Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poate stiati de programul asta,eu acum am dat peste articolul asta. Corecteaza distorsiunile.

 

http://www.kenrockwell.com/tech/dxo/optics-pro.htm

 

In noua versiune de Lightroom 3, este inclusa si posibilitatea de corectare a distorsiunilor, automata in functie de obiectivul folosit, sau manuala. Lucreaza excelent si pierzi si mai putina calitate decat cu DxO :baldy:

In plus, exceptand arhitectii, cine si-ar dori corectarea distorsiunilor ? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa imi cumpar inca un acumulator pentru D 60.. sa am unul de rezerva.

 

din ce am gasit pe net am doua alternative.

una sa imi iau unul originalnikon-d60-battery-pack.jpg

 

 

si cealalta sa imi iau unul compatibil cu D60 dar alta marca decat nikon.h-en-el9a_13069.jpg

 

ce imi reccomandati.

multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-l pe oricare. Dar conteaza cat te costa Hahnel. Acumulatori replace, e drept, nu irlandezi d-astia, ci chinezesti, de la mama lor, gasesti si la f64. Sunt buni si ieftini. Mai bine 2 replace-uri decat unul original (daca se echivaleaza la costuri). E aceeasi mancare de peste, doar ca ies din fabrica pe porti diferite. :baldy:

Editat de infopasscom
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta imi place sa fac - panorame cu peisaje - amintiri vii pe care vreau sa le pastrez... Am o gramada de panorame facute artificial din poze adaugate....ca doar asa se poate momentan (si nu intotdeauna ies bine). In plus, un obiectiv din ala ma poate ajuta in interior in spatii stramte, unde intalnesc deseori momente cand 18 e prea lung (poze cu familia, prietenii, etc).

Multumesc pentru explicatii - cu cele 4 sticle - dar te mai intreb : un prime de 10 sau 12 nu este ? un 8 cred ca e deja la extrem...

Sau lentile de conversie ? Desi am auzit ca ar fi o prostie treaba asta.

Mesaj completat

PS : cum poate fi sticla asta ? http://www.digitalprofoto.ro/product.php?product_id=3743 Am citit pe undeva ca la 52 mm vigneteaza la colturi. Eu am filtre de 58 (le foloseam pe aparatul precedent) cu inel reductor 58-52. Daca m-as baga la unu` din asta pe 58 ? Sau mai bine ma dau cu mobra de banii aia ?

Desi in marea majoritate a timpului am impresia ca tipul e pe langa, in cazul de fata ii dau dreptate: http://www.kenrockwell.com/tech/how-to-use...wide-lenses.htm

Incercand sa bagi cat mai mult intr-o fotografie pierzi elementul central. 24mm pe FX(EF) (16mm DX(EF-S)) este cam cea mai wide distanta focala pentru peisagistica. Pacat ca Nikon nu are o fixa ieftina de 16mm f4 sa zicem pe DX.

Daca vrei neaparat ceva ultra wide la bani ok Tokina 12-24 f4.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce imi recomandati?

ca eu doar modelul ala la 99 ron am gasit pe f64, iar pe emag am gasit nikon original la 150. deci 50 de ron diferenta

 

La diferente d-astea... ia-l original. Daca era 75 ala de la F64... mai mergea. :baldy: La mine la magazin (sa vezi cum imi iau warn) ;) e 148 lei. Dar noi nu trimitem in tara. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat acumulatori hahnel din Romania acum 3 ani, vreau sa zic ca si acum merg. 50Ron nu e diferenta mare intre original si hahnel. Poate ca as merge pe original, daca ambii acumulatori au aceeasi capacitate. In majoritatea cazurilor si acumulatorii originali sunt facuti de alta firma si rebranduiti.

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si acumulatorii originali sunt facuti de alta firma si rebranduiti.

Tru. Si eu am un replace 3'rd party pe langa cel original cu care a venit camera si nu e nici o diferenta intre cei doi in ceea ce priveste autonomia sau durata de viata.

 

Asa ca idee, legat de asta cu original sau ne - mi-am adus aminte cum acum cativa ani cand imi cautam un monitor. Ma duc in Metro parca, vad un samsung care mi-a placut, 1200 lei. La doua monitoare mai incolo, vad acelasi samsung dar vopsit negru si scris compaq pe el. 2100 lei :baldy:

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tru. Si eu am un replace 3'rd party pe langa cel original cu care a venit camera si nu e nici o diferenta intre cei doi in ceea ce priveste autonomia sau durata de viata.

