Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

E posibil sa fie de la card. Ai incercat sa vezi daca la o calitate inferioara patesti la fel? Cel mai simplu, ca sa nu iei card degeaba, roaga pe cineva sa iti imprumute 10 minute un card dintr-o clasa superioara si vezi daca mai face figuri. Daca nu mai e problema, iti cumperi card nou si totul e in regula.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cateva shot-uri cu Canon G7.As vrea sa invat sa-l folosesc in manual mai mult,dar nu ma prea pricep.Ce am pozat in modul manual,nu e cu mult peste modul ,,P,, sau Auto.Am inteles ca ptr o saboniera mai maricica ,isi face treaba destul de bine.

Mesaj completat

Cateva shot-uri cu Canon G7.As vrea sa invat sa-l folosesc in manual mai mult,dar nu ma prea pricep.Ce am pozat in modul manual,nu e cu mult peste modul ,,P,, sau Auto.Am inteles ca ptr o saboniera mai maricica ,isi face treaba destul de bine.

Vad ca nu merge sa postez pozele,nu inteleg de ce....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma nervezi cu cat de sharp e obiectivu' ala :P.

Foarte faine, in special a doua. Poti (doar de curiozitate) sa urci una in "original"? Sau macar fara prea multe prelucrari...

noah, nu e chiar asa sharp :)), poza este facuta RAW, nu am dat importanta la w/b, asa ca iti voi arata si varianta de jpeg a aparatului si varianta jpeg a mea scoasa din RAW

 

RAW:

IMG_3541_raw.jpg

 

JPEG aparat:

IMG_3541.JPG

 

Mi se pare mie sau sunt putin subexpuse? :lol:

nu stiu ce sa zic.. probabil am facut eu "reglaje" proaste din raw :), display-ul de la laptop ma fura grav de tot :P

Mesaj completat

tot pcrai

post-43247-1270411221_thumb.jpg

Editat de veics
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand scrii un post nou, da-i cu ADDREPLY nu cu FASTREPLY.

La fel,apas butonul ptr a atasa poza,si imi apare optiunea din bara de sus,din bara explorerului sa dau allow la scripted windows.Dau allow,si mi se deschide fereastra ptr URL,nu din my computer.Cunoaste cineva aceasta setare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foloseste UPLOAD, nu "insert image" de sus.

post-40616-1270458817_thumb.jpg

Da man,am inteles,ca inainte uploadam poze la greu,dar acum nu-mi mai apare efectiv caseta cu UPLOAD.Am intrat si in manage attachamants,am spatiu mai mult decat suficient,si degeaba.Sa aibe legatura cu explorerul care i-l folosesc?Este 8.Asa pe alte siteuri nu face fite.Sa existe o setare,pe care sa o fi schimbat-o eu in ultima vreme fara sa vreau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De pe alt device am reusit!

Ce ar trebui sa cunosc cel mai bine din setarile manuale ale lui Canon G7?Sau mai bine zis,as putea scoate din setarile manuale ceva mai bun decat folosit in modul auto?Imi doream un aparat foto ceva mai bun decat sabonierele obisnuite,dar in acelasi timp nu vroiam un DSLR pentru ca este odata prea mare,implica alte cheltuieli,adika atasarea altor obiective,plus invatatul folosirii acestuia.Am zis ca compromisul intre cele doua clase este undeva pe la seria G de la Canon.Cei care sunt in domeniu cu fotografiatul,rog sa-mi dea ceva sfaturi.Ma intereseaza capitolul ala unde de exemplu fotografiezi subiectul in fata,si vrei sa creezi efectul de blur in spate,adika de ceata.Si daca se poate si invers,subiectul din prima linie sa iasa in ceata si spatele sa iasa clar.La fel cu claritatea din prima linie,se poate largi spectrul acesteia prin asa numita diafragma.Sper ca nu v-am incurcat cu intrebaruile mele,si-mi cer scuze cu necunostinta in domeniu.

post-17527-1270629780_thumb.jpg

post-17527-1270629994_thumb.jpg

post-17527-1270630012_thumb.jpg

post-17527-1270630076_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, bine ca ai reusit. In al doilea rand, nu mai posta poze asa de mari, fa-le si tu un downsize. Se pot vedea la fel de bine si la 1024x868. Iar in al treilea rand, ai cont pe CoputerGames, vezi ca la sectiunea Foto e un topic intreg dedicat incepatorilor cu manuale, tehnici de fotografiere etc...

 

http://forum.computergames.ro/72-foto.html

http://forum.computergames.ro/72-foto/6110...incepatori.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...