Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu-i lipseÂşte neapărat ceva, poate doar punctul de perspectivă din dreapta... Cred că m-aÂş fi deplasat 2-3 metri mai la stînga, încercînd să prind acel punct în cadru. ÂŞi mie mi se pare puțin centrată Âşi cu orizontul foarte uÂşor înclinat. Dar, per total, îmi place Âşi atmosfera Âşi coloristica.

Toate bune! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot se da cu parerea,ma bag si eu.

1.+ Dupa mine (si cred ca nu numai),combinatia albastru-galben produce cel mai de efect contrast cromatic.Si un filtru de polarizare ar fi ajutat si mai mult culorile.

2. - Multimea de stalpi si cabluri ma scot din minti(asta nu e vina ta).Cand ma aflu intr-un loc unde nu exista,sunt fericit.

3. - Cand vrei sa redai ceva placut,elimini din cadru tot ce contravine.Stalpii si cablurile nu puteai,dar folia din iarba,da.

Si eu fac o multime de greseli si cred ca e bine sa ne facem observatii unii altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din categoria "instantaneu", unul al soției mele; titlul îmi aparține :baldy:

post-7334-1241444659_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din categoria "instantaneu", unul al soției mele; titlul îmi aparține :baldy:

"Vertij", in caz ca se intreaba cineva.. :wacko:

 

Cateva din uichend plus variatiuni alb/negru "custom" :) (pun doar doua, restul [foarte putine] AICI )..

 

DSC_0929.JPG

DSC_0948.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot se da cu parerea,ma bag si eu.

1.+ Dupa mine (si cred ca nu numai),combinatia albastru-galben produce cel mai de efect contrast cromatic.Si un filtru de polarizare ar fi ajutat si mai mult culorile.

2. - Multimea de stalpi si cabluri ma scot din minti(asta nu e vina ta).Cand ma aflu intr-un loc unde nu exista,sunt fericit.

3. - Cand vrei sa redai ceva placut,elimini din cadru tot ce contravine.Stalpii si cablurile nu puteai,dar folia din iarba,da.

Si eu fac o multime de greseli si cred ca e bine sa ne facem observatii unii altora.

Adica asa?

 

le: puteam sa elimin si mai bine firele dar nu am rabdare acum.

post-7727-1241448192_thumb.jpg

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e clara toata ?

Cred ca se refera, mai degraba, la aberatiile cromatice destul de usor observabile.. desi un aperture mai mic cu 2-3 pasi ar fi scos mai bine in evidenta pachetul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se refera, mai degraba, la aberatiile cromatice destul de usor observabile.. desi un aperture mai mic cu 2-3 pasi ar fi scos mai bine in evidenta pachetul..

 

 

ok, nu ma bag, nu ma pricep ! :baldy:

 

personal, mi se pare o poza foarte ok, e drept ca autoru' se putea pune un pic pe burta, dar astea deja is detalii !

 

 

bafta !

Editat de memyselfandI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, nu ma bag, nu ma pricep ! :baldy:

 

personal, mi se pare o poza foarte ok, e drept ca autoru' se putea pune un pic pe burta, dar astea deja is detalii !

Horsesh*t!! Ia spune-le uamenilor ce scula ai!! :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Horsesh*t!! Ia spune-le uamenilor ce scula ai!! :wacko:

 

 

lasand gluma la o parte, m-am saturat sa va poze clare, suprasaturate , hdr-uri si alte porcarele d-astea.

 

cu riscu' de a ma repeta, poza cu pachetul de tigari (acum fiind rautacios este prea " colorata" ) are o naturalete aparte, pare neglijenta si reala, cel putin pe mine ma face sa simt atmosefra unei dimineti mahmure, parca deja ma doare capu' :baldy:

in fine, parerea mea !

 

 

bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepator,aparat nou : Fuji FX S8000fd , inca invat

 

Cateva poze(nemodificate) facute de pe balcon :baldy: :

 

dscf0134.th.jpg

 

stupid pisi:

dscf0143.th.jpg

 

bad pisi:

dscf0141j.th.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poza cu pachetul este asa:

 

F6/ 200 mm/et 1/200 sec

 

obiectivul tamron 70-300, nu are stabilizator de imagine, fotografia facuta din mana, da, diminteaza la ora 09:38 pe data de 2 mai 2009 in vama veche la terasa "stuf vama veche", afara pe o masa murdara de nisip...

 

exprima exact o diminteaza de dupa bing-bang-ul de 1 mai...

 

 

lamurita lumea? :wacko:

 

 

si

 

 

mai incerc una :baldy:

post-5912-1241527880_thumb.jpg

Editat de Florin_KTM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un film de 20 de ani nu e vechi.E foarte vechi.

Daca tot ai "laborator",adu-l acasa si fa fotografiile cap-coada.Cat poa' sa coste trei solutii si un pachet de hartie?

De regula filmele vechi isi maresc foarte mult granulatia si dau niste efecte deosebite.

Gata, m-am decis, dupa ce ma mut, sa scap de dara, scot la "lumina" filmele OR WO din anii 70, noi noute si tinute in conditii bune(dar expirate), si aduc laboratorul acasa pt un proiect...Krocusu inca sta in picioare :wacko:

 

lasand gluma la o parte, m-am saturat sa va poze clare, suprasaturate , hdr-uri si alte porcarele d-astea.

Lomoist? :wacko:

O sa incerc cat de curand un proiect care sper sa si iasa, cu 3 aparate pe tehnologii diferite....pe film de 35, pe film de 120, si polaroid, toate in stil lomoistic, si cateva cadre cu o cutie si expunere de cateva...ore :moto:

 

Si sa nu fiu ontopic, trenul luminos:

 

post-12624-1241551711_thumb.jpg

 

Una din ultimele poze facute cu Canon-ul S2is, inainte sa-l vand...

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...