Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Just John: e faina ideea ta de proiect 365, dar deja am vazut-o pusa in practica cu soldatii din Star Wars.

In plus, ceea ce era fain la stormtrooper e ca nu aveau o fata ce sa exprime exact o chestie, iar ceea ce exprimau era dat doar orin pozitile si actiunile lor. Cand ai un Blade sau Jocker cu o singura figura e mai greu.

Exact ceea ce mi-a dat ideea.. De altfel, am si pus link-ul catre 365-ul lui Stefan acu' vreo treisutepatrushdoojpe pagini, daca nu ma inseala memorexu'.. Nu ma deranjeaza faptul ca IDEEA nu e noua, m-as fi straduit ca IMAGINILE sa fie originale, mesajul, compozitia.. :)

 

De acord, figura "solo" nu are foarte mult farmec. Pana sa apara Blade-ul (de Joker nu sunt interesat :D ), cochetam cu ideea unui Predator, care avea mai putine accesorii, dar pe langa faptul ca puteai sa-i pui masca, puteai sa-i schimbi si mandibula.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Apus in Trieste..

 

Pentru nenea care HDR e de prost gust: la a doua poza, cea cu apusul lui Ecko, mergea sa tragi un HDR de toata minunea. Nu de alta, dar apusul lui nu are detalii. Putea sa fie si la Mamaia sau pe lacul Vacaresti, ca tot aia era. Tehnica HDR nu tine de Picasso, ci de 3 poze din care software-ul de mare putere si calitate buna scoate si detaliile pe care ochiul normal nu le-ar observa. Imbina partile sub-expuse cu cele supra-expuse pentru ca imaginea ta sa fie plina de detalii. Ca se mai intampla sa iasa si porcarii precum apusul 'cela... se mai intampla. Dar tehnica HDR este foarte buna. "High-Dynamic Range".

 

Pentru cei care nu stiu, Dynamic Range se refera la capacitatea senzorului de a "vedea" cat mai multe campuri de alb intr-o imagine si de a reda cat mai fin detaliile intr-o imagine.

 

Ecko, la poza ta cu apusul din Trieste, schimba masurarea expunerii din Spot sau Center pe Matrix. Nu de alta, dar face masurarea mai bine decat tine si am fi vazut si noi splendoarea de sosea de sub tine si ceva detalii din dealul din dreapta.

 

Spor si lumina buna!

Mesaj completat

Tocmai ce mi-am luat Âşi eu un blitz extern de la nissin , am făcut câteva poze dar nu sunt încă obiÂşnuită cu el ...urmează să-mi mai iau un kit de umbrelă cu stativ Âşi încă un blitz extern...

 

 

Buna. Da... daca ai un kit de umbrela si stativ iese o treaba faina. Dar mai exista si alte tehnici. Nissin-ul ala am observat ca e Di622. Il poti pune ca blitz slave pe care sa-l declansezi optic cu ajutorul blitzului de pe camera foto. Il pui in stanga, setezi pe slave, alegi puterea si declansezi. Exista tehnici de folosire. Poti incerca sa folosesti programul "S" (speed priority) si sa alegi un timp de expunere 1/30, in combinatie cu blitzul si cu apertura deschisa (gen... 2.8 - de preferat) o sa ai parte de multa lumina ;).

 

Bafta si spor la treaba!

Mesaj completat

Asa e, un aparat bun cu un obiectiv bun , insa pretul.... is si eu necajit ;)

Multumesc pt sfaturi !

Mesaj completat

In tranvai, in parc...

