Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Propun o tema: se da o fotografie JPG full size neprelucrat (si eventual RAW-ul daca e disponibil), cum iese de pe aparat, iar cine doreste, poate sa o prelucreze si sa posteze aici rezultatul. Prelucrarea in aceasta etapa nu va permite modificari ale structurii compozitionale. Adica fara clone, stamp, heal.

Tema trebuie sa aiba legatura cu spiritul motociclismului, fie ca e vorba de drumetii, plimbari, detalii de motociclete si asa mai departe. Sa vedem ce iese.

 

Evident, participantii sunt de acord sa nu foloseasca fotografiile, chiar si prelucrate, in portofoliul propriu sau in alte scopuri personale sau comerciale fara acordul autorului original.

 

Latura mare a fotografiei finale: 1024 pixeli. Fiecare participant trimite o singura fotografie finala. Termen de lucru 7 zile.

 

Se voteaza intr-un poll aici la care se creeaza dupa expirarea termenului limita. Castigatorul primeste dreptul de a propune urmatoarea fotografie cat si regulile de prelucrare. Daca urmatorul/urmatoarea va dori, poate permite o prelucrare structurala in jurul unei anumite teme. Un participant nu poate castiga trei etape consecutive. Dupa doua castigate consecutiv, una pauza.

 

Aici primul JPG full size 10 MegaPixeli. Am ales-o aceasta tocmai pentru ca o e fotografie destul de soft din aparat, sa vedem ce se poate scoate din ea in conditii de prelucrare. Am lasat-o intoarsa, cum a fost capturata, pentru a nu pierde detalii la rotate.

Mesaj completat

Ca sa nu fie confuzii: pe aceeasi fotografie, timp de o saptamana, isi incearca skill-urile cine doreste.

Mesaj completat

N-am apucat sa editez textul:

*se voteaza intr-un poll aici la "Motociclisti in timpul liber", care se creeaza dupa expirarea termenului limita.

 

Hai ca diseara daca am ceva timp, ma bag si eu. Tineti concursul deschis :D

Mai propusesem si eu aici fotografie cu tema, dar nu prea a mers, desi erau reguli destul de clare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:laugh: iaca si fara reising... shopping

Imi place topcase-ul din prima poza.. :D

 

Sunt cam soft, si culorile sunt putin cam dubioase. Incearca sa pastrezi linia orizontului dreapta, camera inclinata putin nu adauga un efect interesant pozelor, ci doar impresia de poza facuta in graba cu telefonul. Incearca sa cobori nivelul aparatului, fa-i poze cam din dreptul farului, sau chiar mai jos putin, pentru a parea mai dinamica..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Sa postez si eu, foto facuta la 160 km/h. Dupa aparat yo, iar in foto, prietenul meu, Tzaky.

 

 

nu stiu cum naiba poate prietenul tau sa mearga cu 160km/h in tricou, la mine la 50km/h zboara tricoul de pe mine, e un fel de limitator de viteza cand merg in tricou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia doi nu stiu cit aveau la ora... nu cerd ca depaseau 50, altfel erau in quru gol dupa 100 m... :D glumind...

post-19288-1274455366_thumb.jpg

Editat de brandon75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mobra mea dupa multa ploaie si ceva noroaie

 

Misto. Pate daca nu ieseau arse zonele albe si prindeai in spate si un pic de cer albastru cu munti mari mai in lateral si scria jos Bike me - Aprilia, l-ar fi bagat astia in reclamele lor :crack:

Mesaj completat

Foarte misto imaginea cu pescarusul, dar imi pare usor subexpusa.. Ce damage a avut aparatura de la apa?

 

Mersi, eu nu de subexpunere i-mi faceam griji, si mai degraba de lipsa de sharpnes :) (e destul de greu de urmarit pescarusul)

Fiind Nikon, nimic grav :crack:

 

Inca o poza in 2 variante

 

post-6144-1274475427_thumb.jpg

post-6144-1274475605_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care e duda cu resize-ul la poze?

din punctul meu de vedere, al uploader-ului, singura problema e cu cei max 2Mb pt. o bucata upload,

prefer sa las foto la dimensiune cat mai mare sa poti sa dai zoom pe ea pt detalii,

se vorbea aici de uploadat sub format RAW, imposibil asa ceva, depasesc cei 2MB .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fotografiile la rezolutie mare se intind pe tot ecranul cu un pop-up, si devine deranjant daca vrei sa le vezi una dupa alta. Apoi se incarca mai greu, trebuie sa stai dupa ea. Si nu in ultimul rand, o fotografie cu o latura maxima de 1000-1200 micsorata si sharpen-izata va arata adesea mai bine decat versiunea originala cu latura de 4000. Si oricum de obicei intr-un cadru ca si aici lumea e interesata mai mult de ansamblu si prea putin de detaliile mici din fotografie, ca nu suntem la CSI. :)

 

Am propus RAW (daca e disponibil) pentru concursul de prelucrare. Incarcarea se poate face printr-un link pe orice site de media hosting.

Editat de midnight_rain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok sefule,

ma gandeam eu de la inceput daca sa postez si eu ceva in topicul asta, dar se pare ca deranjeaza fotografia mea, e prea mare :)

credeam ca aici se discuta despre detalii si tehnici de fotografiere, incadrare a subiectului, lumina, umbre si tot ce tine de arta asta,

dar ne impiedicam de un floc in calea beep, scuzati deranjul :crack:

Editat de Belbody
Mai usor cu limbajul, oamenii au dreptate, au trecut vremurile cand ne bateam in megapixeli, nu sta nimeni 10 min sa incarce 1,2MB de poza a ta.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gandesti gresit, pozele sunt bine venite de la oricine.

dar s-a mai discutat despre asta.

ce ar fi sa fac poze la 3872x2592 si sa pun eu 10, mai pune altul 5 altul 3, ce faci stai 5 minute sa se deschida pagina?

ne suparam ca fetitele cu fundite :)

Editat de Ecko72t
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...