricum, meritorie incercare.

 

Spor si lumina buna!

 

Pun si eu o prima poza.

post-54010-1281111244_thumb.jpg

Editat de infopasscom
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apelez si ieo la fotografii motorizati sa ma ajute cu un sfat.

Poate pt. voi va suna ciudat sau banal, dar nu ma descurc. :lol:

Am folosit un Nikon D5000 (io n-am nicio treaba cu fotografierea artisitica, apas pe butuon si atit si nici nu stiu mare lucru despre aparatul ala) si acum cind vreau sa descarc pozele nu mi le descarca pe toate. Unele dintre ele mi le dubleaza in folderul unde le descarc, altele nu, dar nu-mi descarca toate pozele de pe card. Pozele pe care nu mi le descara le vad pe aparat, dar nu mi le descarca in compiuter. :crack:

Ce k.kt tre sa-i fac? :lol:

 

Merci

 

In primul rand, asigura-te ca le-ai facut pe toate jpeg. S-ar putea sa ai surpriza sa le fi descarcat pe toate, dar pe unele sa nu ti le arate fiindca le-ai facut in format RAW (si atunci trebuie un soft de convertire din RAW in jpeg). Daca sunt toate jpeg, deschide D5000-ul cu softul de pe cd si asigura-te ca le-ai ales pe toate (tre' sa fie un buton select all) si asigura-te sa nu ti le imparta pe foldere in functie de data la care au fost facute. :) Daca tot nu merge, imprumuta sau cumpara un card reader (e relativ ieftin, pana in 50 de lei) si copiaza-le pe toate cu card readerul.

 

Spor si lumina buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai toate pe care mi le-a salvat sint jpeg, inclusiv dublurile. Le-a salvat asa: DSC_0300 (102).jpg si urmatoarea DSC_0300.jpg, poze identice.

Nu am alte fisiere pe care sa le vad in folder. Cum aflu daca am salvate si RAW? :-/

De selectat le-am selectat pe toate cind le-am salvat. Am incercat de 2 ori si acelasi lucru.

Iau card reader, dar ma gindeam sa nu fie altceva. Chestia cu dublurile tot n-o inteleg. De ce le dubleaza la salvare si de ce nu pe toate.

 

Merci mult.

 

 

Cand te uiti la ele pe poze, la unele scrie NEF si la altele jpeg. Ex: DSC_0300.nef. Asa afli care e RAW si care e jpeg.

 

Bafta multa la copiat pozele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai incerc cu un HDR, sper ca nu asa rau ca celalalt

 

Compozitional vorbind, imi place cum ai taiat pe mijloc imaginea. Noroc ca ai doua planuri simetrice care ar salva situatia -> soarele si telescaunele. Dar tot pe mijloc ramane :crack:. Partea din dreapta sufera de detalii, parca ai fi dat healing brush pe toata zona aia. Foarte inestetic. In rest, e ceva mai bine decat cea de dinainte.

 

Spor si lumina buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incadrarea - am fortat-o, pentru ca am vrut neaparat soarele....dar si portiunea dinaintea stalpului (ca sa nu fie jos de tot)...doar asa puteam sa le am in poza.

Cerul l-am dat cu noise reduction - ca era pestritz. N-ar trebui sa lipseasca detaliile din dreapta, mai jos de mijloc....ar trebui sa fie la fel ca in stanga de detaliat (cel putin asa se vede pe crt-ul meu).

Multumesc pentru parere !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In folderul cu salvate nu am niciun fixier cu extensia .NEF :baldy:

O sa iau card reader.

 

Merci.

 

SSSS-ule, problema la Nikon e ca de fiecare data cand descarci pozele de pe card si le stergi, el incepe numerotarea de la 0, deci tu daca ai 100 de poze facute pe card, se incepe numerotarea de la DSC_0001 si se termina cu DSC_0100. Apoi le descarci, le stergi si te apuci si faci alte 30 de poze. Numerotarea incepe iarasi de la DSC_0001 si se termina la DSC_0030. Daca le copiezi in acelasi folder, evident ca pozele incepand cu DSC_0001 si pana la DSC_0030 ti le inlocuieste cu ce descarci a doua oara. Ca sa eviti asta, foloseste functia de AUTOPLAY de la windows... adica, in momentul in care ti s-a conectat aparatul la PC, deschizi my computer, unde-ti apare Nikon D3000 sau ce aparat ai tu, dai click dreapta si folosesti IMPORT PICTURES AND VIDEOS using windows. Vezi ca ai acolo niste import settings unde iti alegi tu folderul si ce denumire sa aibe pozele si aia e...

Mesaj completat

Si doua poze din concediu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SSSS-ule, problema la Nikon e ca de fiecare data cand descarci pozele de pe card si le stergi, el incepe numerotarea de la 0, deci tu daca ai 100 de poze facute pe card, se incepe numerotarea de la DSC_0001 si se termina cu DSC_0100. Apoi le descarci, le stergi si te apuci si faci alte 30 de poze. Numerotarea incepe iarasi de la DSC_0001 si se termina la DSC_0030. Daca le copiezi in acelasi folder, evident ca pozele incepand cu DSC_0001 si pana la DSC_0030 ti le inlocuieste cu ce descarci a doua oara. Ca sa eviti asta, foloseste functia de AUTOPLAY de la windows... adica, in momentul in care ti s-a conectat aparatul la PC, deschizi my computer, unde-ti apare Nikon D3000 sau ce aparat ai tu, dai click dreapta si folosesti IMPORT PICTURES AND VIDEOS using windows. Vezi ca ai acolo niste import settings unde iti alegi tu folderul si ce denumire sa aibe pozele si aia e...

Mesaj completat

Si doua poze din concediu.

 

Sau schimbi setarea din aparat ca numaratoarea sa fie continua: SETUP MENU -> File no. sequence: ON

 

De asemenea conteaza cum este setata calitatea pozelor. De exemplu daca aleg raw+jpg normal mie imi scoate 2 jpg(ex: DSC_0001.jpg si DSC_0001(1).jpg. Problema e 100% din soft in cazul acesta, dar nu am gasit nici un update.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Postez aici ca nu prea stiu unde in alta parte. Eu sint mai mult cu partea video, dar soramea e cu partea de foto. Are un aparat de vinzare:

 

Uite, pt aparat foto: CANON 400D, kit Lentila 18mm - 250mm, Filtru UV, memory card 1GB, incarcator.. 450 EURO

 

Pentru detalii suplimentare: 0744925392. Sta in romania (Iasi) pina prima saptamina din Sept.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...