 

Ramai la D90. D300 face in plus fata de D90 mai multe cadre pe secunda, carcasa mai solida, rezistenta la intemperii si ploi, dar... atat. E mai mare, are controale (ceva) mai rapide, dar pozele ies la fel. Acelasi senzor de 12 Mpix, acelasi procesor Expeed (ba, la D90 e mai nou decat la D300). Combinat cu 17-50 VC, fara VC, o sa-ti iasa poze faine. Avantajele lui D90 fata de D80-ul tau tin strict de ISO (care e pana la 6400 si un zgomot de imagine mai scazut, evident). In rest e aceeasi camera. :laugh: Decizia e oricum a ta. Eu as merge pe D90 fara sa ma gandesc prea tare la D300. Diferenta o face lentila si fotograful. Camera conteaza prea putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru nenea care HDR e de prost gust:

Te rog sa recitesti ce am scris:

Cu ajutorul unei doze incredibil de mari de prost-gust.. In afara cerului, pe care l-am surprins si eu in astfel de colorit in unele imagini, peisajul mi-aduce aminte de o lucrare de-a lui Picasso: fara noima, fara simt artistic, fara balanta culorilor.. O mizerie (dpmdv) considerata opera de arta de unii..

 

Majoritatea "incepatorilor" in HDR (si nu numai) exagereaza prelucrarea, iar rezultatele sunt de cele mai multe ori amuzante, indiferent cat de buna e compozitia.. Alta greseala comuna incepatorilor este prelucrarea HDR a unor imagini care nu beneficiaza deloc de acest tip de procesare..

Vorbesc atat din citite/auzite, cat si din proprie experienta.. si nu ma consider nici pe departe "avansat", nici macar in fotografia "clasica", dar'mite in prelucrare HDR!

Vorbeam strict de imaginea in cauza, nu de HDR in general. Stiu ce inseamna HDR, stiu tehnica de a obtine (minim) trei imagini ideale pentru HDR, doar ca nu ma incanta in mod deosebit tehnica respectiva. Nu imi place ca totul sa fie in focus, extrem de sharp, si cu niste culori aproape PREA saturate. Nu neg faptul ca unele HDR-uri arata exceptional, si ca un HDR reusit il obtii prin tehnica fotografica buna (compozitie, et caetera - precum am spus mai sus, nu orice fir de iarba prins in trei cadre de expuneri diferite ar fi avantajat de HDR)..

 

Lumina buna! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te rog sa recitesti ce am scris:

 

Vorbeam strict de imaginea in cauza, nu de HDR in general. Stiu ce inseamna HDR, stiu tehnica de a obtine (minim) trei imagini ideale pentru HDR, doar ca nu ma incanta in mod deosebit tehnica respectiva. Nu imi place ca totul sa fie in focus, extrem de sharp, si cu niste culori aproape PREA saturate. Nu neg faptul ca unele HDR-uri arata exceptional, si ca un HDR reusit il obtii prin tehnica fotografica buna (compozitie, et caetera - precum am spus mai sus, nu orice fir de iarba prins in trei cadre de expuneri diferite ar fi avantajat de HDR)..

 

Lumina buna! ;)

 

Asta e evident. :laugh: Dar mai sunt unele care surprind... E o tehnica dubioasa si greu de obtinut un rezultat fain. Dar... ca tehnologie, e un pas inainte. Subiectul insa face fotografia, nu prelucrarea.

 

Spor si lumina buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A propos: te sustin in totalitate referitor la alegerea dintre D90 si D300. Ecko, ti-as lua cu draga inima obiectivul (am vazut oferta pe foto-magazin, parca), dar nu prea am "timp" in perioada asta.. :laugh: N-am mai gasit varianta fara VC, din pacate, la ala m-as fi bagat, desi sunt destul de multumit de 18-70-ul meu..

 

Pentru Nikon-isti: am vazut un anunt cu 3x SB-800 la pret decent, daca intereseaza pe cineva.. Eu detin unul, si tare ma mananca palma sa mai iau unul.. ;)

Mesaj completat

Pentru cei interesati de tehnica HDR, va recomand postul (si site-ul) lui Terry Reinert.. AICI gasiti postul despre tehnica HDR si metode de obtinere a expunerilor necesare, cu tot cu prelucrare.. Si atasez si una din fotografiile sale HDR care poate fi numita, intr-adevar, impresionanta:

 

orlando-airport-39-47-final.jpg

Mesaj completat

SuperMacro, anyone? Primele teste mai jos (facute cam in graba, deci nu's focalizate cum trebe), plus o poza cu divaizu':

