Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Ma pasioneaza dar nu am cu ce :laugh: ... Pozele sunt facute cu telefonul :laugh: ....putin modificate

 

:D

 

 

modificate?! stai jos, nota 4 si 5 minute de rusine!

 

oh, mai e zapada pe pcrai? :laugh:, f. tare, cand ai fost pe rucar-bran?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

modificate?! stai jos, nota 4 si 5 minute de rusine!

 

oh, mai e zapada pe pcrai? :laugh:, f. tare, cand ai fost pe rucar-bran?

 

 

Pai erau mai palide cele originale :D

 

 

Pe rucar-bran....cam acum 2 ani

post-3502-1274284614_thumb.jpg

post-3502-1274285575_thumb.jpg

post-3502-1274285790_thumb.jpg

post-3502-1274286844_thumb.jpg

post-3502-1274287164_thumb.jpg

post-3502-1274287845_thumb.jpg

post-3502-1274288251_thumb.jpg

post-3502-1274289393_thumb.jpg

post-3502-1274289710_thumb.jpg

post-3502-1274290747_thumb.jpg

post-3502-1274291829_thumb.jpg

post-3502-1274292186_thumb.jpg

post-3502-1274292888_thumb.jpg

post-3502-1274293137_thumb.jpg

post-3502-1274293594_thumb.jpg

Editat de Di@n@
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai erau mai palide cele originale :laugh:

Mai joaca-te la culori, la nuantele individuale.. Verdele imi pare prea aprins (da' am un monitor de toata jena, s-ar putea sa fie de la asta) in unele poze, iar in altele cerul este prea.. mov.. (s-ar putea sa fie aceeasi cauza)..

 

 

 

Mai dracii moshului, sunt singurul care crede ca o alta incadrare ar fi avantajat mai mult imaginea? pacat ca nu are mai mult spatiu in dreapta.. :laugh:

 

post-16760-1274296409_thumb.jpg

 

Modif (in afara de crop, ovcorz.. :D ):

post-16760-1274296494_thumb.jpgpost-16760-1274296539_thumb.jpgpost-16760-1274296558_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai joaca-te la culori, la nuantele individuale.. Verdele imi pare prea aprins (da' am un monitor de toata jena, s-ar putea sa fie de la asta) in unele poze, iar in altele cerul este prea.. mov.. (s-ar putea sa fie aceeasi cauza)..

 

 

Nu vad cerul mov :laugh:

Verdele e posibil sa fie prea aprins :D

 

Multumesc frumos :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai dracii moshului, sunt singurul care crede ca o alta incadrare ar fi avantajat mai mult imaginea? pacat ca nu are mai mult spatiu in dreapta.. :laugh:

Te sustin, doar ca eu am lasat formatul asta in ideea ca daca o las pe vertical, o sa am aceeasi imagine ca ceilalti, diferenta fiind doar prelucrarea stricta pe culori / lumina / sharp...desi acum vad ca crop-ul nu era la "prelucrari interzise". Imi imaginez ca o sa am la final imaginea asta salvata in N variante de prelucrare, si la un slideshow se va vedea clar care e mai placuta ochiului... Daca e sa fie cu crop, atunci nu se vor mai suprapune.

 

PS : faina varianta alb-negru...as fi zis ca nu merge, desi nici n-am apucat sa incerc :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am deraiat prea mult? :D

Imi pare cam mult.. Ai exagerat umpiculescu cu sharpeningul, si lumina dintre ei (ramasa dupa vignetting sau ce gradient filter oi fi folosit) e cam deconcertanta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare cam mult.. Ai exagerat umpiculescu cu sharpeningul, si lumina dintre ei (ramasa dupa vignetting sau ce gradient filter oi fi folosit) e cam deconcertanta..