 

Asa ca idee, legat de asta cu original sau ne - mi-am adus aminte cum acum cativa ani cand imi cautam un monitor. Ma duc in Metro parca, vad un samsung care mi-a placut, 1200 lei. La doua monitoare mai incolo, vad acelasi samsung dar vopsit negru si scris compaq pe el. 2100 lei :baldy:

 

 

Poate ca suntem offtopic dar samsung momentan este un mega important fabricant de panouri (LCD...TFT ...). Foarte multi producatori de mobile si monitoare folosesc in spate panourile de la Samsung (care sunt foarte bune, nu zic nimic).

 

La fel si cu uleiurile "HONDA", "SUZUKI", H&D. Castrol si Mobil se afla in spatele lor de multe ori.

 

Samsung face Sensorul CCD de la camerele DSRL Pentax.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca suntem offtopic dar samsung momentan este un mega important fabricant de panouri (LCD...TFT ...). Foarte multi producatori de mobile si monitoare folosesc in spate panourile de la Samsung (care sunt foarte bune, nu zic nimic).

 

La fel si cu uleiurile "HONDA", "SUZUKI", H&D. Castrol si Mobil se afla in spatele lor de multe ori.

 

Samsung face Sensorul CCD de la camerele DSRL Pentax.

 

Si mai off-topic: Sony face senzorul la Nikon si o gramada de alte camere, Pentax nu mai exista de sine statator, fiind cumparata de Hoya, care are in panoplia sa si Tokina si Kenko (filtrele Hoya si Kenko sunt concurente pe piata), etc. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bantuie un vis "urat" de ceva vreme, care nu costa decat vreo 550 lire. Sigma 8-16mm. E cam cel mai wide de pe piata pt DSLR`uri iar calitatea imaginii e peste canon 10-22 (cel putin asa rezulta din teste).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de baterii, cand mi-am luat grip-ul, a fost livrat cu inca o baterie, Hahnel, tot Li-Ion, tot 1500 mAh. Asa ca pe grip acum stau un acumulator original Nikon si unul Hahnel. Nici o diferenta, ambele au cam aceeasi autonomie dupa aprox. 2 ani de utilizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A 6-a este buna mai ales daca avea mai mult focus pe batranel, la fel si pe vacuta, si a 10-a imi plac. Succes si spor la pozat.

 

daca veni vorba de vacute adaug si eu niste vacute care mi`au facut candva mii de nervi timp de un an jumate ^_^

post-47564-1282732118_thumb.jpg

post-47564-1282732133_thumb.jpg

Editat de Ecko72t
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un challenge pt baietii pasionati de foto ;) Cand aveti voi timp liber, v-as ruga sa faceti o poza si pt mine sa semene cat mai mult cu cea pe care am atasat-o. Din pacate e rezolutie mica (pt tel meu) dar va puteti da seama ce vreau de la ea. In pricipiu m-ar interesa sa fie vorba de alt gen de motocicleta (sport/choper/enduro) mai putin touring. Tot asa, sa fie poza ca si cum am privi noi atunci cand suntem pe motor. Hai sa vedem ce iese :laugh:

 

Poza:

post-43378-1282766813_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat un Eos 7D cu lentila Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di II VC LD Aspherical IF SP AF

 

Atasez 2 tentative de a face poze:

 

post-22-1282781214_thumb.jpg post-22-1282781204_thumb.jpg

 

 

La cea cu norii am folosit un filtru polarizat Hoya. Prima data cand folosesc asa ceva. Si cred ca m-am jucat prea mult in Adobe Lightroom 3 ca norii au iesit ciudatzel.

 

Nori:

Camera: Canon

Model: Canon EOS 7D

ISO: 100

Exposure: 1/500 sec

Aperture: 4.0

Focal Length: 28mm

Flash Used: No

 

 

Casca:

Camera: Canon

Model: Canon EOS 7D

ISO: 100

Exposure: 1/50 sec

Aperture: 8.0

Focal Length: 50mm

Flash Used: No

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai cam exagerat la poza cu norii cu "recovery"(cred).

Oricum, ti-ai tras un aparat bestial. Ai incercat cum filmeaza? Am vazut in review'uri ca scoate o calitate super :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi puteti recomanda un soft pentru prelucrat raw/nef?

altceva decat adobelightroom

ceva care sa nu manance atatea resurse.

mersi

CaptureNX2-ul nikonului, sau in camera raw-ul photoshopului (care am impresia ca merge mult mai bine decat lightroom; ca "dezavantaj", nu ai toate setarile de fotografii vintage si alte aberatii de genul [pe care nu le-am folosit niciodata]).. Nush Gimpu' cum se descurca cu raw-uri, eu lucrez cu Camera Raw, si sunt FOARTE multumit de functiile oferite (mai ales in CS5 :laugh:)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...