 

post-16760-1280227995_thumb.jpg

 

"Lantul" din centru are ~1mm grosime, inelul cu totul are ~3mm. Mai jos un crop 100% din imaginea full:

 

post-16760-1280228008_thumb.jpg

 

Icon-ul Y!M-ului pe display-ul LCD de-acasa, se observa (nu suficient de) clar (nu am focalizat cum trebuie, evident) RGB:

 

post-16760-1280228026_thumb.jpg

 

Mai jos divaizu' cu pricina: Nikon 75-150 E Series, f/3.5 + inel inversor + Nikon 50 D f/1.8 (ambele aperturi au fost deschise la maxim [3.5, respectiv 1.8], de unde si DOF-ul incredibil de minuscul [aproximez la 0,1mm]):

 

post-16760-1280228043_thumb.jpg

Mesaj completat

M-am jucat azi (pentru prima oara) si cu filtrul de polarizare.. trebuie sa recunosc ca o sa-l folosesc din ce in ce mai des, avand in vedere rezultatele.. Un exemplu il aveti mai jos:

 

post-16760-1280321200_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se observa cum cade lumina pe castraveti si gogonele. :)

Da' ce curea rock are monku'!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut barbati. Am o propunere.

Vreau sa-mi refac portofoliul de fashion advance retouching cu lucrari mai putin comerciale. Pentru asta am nevoie de niste poze fresh pentru zona turistica unde sunt eu - Noua Zeelanda.

Prin urmare sunt in cautare de fotograf si poze cu "zing" , ceva aparte, in ceea ce priveste modul de abordare a modelelor. Doar moda...

Eu voi face compozitiile, dupa care amandoi vom putea folosi lucrarile in portofoliile noastre.

Da-ti PM!

Dreptate si Fratie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine zise ca nu se poate face wildlife cu obiective wide ? :)

 

4848425683_9095ffca0d_b_d.jpg

Mesaj completat

Cine zise ca nu se poate face wildlife cu obiective wide ? :)

 

4848425683_9095ffca0d_b_d.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gixxxer - cred ca le prelucrezi putin cam tare - ma refer la marginea aia ce delimiteaza luminile stradale (prima poza). Cele mai faine sunt urmatoarele 2. Lacul e cumva cel de la Hanul Pescarilor ? (parca seamana :P )

 

Acum sa sar si eu cu o opera. Sariti cu critici ! ;)

post-39693-1280826061_thumb.jpg

Editat de SubInfluentza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gixxxere, for the love of all that's holy, baga-le si tu in Paint si redu-le dimensiunea la maxim 1000*1000!! :) Sh'asa merge motoretizmu' ca pe dial-up.. ;)

 

Acum sa sar si eu cu o opera. Sariti cu critici ! :P

OMIGOD KILLIT WIT FIRE!!!

 

Imi place background-ul, frumos bokeh... ce obiectiv ai folosit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru apreciere. Am folosit 18-55vr (folosit la 55mm) pe body si un prime (50mm 1.8D fixat din inel pe diafragma maxima) inversat, tinut in mana - pe post de lupa (nu am inel inversor). Dar critici ? Nu se baga nimeni ? ;)

Editat de SubInfluentza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru apreciere. Am folosit 18-55vr (folosit la 55mm) pe body si un prime (50mm 1.8D fixat din inel pe diafragma maxima) inversat, tinut in mana - pe post de lupa (nu am inel inversor). Dar critici ? Nu se baga nimeni ? :P

Eu zic sa folosesti TILT 250 EC + Decis 2.5 EC. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa achizitionez un obiectiv 55 - 200 VR.stie cineva ceva preturi?

am inteles ca pot sa iau nikor si merge si sigma.

astept sfaturi si chiar oferte ;)

Mesaj completat

http://www.emag.ro/obiective/obiectiv-sigm...0-85126-50955-2

 

asta e ok pt d60? e indicat sa aibe VR ?

Mesaj completat

presupun ca diferenta de pret intre nikor si sigma e cu un motiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...