 

de la hdr a iesit lumina dintre ei, nu are legatura cu vignetting-ul.

sharpening-ul nu este exagerat, iti da impresia asta din cauza asfaltului care pare extrem de sharp, insa nu este obtinut din sharp :D, tot din hdr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la hdr a iesit lumina dintre ei, nu are legatura cu vignetting-ul.

sharpening-ul nu este exagerat, iti da impresia asta din cauza asfaltului care pare extrem de sharp, insa nu este obtinut din sharp :laugh:, tot din hdr

Atunci asta.. :D Asfaltul este usor exagerat, si bokeh-ul copacilor. Overall, sincer, as mai fi pus niste mask-uri pe ici pe colo..

Uneori, o imagine mai soft si chiar cu ceva noise datorat calitatii egztrauber a imaginilor pe care le produce aparatul la ISO 1600 ( :laugh:) dau un farmec aparte fotografiilor..

 

post-16760-1274341530_thumb.jpg

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si io care credeam ca ai dat o dîră cu Burn pe midtones :laugh:

deja vorbiti japoneza cu mine, nu sunt doxa in photoshop, sunt sub basic :laugh:)

Mesaj completat

Uneori, o imagine mai soft si chiar cu ceva noise datorat calitatii egztrauber a imaginilor pe care le produce aparatul la ISO 1600 ( :D) dau un farmec aparte fotografiilor..

 

daca e si incadrat corect subiectul :o >:laugh:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza care mi-a udat aparatura:P

 

post-6144-1274419800_thumb.jpg

Mesaj completat

Vreau pareri indiferent daca sunt bune sau rele...

Din toate am de invatat asa ca loviti-ma :D)

 

Oricat incercati sa prelucrati poza, in fundal tot ramane o dacie papuc si un toyota, ce strica imaginea. Poate un pic de blur pe ele n-ar strica.

Mesaj completat

Se apropie furtuna!

 

In poza respectiva nu se prea vede... dupa parerea mea, mai bine scoteai copacul din cadru si aratai cum se formeaza nori deasupra cladiri.

Poate un filtru de polarizare te-ar fi ajutat sa iasa mai frumos norii

Editat de pepsi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau pareri indiferent daca sunt bune sau rele...

Din toate am de invatat asa ca loviti-ma :D)

Bokeh-ul copacilor (blurul hexagonal) este afectat foarte mult de ce-ai facut tu acolo, arata dubios.. un pass de blur peste ar fi rezolvat asta.. Dynamic range-ul este cam scazut, pare expusa incorect imaginea, prea multe zone supraexpuse, dar acoperite de efectul ala de sepia, ceea ce da impresia de.. pata de cafea, mai degraba decat de aging.. Efectul usor lomo-usor vintage al imaginii modificate de midnight_rain este, cred, mai apropiat de ce voiai tu sa obtii..

 

Oricat incercati sa prelucrati poza, in fundal tot ramane o dacie papuc si un toyota, ce strica imaginea. Poate un pic de blur pe ele n-ar strica.

Am zis sa nu trec de modificarile standard, altfel in crop-ul facut artificiam putin de spatiu in dreapta.. :laugh:

 

As fi blurat copacii, masinile, si pietontzii, asta ar fi scos mult in evidenta grupul de chopperisti..

 

Foarte misto imaginea cu pescarusul, dar imi pare usor subexpusa.. Ce damage a avut aparatura de la apa?

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

In poza respectiva nu se prea vede... dupa parerea mea, mai bine scoteai copacul din cadru si aratai cum se formeaza nori deasupra cladiri.

Poate un filtru de polarizare te-ar fi ajutat sa iasa mai frumos norii

Îmi era extrem de greu să scot copacii din cadru, ar fi trebuit să-i tai pe toți :D Iar săpuniera cu care am pozat nu putea să "dea" mai mult nici dacă aÂş fi rugat-o!

Este un instantaneu (slab, chiar Âşi eu cred asta, dar mi-a plăcut lumina), mi-aÂş fi dorit să am mai multe unghiuri, mai multe posibilități de încadrare, alt aparat (ăsta e un Kodak de 3MP de acum cca7 ani), dar asta e!

 

PescăruÂşul ăla e chiar fain!

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...